Gazette van 't arrondissement IJ peren. POLITIEKE BERICHTEN. Nr 78. Jaar. Zondag: 2Qn Juni 1887. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Y erschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bareel: Dlxmadestraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMES 55 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 jasrs voor de stad; fr. 4-50 voor geheel Belgle Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het mms ui er. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG. 1 Juni 1887. Vertrekuren van IJperen naar Poperinehe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3.00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53— 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 Zaterdag7-4510-45 12-20 4-10— 6-42 Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 3-57 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-162-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30— 8-20— 11-16 - 2-41 5-20. De fransche ministers zijn Dinsdag morgend in het paleis der Elysée veree- nigd, onder het voorzitterschap van M. Grevy. De minister van oorlog, generaa^ Ferron, heeft een dekreet aan de onder- teekening van den voorzitter der Repu bliek onderworpen, tot doel hebbende het inrichten van een vijfde regiment vanTon- kinsche scherpschutters. Deze inrichting zal toelaten een gedeelte van het euro- peesch contingent naar Frankrijk te laten terug keer en. De werken der tentoonstelling te Parijs worden zeer vlijtig voortgezet gisteren heeft in de prefektuur eene nieuwe aanbe steding plaats gehad der aarde en metsel werken, der machienen op bet Marsveld. De Moniteur van het duitsch keizer rijk. zegt dat de genezing van keizer Wil helm voortgaat. Zijne krachten komen langzaam terug, derwijze dal de keizer reeds veel tijd aan de zaken kan besteden. De berichten, alle dagen uit Rusland komende, doen erge gevolgen voorzien in dien de sultan de overeenkomst met En geland bekrachtigt. De Bulgaarsche en andere quoestien hebben geene wijzigingen ondergaan. Als de aandacht is samengetrokken op de Egyptische qucestie. Het gouvernement van Spanje doet een werkzaam oog houden op de grens van Frankrijk, over de garnizoens in de ste den ten noorden van Spanje. Het gouver nement vreest voor eene militaire revolu- tionnaire beweging. Het kabinet van koningin Kristina doet al het mogelijke om den zittijd der Cortes te sluiten op 4 Juli. Voor dien dag moeten dus het budget en de militaire hervor mingen gestemd zijn. Om echter zoo ver te geraken in een zulk kort tijdsbestek zal de Cortes twee, wanneer noodig, zelfs drie zittingen daags houden. HOE HET LIBERALISM TE IJPEREN ZIJN MOET. Zondag laatst, na de koersen, kwamen eenige liberalen, die men progressisten noemt, in het Zilveren Hoofd bijeen om verslag te hooren geven over het congres op Sinxen te Brussel gehouden. Volgens dat verslag mag en moet men wel bekennen dat die zoogezegde progressisten eenen schoonen stap voorwaarts komen te besluiten op het gebied van vrijheid en volksont voogding. Maar tusschen eenen stap beslui ten en dien werkelijk kunnen stellen is nog een hemelsbreed verschil. Men moet geduldig en voorzichtig te werk gaan, vooral in plaatsen als IJperen, waar men met zulke machtige en nooit werkelooze tegenstrevers te kampen heeft. Reuzenstappen willen doen ware soms gevaarlijk en altijd zeer moei lijk. Men denke aan de spreekwoor den: haast en spoed is zelden goed en die te veel begeertbedriegt zich op t einde Moeste de liberale partij hier te IJperen zich vaneen scheuren, zij zou bij die scheuring bitter weinig te winnen en alles te verliezen heb ben. Dat men dan alles zorgvuldig vermijde, dat tot tweedracht aanlei ding geven kunne om enkel die pun ten, waarop men het volkomen eens is, en deze zijn talrijk en belangrijk genoeg, voor alsnu aan het dagorde te brengen. Daarom moeten alle vrij zinnigen zich aaneensluiten en als een man voor de goede zaak, de vrij heid van geweten en gedachte en de volksontslaving, te velde trekken. Vereenigd, hand in hand moeten wij allen tegen den eenigen en alles doodenden vijand: 't klerikalism den strijd moedig en onverdroten aan gaan. Dan alleen zullen en kunnen wij voort het hoofd bieden aan onze machtige en listige tegenstrevers en het klerikaal monster eens voor goed den kop verpletteren. Doen wij dus van beide kanten wat water in onzen wijn en scharen wij ons allen onder de eenige liberale vaan in dichte gelederen aaneen en trekken wij moedig en eendrachtig op tegen omkooping, bedrog en dwang en wij mogen verzekerd zijn dat eene schoone zegepraal op ons wachten zal. Maken w2j gcenc onTc^schSUigesa. In de vergadering der vooruitstre vende liberalen van j.l. Zondag werd er hevig geprotesteerd tegen een ar tikel, in het liberaal fransch orgaan onzer stad verschenen, en dat recht streeks den socialistenleider Anseele aanrandde en zoo klein mogelijk miek om