BRIEFWISSELINGEN. 20 WOONHUIZEN herbergen Baches Imperméables. EEN HOFSTEDEKEN SACS EN TOUS GENRES MARKTPRIJZEN. Bijssendag 7 Juni 1887, met erf, Notaris Laurent PROOT, Fabrication Spqeiale J. DECEUNINCK-WYCKHUYSL RÜULEKS. MÉÉ Wil da je die klasjes eens zage, waa dan die onbekwame mannen in staan, 'k late de jongens nog daar. Je zoe wot zien. Langen.Maa je ging julder mei de goe leerlingen alleene bezig houden en zelfs eenige van de beste leerlingen van de buiten prochiën trachten te krijgen. Schoolvos. Mên dat allemaal gedaan. Mender van Brielen, Boesinghe enz., enz., en mên zelve êmaakt dan de goe leerlingen die de schole verlaten hadden weerkeeren om wat te leeren en naa 't konkoers mei te gaan. Zoo êm een, die op een bureel schrijft en die nu drie dagen te weke naa de schole komt en dandere dagen gaat hij naa 't bu reel. Endje Lint. En je netter toen nog ma elve! Me gan nus nog geele gansch belache lijk maken en nooit de Looie kunnen onder- boeren. Schoolvos. En 't en is nog nie zeker dan die elve gaan passeer en. Gekeuisten. Toet, toet. We gaan wê maken dat wel is. Zij maa grust. Langen. Ja maa, de composities moen nu naa een ander kanton om verbeterd te worden, djuste lijk voor de kiesexaams. Endje Lint. Ewê, wuk geeft dat. Me kunnen ossan maken dan onze leerlingen een bijzonder teeken op hunne composities zetten, waaran dan ze kunnen verkend zijn en de jurij, glijk van welk kanton, zal toch al doen wat we vragen. Schoolvos, (verzuchtend) 't Ga noodig zijn. Endje Lint. Sukkelare, je gelooft gij mij nie; 'k zeggen je dan ze gan lukken, alle- male zelfs. Langen. Wel zeker. Ziet kee de uit slagen van de kiesexaams. Zijn der daar geen katholieken gepasseerd, die, om zoo te zeg gen niets en konden Endje Lint. En lik of dat gebeurd is, zoo gat 't ook gaan met uwe leerlingen of konden ze zelfs nog nie half antwoorden. Dat zeg ik je. Schoolvos. Te beter, 't Is ol damme wenschen. Gekeuisten. Je moest er vele meer naa 't konkoers gezonden hên. Ze gingen algelijk ol passeeren en dan wost gedaan met de goewe reputatie van de Looie. Schoolvos. Je klapt gijder ol wel, maa dat en ga nog zoo gemakkelijk nie gaan. Voor da je victorie roept moet er eerst wezentlik victorie zijn. En ik voor mijn ik en houde in 't geel van die konkoersen nie. 'k Adde liever daa geen deel aan nomen. Endje Lint. Och gij arme zak! Jê be nauwd van jen eigen schaïte, .gij. Schoolvos. En 'k wete wel waarom. Langen. E maa koragie. 't Ga ol beter gaan of da je peist. Gekeuisten. De naaste kee je gaa toen geen benauwd mee heên. 't En is ma den eersten stap die kost. Endje Lint. 'k Gan ik wê zorgen dat wel is. Schoolvos.Dat stelt nus beetje grust. Endje Lint. Zwijgen wij nu maa van die konkoersen. Achter den 14 Juli, me gaan toen kee spreken en me gaan toen ook zien wie dat er gelik had. Schoolvos. 'k Hopen 't. Langen en Gekeuisten. 't Gaat ol om ter best zijn in het beste der stekekens. G. Oord. RECHTERLIJKE KRONIJK. Krachtens een bevel van M. den eersten voorzitter van het Beroepshof van Gent, van den 31 Mei 1887, zullen de assisen van West- Vlaanderen voor den derden trimester van 1887, te Brugge geopend worden, Maandag 1 Augusti, om 10 ure 's morgens, onder het voorzittersehap van M. Soudan, raadsheer bij het Beroepshof van Gent. BURGERSTAND Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Dehollander, Jozef, kleermaker, en La- baere, Maria, zonder beroep.