VERSCHILLIG NIEUWS. MENttELmGËiV MARKTPRIJZEN. 78 jaren, weduwe 'van Romanus Percque, RijseRtraat. Covens, Maria, kloosterlinge, 60 jaren, Justitiepaleisplaats. Delcoingne, Josephus, zonder beroep, 64 jaren, echtge noot van Catherina Carpentier, Lange Thou- routstraat. Coemelck, Sophia, zonder be roep, 69 jaren,weduwe van Joannus Dondei- ne, Meenenstraat. Verfaillie, Amelia, 75 jaren, kloosterlinge, Justitiepaleisplaats. Budts, Hortensia, zonder beroep, 54 jaren, echtgenote van Léo Wyckaert, Boesinghe- straat. Declercq, Isidorus, soldaat, 16 ja ren ,VleeschhouwerstraatDenormeRosa lia, zonder beroep, 76 jaren, weduwe van Joannus Vanden Broek, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 2. Het Journal de Bruges viert zijn jubilé van 50 jaren levens. Wij hadden menigmaal met het brave Journal een eitje te pellen, dit belet niet dat wij hem geluk wenschen met zijne bejaarheid. Het Journal heeft te Brugge diensten bewezen, die moeten erkend worden. Wij maken natuurlijk onze voorbe houdingen wegens de blinde ongeneesbare franschgezindbeid van dat blad, die menig maal oversloeg tot een onberedeneerden haat van al wat Vlaamsch is, getuige die uitroep zijns harten Cette assomante ques tion ilamandegetuige ook zijn rol in de nog warme kwestie der pères de familie,s. Maar, enfin het Journal kan zijn bloed niet loo chenen, en 't is aliets van 50 jaar op de bres gestaan te hebben in Brugge, om, zelfs als franschgezinde, het liberalism te verdedi- en te belijden. Hoe merkwaardiger nog bet feit, als 't eene vrouw van talent is, die zoo eene halve eeuw de pen der polemiek in dat blad voerde. 't Is overigens het eenige merkwaardige niet in het bestaan van 't Journal de Bru ges. Ook zijn ontstaan is een voorbeeld boe te Brugge stout initiatief duurzame werken kan stichten. Wij vertellen hier gaarne dat leerrijk ont staan na In het jaar 1837 gaf de clericale partij van Brugge het eerste fransch dagblad uit, Le Nouvelliste. Den dag zelve der verschijning van dit blad, werd in een liberalen kring de spijt uit gedrukt van geen liberaal blad te hebben om tegen den Nouvelliste op te komen. M. Popp die daar aanwezig was, dit woord opvangende, stelde voor zulk orgaan te stichten. Niemand wilde hem gelooven en men nam ▼oor onmogelijk dat hij, die dit gedacht ge kregen had, het zou uitvoeren, 't Was eene uitdaging, zei men. En toch. Ik aanvaard ze, riep M. Popp En wanneer zal uw blad verschijnen De Nouvelliste zag het licht den 1 April, ons blad zal het den 4a zien. Wat eene gekheid, riepen allen Mijnheeren, hoe ongeloovig gij ook we zen moogt, het is aan u het kind te doopen, dat zal geboren worden. Na wat zoeken kwam men op het gedacht dit orgaan Journal de Bruges te heeten. Toen M. Popp te huis kwam zegde bij aan zijne vrouw Wij gaan een dagblad uitgeven. Zijt ge zot Ik heb mijn woord gegeven en ons dag blad zal den 4 April verschijnen. En wie dwingt ons een dagblad uit te geven Men wil een liberaal blad tegen den Nouvelliste doen opkomen. Ik zegde dat zulks niet moeilijk was en heb beloofd het te zullen wagen. Ik begrijp het is heden 1 April. Ik spot niet. Het is dus een weddingschap, zoo niet eene uitdaging Gij moet uw woord intrek ken. Dat heb ik nooit gedaan Een uur daarna was M. Popp op zoek naar wertuigen en werkvolk. De werkplaats werd in allerhaast gehuurd en in twee uren tijds was alles gereed. Den 4 April, rond 5 ure,kwam het ie Num mer van het Journal de Bruges van de pers. Onder de medewerkers van het Journal worden genoemd MM. Emiel de Laveleye, Paul Devaux, Octaaf