BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. VERSCHILUG NIEUWS. gen dorst dal liet liberalisme de partij van Frankrijk is. Be welsprekende woorden van den heer De Poortere werden insgelijks met dave rende toejuichingen begroet, en toen, na eenige andere besprekingen, de vergade ring uiteenging, was zij nog gansch onder den begeesterenden indruk van de groot- sche vaderlandsche betooging die daar zoo onverwachts maar zoo rechtzinnig had plaats gegrepen. HEILIGE GESCHIEDENIS. Een ijselijk schandaal komt de bevol king van Gex (Ain) in Frankrijk, in op schudding te brengen. Daar bestond sinds lang eene broêrtjesschool, waarin acht gerokte onderwijzers en een honderdtal leerlingen waren. Eenigen dezer laatsten aten 's noens in de school. Sedert verscheidene maanden reeds wa ren aardige geruchten over de broêrtjes in omloop en van dag tot dag sprak men er meer en luider over; kinderen kloegen over ongemakken, waarvan men moeilijk de oorzaak uitleggen kon. Zekere leekens trokken eindelijk de aan dacht van eenen geneesheer er op en ver scheidene kinderen werden ondervraagd. Eenigen weigerden te antwoorden, maar anderen besloten volledige bekentenissen te doen over de afstoolelijke daden, die op hen gepleegd waren geweest. Doch de ouders aarzelden nog eene klacht in te dienen. De onverwachte dood van den broederoverste, die op dit oogen- blik voorviel, en de afwezigheid van een broertje in de begraving, gaven aanleiding tot de verscbeidenste geruchten en 't is dan dat de onder-prefekt en de lagere in specteur, die op ds hoogte der zaak gesteld waren, een bestuurlijk onderzoek begon nen, welk onmiddelijk door een rechter lijk onderzoek gevolgd werd. De ergheid der feiten ten volle gebleken zijnde werden er twee aanhoudings man daten door het parket afgeleverd en een der broêrtjes, met name Thévenon Daniè- re in godsdienst broertje Ulfinus, werd in het opperkiooster te Annecy aangehou, den. De andere, met namePieter Pradier- gezegd Palais Marieis er lot nog toe in gelukt aan de opsporingen des gerechts te ontsnappen. De heer Tardi, burgemeester van Gex, de sluiting dier school bij dringendheid geëischt hebbende liet de onderprofekt aan dien billijken eisch recht wedervaren en 's anderendaags, 13" Juni, werd het be vel van onmiddelijke ontruiming der school aan de broêrtjes behandigd. Een twintigtal kinderen zijn ziek ten gevolge der vuile smeerlapperijen, die op hen gepleegd zijn geweest. Reeds waren de republiekeinen op hun ne hoede tegen die broêrtjesschool en nog is hel enkel dank aan de wilskracht van zekere personen en aan de bezorgdheid van den burgemeester dat die onnoembare fei ten aan het licht gekomen zijn. Ouders, zendt maar uwe onschuldige kinderen bij die.... hoe zou ik ze noemen, dan bij die kristelijke smeerlappen, dat ik het zoo leelijk zeg, en gij zult niemand te wijten hebben dat zij eens bezoedeld, be vuild en ongezond huiswaarts komen. IJperen, 25 Juni 1887. SJSigeaieïd. Wij komen te vernemen dat het festival voor muziek- en koorzangmaatschappijën, dat ter gelegenheid van Tuindag, op 14 Oogst moest plaats hebben, uitgesteld is tot op Zondag, 28 Oogst, Dien uitstel keuren wij goed; want binst de Tuindagen zal er toch volk in stad zijn en nu zullen de IJpersche neringdoenders er nog eenen dag bij hebben om een stuiverken te winnen. Daarbij de muziekfeesten die op dien dag in naburige steden plaats hebben, konnen niet missen van een nadeeligen invloed te oefenen op het weilukken van ons festival. ScSsoaa® knuste». De benoeming van den heer Ferrand, als leeraar van meetkundige lijntoekening hij onze beroepschool, is bij ministerieel besluit YQOrloopig aangenomen. Werkcrslicr. Met genoegen, komen wij te vernemen dat onze