Gazelle van 't arrondissement IJperen. POLITIEKE BERICHTEN. Nr 81. 26 e Jaar. Zondag 17n Juli 1887 Politiek. Stads-», Kunst- en Letternieuws. Versehiilige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bareel: Dlxmndestrant, IS. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. BECLA.MEIV S5 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT Cr. 4-00 'sjanrs voer de stad; fr. 4-50 voor geheel Belgt Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. fO centiemen het nnmmer. Men schrijft in op al de postbureeien. IJZEREN-WEG. 1 Juli 1887. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Boperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 7-50— 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53— 5-20 8-58. Roeselare, 7-45 10-45 12-20 4-10 6-42. Langemarck-Oostende, 7-21 9-39 12-22 5-57 -6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-58—11-16 2-41 5-20 7-50. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 - 2-41 5-20 7-50. In de Fransclie Kamer had Maandag de de ondervraging der uiterste linkerzijde plaats. Tony Revillon lichtte de vraag van hem en zijne vrienden over de algemeene politiek van het kabinet nader toe en eischte dat de regeermg haar onzijdigheid late varen om weder een republiekeinsche meerderheid om zich te zien. Anders blijft haar volgens den spreker niets an ders over dan heen te gaan. Namens de regeermg verdedigde Rou- vier het kabinet, dat niets anders wilde dan regeeren met een republiekeinsche meerderheid. In den loop zijner reede wederlegde hij de beschuldiging als zou het ministerie tegenover generaal Boulan- ger met hardheid en willekeur zijn opge treden. Zonder het persoonlijk gedrag van generaal Boulanger te laken, achtte de mi nister-president het alleszins gewettig, wanneer een militair het voorwerp van onwettige manifestaties is, als bij de ver kiezing van een afgevaardigde voor hel departement der Seine hadden plaats ge had, hem aan de omgeving, waarin hij zich bevindt te onttrekken, en hem in de gelederen te doen lerugkeeren. Indien het burgerlijk gezag aarzelt, is het met gezag gedaan. Hoe, vroeg Rou- vier, is anders de ongenade te verklaren welke de regeering treft, voordat zij nog aan het werk is geweest? Het ministerie heeft„reeds een budjet aangeboden zonder nieuwe belastingen en een ontwerp lol ad- ministatieve hervorming. Men behoort het kabinet te laten aanblijven, om zijne taak te kunnen voorzetten. Wij zijn geen vechtminisierie zeide hij ten slotte maar willen de wetten der republiek doen eerbiedigen. In de zitling van D'osdag beeft de lieer Anatole de la Fc>rge, lezing gegeven van eenen brief van M. Floquet, die zijn ont slag zendt van Voorzitter der Kamer van afgevaardigden. Een voorstel om het ontslag van M. Floquet te weigeren en hem te verzoeken zijne bediening voort te zetten, wordt ge- Stepid met 48b stemmen. 's Anderendags heeft M. Floquet aan gekondigd dat hij op verzoek der leden zijn ontslag van voorzitter intrekt, omdat de beslissing der Kamer hem voorkomt, als wil zij de onafhankelijkheid van den voorzitter boven oogenblikkelijke indruk ken plaatsen. Hij belooft den onpartijdigen bescher mer te blijven van het recht van iedereen en der vrijheid van allen. Na eene langdurige discussiejffieeml de Kamer het wetsontwerp aan, het getal kavalerieregimenten verhoogende, welke, volgens den minister van oorlog, de fran sche kavalerie op de hoogte der duitsche zal brengen. De Kamer neemt vervolgens met eenpa righeid het ontwerp aan van herinrich ting der infanterie, strekkende om 18 nieuwe regimenten in te richten. M. Steenackers legt een voorstel neêr, strekkende om eenen laks te leggen op de Franschmans, die vreemdelingen gebrui ken. Dit voorstel zal aan de commissie worden verzonden. Wat zullen de fransehen nog al uitvin den om de vreemdelingen uit hun land te verwijderen. Prins Ferdinand heeft van het hoofd van het huis van Saksen-Coburg toelating hekomen om den troon van Bulgarie te aanvaarden. De prins is bereid om den troon te aanvaarden, maar hij zal zich naar Sofia niet begeven alvorens van Turkije de goed keuring van zijne kiezing te hebben ont vangen. Vele bulgaarsche officieren hebben aan hunnen bevelhebber verklaard dat zij prins van Saksen-Coburg niet als hunnen vorst erkennen. EEUCHEkAMJ. Het Nieuwsbladjedat dikwijls te wel lezen kan, maakt uit ons artikel over den invloed der drukpers opdat wij bekennen niets dan misprijzen bij onze medeburgers te ontmoeten. Om zulke gevolgtrekkingen te maken moet men waarlijk een kleri kaal verstand zijn. Wij hebben niet gezegd dat wij niet genoeg gelezen zijn, maar wij hebben bewezen of trachten te bewij zen dat het liberalism er veel bij win nen zou de liberale bladen, en vooral de vlaamsche, met milde hand rond te verspreiden. En moeste het Nieuwsbladje rond borstig kunnen zijn, het zou zijne vrees voor die verspreiding op groo- tere schaal zoo niet trachten te'ver duiken achter een masker waarop men zijn angstzweet ziet langs alle zijden uitdropfelen. Het hadde gezwegen als naar ou der gewoonte of het hadde die ver spreiding, zoo noodlottig voor zijnen winkel, bestreden en bij de geloovi- gen als een gevaar, als de pest doen doorgaan. 