STADSNIEUWS. wetartikels 47 en 56 met algemeene stemmen aangenomen. Een donder van toejuichingen begroet die beslis sing. Des namiddags wordt de bespre king over de uitbreiding des stem rechts voortgezet.Nog eenige sprekers verdedigen het algemeen stemrecht, anderen komen er tegen op en ande ren nog vragen van beide kanten een beetje toegeving. Het voorstel over het princiep van het algemeen stemrecht wordt ten slotte verworpen met 317 stemmen tegen 127 en 35 onthoudingen. Daarna lange discussies over de verschillige formules. Die van Ant werpen wordt verworpen met 344 stemmen tegen 102 en 9 onthoudin gen. Die van L. Robert wordt verwor pen met opstaan en neêrzitten. Deformuul kunnen lezen en schrij ven, degene door de IJpersche pro gressisten aangenomen, wordt in stemming gelegd en aangenomen met 379 stemmen tegen 45 en 19 onthou dingen. Het was 6 ure 's avonds en de zitting werd opgeschorst tot 's Maan dags om 10 ure, Zitting van Maandag. De zitting wordt geopend om 10 ure, on der het voorzitterschap van den heer Paul Janson. De heer voorzitter herinnert dat de kosten van het congres door vrijwillige bij dragen moeten gedekt worden. Hij noodigt de afgevaardigden uit hunne inschrijvingen op het bureel te laten geworden. Het verslag van het congres zal in het fransch en in het vlaamsch worden afgekondigd. De Voorzitter geeft lezing van een voorstel van de Antwerpsche afgevaardigden, die vragen na dat 't verplicht onderwijs 15 j aren zal gewerkt hebben, het algemeen stemrecht van rechtswege zal ingevoerd zijn. M. lijnen (Antwerpen), na de discussie, trekt zijn voorstel in, daar de formuul lezen en schrijven, het gevolg van het onderwijs zijnde, voldoende is. m. van wilder (Molenbeek) vraagt dat de tegenwoordige ongeleerde cynskiezers uit het kiezerskorps zouden worden gesloten. (Gerucht en protestatie). de voorzitter stelt voor in de grondwet te zeggen, als men ze verandert de wet gever kan het kiesrecht niet ontnemen aan de burgers die kunnen lezen en schrijven. Dit voorstel wordt aanveerd. M. gilisquet stelt het volgende voor De leden der Kamer en van het Senaat, zullen rechtstreeks door de burgers gekozen worden, de hoedanigheden vereenigende door de wet gevergd. Elk voorstel van wijziging aan de kies wet, moet de meerderheid der twee Kamers vereenigen, die onmiddelijk zullen ontbon den worden. Het voorstel van M. Gilisquet wordt in stemmen gelegd en aangenomen met 270 stemmen tegen 109 en 17 onthoudingen. De voorzitter legt het volgende voorstel in stemmen Bestaat er reden artikel 56 der grondwet te herzien, in wat de cijns der kiesbaarheid voor den Senaat betreft. Dit voorstel wordt met toejuichingen door ja beantwoord. Het congres stemt vervolgens met grooten geestdrift het princiep van het openbaar, verplicht, wereldlijk en kosteloos onderwijs. Na eene woelige discussie stemt de verga dering met eenparigheid de volgende for muul Lager verplicht onderwijs, openbaar, kosteloos voor den lageren graad, uitsluite- lijk wereldlijk in alle graden. Verordering van het werk der kinderen in de mijnen, werkhuizen en fabrieken. Het congres neemt het opstel aan. Het congres stemt ook de herinrichting van het hooger onderwijs. Volstrekte scheiding van kerken en Staat. De voorgestelde teks is aanveerd en men vraagt de oumiddelijke toepassing van a) De afschaffing der voorrechten aan de bedienaars der eerediensten in zaken van mi litie b) De afschaffing der eerbewijzen aan de geestelijkheid krachtens het dekreet van 19 messidor jaar XII c) De afschaffing van de