STADSNIEUWS. STERFGEVAL. gelegd worden, en de heer Sabbe bekwamhet woord om eenige bedenkingen tegen de thesis van den voordrachtgever in te brengen. Hij ontkende voor eerst dat het kiezerschap wel een recht wasen noemde hei eene ambtdan zou te onderzoeken vallen door wie dit ambt moet vervuld worden; of, inandere woorden, aan wie de plicht kan toevertrouwd worden de wetgevers en bestuurders te benoemen. Volgens hem kan dit wel in zekere mate ge steund worden op de bekwaamheid, maar vooral moet hierbij het belang in acht geno men worden dat de kiezer hebbe in den regel- matigen, vreedzamen, goeden gangderzaken. Hij verklaarde zich derhalve tegen de prin ciep dat zekere bekwamen daardoor alleen kiezers zouden worden, hij klaagde zelfs het misbruik aan, dat van dat woord bekwaam wordt gemaakt. Hij zag liever dat degenen, die wegens hunne bekwaamheid eene zekere plaats in de maatschappij bekleden, verplicht werden zooveel belastingen te betalen als noodig geacht worden om te mogen kiezen. Wat aangaat het mogelijke voordeel dal de liberale partij daarbij winnen zou, hij betwij felt het zeer eene zeer korte statistiek zou spoedig uitwijzen langs welke zijde de zoo gezegde bekwaamheidskiezevs der eerste toekomst moeten overhellen. Alle grondbe ginsels daargelaten meent hij ook dat het nu het oogenblik niet is om dien sprong in het onbekende te doen er zijn vele dringender punten aan de dagorde der liberale partij, als bijvoorbeeld de herinrichting van het openbaar onderwijs, en het ware zeer goed eerst die punten op te lossen, en dan eerst van bekwaamheid te spreken. Toen werd het de beurt van den heer Retsin, die op de warmste wijze de gedachten van den heer De Poortere ondersteunde, en de rede van de heer Sabbe trachtte te weerleg gen. De tweegrondbeginsels hadden, schijnt het, elk hnnne voorstanders in de zaalwant de drie sprekers werden warm toegejuicht. Het is jammer dat niet dikwijls zulke be sprekingen in den scboot van het Willems fonds plaats grijpen: du choc des idéés jail- ht la lumière. IJperen, 2 April 1887. Dinsdag j.l. had, in onze tooneelzaal, het liefdadigheidsfeest plaats ten voordeele dei- weduwen en wezen van de verongelukten der mijnramp van Quaregnon. Het was een allenzins luisterlijk en prach tig avondfeest, dat veel bijval genoten heeft. Reeds lang voor dat het concert aanvang nam was de tooneelzaal letterlijk gestampt- vol. Iedereen was er oud en jong, rijk en arm, katholiek en liberaal en, wonderlijk genoeg, men was met vriend en tegenstrever even minzaam, even vriendelijk, 't"VVas waarlijk zielroerend te zien hoe hartelijk de politieke tegenstrevers elkander de hand drukten. Jammer genoeg dat wij zoo zelden zulke algemeene en broederlijke feesten zien tot stand komen en dat er zulke ijzingwek kende rampen noodig zijn om aan de beide partijen alle politieke bekommeringen en veeten te doen van kant stellen. Al de uitgevoerde stukken, zonder onder scheid, zijn met de luidruchtigste en alge meenste toejuichingen begroet geweest. Viel er hier en daar eene kleinigheid op af te din gen, die ging onopgemerkt voorbij of werd onzichtbaar door den schitterende uitslag, dien men bekomen heeft. Met de twee rouwgekleede mijnwerkertjes, die in de Apotheose de inschrijvers zoo roe rend dankten, roepen wij ook allen, die, ge lijk hoe, tot het feest bijgedragen hebben, een oprechten diepen BBESSCï toe. Dank dus, duizendmaal dank, gij allen, inschrijvers, die zoo mildadig uwen penning gejond hebt om de smarten dierongelukkigen uit de koolstreek, zoo mogelijk, te helpen le nigen en verzachten dank, innigen dank aan u, heeren, die uwe stappen en uwen tijd zoo veil had om de gelden van deur tot deur te gaan inzamelen en aan u allen ook muziekanten en kunstenaars, die zoo bereid willig uwe medehulp verlecndet. Dank aan allen,, duizendmaal dank De heer Verhaert, ontvanger der recht- streiksche belastingen, accijns- en tolrech ten te Putte-Stabroeck, is in dezelfde hoeda nigheid te Reninghelst benoemd, Getal mannen te leveren door de kan tons van 't arrondissement Yperen. 