Gazette van 't arrondissement IJperen. POLITIEKE BERICHTEN. Bi' 82 Zondag 24» Juli 1887. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws, \erschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. WILLEM I, 26® Jaar. Bureel: Dlxmndestraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMEN S5 centlemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-0© 'i jaar» veor de stad; fr. 4-50 voor geheel Belg Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nnmmer. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG. I Juli 1887. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42. Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20, Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 - 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 7-50— 8-58 Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53— 5-20 8-58. Roeselare, 7-45 10-45 12-20 4-fO 6-42. Langemarck-Oostende, 7-21 9-59 12-22 -5-57 -6-22. Kortrijk, 5-30—8-20 —9-58—11-16 2-41 5-20 7-50. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16— 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20 7-50. In de fransche Kamer heeft M. Basly eene ondervraging tot den minister van justitie gericht, betreffende de veroordee ling tot acht dagen gevang, van een mijn werker, die, in strijd met het reglement, zijne lamp in de mijn had aangestoken en alzoo gevaar te hebben geloopen de mijn te doen ontploffen. Basly voegt er bij dat de onder-gouver neur der mijn zelfs eene lamp in de mijn heelt ontstoken. Minister Fallière,antwoordt dat het re glement verbiedt aan de werklieden hun ne lamp in de mijn te heraansteken bij gevolg moet er toch iemand zijn die ge last is met het te doen. Feuilleton van de Toekomst. 1. KEIZER VAN DUITSCHLAND. Ter gelegenheid des negentigsten verjaar- dags van den Keizer van Duitschland, die in het begin dezes jaars plaats had, is er nog al veel over dien vorst gesproken geweest en wij denken onzen lezeren aangenaam te zijn met hier de bijzonderste gebeurtenissen uit het leven van dien gezaghebbenden ouder ling aan te halen. Willem Eerste (Frederik-Lodewijk), Kei zer van Duitschland, geboren den 22 Maart 1797, tweede zoon van Koning Frederik- Willem Derde en jongere broeder van den voorgaanden Koning, trad heel vroeg in het leger en nam aan de veldslagen van 4813 en 1815 tegen Frankrijk deel. Na de troonbe klimming van zijnen broeder, in 1840, werd hij gouverneur van Pommeren en bevelvoer der van verscheidene legerbenden in Pruisen en in den vreemde benoemd. Hij zetelde in den eersten Landdag, die in Pruisen bijeen geroepen werd en oefende er eenen aanzien lijken invloed op bet gebied der staatkundige zaken. Hij Het er eene oogenscbijnelijke voor ingenomenheid blijken voor bet soldatenstel- sel. Als een der bijzonderste steunpilaren der vrijsprekersleer aanzien, was bij ge dwongen van, ten tijde der gebeurtenissen van 1848, uit zijn vaderland weg te vluchten. Hij verbleef dan eenige maanden in Enge land. Dank aan de behendigheid van het ministerie Campbausen, kwam bij in de Ju nimaand weder te Berlijn terug en werd af gevaardigde bij Volksvergadering gekozen, Hel zijn de gouverneurs die daarmede gelast zijn, een goed en braaf werkman, heeft verscheidene malen zijne lamp geo pend om ze heraan te steken; hij is vervolgd en veroordeeld men moet streng zijn, om te beletten dat er honderden men- schenlevens worden in gevaar gebracht. De gouverneur heeft de lamp heraange stoken in eene plaats waar geen gevaar was, bijgevolg was er geen reden om hem te vervolgen. Het incident is gesloten. Gedurende het debat toont M. de Cas- sagnac, bonapartist, een witten plakbrief waarop staat Amer Boulanger. Men protesteert hevig links mei die slechte be spotting. Het wetsvoorstel om eene proef van mobilisatie met het leger te doen, wordt door de Kamer aanveerd. Uit Parijs wordt gemeld dat het zeker is dat de