STADSNIEUWS. Men ziet dat de kl eri kalen gazetten van hunne eigen politieke vrienden eene logen straffing bekomen en het bewezen is dat zij noch voor den landbouw, noch voor eene andere nijverheid iets gedaan hebben. Zij zijn maar aan het bestuur om voor de gees telijken te zorgen en anders niet. 41 voor de kloosters Een omzendbrief van den heer minis ter van landbouw, nijverheid en openba re werken, aan de gouverneurs der provincie gestuurd, stelt vast dat het nijverheidsonderzoek grievende feiten aan den dag gebracht heeft en dat het voor de openbare overheden eene plicht is in dien toestand te verhelpen. Door welk middel dat zoo zeer ge- wenscbt doel bereiken De minister is van gevoelen dat er geen krachtdadiger redmiddel bestaat dan de verspreiding van het nijverheidsonderricht. De Kamers hebben eene aanzienlijke tredietsverhooging gestemd om bij de be grooting van het nijverheidsonderricht ge voegd te zijn en de omzendbrief houdt zich met de verdeeling van het krediet be zig. De inrichting der bestaande nijverheids scholen is niet veranderd. Maar de minis ter wil de persoonlijke of gezamentlijke pogingen, die tot de uitbreiding en ver spreiding van het nijverheidsonderricht strekken zouden, ter hulpe komen. In andere woorden fhet krediet is maar door de klerikale meerderheid gestemd geweest om de katholieke scholen nog nieuwe hulpgelden te kunnen schenken deze maal onder voorwendsel van nijver heidsonderricht. Dat is heel duidelijk in den omzendbrief gezegd, Luister liever Moesten er, tengevolge der machte- loosheid of van 'l geld gebrek der ge- meenten, vrije scholen zoodanig inge- richt zijn dat zij wezenllijke diensten bewijzen kunnen, deze scholen mogen op de medewerking van mijn departement rekenen. Het spreekt van zelfs dat die medewerking maar zal verleend zijn aan die gestichten, welke al de vereischten vereenigen en zich aan de inspectie on- r erwerpen zouden. Zoo ook zal ik in de volkrijke mid- denpunten de gestichten ondersteunen, die eene bepaalde nijverheid ten doel hebben, welke men beproeft in te voe- ren of zelfs te verbeteren. Voor dat slach van instellingen, echter, is het s» onontbeerlijk dat de inrichters bij het bijzonder onderricht de theoretische leergangen, voegen bestemd om de ver is standelijke vermogens der leerlingen te ontwikkelen. Nog eene koek voor de geestelijkheid, i De nonnetjes zullen leergangen van 't naai- en inrichten en heel gauw gestichten tot stand brengen die, voor de oogen van deMoreau al de vereischten hebben zul- I lep, En dan zullen de grievende feiten, die door het nijverheidsonderzoek aan 'l licht gebracht zijn, zich niet meer voordoen, de openbare overheden hel redmiddel voor den toestand gevonden hebbende. Kerkelijke k roe ijk. In eene gemeente van het kanton X..., in Brabant, heeft de pastoor, zonder ie mands toelating, een zeker getal boomen uit zijnen hof doen veilen en verkoopen daarbij lveeft hij zeer godvruchtiglijk het beloop dier verkooping, een honderdtal franks, voor hem gehouden. Daar de pas torij en dezer hof de eigendom der ge meente zijn, valt het niet heelemaal in de zer smaak dat menheere paster zoo maar kortweg in meester over haren eigendom beschikt, zonder ten minste haar te raad plegen. Zij maakt zich dus gereed, volgens het schijnt, haren te weinig kieschen inwoon- der eene ferme duimklopping te doen ge ven. Wat er al in die gemeente gegek scheerd is In eene gemeente der provincie Hene gouwen had er Dinsdag eene godvruchti ge begraving plaats. Een der aanwezigen, ergens een verfoeilijke geus, gaat tor