—Hoedt, Karei, wever, en Coffyn, Stephania, kantwerkster. Vanderbregt, Alois, daglooner, en Bos- saert, Eugenia, dienstmeid.Morel, Prosper, daglooner, en Landerwyn, Febronia, kant werkster. Sterfgevallen Dethoor, Amandus,stovenmaker, 65 jaren, echtgenoot van Rosalia, Verpoorc, Korte Meersch. Boudry, Justina, dienstmeid, 65 jaren, ongehuwd, Ivaaistraat. Delaey, Scholastika, kloosterlinge, 74 jaren, Bol- lingstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 2. BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST, Amerikaanschen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te LI PERENeiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags, in de Weninckstraat, nr 6, te IJPEREN. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 4e bladz. PoPERUGIIE. ZAAK BRUTS AERT. Veroordeeling Pas was onze briefwisseling van Zondag verschenen, toen wij vernamen dat de Recht bank van Veurne, in zijne zitting van 28 Mei, zijn vonnis uitgesproken had in de ver volgingen ingespannen door hoppehandelaars van Poperinghe en de voorzitter van het Syndicaat van Rijsel tegen den zoogezegden dienstdoenden Meier van Watou. Brutsaert, volgens men ons verzekert, zal het lang onthouden dat het somwijlen zeer onvoorzichtig is korrespondencien te onder teekenen, alwaren zij nog geschreven door eenen gekruinden, als men onwetend genoeg is om er den inhoud van niet te begrijpen. Zoohaast wij in het bezit zullen zijn van den juisten inhoud van het vonnis, wij zullen ons verhaasten het aan onze lezeren mede te deelen. Nogtans kunnen wij van heden af verzekeren dat het den bezetene van Watou duur zal komen te staan van eenen groep eerlijke burgers laffelijk gelasterd te hebben en de Voorzitter van het Hoppesyndicaat van Rijsel in zake te brengen, die in dit alles niets te zien had. o Aanstaande (eesten van Poperinghe. Men houd zich tegenwoordig in den k.k. bezig met de aanstaande feesten die door ons Stadsbestuur zullen gegeven worden, ter ge legenheid van het gedenkteeken, dat men in het midden van onze vermaarde bis schoppelijke square gaat oprichten,ter nage dachtenis van den overleden deken, den eer weerden heer De Boo. Reeds zijn door onze Bestierders twee kommissiën genoemd. De eerste heeft voor zending het regelen van al wat de eigëntlijke inhuldiging van het gedenkteeken betreft zij zal voorgezeten worden door M. de Dok tor Vanderheyde, aan wie het eerst in de ge dachte gekomen is deze gedenkzuil op te richten. De tweede kommissie, voorgezeten door M. Felix Van Merris, zal zich bezig te hou den hebben met den grooten internationalen Prijskamp van Muziek, die ter dezer gele genheid zal ingericht worden. Dit kunstfeest, dank aan de edelmoedig heid van M. Felix, die uit eigene beweging zich verhaast heeft 6000 franken te geven" tot het betalen der onkosten dezer muziekale plechtigheid, zal zeer schitterend wezen Men spreek nog van een grooten histo- rieschen stoet, van peerdenloopstrijden en andere belangrijke feestlijkheden, waardoor allen, dank aan de edelmoedigheid van den volksminnenden Felix.geenen centiem aan de contribuabelen zal kosten. Door dat wij geene nadere inlichtingen hebben, kunnen wij voor het oogenblik er niets meer over zeggen, maar zoo haast onze gewone correspondent van den katholijken kring ons het ontwerp van programma zal laten kennen hebben,die in eenige dagen gaat vastgesteld worden, zullen wij ons verhaas ten die aan onze lezers mede te deelen. o Be Gemeentekiezingen. Twee zetels zijn beschikbaar in het stad huis. De eene door het afsterven van den achtbaren betreurden M. Baeckeroot, de an dere door het vertrek van M. Achille Van Renynghe. Het aanstaande huwelijk van M. Selvain Lebbe, die volgens men zegt zou van zin zijn ook de stad te