GRAND BAL WOONHUIS h. 0-08-97 c. erf 5 Woonhuizen VERSCHILLIG NIEUWS. MENGELINGEN. te D IX MEDE. Een schoon groot 2° en h. 0-02-38 c. erf, MARKTPRIJZEN. BURGERSTAND VAN DEN 15 TOT DEN 22 Juu 1887. Geboorten: Mannelijk geslacht, 1; Vrouwelijk id. 5. Huwelijken: Samyn, Fideel, landbouwer,en Lemahieu, Emerencia, zonder beroep. Sterfgevallen Vieren, Maria, kantwerkster, 43 jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Haus- pie, Catherina, dienstmeid, 30 jaren, echtge note van Benedictus Stechler, Meenenstraat. Devos, Karei, daglooner, 64 jaren, echt genoot van Virginia Metsu, Lange Thourout straat. Beun, Karei, landbouwersgast, 53 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 1. Ü2J PoPEIUNGHü. Inhuldiging van het gedenkteeken De Boo (vervolg, zie het Nr van 5 Juni). Het Middencomiteit der feesten die zullen plaatshebbeu ter gelegenheid der inhuldiging van het gedenkteeken De Boo, is samenge steld uit de drie Voorzitters der Ondercomi- teiten, M. Vanderheyde, geneesheer en ge meenteraadslid, en de hperen Elias en Felix van Merris, dan nog een afgevaardigde van de Geestelijkheid, die men zegt M. Ooghe te zijn, de coadjutoor van M. den Deken van Poperinghe. Dit (Jomiteitis voorgezeten door M. Sclie- pene Vanden Berghe. M. Felix Van Merris hieldt er veel aan van Secretaris genoemd te zijn, maar zijn broeder Elias, bekwamer geoordeeld zijnde is met algemeene stemmen, min eene, geko zen geweest. Deze stemming is eene nieuwe oorveeg voor dien armen duivel van advo- kaat Ziehier nu, volgens men ons verteld heeft, den uitslag der verschillige werkingen der Ondercoinmiteiten. Het eerste heeft beslist dat, op het oogen blik der onthulling van het Standbeeld De Boo, er eene groote cantate zal gezongen worden door de leden van den Katholieken Kring, bij denwelken zich zouden voegen de zen der verschillige congregatiën, waarvan Poperinghe krielt. Men kan gemakkelijk begrijpen wat dit feest zijn zal onder het muziekale oogpunt. Het is M. Retsin vermaarden pianist en gewezen koster van sint Bertens, ter onzer stede, die op het danig aandringen van zijnen vriend, M. Vanderheyde, zich heeft wel wil len gelasten met den opstel dezer Cantate, en die de uitvoering van zijn werk zal bestieren. 't Is nogeens M. Retsm, wiens vertrek bij de katholijken zulken grooten indruk heelt gemaakt, die gelast geweest is door M. den Voorzitter Vanderheyde om de Dainen zan geressen te kiezen, die volgens hem meest be kwaam zijn om de solis te zingen. Het tweede Ondercomiteit, heeft tot nu toe nog niets beslist. Alleenlijk weten wij dat de leden die het samenstellen, om uit hunne schoenen te springen zijn van gramschap, wanneer hunnen Voorzitter M. Felix Van Merris hun laten weten heeft dat het gerucht ongegrond is dat hij het op zich genomen had den on kost van het Festival af te dragen verre van 6000 franks als eeiste storting te doen hij heeft verklaart geen rooden duit voor deze muziekale plechtigheid te geven. Hij heeft nog meer gezegd Indien men hem voorzitter genoemd had van het tweede Comiteit in de hoop hem te kunnen pluimen men hern, onder deze voorwaarden, dadelijk mocht vervangen. De werkingen van het derde Ondercomi teit, gelast met het historische vak der feest, is verder gevorderd, dank aan de verstandi ge werking van zijnen Voorzitter. Bij de opening der laatste