of- frande maar weigert de patene te kussen, De pastoor, in eene heilige {gramschap ontstoken, grijpt den goddelooze bij het vel van den rug vast om hem tegen wil en dank het tuig in het gezicht tevrijven. Kortstondige worsteling in welke de pastoor vasten grond verliest en staat om eene tuimeling ie maken. Zich verwerende om recht te blijven, zwaait hij met de ar men en met den scherpen boord der pate ne, kwest hij zijn reukorgaan nog al erg. Daardoor ontstond er eene kleine bloedla- ting, die geen kwaad moest doen aan dat oploopend persoontje.. Wie zich van de patene bedient zal door de patene omkomen. De lijfstaffelijke rechtbank van Lorient (Morbehan) zal binnen eenige dagen een zonderling en kurieus proces te vonnissen hebben. Een braven pastoor is er vervolgd voor zonden strijdig tegen het 6e en 9e gebod en ook tegen artikel zooveel van het burgerlijk strafwetboek. Een echtge noot, die nog dikwijls op reis moest gaan kwam op zekeren dag onverwachts te huis. Hij vond zijne twee kinderen aan de deur spelen en vroeg hun, na ze om helsd te hebben, waar moeder was. Zijn zoontje,een kind van 7 jaren antwoordde hem Zij is in haar bed en slaapt met paster X. En het kind zegde de waar heid De onteerde echtgenoot heeft bij liet parket eene klacht ingediend tegen zijne ontuchtige gade en dien godvruchtigen priester. Allo, Nieuiosbladjezeg maar dat het de liberale scholen en de meesters zonder God zijn, die den val van dien man Gods veroorzaakt hebben IJperen, 23 April 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 56,420-37 Interesten van 20 actiën, 59-00 Bus van den Zwarten Leeuw, 17-65 Tol aal, fr. 56,497-02 Uitgaven tot heden, fr. 53,541-52 Blijft in kas, fr. 2,955-50 Of ze geen vaderlandsliefde hebben! Zaterdag werd in onze stad de zitting geopend van den Bond der Katholieke Krin gen. Gelijk alle dergelijke vergaderingen met redevoeringen en te zenden adressen geopend worden, was dit hier ook het geval. De hee- ren Woeste en Surmont spraken elk eene holklinkende goochelaarsrede uit, die beide eindigden met de hoop uit te drukken dat de klerikalen hier welhaast het stadhuis innemen en overmeesteren zullen. En de toejuichingen der vreemde afge vaardigden der katholieke krochten, par don, kringen, bewezen genoeg dat de IJper- sche kiezers zeer geneigd zijn die hoop te verwezentlijken. Doch de schrijver der Federatie, de heer Coosemans wilde zijne Vaderlands!iefde eens lucht geven on stelde voor een adres aan... den paus te sturen. Al de aanwezigen, door dezelfde Vaderlandsliefde bezield, stemden met geestdrift het adres en besloten met niet minder geestdrift het per sneldraad naar... Rome over te seinen. Onze koning, wel heere toch! die telt bij de klerikalen nietZij hebben en kennen maar eenen koning en die is... de paus. Of ze geene Vaderlandsliefde hebben JluicM en jnbbelt, werklieden De oplossing der werkerskwestie, die zich, sinds ruim een jaar, aan 's lands bestuur opdringt als eene kwestie van leven of dood voor de samenleving en die de ijverige onderzoekskommissie met al hare wetsont werpen in 't leven riep, kan, zegde de heer Woeste Zondag hier te IJperen, zonder stof felijke verbeteringen in 's werkmanstoestand bewerkt worden. De betrekkingen tusschen kapitaal en arbeid verbeteren, de stoffelijke zijde van de kwestie onderzoeken, kan goed zijn, zegde de oud-minister, maar 't ware eene misse te denken dat daar een algemeen a redmiddel te vinden is. Want 't en zijn niet d alleene de lichamen die lijden 't zijn nog en bovenal de zielen, die diepe getroffen zijn. En 't