verlaten om zich op den vreemde te gaan vestigen, zou eene derde plaats doen open vallen. Men begint reeds de namen te bespreken der verschillige kandidaten die de heeren pastors zullen voorstellen of opdringen, in de toekomende Octobermaand, aan het kie zerskorps der stad Poperinghe. Volgens ons, ware M. Baeckeroot, zoon van den overleden Raadsheer, den hesten om een dezer kandidaten te zijn. Volgens allen goeden zin, deze achtbare burger als kommandant der Pompiers, heeft zijne plaats op het stadhuis als aangewezen; zijne bekwaamheden en zijne toegedaanheid voor de belangen der stad zijn gekend, en ge heel de Hooge katholieke Raad is hem al zijne stemmen schuldig. Er komt ons nogtans ter wete dat er on der de spitsvindigen, eenen is die, jaloers over de sympathie die den kommandant dei- Pompiers in onze stad geniet, gezworen heeft geene werking te sparen om, ABSO- LLMEKTE SECRETO, deze kandidatuur te doen mislukken. Wat de twee andere zetels betreft, men zegt dat zij zeer zullen betwist worden. In eene naaste briefwisseling zullen wij aan on ze lezers bekend maken wie de kandidaten zijn wiens namen reeds in den k.k. zullen uitgesproken zijn geweest. Sprekende van M. Achille Van Renynghe, wij vernemen dat, niet tegenstaande hij de stad Poperinghe sedert meer dan twee jaar verlaten heeft om zich te Riisel te vestigen, hij nog altijd deelmaakt van onzen gemeen teraad, waar hij nooit den voet zet. Wij verlangen zeer eenige woorden uitleg ging over deze zaak te bekomen. Wij zou den bijzonderlijk willen weten hoe M. Van Reninghe zijne WEZENLIJKE W GONST te Poperinghe heeft kunnen behouden, vol gens art. 7 der Gemeentewet het eischt, toen bij zich te Rijsel gevestigd heeft, OM ER TE BLIJVEN, aangezien hij er ingeschreven is onder de gepantenteerden als Papier fabri kant. A WERKSTAKINGEN. Den dag van zondag,schrijft men uit Luik, is alles rustig afgeloopen. Men had met groote affichen eene meeting bijeengeroepen, maar alles is op niets uitgeloopen. De mee ting heeft plaats gehad maar nog vervelen der als de vorige. Men heeft zelfs van de al- gemeene werkstaking niet durven spreken. De burgemeester had wijslijk verboden met roode vaandels en oproerige zinnebeel den door de stad te wandelen. De socialisten hadden aangekondigd dat er 54 maatschappijen naar Luik kwamen ekwel er is niets geweestom 1 ure des na middags zag men niets meer van de aange kondigde woeling. Seraing, 30 Mei, 3 u. 41 's avonds. De toestand is voortdurend gerustellend. Er is niets aan te duiden er was min yolk op de straten dan bij gewoone feestdagen. Bergen, 30 Mei, 3 ure. Alles is geheel kalm. De algemeene toe stand schijnt beter. Men rekent op eene her neming van het werk op woensdag aanstaan de. Frameries, 50 Mei, 3 ure 25 's avonds. In eene meeting hebben de vrouwen be slist eene deputatie van vrouwen naar Brus sel te zenden. Waarom? Dat zegt de depeche niet. Alles is hier kalm. De 500,000 mannen. De wandeling naar Brussel welke maan dag, volgens burger Defuisseaux moest plaats hebben en waaraan 500,000 werkers moesten deei nemen,geen beeft plaats gehad. De werklieden in den bassijn van Charleroi zijn rustig gebleven en Defuisseaux, de beid, nie onzichbaar is, heeft nog zijnen schuil hoek niet verlaten om zich aan bet hoofd van den opstand te stellen. De werklieden nit Wasmes zijn over het al gemeen ontevreden over de verwerping van het algemeen stemrecht door het Progressis ten Congres. Tusschen de Bouverie en Paturages, heeft men Maaadagmorgend midden op de kalseide een groot zwart kruis goplant gevonden met bet opschriftDood