voorziening van Pranzini zal worden verworpen en dat de voorzitter der Republiek hem geene genade zal ge ven. De halsrechting zal voor den 15 Augusti plaats hebben. Maandag is er in het bulgaarsch parle ment gevochten. De gewezen voorzitter van den ministerraad, de regenten van misbruik van gezag beschuldigd hebbende, zijn zij met partijgangers van de regenten handgemeen geworden.Degouvernements- gezinden hebben de oppositie buiten de zaal gedreven. Wat zal prins van Saksen-Cobourg zeggen van zijne toekomende onderdanen? maar bij nam nooit deel aan deze werk zaamheden. Toen de koning van Pruisen, zijn broeder, in de lente van 1842, tegen de omwentelaars van Baden te velde trok, het was aan hem dat men bet opperbevel over de legerbenden toevertrouwde. Eenige weken waren voldoen de om bet oproerige land te onderwerpen en in de Oktobermaand vestigde bij zich te Koblentz in hoedanigheid van militaire gou verneur der Rhijnprovinciën. In 1854 werd hij algemeene kolonel van het voetvolk en gouverneur der bondgenootschappelijke sterk te van Mentz benoemd en is, daarenboven, voorzitter geworden van al de pruisiscbe Vrijmetselaarslogiën. Hij is zeer hevig opge komen tegen de werkelooze houding door bet Pruisische Staatsbestuur ten opzichte van Engeland en Frankrijk genomen binst den Oosterschen oorlog van 1856. In Oktober van 1857 liet de gezondheidstoe stand van Koning Frederik-Willem Vierde dezen niet meer toe de teugels van bet be wind in banden te houden en bij vertrouwde ze aan den pruisischen Prins toe, die. bet volgende jaar, 7 Oktober 1858, ten gevolge der verergering van de ziekte des Konings, den titel van regent bekwam, niettegenstaan de den tegenstand van de gezindheid, aan de Staatkunde van zijnen broeder verslaafd. Prins Willem scheen een nieuw stelsel te willen in voege brengen. Het ministerie Manteuffel moest in Oktober zijn ontslag geven, en na verscheidene pogingen, kwam er een nieuw ministerie tot stand onder bet voorzitterschap van den beer von Auerswald, dat menige omwerking onderstond, maar wiens gevoelen liberaler voor bet binnenland en vaderlandscher voor het buitenland scheen dan de oude praisische Staatkunde. DE WAARHEID... AVERECHTS. Het Nieuwsbladje zegt in zijn num mer van verleden Zondag, dat de ge meentemannen, aan wier hoofd Brei del en Deconinck stonden, liberaal waren en voor de vrijheid streden lijk of het de katholieken nu nog doen, Zij vochten voor heerd en geloo- ve in de sehaduice van 't kruis, zegt het nog. 't Kan zijn maar wij weten toch ook dat zij, door den paus en de franschgezinde geestelijkheid in den ban der H. Kerk geslegen zijnde, zich om dien banvloek bekreunden als een honderdjarige om eene ok kernoot juist lijk de hedendaagsche liberalen onder de wet van 1879. Zij lachten hunne banvloekers op hun gemak uit, zetteden hunnen reu zenstrijd onverdroten voorten - won nen wat zij wilden. Wanneer de eene of andere pries ter hun verraden had of zelfs hun nen strijd laken durfde, zij aarzelden niet zulke geestelijken te vervolgen en uit te plunderen. Zeg, Nieuwsbladje, gebeurde dat ook in de schadmoe van 't kruis En om te bewijzen dat wij geens zins overdrijven geven wij een klein uitstreksel uit de jaarboeken van Veurne, dat betrek heeft op de ge beurtenissen, die volgden op den slag der Gulden Sporen. Prins Willem had in Juni 1860 eene plech tige bijeenkomst met Napoleon Derde, waar de bijzonderste prinsen van Duitschland bij tegenwoordig waren. Na zijns broeders dood beklom bij den troon. Dit geschiedde den 2 Januari 1861Hij kondigde te dier gelegen heid eene volle strafkwijtschelding af voor alle Staatkundige misdrijven en overtredin gen en liet, in zijne aankomstverklaring, eenige oorlogzuchtige neigingen doorstralen, die door zijne dauen weldra bekrachtigd werden. Het landelijk leger werd veel tal rijker gemaakt, het zeeleger onderging eene aanzienlijke