Delepierre, Julius Roels, Jobart, Carton, Julius Busschop, Ferdinand Gravraud, enz. enz. Met zulk een oorsprong, waardig van in een selfhelp vermeld te worden als voorbeeld van een vruchtrijk initiatief, wenschen wij mede het Journal de Bruges geluk. Zondag avond, om 8 1/2 ure, heeft eene tragieke gebeurtenis geheel Lokeren in opschudding gebracht. Zekere Van Puyvelde, surveillant bij de landbouwkolonie van Hoogstraeten, dronken schijnende en bij de politie aangeklaagd, werd door agenten van politie vastgegrepen. Men wilde hem betasten, toen Van Puy velde een revolver uit zijnen zak haalde en op de agenten vuur gaf, die gelukkig niet werden gekwetst. Hij ging zich verbergen in het Stadhuis. De policie-commissaris Vandersmissen, deed de gendarmerie roepen, die de uitgan gen van het Stadhuis bewaakte. De politie commissaris drong langs eene gebroken© ruit in de kamer waar Van Puyvelde zich be vond. Deze op nieuw met zijn revolver bedreigd hebbende, kon M. Vandersmissen die ook ge wapend was zijnen man neerschieten, maar hij verkoos geen bloed te storten en ging weg. Onmiddelijk daarna deed de politie-com- missaris de deur der kamer instampen, waar Van Puyvelde zich bevond, viel in eens den beschuldigde aan, die ontwapend en in ver zekerde bewaring werd gesteld. De heer Vandersmissen verdient lof voor de koelbloedigheid waarvan hij bewijzen heeft gegeven. Men schrijft uit Kortrijk Woensdag, rond den namiddag, heeft een bedelaar, een kloeke kerel van zoo wat 24 jaar oud en die de stad door bedelen loopt, bij den heer M. Nuyttens, in de Weldadigheids straat, den spion in stuk geslagen, men weet niet om welke reden. De schilders, die in het huis werkten en de metsers van een naburig huis kwamen aan stonds toegeloopen, maar de kwant trok een groot haakvormig mes uit den zak, wetté het op den pillaar van den straatlantaarn. Nie mand durfde de kans wagen, en eindelijk trok die gevaarlijke keerel ongehinderd en ongestraft langs denLeiëkant heen. Staats spoorwegen. De staats spoorwegen hebben gedurende de maand De cember 1886, fr. 615,609-48 meer opgebracht dan dezelfde maand in '1885. Evenwel zijn de ontvangsten in 1886 3,137,195-15 min geweest dan in het jaar 1885. Er word verzekert dat de heer Rijssel- bergghe een toestel heeft uitgevonden, waar mede tegelijkertijd een 24 tal telegrammen kunnen worden overgebracht. Het vleesch is nog niet duur genoeg Zaterdag hebben de ieverige bedienden der accijns en een bezoek gebracht in het groot vleeschhuis derHalle te Brugge en hebben er zes vleeschhouwers in overtreding genomen wegens op hun kraam in bezit te zijn van val- sche weegschalen en gewichten toen de be dienden de valsche weegschalen en de ge wichten aansloegen ingevolge de wet, heb ben er drie hunner zich hevig tegen verzet en met geweld hunne aangeslagen voorwer- uit de handen der bedienden terug genomen. Proces-verbaal is ten hunne laste opgemaakt. Een bestuurbare ballon. Vandaag, nu wij niets meer vernemen over de bestuur bare ballons in Frankrijk waait de wind uit eenen anderen hoek, over eene nieuwe uit vinding die door Zwitserland zou zijn aange kocht. Depeches hebben reeds over die nieuwe uitvinding gesproken echter zonder iets me de te deelen over de verkregen uitslageo. Ziehier nu wat wij daarover hebben verno men. De uitvinder moet een genaamde Weider zijn mecanicien van beroep, een Rijnlander van geboorte die in Amerika woont, De uitvinding moet hem afgekocht zijn,na proegneming, voor 1 miljoen marks, buiten de intresten van een ander millioen die hem zullen worden uitgekeerd over den loop van een zeker getal jaren. Men zegt dat Weider reeds 30,000 mark heeft gegeven aan eenen bloedverwant van den prijs zijner uitvinding. De ballon kan volgens beweren tegen den wind in worden gestuurd en worden stilge houden. Hij werkt in eenen zeer ergen kring, terwijl zijne snelheid ten minste viermaal zoo groot is als die van eenen sneltrein. 