aan de werklieden die het werk zullen hernemen. Haine-St-Paul, 30 Mei. De mekaniekwerkers en metaalbewerkers hebben beslist morgen het werk niet te her nemen Eene nieuwe meeting moet heden plaats hebben. Te Haine-St-Pierre, Haine-St-Paul en te Jolimont is alles kalm. TE BRUSSEL. De werkerspartij der hoofdstad, maandag in bet Volkhuis vertegenwoordigd door 27 afgevaardigden, heeft 's namiddags te 4 ure met 18 stemmen tegen 9 beslist dat er geene reden was om tot de algemeene werkstaking over te gaan. Zekere groepen der minderheid, namelijk de schilders,en de meubelmakers hebben on danks de beslissing besloten zich op een nog niet bepaalden tijd in werkstaking te begeven. De mecaniciens hebben besloten heden dinsdag het werk te laten staan. De vier korpsen der minderheid tellen on geveer 4000 mannen. LE GLOBE ILLUSTRÉ, (10 francs par an.) La fête miiitaire donné au Pare Leopold par le 2°- Régiment des Guides, fait l'objet dans le Globe Illustré de cette semaine, d'une page de croquis pris sur le vif. Le portrait de Mr Alvin. Une vue du nouveau Palais de Justice a Anvers. Le dessin du nouveau Boulevard Anspach, tel qu'il a été crée par l'architecte Suyset deux charmante» fantaisies complètent ce numéro du Globe Illustré. o DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE, N° 36. 1" jaar. Zaterdag 4 Juni. INHOUD. Platen: Prins Boudewijn, De Hertenjacht. Keizer Karei in het klooster van ban-Yuste. De kleine poney. De gefopte Schabeletter. Een vertelsel zonder woorden. Tekst. Onze platen. 97,59. Geschie denis van een' kassier. Links en rechts. Vlaamsche Kronijk. De Doryphora Decemlineata. Trekken uit het leven van Peter de Groote. De schat in den afgrond. IJPEREN 4 Juni. 28 Mei. Tarwe 17,300 23-57 7,100 23-62 Rogge 1,200 16-50 700 16-25 Haver 1,600 14-50 1,700 14-50 Erweten 800 16-50 300 17-00 Boontjes 1,700 18-50 200 19-00 Aardap. 6,000 8-00 5.000 6-50 Boter 18,039 230-00 19,057 240-00 OPENBARE VERKOOP1NG van te GHELUVELT, dicht bij bet dorp, alwaar onlangs is komen te overlij den de weduwe van Petrus Den3'S, verdeeld in drie koopen als volgt Eerste koop. De hofplaats van hetzelfde, be staande in woonhuis, aanhoudende koeistal en schuur, benevens een zwingelstal van voren en 57 aren 92 c. medegaande erf onder bebouw de grond, zaailand en boomgaard. De boom- en haagprijs op dezen koop bedraagt 175 fr. Tweede koop. Een perceel zaailand van 34 aren 01 centiare. Derde en laatste koop. Eene langwerpige partie zaailand^ groot 49 aren, 60 centiaren en in ge volge meting 59 aren 77 cQ. Dit hofstedeken groot ingevolge kadaster 1 hectare, 41 aren, 53 c", en ingevolge meting 1 hectare 51 a 70 c". is thans bewoond en gebruil door den medeverkooper Aug" Denys met recht van gebruik Bamis 1888 aan 175 fr. 's jaars bo ven de lasten Deze verkooping zal geschieden in eene enkele ziTTiNO, door het ambt van den Notaris DEGRYSE, te Bece- laere, op om 4 ure namiddag, ter herberg de Klok, te Gheluvelt, bij de plaats. vEBmooponxi van waarin verscheide IN EENE ENKELE ZITTING, Woensdag 22 Ju oi 1887, ten 3 ure juist namiddag, in 't Vredegerechtte Dixmude. 3 Eessenstraat, 8 Montanusstraat, 2 Oostvestenstraat, 3 Zwijnenmarkt, 4 Grooten dijk. Bewoond door vrouw Desoutte- Duyver en andere. Ten overstaan van den heer vrederechter te Dix mude, door 't ambt van den TE YVOUMEN. de de VAN DElf 27 Sin TOT DEN 3 JUNI '1887. Geboorten: •Jf. GRANEN enz. verkochtle kwantiteit middeuprijs p 100 kilo. verkochtte kwantiteit mlddenprijs p. 100 kilo. EN ft>IX®SCIOE-STA». -

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3