godsdienstige for muul van den eed d) Algemeene en gelijke toepassing van het princiep der verwereldlijking van de kerkhoven e) Herziening van de wetgeving op de kerkfabrieken e) Afschaffing der lasten op de gemeenten en provintiën vallende in zake van eeredien sten; g) De omzetting in Staatsrenten van de onroerende goederen der fabrieken, ingevol ge de wet van 18 germinal jaar X h) Het afschaffen der stichting van missen; i) Het intrekken van de burgerlijke perso nificatie aan de sepiinarien en gasthuiskloos ters vergund j Een parlementair enkwest op doode hand met het oog wetgevende maatregelen te ne men om de ontwikkeling er van te beletten k) De bestraffing der misbruikte tus- schenkomst van de geestelijkheid in zake van kiezing. In de namiddagzitting is er beslist Het congres gaat over tot de discussie van artikel IV van het programma Gelijkheid van militaire lasten, afschaf- fing van loting en de plaatsvervanging, de militaire herinrichting in den zin met onze instellingen en nationaal karakter overeen- komende. Er wordt na verwarde discussies overge gaan tot de stemming van artikel IY. De voorstanders van bet behoud der loting zijn ten getalle van vijf. Het artikel zooals het is opgesteld wordt aanveerd. Artikel V, betreffende de hervorming der belasting, enz., wordt aanveerd. De rechten op het vee. Er wordt een wensch gestemd dat de Senaat de wet-Du- mont niet zou aannemen. Werkers kwestie. m. crocq vraagt dat men de regeling van het werk zou voegen bij de overige werk kwestien. verscheidene stemmen. Men heeft dit daar zooeveu besproken. m. crocq. Neen, men heeft enkel de regeling van het werk der kinderen ge vraagd. Een lid vraagt dat de wet het minimum der dagloonen en het maximum der werk uren in de lastkohieren zou bepalen. Dit voorstel wordt verworpen en het arti kel wordt aanveerd. Het congres stemt nog na de discussie over de stichting eener voorzienings-, pen sioen- en invaliedenkas de burgerlijke ver persoonlijking der vakvereenigingen de gelijkheid der twee nationale talen in het on derwijs en in het bestuur, volgens de nood wendigheid van elke plaatsgelegenheid. De höer van rxswtck drukt den wensch uit dat de liberale en progressistische gazet ten, in 't fransch opgesteld, zich zouden ont houden van bij elke gelegenheid de partij der moedertaal belachelijk te willen maken. De redenaar wordt warm toegejuicht. Het artikel IX verplichtende stemming wordt met eenparigheid gestemd. Er wordt nog een wensch gestemd, om de algemeene kwijtschelding te vragen der ver oordeelden van 1886. Na eene bedanking van M. Paul Janson, word het congres gesloten verklaard. IETS VOOR HEN DIE BROOD BAKKEN. De ommekeer, welke sedert eenigen tijd in de maalderij heeft plaats gehad door de vervanging der molensteenen door cylinders, heeft verschillende belangrijke vraagstukken in het leven geroepen en een levendige gedachtenwisseling is daar door ontstaan tusschen de voorstanders van het oude en die van het nieuw stelsel. Uil deze en uit de onderzoekingen van onderscheidene geleerden kunnen de vol gende gevolgtrekkingen worden gemaakt: Bloem, voortgebracht door middel van molensteenen geeft een smakelijk, een uit muntend brood, als die bloem jong is; dit spruit voort uit het feit dat de vettige beslanddeelen in de bloem blijven. Maar die vettige bestanddeelen, zeer bevorder- derlijk aan den goeden smaak van het brood, staan aan het bewaren van de bloem in den weg; zij maken haar, als men ze te lang bewaart ranzig of althans onaangenaam van smaak. Bloem, voortgebracht