zijn de zielen, die men vooruil en vooral hoeft te genezen, en daartoe is er slechts een middel: de Godsdienst. Werklieden, gij hoort het, de godsdienst alleene kanu redden; gaat dus naar de kerk, zit er met uwe bloote knieën op de koude vloersteenen, bidt er vurig, uren op uren en er zal u... geen eten uit den hemel in den mond vallen, noch geene goudstukken in den portemonnaie regenen; gij zult misschien wel eene koude betrapen, heel zeker nog meer... armoede verduren en nog hope- en moede- loozer worden. En wanneer gij dan van honger en ellende zult omgekomen zijn, dan zal alle lijden opgehouden hebben en uwe kwestie zal voor goed opgelost zijn. Daarom is 't dat de klerikale Kamer, niet tegenstaande het stilzwijgen der linkerzijde zoo weinig werk aflegt. Daarom is 't dat de overgroote klerikale meerderheid met haar ministerie van belof ten en... rotte appelen niets of bitter weinig werk verricht en de oplossing der wer- kersgrieven voor eeuwig in de ministeriëele kartons wil hegraven houden. Het is nochtans niet dat Kamer en Senaat sedert 8 November niet genoeg gebabbeld hebben en dat enkel om de begrootingen te stemmen. De jaarboeken bevatten voor het Senaat alleen 289 bladzijden of 568 kolommen Voor de Kamer is 't nog een ander paar mouwen: 944 bladzijden of 1888 kolommen! De redevoeringen der Senatoren hebben eene lengte van 139 meters en 4 centimeters! Deze der Volksvertegenwoordigers eene lengte van 428 meters en 68 centimeters De redevoeringen der Senatoren tellen 41 duizend drukregels of 490 duizend woorden Deze der Volksvertegenwoordigers 137 duizend drukregels of' 1 miljoen 644 dui zend woorden En dit alles om een heel klein iets meer dan niets te doen! De klerikale gazetten zelve moeten zulks bekennen. Waarlijk nooit hadden wij eene klerikale Kamer, die zoowel op eene ijdele en niets verrichtende babbelkouse geleek. Ook beginnen de kiezers zulks te gevoelen en die van Oostende, volgens de bekentenis van den heer Begerem zelve, hebben reeds volop aan hunne misnoegdheid lucht gegeven met hunnen klerikalen babbelaar aan zijne geliefkoosde bezigheid, het keuneverzenden te laten en hem 20 meters buize te bezorgen. De kiezers van andere arrondissementen gaan weldra hetzelfde doen en zoo zullen wij allichte het geluk hebben eene liberale en werkzame Kamer te bezitten, die voor 's lands welvaart zorgen zal. 't Is 't gene wij uit ter herten wenschen. Waarom bet met eigene name teekent. Het Nieuiosbladje teekent zijne artikels met eigene name, omdat het partijganger is van de afschaffing der naamloosheid bij het gazet schrijven. Wanneer de schrijver van elk artikel ge kend is, zegt het heilig papierke, zal niet alleenlijk de persoonlijke polemieke verme den zijn maar ook de onheuschheid en de al te dikwijls berekende overdrevenheid der al- gemeene politieke, en het voegt er bij dat, eens de naamloosheid bij wet afgeschaft, de vier vijfden van de liberale gazetten dood zullen liggen. Dat de persoonlijke polemieke en de on heuschheid daardoor zouden vermeden zijn, betwijfelen wij nog al sterk. En ziehier waarom. Wanneer de liberalen opeutlijk vooruit komen met hunne denkwijze en voor hunne partij werken, 't moet nog geen gazetschrij ver zijn, dan komen de klerikale dag- en weekbladen in 't algemeen en 't Nieuios bladje in 't bijzonder met allerlei persoon lijkheden en onheuschheden die mannen aanvallen om ze te trachten belachelijk te maken. Moeste het Nieuiosbladje zich nog niet overtuigd gevoelen dat het eens zijne artikels overleze tegen de stichters der maatschappij van