uitbreiding en een uitgestrekt verdedigingsstelsel der zeekusten werd, met behulp van bet germaanscb Verbond, tot stand gebracht. In de Oktobermaand kwam Koning Willem te Compiègne een bezoek brengen aan Keizer Napoleon Derde, dan keerde bij naar Berlijn terug voor de plechtigheid zijner kroning, die den 18 Oktober met een builengewonen luister, ten koste der koninklijke kas, plaats bad. Te dezer gelegenheid schiep de Koning bet Orde der Kroon, stond een zeker getal adellijke titels toe, gaf eene beperkte straf kwijtschelding en verklaarde zijne kroon van God alleen te houden. Die verklaring was, om zoo te zeggen, een antwoord aan de tegenpartij, die talrijke overwinningen kwam te behalen in de alge meene kiezingen voor de Kamer der afge vaardigden en de Koning steunde op nieuw op dat punt in zijne openingsrede der Ka mers op 14 Januari 1862. Doch dat belette niet dat, eenige dagen later, na de bespreking der begrooting, het voorstel Hagen, door het Staatsbestuur be streden, aangenomen werd. De ministers gaven bun ontslag; de Koning "Wij lezen in het Ie deel op bladzij de 180, eerste paragraaf De opperhoofden der Leliaerts van Veurnambacht wierden dan seer vervolcht ende van eenider verfoeyt. Den abt van ten Duy- nen vertrock. hem bedecktelick ende vluchte naer Parys. Aldaer is hy van verdriet gestorven in 't Semi- narie van St-Beernaert. Die van syn clooster hebben vervolgens voor hem moeten lyden want de sonen van Viaenderen ende andere edellieden hebben hun seer groote schade aengedaen, soodoor't bran- den van hunlieder hofsteden als door de groote schattingen, die sy den meuningen (paters) deden beta len. Niet waar, Nieuwsbladje, dat was liberaal zijn in den waren zin van het woord, lijk of het de katholieken nu nog zijn Waarlijk, heilig orgaanke,ge kent het om de waarheid te schrijven averechts Kennen uwe lezers dan niets van de geschiedenis uit ons heerlijk verleden Of meent gij ze dwaas genoeg, op dat zij zulke on waarheden voor klinkende munt, voor evangelie aannemen Gij moet wel een klein gedacht van uwe lezers hebben. Ook gij kent ze beter dan wij. weigerde het aan te nemen, ontbond de Kamer der afgevaardigden en verdaagde die der Heeren op 11" Maart. Den 17" zond bij de liberale leden van bet ministerie weg en stelde aan bet hoofd van bet kabinet Prins Hobenlobe voorzitter der Heerenkamer, die welhaast door den beer Bernstoff vervangen werd. Ondanks de krachtsinspanning van het Staatsbestuur behaalde de tegenpartij eene volledige zegepraal in de kiezingen. In afwachting der opening van de Kamers be proefde bet ministerie zich in de goede gun sten van bet volk te doen aanschrijven door eenige liberale daden: bet schafte verschei dene nieuwelijks gelegde lasten af, sloot een koophandels verdrag met Frankrijk, erkende bet koninkrijk Italië en kwam tusscben in bet keurvorstelij ke Hesse om den Keurvorst te dwingen aan zijne onderdanen de grond wet van 1831 weder te geven. De zitting der Kamers, welke de Koning weigerde persoonlijk te openen, werd allicht onstuimig, vooral door het neêrleggen van 't ontwerp van hervorming van bet soldaten- stelsel, eerste oorzaak van alle geschillen. De bespreking eindigde, den 20 Septem ber, door de volstrekte verwerping, met eene groote meerderheid, van alle kredieten voor de herinrichting van bet leger gevraagd. De Koning riep dan den beer von Bismarck, gezant te Parijs, tot den voorzitterszetel van den ministerraad op 22" September. Deze ook kon, niettegenstaande zijne pogingen, zijnen ijzeren wil en zijne behendigheid, den tegeustand der Kamer niet overwinnen. Op bet voorstel van den beer von Forkenbeck, op 7 Oktober, stemden de afgevaardigden de voorstellen der begrootingskommissie, die door bet Staatsbestuur onuitvoerbaar ver klaard waren geweest. DE TOEKOMST, O mtmwmmMHnml,«MMOTW.-r

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1