moedige koorzangmaatschappij De Werkerslier op 10 Juli naar Moskroen gaat om aan het festival, dat aldaar plaats heeft, deel te nemen. Wij wenschen onze onvermoeide Werkers goede kans op dat uitstapje en nemen wij deze gelegenheid te haat om onze lezeren, die belang stellen in de puikste onzer volks maatschappijen, te zeggen de dat Werkers lier in vollen bloei is. Sedert haar zoo schie lijk als onverwacht ontstaan heeft nooit op beteren voet ingericht geweest dan nu en ook heeft zij over meer en betere elementen kunnen beschikken. Het getal werkende le den, die nooit talrijker waren dan heden, groeit nog dagelijks aan en laat toe dat de li Werkerslier voor de beste koorzang maatschappijen niet hoeft achteruit te dein zen. En men merke wel op dat zij heel en gans uit werklieden bestaat die bitter weinig tijd aan de kunst te wijden hebben en dat dan nog maar, wanneer zij stijf en stram gewerkt en door handen arbeid afgemat zijn. En niettegenstaande al die en nog vele andere hindernissen en moeilijkheden groeit en bloeit de Werkerslier, en van dag tot dag stijgt zij ook meer en meer in de ach ting van onze burgerijdie toch zoo graag zich eens lustig en hartelijk gaat verzetten in die vele lieve muziek- en dansfeesten, welke meu enkel in de Werkerslier kan vinden. P:iaa'dcnloog»sirijdeu. De paardenloopstrijden en wedrennen, Zondag 1.1. door onze maatschappij Sport hippique en door de heeren officieren en onderofficieren der Rijschool gegeven, zijn volkomen goed afgeloopen. Door een beste weder begunstigd is het feest eene wezentlijke zege voor de heeren inrichters geweest. Jammer dat een paar ongevallen dat schoone feest zijn komen storen: De luitenant Kinoo heeft de voorarm gebroken; een deelnemer van den vluchtloop is in den draai der renbaan bij het celgevang gevallen. Het paard had de twee voorpoten gebroken en is moeten afgemaakt worden; de rijder gelukkiglijk is er met eene lichte kneuzing van afgekomen. Het feest, om twee ure begonnen met een rijspel, bestuurd door de heeren Prud'hom- me, Servais en Robinet, was enkel om G iji ure geëindigd, Banket. De hesren Rechters en Advokaten van het arrondissement IJperen hebben j.l. Zaterdag in het hotel De Kasselrij den heer J. Iweins, Voorzitter onzer rechtbank, een prachtig banket aangeboden ter gelegenheid van zijne bevordering tot den graad van Officier der Leopoldsorde. Eene kunstig opgezette tafel, lekkere spij zen, uitgelezene wijnen, aangename samen spraken tusschen vrienden, die gelukkig waren elkander weer te zien, waren de aan trekkelijkheden van dat lief vriendenfeest; dat bij al de genoodigden het zoetste aan denken achtergelaten heeft. Overreden. Zaterdag laatst kwam de heer B.onzer stad, met zijn rijtuig in de Rijselstraat aan gereden. Bij de herberg Belle Vuespeel de het kind van D., herbergier, voor de deur en liep bij ongeluk onder de wielen. Het bekwam een paar wonden aan het hoofd, die niet gevaarlijk zijn. Ol' 't de ISberaleu waren Over veertien dagen schreef het Nieuws blad j e dat de werkstakingen het werk der liberalen waren en dat de katholieken er in 'tgeheel geen deel aangenomen hadden. Onze lezers zullen over die waarheid kunnen oordeelen door het volgende uittrek sel uit eenen brief aan de Gazette gezonden door haren briefwisselaar uit de streek dei- werkstakingen. Die briefschrijver, die oog getuige was der werkstakingen en die dus beter weet dan de NieuwsbladjesGa.x\]^ev wie er deel aannam, is veel geloofbaarder dan onze goochelaars uit nummer 66 der Boterstraat, meenen wij het gewijd papier- ke moge het kwalijk nemen of niet en dan zwijgen dat het zweet ook. Wij laten 'talde eere dier ridderlijkheid. Ziehier het uittreksel <i De processies van H. Sabramentsdag, door een overschoon weder begunstigd, hebben al de gemeenten van het Center doortrokken. Reeds sedert verscheidene dagen hebben al de oproerigen der ver- ledene week hunne huizen opgesmukt. Men d gaat over tot een algemeene kuisching van het in-en uitwendige, juist gelijk voor de kermis. Men herverwt deuren en vensters, men wit de gevels. 