door middel van cylinders, kan daartegen zeer goed be waard blijven, omdat die vettige bestand deelen van het graan onder het malen verwijderd zijn; maar, om diezelfde reden geeft die bloem een brood dat weinig geur heeft en zeer spoedig droog wordt. De heer Charles Lucas, bestuurder van de bloem, bekend onder den naam de Negen Merken, te Parijs, heeft te dezen opzichte hoogst belangrijke proefnemingen gedaan. Ten gevolge daarvan is hij er toe gekomen den raad te geven om op het oogenblik der kneding, 2 gram zoete amandelolie bij eiken kilo cylinder bloem te voegen, welke men gebruikt. Het nut dezer bijvoeging is klaar en duidelijk, want de kleine hoeveelheid vettige be standdeelen, welke er aan ontnomen zijn, geeft men er zoodoende aan terug. De uitkomsten er van waren dan ook verras send. Wij willen nu het woord laten aan den heer Lucas, die na de gronden van zijne raadgeving te hebben uiteengezet, er bij voegt Ik heb den uilslag onderworpen aan het oordeel van verschillende kundige bloemhandelaren en bakkers, zonder hen opmerkzaam te maken op eenig verschil bestaande tusschen brood met en brood zonder toegeving van olie gebakken, zon der hen zelfs eenigermate te kennen te geven waarin de brooden die ik hun voor legde zouden kunnen verschillen. Allen hebben echter een zeer groot onderscheid opgemerkt in de kwaliteit, geheel ten voordeele van het brood waar aan olie was toegevoegd, en toen ik hun verzekerde dat al de brooden van dezelfde bloem en geheel en al op onze gewone wijze waren gebakken, waren zij uiterst nieuwsgierig te weten waardoor de kwa liteit dan in zulk een hooge mate kon verschillen. Het verschil bestaat niet alleen in het brood, maar ook in de broodbereiding, die veel gemakkelijker wordt en geregel der gaat. Deeg, waaraan men olie heeft toegevoegd, is veel zachter, zijdeachtiger, het brood is geuriger en uiterlijk in smaak doet het denken aan de fijne bloem, die men in Frankrijk gruau noemt, en zij blijft dagen lang goed. Daags en zelfs twee dagen nadat hel gebakken is, is het nog versch en heeft dan een aangenamen smaak. Na acht dagen is het onderscheid tusschen de beide broodsoorten nog dui delijk waar te nemen. Een proef is gemakkelijk door onze bakkers te nemen, de goede uitslag is zoo goed als zeker, want de proeven door den I lieer Lucas genomen, zijn met de meeste zorg geschied en kunnen als afdoende worden beschouwd. (VI. Bakkers Gazet.) IJperen, 4 Juni 1887. LeapoMsoi'de. Zijn tot Officier der Leopoldsorde bevor derd de heeren Van Alleynnes, Raadsheer bij het Beroepshof te Gent, J. Iweins, Voor zitter van den Rechtbank van 1" aanleg en van het Godshuizenbestuur onzer stad en Sartelle, oud-Voorzitter onzes Rechtbanks. Scifoooae kiasisïeM. Wij lezen in de Fédêration Artistique van 28 Mei Onder de belooningen toegekend in de Tentoonstelling van Schoone Kunsten van Tunis, wij halen met voldoening eene zilveren medalje aan, bekomen door M. Th. Ceriez, waarvan wij dikwijls over zijne werken gesproken hebben. Onze gelukwenschingen aan den artiest. Wedreimeii. De IJpersche paardenloopstrijden, die op 19 Juni aanstaanste, om 2 1/2 ure namiddag zullen plaats hebben, beloven luisterlijk te zijn. 5,000 fr. prijzen zijn er te winnen. Een groot getal inschrijvingen zijn geno men. Voor den ln loopstrijd, prijs der Bescherm- leden, op 1,400 meters, zijn er 8 inschrijvers. Voor den 2" loopstrijd, prijs der IJperlee, minstens 3,000 meters afstand, 9 inschrij vers. 3n loopstrijd, prijs der stad, 1,200 meters, 6 inschrijvers. 