49 Millioen schatkistbons. De Pa- trie van Brugge, melt dat er reeds 49 mil joen schatkistbons zijn uitgegeven zoodat de leening die aangekondigd is reeds is uit gegeven. Die miljoenen, welke moeten dienen voor het departement van oorlog en van openbare werken, zijn ongetwijfeld nog niet verteerd, daar zij nog niet gestemd zijn. Wat haast heeft dan het Gouvernement om die schatkistbons uit te geven Nog alwaar.De CorrierdeBruxel- les kondigt eenige uittreksels af van eenen brief door den bisschop van Nimes, over de slechte dagbladen en boeken. Het klerikaal blad neemt er de volgende zinsnede uit over De goede dagbladen ontbreken niet, maar wat aaD de goede dagbladen ont breekt, dat zijn eerlijke lieden die ze koopen en lezen. Nog alwaar Men schrijft uit Tongeren Tijdens de verdeeling der huismeubelen, voortskomen- de van de nalatenschap van den heer Jage- neau, oud burgemeester van Sichen-Sussen en-Borlé, vonden de erfgenamen op den zolder een oud paneel, voorstellende de Geeseling. Een der zonen Jangeneau, die beweert die schilderij voor 20 franks van zij nen vader gekocht te hebben, deed die schil derij kuischen en herstellen door kunstschil ders van Antwerpen. Toen de schilderij ingelijst was, werd zij aan het onderzoek van deskundigen onder worpen en men bekwam weldra de zekerheid dat die schilderij een echte Van Dyck is eener waarde van ten minste 25,000 fr. De mede erfgenamen van den heer Jage- neau hebben beslag op de schilderij doen leggen en eischen hun deel. De zaak zal eer lang voor de rechtbank gepleit worden. Belgische schuld. Het bestuur dei- Nationale Bank, verwittigt het publiek dat te rekenen van 18 dezer, de intrest-koepons, vervallende op 1 Mei der Belgische schuld 3 p. h. en 4 p. li. en de obligatiën van Ge meente Krediet, betaalbaar zijn bij de Agence der Nationale Bank. De infanterieregimenten zullen binnen korteene nieuwe policiemuts krijgen. Het mi nisterie van oorlog heeft aan de bestuurra den der veertien linieregimenten, van het re giment der grenadiers, enz., het model po liciemuts gezonden volgens hetwelk die moe ten gemaakt worden. De nieuwe policiemuts is zoorzien van eene klep en veel fraier dan het oud model. Weet gij hoeAeel bezitters van winnen de loten der wereldtentoonstelling van Ant werpen verwaarloosd hebben hunne prijzen te komen halen Niet minder dan 272; dit is bijna 10 ten honderd. Onder deze voorwer pen zijn er zeker van geringe waarde, maar andere werden honderden, ja duizende frank verkocht. Derby Wedrennen van Epsom. 't Is den 25 Mei a. s. dat den Derby geloo- pen wordt, zoo berucht in Engeland, en die jaarlijks meer dan een millioen toeschouwers lokt. L'Excursion richt ter dezer gelegenheid eene schoone reis in, welke 8 dagen zal du ren, en waarvan het vertrek plaats heeft op 20 Meitegelijker tijd bezoekt men Londen, het koninglijk verblijf van Hampton-Court, den kruintuin van Kew,park van Richmond, het kristalen paleis en Greenwich, met de coursen van Epsom als hoofdpunt. De ver blijfkosten en vervoer in l6 klas, beloopen slechts 250 fr. In den loop der maand Mei hebben nog andere reizen plaats in Holland, Zeeland en Nor mandie. Den 29 Mei eindelijk, ter