's Daags voor de processie zijn de stra- ten met zorg gekuischt en den Zondag, s heel vroeg, houdt men zich reeds bezig met het plaatsen der kapellen, en het ver- sieren der straten, vensters en gevels. De hoven zijn van hunne bloemen en hun groen ontdaan. Men trekt praalbogen op, men maakt bloemtuilen, men snijdt ge- kleurd papier. Lang voor het uitgaan der processie, zijn al de vensters met groote bloemtuilen en groen versierd. Men plaatst eene tafel voor het huis, men bedekt ze met een hagelwit ammela- ken en men richt er een altaar op. Kruis- s beeld, H. Maagd, heiligen, kandelaars, brandende waskaarsen, versiersels van al- le slack, niets is er te kort. In de straten strooit men overvloedige bloemen, lisch, kleine gekleurde papier- tjes, wit zand. De roode vaan heeft plaats gemaakt voor de gele. Eenigen hebben op de kasseisteenen met huisblauw, wit en geel zand, min of meer j> kunstige teekeningen gemaakt, die een kruis omringd van arabesken voorstellen. Eenige verfoeilijke burgers alleen deden niets. Men laakt ze opentlijk. De processie gaat voorbij, 't Is oprecht lief; aide juffers der werklieden van de plaats maken er deel van. Nooit zou men peizen kunnen dat de ellende zoo groot s was wanneer men de schoone kleedjes, de kronen, de linten en die versiersels ziet, die op dit oogenblik voorbij trekken. Het werkers muziek speelt zijne schoon- ste stukken. Het H. Sacrament wordt voorbij gedragen en de vrouwen, die de ge- weldigste in de vrouwenmeetingen geweest waren, knielen godvruchtiglijk neder als berouwhebbende Magdalena's, blikken ne- derwaarts en prevelen gebeden. Wat zal het Nieuwsbladje nu daarop zeg gen Niet waar, 't zijn de liberalen en de vrij denkers, die de werkstakers waren en die tot het socialism en het anarchism aaleiding geven Wel neen, geen een katholiek deed in de werkstakingen mede Bijlange niet BURGERSTAND VAN DEN 17 TOT DEN 24 JüNI 1S87. Geboorten: Mannelijk geslacht, 6; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken: Dosveld, Victoor, boekbinder, en Ker- rinckx, Seraphina, strijkster. Dehaene, Polydoor, schoenmaker, en Coffyn, Maria, kantwerkster. I Sterfgevallen Devos, Gustaaf,kommissionnaris, 22 jaren, 1 ongehuwd, St-Nikolaas-buiten. Diesen, Virginia, zonder beroep, 73 jaren, onge huwd, Bollingstraat. Vanbecelaere, Ame lia, waschvrouw, 75 jaren, echtgenote van Louis Gouwy, Arme Meisjesstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 2. BERICHT. Den heer Emanuel HUISMAN-AUGUST, Amerikaansehen Tandmeester, woonachtig te Brugge, 8, St-Jorisstraat, is te raadple gen te IJPEREN, eiken Zaterdag van ieder week, van 10 ure des morgends tot 3 ure 's namiddags, in de Weninckstraat, nr 6, te IJPEREN. Voor verdere inlichtingen gelief men zijne groote aankondiging te lezen op de 4° bladz. Popeïufïgiie. De correspondentie van Poperinghe is ons te laat toegezonden geweest om in dit tegen woordig nummer te kunnen overgenomen worden. Er w&3 een verzoekschrift tot den ste delijken raad van Oostende gestuurd, de vraag inhoudende voor de afschaffing van den verkoop van visch in de mijn des Zon dags.Eene vereeniging van vischreders,visch. handelaars en belanghebbenden in deze nij verheid, had verleden week plaats in de zaal der koophandels-rechtbank, onder het voor zitterschap van M. Janssens, burgemeester ten einde zich over dit verzoek te verstaan hetwelk van de hand is gewezen. Zoodat