't Heeft jesuïtisch gehandeld. Want men vergete niet, dat het op peine van eeuwig op Lucifers rooster te liggen braden, verboden is ons te lezen, terwijl het Nieuwsbladje beweert dat onze verspreiding, dat is die der liberale bladen, den val van ons liberaal bestuur zeker maakt en dus den triomf van Surmont en O moet bewerken. Hoe knoopt ge dat aaneen Waarlijk, Nieuwsbladje, als gij zoo zeker zijt dat die verspreiding aan de liberalen zoo noodlottig moet zijn, gij moet die zelve bewerken of anders keurt gij uwe eigene woorden af. Welnu, wij willen ook iets doen voor u. Als gij dat volgens u zoo ze ker middel wilt beproeven, het zal u niet duur komen te staan; wij zullen u wekelijks zooveel nummers, als gij wel noodig oordeelt om tot het doel te komen, leveren aan den prijs van 5 franks het honderd. Allo! 't is voor niets. Met eenige armzalige franks kens te weke en gij zijt zeker met October ons stadhuis, die dan het uwe zijn zal, ('t is toch aan de meerderheid, meenen wij) te beklimmen. Maar neen, dat zult gij niet en om reden. Huichelaar zijt ge en huichelaar zult ge sterven. Is huichelen misschien eene nieuw- gebakken kristelijke deugd Waarom niet, er zijn wei zooveel nieuwbakken zonden. Waarlijk, Nieuwsbladje, 't is een angstkreet die u ontvlogen is en die ons schrijven opperbest komt staven. DE WAARHEID TREFT. Als wij schrijven dat de kIeri kalen, moesten zij eens er in gelukken de IJpersche kiezers zoodanig om den tuin te leiden, dat deze ons liberaal bestuur om verre werpen, al het geld der lastenbetaalders zouden laten verzwelgen door dikbuikige pastoors en vette, luie kloosterlingen in plaats van er noodige en nuttige openbare werken mede uit te voeren, die winst en nering verschaffen aan werkman en burger, dan roept het Nieuwsbladje ons toe dat daar zooveel ongerijmd heden als woorden in steken. Doch het is voorzichtig genoeg zich de moeite niet te willen geven om die ongerijmdheden te weêrleg- gen. t Kan genoeg, maar 't wil niet. Ook dat het eens in de naburige steden ga zien, waar de klerikalen meester zijn. te Brugge, Kortrijk, Roeselare, Meenen, Poperinghe,enz. en 't zal seffens bewijzen genoeg heb ben dat die ongerijmdheden... de zui vere waarheid zijn en het zal dan geen kwaad bloed moeten maken, noch ons voor leugenaars en dwaze rikken uitschelden bij foute van te kunnen pardon van te willen weêrleggen. 't Spreekwoord heeft gelijk als het zegt: «Y Is de waarheid, die het meest raak doet. KAMER. Onderwerping van liet Mintateric in de kwestie van den persoonlijken dienst. Zooals het te verwachten was heeft de eerste rol, minister Beernaert, zich Woensdag, 43 dezer, in de comedie, welke in de Kamer werd vertoond, op de hoogte geplaatst van de last die hij op zich genomen had. De gr...oote minister heeft zich als een schaap, als een machteloos en karakter loos man, aan M. Woeste onderworpen verschooning vragende om wat te stout te zijn geweest en belovende het niet meer te zullen doen. Het is waarlijk vernederend voor een land als Belgie, door alzoo een hoop poltrons te moeten bestuurd worden, die noch eergevoel, noch moed genoeg hebben om hunne denkwijze te doen doorgaan. Minister Beernaert beeft de verwaand heid te zeggen dat bij voor den persoon lijken dienst is, maar hij wil zijne vrien den der rechterzijde niet dwingen er ook voor te zijn; alleenlijk omdat dit hen soms zou kunnen benadeeligen in de kiezingen. Alles hangt bij de katholijken van eene kieskwestie afde eere en de veiligheid van het land moeten onderdoen omdat de klerikalen eenige stemmen zouden kunnen verliezen. De leden der rechterzijde schenen zelve beschaamd, als zij het hoofd van het ka binet zich boorden plat op den grond werpen, om aan M. Woeste en M. Jacobs te gehoorzamen, want niemand juichte hem toe. Maar als gij den moed niet hebt, mi nister, om uw stelsel te verdedigen, legt uwe portefeuille neêr en laat ze over aan de twee ongeduldige weggezonden minis ters, die ten minste hunne ontwerpen zullen doordrijven. De heer Beernaert zegde dat hij van den persoonlijken dienst geene kabinets- kwestie wilde maken en als hij verwor pen wordt hij er zelfs niet kwaad om zal zijn; hij zal zijne portefeuille blijven be houden. Maar... voegde hij er bij, als hel be houd der plaatsvervanging op hel program der katholijke partij moest worden ge bracht, hij geen minister zou kunnen blijven. Dubbele jesuit maar het staat al jaren op het program der katholijken en de klerikale kopstuk' en als Woeste,Jacobs, enz., hebben gestadig de plaatsvervanging verdedigd, wat wilt gij nog meer? DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1