43" kanton. Yperen, 34 mannen. 44" id. Poperinghe, 33 id. 450 id. Proven, 25 id. 46» id. Elverdinghe, 28 id. 47° id. Langemarck, 34 id. 480 id. Gheluvelt, 35 id. 490 id. Nieuwkerke, 18 id. 50° id. Waasten, 32 id. 510 id. Wervik. 35 id. Te zamen 274 mannen. IJperen, 1 April 1888. Gouvebneue, Het schijnt dat Baron! Surmont de Vols- berghe met genoegen het gouverneurschap zou aanveerden, maar ongelukkiglijk voor hem, Mevrouw Surmont, geboren Marie de Gheus, heeft bij den bisschop aangedrongen en verkregen, haren man geen gouverneur te doen benoemen; zij zou liever blijven bij 'nen Senateur slapen dan hij 'nen Gouver neur. Daar ridder Ruzette volstrekt er wil van afzien heeft Mevrouw Surmont van Mon seigneur bekomen haren neef Leon de Gheus, burgemeester van Voormezeele, tot Gouver neur te benoemen. Dit zal enkelijk nog wat tijd kosten! Dit bewijs van genegenheid van Mevrouw Surmont toont eens te meer in welke goede betrekkingen van vriendschap zij en haren man, met M. den aanstaanden Gouverneur steeds gebleven zijn. GRIJPZOUT. Morgen Zondag, geeft de heer kapitein L. Yandevelde om 7 ure 's avonds te Veurne in 's stadstooneelzaal, eene voordracht over de zeden en gebruiken in den Neder-Congo en in den Kwilou-Niade. Binst de voordracht zal de heer Y. De Deyne, bij middel van lichtteekeningen en oxyhydrischlicht, de bijzonderste landschap pen en menschen tijpen uit die streken laten zien. De jonge Sakala, door kapitein Vandevel- de uit den Congo herwaarts gebracht, en die zijne studiën doet aan de Staatsmiddelbare School te Gent, zal misschien bij het avond feest aanwezig zijn. Die voordracht, voorafgegaan van een mu ziekaal deel, is gegeven ten voordeele dei- slachtoffers van de mijnramp van Quaregnon. Samenspraak tusschen Jan Ronduitden Koster en Pee Onpartijdig. Jan. 'k Heb gisteren in mijne gazette gelezen hoe dat de klerikalen het geld der Staatkas met volle handen wegwerpen naar hunne vrienden. Pee. Ja, hewel zeg het ons eens Jan. Er is ergens een kurieuze neus ge weest die een kijkje gedaan heeft in de boe ken van het rekeningshof. Kosteb. En wat zag hij in die boeken Pee. Ja, Jan, wat stond er daar al in? Jan. Die kurieuze neus heeft daar heel kurieuze dingen gezien, die ons toonen moe ten, hoe de klerikalen het aan boord leggen om in de zakken der lastenbetaalders te zit ten. Pee. Hewel, zeker met hulpgelden aan pastoors, kerken en kloosters te geven die het allen zoo weinig noodig hebben als wij water in onze schoenen Kosteb. Er zijn toch zoo vele arme kerken en noodlijdende geestelijken Jan. Wijs mij er eene en ik reppe nooit geen woord meer over onnoodige giften aan schatrijke priesters, kerken en kloosters Kosteb. Ik ken ze niet, maar mijn- heere pastoor Leeft eergister nog ergens op een dorpje geweest, waar alles zoo armoedig was. Pee. En 'k wed dat zulk een dorp, als er wezentlijk zulke bestaan, weinig of niet op de mildheid der klerikale ministers mag rekenen. Jan. Ongetwijfeld, want daar steekt men dan meestal een goeden sul van een priester, die zich met zijnen bekrompen toestand er heel te vreden en gelukkig ge voeld, terwijl de moderne priesters, die met geene zulke nietsopbrengende postjes ge paaid kunnen zijn, eene schoone plaats beko men en dan nog van onze meesters, door allerlei behendige middeltjes, alle gunsten weten te verkrijgen. Kosteb. Dat is toen nog een beetje de waarheid, Jan. Jan. 