bekwaamheidskiezers ge schreven en het zal daar een staalke hebben hoe het de persoonlijkheden en onheusch heden vermijden kan tegen gekende tegen strevers. En wij meenen dan ook het recht te heb ben zonderling te vinden dat het Nieuios bladje tegen de persoonlijke polemieke en de onheuschheden zoo dapper te velde trekt, wanneer zijne eigene kolommen er van krioelen. Of men door het wettelijk verbieden der naamloosheid de vier vijfden der liberale gazetten zou dooden valt nog te bewijzen en 't Nieuiosbladje zal ons toelaten zulks ern stig te betwijfelen. Dat het zulks hoopt en uit al de krachten zijner ziel verlangt, dat verwondert ons niet. Immers de liberale papieren loopen onze Merikaaltjes nog al dikwijls in den weg. Zij hebben er een zonderling vermaak in de kle rikale maskers af te rukken, alle jesuïeten- streken in 't helderste daglicht te stellen en het volk de oogen te openen voor zijne eigene belangen. En dat is reeds ruimschoots vol doende, niet waar, Nieuiosbladje, om de klerikale papierkes te doen ijzerhijten van woede en te doen zweren alle middelen in 't werk te stellen om dergelijke bestrijders ten onderen te helpen. En als men dan in die... eerlijke onderne ming nog niet slagen kan is het waarlijk om er de tering van te krijgen. 't Is waarlijk droevig Ze züja rijke. Om te bewijzen dat de op straat geworpene onderwijzers niet vervolgd worden, haalt het Nieuiosbladje eenige voorheelden aan, die door Woeste in de Kamer voorgedragen ge weest zijn en die door niemand weêrlegd werden. Wij zullen zien Een jongman trekt 1,800 fr. wachtgeld en woont bij zijn vader in. Hoevele zulke zijn er in geheel het land Misschien een enkelen. Maar hoevele zijn er dan getrouwd en vader van een talrijk huis gezin, die enkel duizend franks wachtgeld hebben, die hun dan nog niet uitbetaald worden? Minstens honderden, en die mogen dan onloochenbaar met al de hunnen gebrek lijden. De voorbeelden zijn niét verre te zoe ken, niet waar, Nieuiosbladje? Wat de aanvragingen van huwelijken in de dagbladen betreft, iedereen, uitgenomen het Nieuiosbladje, weet dat zulks veeltijds poetsenbakkersstreken zijn. Wanneer Woeste die annonce aanhaalde meenen wij dat men hem lachende gezegd heeft dat hij ze in het dagblad had doen stellen. Wat de zoon van dien burgemeester be treft, als wij ons niet bedriegen, men heeft bewezen dat hij, die volgens Woeste, eene onderwijzeres met 1200 franks wachtgeld betrouwd had, enkel zes jaren oud was. Niet waar, lezer, zulke inlichtingen moe ten nog al als ernstig aanzien worden en zijn zeer goed geschikt om de laakbare handel wijs der klerikale schoolvernielers en onder wijzervervolgers wit te wasschen? Alwie het geschrijf van 't Nieuiosbladje gelezen heeft, moet wel bekennen dat de afgezette schoolmeesters allen miljonnairen zijn, wier wachtgelden maar niet te gauw kunnen afgeschaft worden. Ze zijn allen schatrijke, quoi BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST, Amerikaanschen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te IJPEREN, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags, in de Weninckstraat, nr 6, te IJPEREN. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 4e bladz. BURGERSTAND VAN DEN 15 TOT DEN 22 ApUIL '1887. Geboorten: Mannelijk geslacht, 0; Vrouwelijk id. 1. Huwelijken: Versteele, Germanus, bakker, en Iluyghe- baert, Emma, zonder beroep. Sterfgevallen Beun, Rosalia, zonder beroep, 80 jaren, weduwe van Emmanuel Gheysen, Rijsel- straat, Odent, Virginia, zonder beroep,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2