zitting, M. Elias Van Merris heeft aan zijne medeleden de tee- kening voorgelegd der eerste groep welke in den stoet moet voorkomen. Zij is geplaatst op een overschoone wagen, van achter op een verhoog, staat er een wel gemaakte kerel op wiens neus een rijke bril prijkt. Die inau, scherdeling op eenen snoek gezeten is dra ger van eene groote spuitbus. Hij is omring van eene schaar jonge maagden, die ham op eene zeer lieflijke wijs glazen Alveringbemsch bier aanbieden. Van voren een andere groep van lieve schoonen, bieden den held kronen aan, als dankbetuig der katholieken van stad, voor de aan hunne partij bewezen diensten, door zijne onwrikbare vastheid zijns karakters en vooral voor de talrijke voordrachten welk hij in den kring cregeven heeft. Zooals men het zieh kan verbeelden zal dien wagen veel indruk op het publiek ma ken. Ziedaar wat wij tot nu toe nog weten van de voorbereidselen der grrroote feest De Boo. Zij zal den naam van Vanden Heyde ontsterfelijk maken omdat hij de eerste is die er het gedacht van heeft opgevat. Ongelukkiglijk men zou zeggen dat de Commissaris het woord gegeven hebben van alles voor zich te houden van hetgeen er be slist is geweest in hunne talrijke bijeenkom sten, en ten is maar door hier en daar eenige uitvallen dat wij nu en dan eenige inlichtin gen aan onze lezers kunnen geven. Het Journal cf Ypres, in zijn nummer van 18 Mei laatst, was een klein beetje ge mist, toen het zegde dat de jBisschop van Brugge, den 16 te Poperinghe was om er te vormen, in het St Bertins Kollegie Het voegde er bij dat hij alsdan naar Westvlete- ren gegaan was, alwaar zich de kinderen van Crombeke naartoe hadden begeven. Te dien oogenblik, verre van op zijne vormronde ie zijn, lag de meester van ons bisdom zink te bedde in zijn paleis. Maar uit geste d in niet verloren, en in zijne groote goedaardigheidMonseigneurZijne Hoogw :er- digbeid FA1CT heeft ,2ich geweerdigd den 13 dezer zijne getrouwe Van Compernollers een bezoek af te leggen. Ook ten zal u zeker niet verwonderen te vernemen dat in onze stad de vreugde groot is geweest. Iedereen was vrolijk ons stadsbestuur schortste op en onze lieflijke en dienstvaar dige schepene.de apotheker Yanden Berghe, vreezende tijd te kort te komen voor zich aan te kleeden om aan de tafel van Monsei gneur te blinken, heeft gladweg geweiger tweepersonen te trouwen, die, wetende dat de Woensdag van over ouds de dag is voor deze plechtigheid bestemd, alles hadden ge schikt om hun huwelijk te voltrekken. Zij hadden schoon te spreken en te sme ken dat hij had «illen trouwen, gelijk welk uur, hij bleef onverbiddelijk, en de pillen draaier, die nogtans jdien dag rernedien heeft verkocht, zondt de trouwers weg, met verontwaardiging uitroepende wat, dit volk peist op trouwen wanneer zijne Hoog- weerdigheid zich in ons midden bevind. Is het wel Daaraan kan men zien hoe Poperinghe gesteld is Om een onzer lezers te voldoen, verhaas ten wij ons hem te laten weten dat het ge bouw, gezegd de Watermolendoor de stad is aangekocht geweest, om een politieke vriend aangenaam te zijn, voer de somme van 9000 franken. Om deze aankoop te herstellen, onze stad- huisheeren hebben grooten onkost gedaan. En thans valt dit gebouw in puinen. Boesinghe. Zondag laatst bevond ik mij in de vroeg mis, ik zag den onderpastoor in den Stoel