men bij voortduring des Zondags visch zal ver- koopen in de mijn. Men heeft Woensdag laatst in eene roggeveld te Saffelaere,, een lijk gevonden, dat in vergevorderde ontbinding was en dat herkend is geworden voor dat van A. Van Laere oud 45 jaren, dienstknecht. Deze man die verdwenen was, had twee flessohen ge- never mede genomen en moet gestorven zijn ten gevolge van dit drinken van die groote hoeveelheid alkool de flesschen zijn ledig nevens hem gevonden. Verklapt uit wraak. Op Zondag 5 Juni laatstleden keerde de genaamde T..., onderofficier van het 2e regiment gidsen, 's avonds terug naar de kazerne. Op den steenweg van Ter vuren woont een meisje, waarmede hij liefdesbetrekkingen onder hield. Zoodra zij door een overeengekomen teeken te weet kwam dat 1'..., daar was, opende zij het venster barer kamer op de eerste verdieping en een gesprek ving aan. Drij kerels, die zich in de nabijheid be vonden, begonnen met den onderofficier den spot te drijven. Deze laatste werd kwaad er werden zeer grove woorden gewisseld die ten slotte tot een gevecht leiden. Een der drij burgers bracht den onderofficier een geweldige steek met een pennemes in den buik toe, waarna allen de vlucht namen. T... zegde niet aan zijne minnares dat hij gekwetst was en sukkelde tot aan de kazer ne. Het was slechts den volgende dag dat hij aan den geneesheer bekende wat er gebeurd was. De gekwetste onderofficier werd naar het militaire hospitaal gevoerd. Ondanks de zor gen die hem gegeven werden, is hij Maandag namiddag gestorven. De policie had te vergeefs de daders van dien aanslag opgezocht. Doch Zaterdag heeft eene vrouw de schuldigen verklapt, drij ke rels der maatschappij van openbare rijtui gen uit de Parnasstraat, te Elsene. Die vrouw was de verlatene minares van een hunner 't is uit wraak dat ze haren ge wezen minaar in zijne medeplichtigen aange klaagd heeft. Een dezer koetsiers, de bijzonderste dader van dezen moordaanslag, denkt men, is Maandag aangehouden en door M. Ketels ondervraagd. Een afschuwelijke misdaad is dezer da gen te Sweveghem gepleegd. Drie woest- aards, die zich aan den drank overgeleverd hadden, hebben gepoogd eene vrouw aan te randen, die op het land bezig was met wer ken. De vrouw die de kerels zag aankomen, bedreigde hun van te kappen met hare houw, indien de woestaards haar dorsten naderen. Door de stout moedige houding van de vrouw- afgeschrikt, hebben zij haar gerust gelaten en zijn wat verder tot aan de herberg St- Aernout gegaan. Daar hebben zij hunne bal dadigheden uitgewerkt zij vonden er eene dochter van omtrend 23 jaar oud, wat sim pel van spraak, die bezig was op een kant met gras te snijden. Zij hebben haar vast genomen en haar de afschuwlijkste mishandelingen doen onder gaan zij hebben haar den mond gestopt op dat zij om geen hulp zoude kunnen roepen. De ongelukkige werd zoodanig mishandeld dat het bloed uit neus en mond kwam. Het parket van kortrijk is verwittigd geweest en heeft een onderzoek ingesteld. De plichtigen zijn aangehouden. Zelfmoord in een bad. Vrijdag avond rond 7 uren kwam een welgekleed heer in het badhuis op de Anspachlaau te Brussel, nabij het Verkoophotel. Een uur later, hem zijne kabien niet zien de verlaten, ging de bediende zien hij vond hem bijna stervend in de badkuip hij had zich bij middel van een scheers, de polsa ders-geopend. Een geneesheer werd aanstonds geroepen. Men hoopt den heer, een inwoner van St- Gillis, in het leven te behouden. Men schrijft uit Rupelmonde (Notclas ij. Zondag namiddag vermaakten zich drij heeren met het spelevaren op de Schelde na- hij Rupelmonde, toen eensklaps een streng uit de gaffel losgerukt werd, hetgeen hun

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2