gelegenheid der Pinksterfeesten, en van de groote bedevaart van Echternach, zal de Excursion vertrek ken naar Luxemburg. Vianden en Diekirch. Duur der reis 4 dagen. Prijs le klas, 95 fr., 2a klas, 85 fr. Het programma dezer reizen wordt koste loos gestuurd aan alleu, die het vragen, aan M. Ch. Parmeutier Bestuurder der Excur sionBoulevard Anspach, 109, te Brussel. Waarom men verliefd is. Ziehier waarotn men in de verschillende ianden ver liefd is De Italiaansche is verliefd uit haren na tuurlijken aard. De Spaansche, uit plezier. De Duitsche, uit begeerlijkheid. De Russische, uit bedorvenheid. De Oostersche, uit gewoonte. De Oostenrijksche, uit liefhebberij. De Poolsche, uit noodwendigheid. De Vlaamsche, uit plicht. De Engelsche, om gezondheidsreden. De Créoolsche, uit instinkt. De Amerikaansche, uit berekening, De Fransche provintiale, uit verveling. De Parijzenaarster, uit nieuwsgierigheid. Een nachtridder. Om 2 ure van de nacht keerde een nachtridder naar zijne wo ning, met een stuk in zijne kraag. Aan een restaurant komende klopt hij uit al zijne macht om geheel de gebuurte wakker te ma ken. De baas ongeduldig opent een venster en vraagt met kwaadheid Wat moet gij hebben. Een biefstuk, mijnheer. Het is te laat, ik open niet meer. Maar daarop zegt de zatlap, waarom staat er ep uwe venster in groote letters Biefstukken op alle uren. Een afdoende middel. Op den spoor weg zaten eenige heeren over het een en an der te klappen. Eindelijk viel het gesprek op de speelbanken. Ik, zegde Klepkens, ken een onfeilbaar middel om de bank te doen springen. Ja, en wat is dat, vroegen allen gelijk. Wel een kilo dynamiet. De kinderen. De kleine Arthur krijgt van zijnen vader eene kleine rameling omdat hij niet braaf is geweest en schreeuwt alsof hij vermoord werd. Zwijgt, zegt zijnen vader, gij moet al- zoo niet schreeuwenep uwen ouderdom heb ik er anders van gehad. Dat is geene reden om u op mij te wre ken. Nog de schoonmoeders. De bankier X. heeft zijne schoonmoeder verloren, die na hem het leven gedurende 30 jaren zeer on aangenaam te hebben gemaakt, hem eene er fenis van eenige miljoenen achterlaat. Dezer dagen komt hij zijnen vriend Gustaaf tegen. Gij zoudt wel, zegt hij, mij een graf schrift moeten maken, al was het maar een paar regels, toch iets. Mijn beste, zegt Gustaaf, de korte graf schriften zijn beste. Zet maar het volgende woord op haar grafEindelijk. IJPEREN 23 April. 16 April. Tarwe 5,100 19-75 5,800 19-25 Rogge 3,400! 15-00 1,700 15-25 Haver 1,200, 15-25 2,700 15-50 Erweten 900, 17-50 700 19-00 Boontjes 1,300 '18-00 3,200 17-50 Aardap. 6,000: 6-00 5,000 6-00 Beter 13,583: 235-00 12,044 245-00 Tarwe Ir. Rogge Haver Boter per kilo Eieren de 25 KORTRIJK. 11 April 18 April 15,50 h 16,00 15,00 k 15,50 14,00 15,00,14,00 15,00 10,50 11,00 10,50 11,00 2,50 2,90 2,50 2,75 3,00 3,20; 3,00 2,20 ROUSSELAERE. Zaaitarwe fr. Rogge Haver Boone'n Aardap. 100 k. Boter per kilo Koolz.-olie 100 Lij nz.-olie Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen Erwten fr. 11 April 18 k24,00 14,00 15,00 14,00 14,00 14,5014,00 18,00 18,501-19,00 5,00 5,50 5,00 2,60 2,70| 2,55 k.48,00 48,50 49,00 k.47,00 47,50146,50 VEURNE. 20 April 19,00 h 20,00 14 00 15,00 14,00 17,00 17,00 18.00 18,00 20,00 o April k 25.00 14,50 14,50 19,50 5.50 2,60 49.50 48,00 13 April 18,50 h 20,00 15,00 14.00 17',00 17,00 19,00 18,00 20,00 GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenprijs p. iOOkiio. verkochtte kwantiteit middenprijs p. iou kilo. f 1

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3