't Is heel en gansch de waarheid en noch min, noch meer, vriend. Pee. Maar zeg eens, Jan, wat er zooal van die budgetvreters in uwe gazette stond Jan. Ze sprak daar eerst van zekeren priester Reusens, eenen die eene geschiede nis der geestelijkheid in Belgie opstelt, en onlangs nog 150 franks hulpgeld kreeg om zijn 22e boekdeel te helpen uitgeven. Pee. Als hij voor ieder deel 150 fr. ge kregen heeft, dat maakt voor die 22 deelen al een rond sommeken. Jan. 'k Geloof het wel, dan zegt die kurieuze neus dat kanunnik De Hariet 400 frank ontving voor de vertaling van een geschiedkundig werkje in de eene of andere taal geschreven. Pee. Die werkt voor nieten niet. Jan. Hij is dat ook niet gewoon. Verder krijgen de portiers en deurwaar ders van het ministerie van landbouw eene schadeloosstelling van 5184 franks. Kosteb. Welke schade hadden zij ge leden Pee. Moet gij zulks vragen 't Is een reden om ze cadeautjes te doen wed ik. Jan. Gij hebt het geraden, Pee want in mijne gazette stond er een groot vraag punt achter het woord schadeloosstelling. Kosteb. 't Is te kwistig handelen met het geld der lastenbetaalders. Jan. En 't boekeetje was nog een man daat van 7 duizend 5 honderd franks ten voordeele van Mej. Beernaert. Pee. Wat heeft die nu ook al gedaan om zulk sommetje te verdienen Jan. Zij heeft als liefhebberij een tafe reeltje geschilderd Een vijver te Hmgene en dat tafereeltje heeft zij aan de verzame lingen van den Staat afgestaanha, ha, ha! Kosteb. Afgestaan, afgestaan hum voor 7500 fr. en dat heet afstaan Jan. Zeker. Koster, dat heet ons mini sterie afstaan als men 7500 ballekens voor een schilderijtje geeft. Ook moet ik er bij voegen dat zijdie het zoo bereidwillig af staat de zuster is vanminister Beer naert. Pee. Ha dan is 't gemakkelijk om verstaan 1 Kosteb. Waren er nog andere Jan. 't Kan wel zijn. Maar 'k geloof dat het al genoeg is om verbaasd te staan als men de minister altijd hoort roepen dat er geen geld is voor de noodzakelijkste drin gendste dingen Pee. En als men ziet dat de kleine be dienden geene de minste verhooging kunnen krijgen, verhooging, waaraan vele sinds lang reeds recht hebben. Jan. Ja, vrienden, dat is nu het kleri kaal regiemmen gebruikt de gelden van den Staat maar om fanatieke vrienden te be- voordeeligen- Pee. 't Kan alzoo niet lange blijven du ren. Jan. Maar 't duurt algelijk altijd en in tusschen hebben de klerikalen het vet bin nen. Kosteb. En zij hebben gelijk; elk voor zich en God voor allen. Jan. Jamaar dat is hier eene onrecht- veerdigheid: 't Is 't geld van anderen, dat voor 't openbaar welzijn moet dienen, aan beurzelarijen verkwisten. Pee. 'k Moet voort, vrienden, tot de naaste kwestie, en goeden avond. Jan en Kosteb. Slaapwel, Pee. BURGERSTAND van den 25 Maart tot den 1 April 1887. Geboorten: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id. 8. Sterfgevallen Meerland, Clementina, 26 jaren, kleer. maakster, ongehuwd, Boesinghestraat. Tielens, Dorothea, 63 jaren, kloosterlinge, Tribunaalplaats. Buseyne, Celina, kant werkster,25 jaren, ongehuwd,Meenenstraat. Bonduelle, Petrus, 60 jaren, voerman, echtgenoot van Justina Cannoy, Brielen- buiten. Verleene, Justina, 41 jaren, zon der beroep, ongehuwd, Dixmudestraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id.., 1. BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST Amerikaanschen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te IJPEREN, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags, in de Weninckstraat, nr 6, te IJPEREN. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 4° bladz. De lijkplechtigheden van den heer Fer dinand BAY ART, hebben Dinsdag 29" Maart 11. te Becelaere plaats gehad te midden eener toegestroomde volksmenigte die uit alle hoeken van 't arrondissement en zelfs van de provincie opgedaagd was om aan den bediende en aan den vriend hare rechtmatige treurnis en haar smar telijk medegevoel te betuigen. De muziekmaatschappij, waarvan hij de vereerde voorzitter was, de St-Sebas- tiaansgilde en de kinderen der gemeente school openden den lijkstoet. Bijna al de notarissen van het arrondissement en een groot getal andere aanzienlijke personen volgden de lijkbaar met ingetogenheid als levende getuigenis van eene diepe smart. Al de inwoners van Becelaere hebben deelgenomen aan het verlies van dien waat'digen overheidspersoon, die, ruim 50 jaren lang, de ziel was van al wal in de gemeente lot stand kwam. De hoeken van den pelder werden ge houden door MM. Merghelynck, arron- dissements-commissaris, Cornette, sche- pene te IJperen, Demeester, provinciaal raadslid te Meessen, Glorie, burgemeester en notaris te Nieuwkerke, en 2 leden van den gemeente raad van Becelaere. De rouw werd door de neven van den diepbetreurden heer BAYART geopend. Drij lijkreden werden op den boord van het graf uitgesproken. Deze van den heer Vandenbulcke, hoofd-onderwijzer aan de gemeenteschool van Becelaere, en deze van den heer Meersseman, onderwijzer der zelfde gemeente, in naam der Muziek maatschappij en der St-Sebastiaansgilde, deelen wij hieronder mede de heer Cor nette, in naam der Liberale Associatie, heeft zich opgehouden bij het politiek leven van den betreurden afgestorvene en dezes volstrekte verkleefdheid aan de liberale zaak, waarvan bij meer dan eene halve eeuw, een der stevigste steunpilaren geweest is. Voegen wij er eindelijk bij dat de hee ren Cyriel Glorie, ijotaris te Nieuwkerke, en de arrondissements-commissaris van IJperen, op het laatste oogenblik uitge- noodigd om eenige woordpn te zeggen, in roerende bewoordingen de hoedanig heden van den overledene als notaris en als man afgemaald hebben. In deze droevige plechtigheid waren de armen niet vergeten talrijke uitdeelingen zijn door de zorgen der bloedverwanten bevolen geweest. Lijkrede uitgesproken door den heer Vandenbulcke: Mijne Heeren, Het is met een ontroerd hart en met treur nis in de ziel dat ik hier op den boord van dit kille graf eenen laatsten vaarwel kom sturen aan eenen hartsvriend, die ons weldra zal ontrukt worden. Mijnheer Ferdinand-Augustijn Bayart, werd alhier geboren den 25on April 1807. Na zijne studiën voltrokken te hebben, volg de hij zijnen eerbiedwaardigen vader op als notaris, in 1834. Zijne rechtschapenheid, zijn gezond oordeel en zijn eerlijken omgang met zijne ko.llega's verwierven hem, eenige jaren later, den titel van Voorzitter dei- Kamer van Notarissen, in welke eereplaats hij steeds door zijne hoffelijke handelwijze uitmuntte. In zijn geboortedorp, het aangename met het nuttige willende paren tot het welzijn,de beschaving en de verbroedering zijner mede burgers, richtte hij den 7on September 1834, met wijlen betreurden heer Delfortrie, de Gilde van den H. Sebastiaan in, waarvan hij tot op zijn afsterven, Deken gebleven is. Ook onze Muziekmaatschappij is door zijne medewerking, in 1835, tot stand gekomen. Militie 1887. ik

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2