4e loopstrijd, prijs van het Plein, minstens 4,000 meters, 14 inschrijvers. Rijwedstrijd. 1°Wedstrijd enkel voorde heeren officie ren der Rijschool. 2° Voor de heeren onder-officieren der Rijschool alleen. Voor alle inlichtingen zich te begeven bij den heer Guillemyn, 15, St-Amands- schoolstraat te Gent. Een bijzondere trein zal 's avonds om 8 ure 50 minuten uit IJperen naar Roeselare vertrekken. WestvlaatMSch-SocJaïisÉeiï tongres. Morgen, Zondag, houden al de maatschap pijen der socialisten van Westvlaanderen hun congres te IJperen. Zij zullen gezamentlijk de beste middelen van propaganda beramen. Gentsche sprekers zijn gevraagd. Al de maatschappijen moeten zich, om 11 ure 's voormiddags, bij Pitteljoen, Thou- routstraat, bevinden. Die toestrooming van socialisten heeft hier en daar een flauwhertige burger van be nauwdheid doen zweeten en zij die de vlaam- sche socialisten niet kennen en zich allerhan de ongehoorde dingen over hunne strekkin gen hebben laten opvesten, zijn om in een mollengat te kruipen, juist alsof de volkslei der Anseele pietjepek in persoon ware. Farceurs hebben er zich dan in vermengd en, om dien schrik nog te doen aangroeien, zegden zij dat de troepen onzer Rijschool allen onder de wapens moesten komen, de eene helft te voete, de andere helft te paard en dat gansch onze burgerwacht in de ka- zern zou gereed staan om tegen die rooden op te trekken. Doch wij willen die dutsen wat gerust stellen en hun zeggen dat de socialisten menschen zijn gelijk gij en ik en alleman, die enkel hunnen toestand trachten te ver beteren door samenwerking en onderlinge vereeniging. En voor wie zulks nog niet vol doende is, voegen wij er bij dat er snel- schriften weggezonden zijn om de bezettings troepen van Brielen en Hoogezieken te vragen, die de socialisten met de croisez- bajonnette op de borst gericht door onze straten geleiden zullen. Dat de benauwden dus gerust slapen. Niets is in gevaar. laatste nieuws. Wij vernemen dat hetbatailjon ligne troe pen, die den 19 Mei vertrokken was naar Doornik met allerhaast terug geroepen is, om morgen alle onverwachte ruststoringen te beletten. '4 Sa> s*»gec3ss lieh 4<»e. Op ons schrijven van over veertien dagen geeft het Nieuwsbladje nogeens geen enkel woordje weerlegging. 7 Kan genoeg, maar 7 en wil niet. 't Is nog al dikwijls kwaad van wille; maar ook waarom niet, er zijn wel zooveel viervoetige lastdieren, die kwaad van trek- ke zijn. En daarbij 't en is maar een keer te meer bek toe, niet waar, heilig papierke Saraeiaspi'aak. IN SINT-LAURENS. Endje Lint. Ewê, Schoolvos, hoe ist nu mei de konkoersen? Gaaje mei julder leer lingen gaan Schoolvos. Jaam, mei elve. Endje Lint. En je netter maa elve, die bekwaam zijn Langen. 't Is beter mei elf goewe, die zeker zijn van te lukken, dan mei twintig half en halve, waavan de helft maa diplo me er d en zijn. Gekruisten. 't Is djuste dat. Endje Lint. Ja maa, 'k adde liever ad dan der meer gingen. Ziet kee. W'ên 300 leerlingen in St-Aloysiusschole en 200 in de St-Michielscliole, dat is wel 500 jongens te gare en op die 500 jongens zijn er in 't geele elve die genoeg leerd zijn om naa 't konkoers te gaan. 't Is mager, maar nu, enfin, wuk wilje. Schoolvos. 't Zijn wijder die alles op nuze nekke ên. Me staan daa mei elf school meesters en op die elf zijn der misschien twee die min of meer dien naam verdienen.Dandc r- zijn jongens of mannen die niets van den stiel kennen. Endje Lint. Ba, ba. Schoolvos. 'k En overdrijve nie, 'k

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2