niet meer te zeggen. Met verontwaardiging deed een lid al de onnauwkeurigheden in dat artikel vervat uitschijnen en deed terecht opmerken dat er in die socialisten vergadering minstens genomen, hon derd kiezers tegenwoordig waren, die allen voorzeker geen klerikalen waren, maar die, door dergelijke onbehendige artikels verontwaar digd of ontmoedigd, zich in de kie zingen wellicht zouden onthouden kunnen. Hij vroeg zich af, en terecht, wat er van de liberale meerderheid ge worden zou, moeste dat eens gebeu ren. Daarom laat ons voorzichtig zijn en krenken wij niemand hoegenaamd in zijne zienswijze, als deze maar liberaal is en ons helpen kan om den gemeenscliappelijken vijand, 't kleri kalism te verpletteren. Vergeten wij niet dat het misschien grootendeels dank is aan de kiezers, die men door dergelijke artikels zou kunuen uit het liberale kamp ver wijderen, dat onze partij in 1884 op ons gothisch stadhuis gebleven is en dat heden nog de oude faam van 't liberale IJperen ongeschonden be waard gebleven is. Dat men dus zoowel op den werk man als op den rijke rekene voor den dag des strijds en niet zoeke, het zij gelijk hoe, hem onverschillig of van de liberale gezindheid afkee- rig te maken. Wordt voortgezet.) EEN VLAAMSCHE ZEGEPRAAL. Men moge over het Progressislisch Congres denken wat men wil, in elk ge val zal men moeten bekennen dat er daar voor ons, Vlaamsch gezinde liberalen, een zegepraal is behaald geworden zooals men er moeilijk een tweede in de geschiedenis onzer Beweging zou kunnen aanwijzen. Het beginsel van de volstrekte gelijk heid der beide landtalen is er in het nieuw liberaal programma opgenomen ge worden niet als de uitspraak eener op permachtige meerderheid die haren wil aan de minderheid opdringt ook niet als eene nietsbeduidende toegeving van lie den wien 't niet schelen kan; maar wel als een plechtige verklaring, door het geheele Congres luid en krachtig uitgebracht, met de meest volkomene eenstemmigheid en met eene geestdrift zóó groot, zóó buiten gewoon, dat zij zeker nooit uil het geheu gen zal gaan van hen die er getuigen van waren. Het princiep der taalgelijkheid, dat hier zoo uitbundig werd toegejuicht, is anders niet dan de grondslag zelf onzer Vlaamscbe Beweging en dat dit princiep door de toejuichingen der Walen evenzeer als door die der Vlamingen begroet en bezegeld werd, is een feit van de grootste beteekenis, en dat, op het gebied der latere toepassingen, de heilzaamste ge volgen zal mede brengen. Dien verheugenden en laat ons maar zeggen onverhoopten uitslag schrijven wij top, in de eerste plaats, aan de recht vaardigheid onzer zaak en de onweer staanbare kracht die de Vlaamsche taal strijd in de laatste jaren tegenover de openbare meening verworven heeft. Daarna hebben wij die zegepraal te dan ken aan de kieschheid en aan het talent waarmede de heer advokaat Jan Van Rijs- wijck, van Antwerpen, als tolk der Vlaam- gezinde Congresleden, onze taalrechten verdedigd en onze beschimpers bestraft heeft. Op het Congres en in de drukpers was er maar eene stem om hulde te bren gen aan zijne meesterlijke welsprekend heid en om den diepen indruk vast te stel len dien zijne woorden hebben teweeg gebracht. Zelfs onze Fransche pers was er door getroffen en heeft niet nagelaten het te bekennen. De Ré forme schrijft, onder ander Tusschen Vlamingen en Walen heer- schen er betreurenswaardige misverstan- den. Het Congres heeft die willen doen ophouden, en, in eene onvergetelijke uitbersting van geestdrift, heeft de gan- sche vergadering eene ware zegehulde gebracht aan den welsprekendsten ver- dediger der Vlaamsche zaak, die eene demorcratische zaak is. De Nation zegt Het Congres kon geen prachtiger einde hebben, noch geen heerlijkere bekroning. Gedurende de vier zittingen van het Congres werd niet één voorstel, niet ééne redevoering met zooveel hartelijkheid, met zooveel geestdrift, met zooveel aandoen lijke eensgezindheid toegejuicht als de Vlaamschgezinde rede van den heer Van Rijswijck. Toen er, na enkele oogenblik- ken,aan het dreunend gejubel een einde was gekomen, verklaarde de voorzitter dat het voorstel bij toejuichingen was aangeno men. Hierop trad de heer Lambert Vléchet, van Luik, vooruit en verklaarde dat hij, ofschoon volbloed Waal, er aan hield het voorstel te doen dat de handelingen van het Congres in beide talen zouden gedrukt worden. Daarna nam de heer advokaat Karei de Poortere het woord en, in eene uit het hart gevloeide taal, die veel bijval genoot, bedankte hij, namens al de Vlaamsche liberalen, èn al de Waalsche afgevaardigden om de broederlijke gevoe lens die zij hier hadden laten blijken te genover hunne Vlaamsche landgenoolen. Zeer terecht wees hij or op dat do verga dering, met zoo een; a - te der Vlamingen lo antwoord had gegeven aan den kleribalen lasteraar die eens in volle parlement zeg- DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1