der Waarheid treden. Gramschap en mis noegen waren op zijn gelaat geschilderd. Niet te verwonderen, de kermis is aanstaan de en men is in 't gebruik een flikker te slaan in ons dorp; en het schijnt dat het gefluit van den orgel een zekeren invloed op zijne spanaders keelt. In eene vreve, herber giers, jongmans en jonge dochters die zich zouden ondergeven aan dat helsch plaisir, waren in de marmijt, verdomd en vermale dijd tot in het diepste van den afgrond. Het was een waar tooneelspel van dien heiligen man te zien spartelen en springen gelijk een poesjenel; allons, dacht ik, vriendje, zij niet zoo hevig, wil' alle vermaak niet voor u alleen, en eisch niet gelijk het liedeken zegt. alles voor mij en niets voor een ander. Wij, slaven der samenleving, naar dagen en maanden ons lichaam gebogen te hebben onder het juk, laat ons toch gedurende eenige uren ons vermaak met zeden nemen, zoo wij hetgeradig vinden. Wel is waar, volgens u, in vergaderingen van ongelijke personen den duivel is iu het midden; misdaden en balda digheden moeten er noodzakelijk uitspruiten. Mensch lief, wat slecht achterdunken hebt gij dan van ons. Gij, die uw lichaam nooit verkrenkthebt door den arbeid, gij, die geen patatten gast maar dagelijks eenen fijnen bottel en goede brokskens in uwen kraag slaat, gij, die ook in uwe volle jeugd zijt, wat vermoeden moeten wij van u hebben, gij, die van 's morgens tot 's avonds en van 's avonds tot 's morgens, tusschen vier oogeu, u bevindt met een zoeten knap poeseken, die ook niet schijnt de kortstondige vermaken» te misachten, zouden wij ook niet mogen zeggen: Gustje, pas op jongen, bet vleesch is krank en die het gevaar bemind zal er in vergaan. Laat dan eenieder in zijn wezen, herbergiers en andere, gelijk zij doen met u. Geleden, korten tijd na u liedeken geschui feld te hebben, als gij vol van gratie en andere vloeibare stoffen de hh. hosties uit- spreide op den altaar, heeft men u er een misdrijf van gemaakt; zekerlijk neen, men zegde, de menschelijke natuur is zwak, en niemand is vrij van eene vliege in zijne ooge te krijgen. Geloof mij, een weinig matigheid in uwen iever zou niet miskomen, al die onnoozele en ongerijmde geweldplegingen, al die arme praatjes doen eenieder grimlachen en maken zulke farceurs, zulke kluchtige zieleverlos- sers, drollig en belachelijk, menigvuldige andere overwegingen doorliepen mijnen geest gedurende dit schoon sermoentje, maar... tot later. Een Capacitaire. Spoorwegen en Pakelbooten van den Belgischen Staat. BERICHT. Reis over zee. Ter gelegenheid der feesten van 0. L. V. Hemelvaart, worden plaatsbe wijzen tegen verminderde prijzen voor Do ver en terug, geldig voor acht dagen en voor alle treinen en waarmede zoo bij heen- als bij terugreis oponthoud mag plaats hebben te Oostende van 13 tot en met 15 Augustus verkrijgbaar gesteld in navermelde statiën en tegen de daarnevens aangewezen prijzen: I II III Antwerpen (Oost) 21-30 16-35 13-20 Bergen 23-20 17-40 13-90 Brugge 11-60 9-70 8-10 Brussel (Noord)* 20-95 15-60 12-75 Charleroi 25-30 18-95 14-95 Doorhljk 21-40 16-05 13-00 Gent (Zuid) 15-75 11-80 10-20 Kortrijk 18-40 13 80 11-50 Leuveu 23-05 17-25 13-85 Luik (Guill.) 29-65 32-20 17-15 Muescroen 19-55 4 4-6 5 12-10 Namen 26-35 19-75 15-50 Oostende (Kaai) 9-30 6-95 Verviers 32-10 24-05 18-35 De plaatsbewijzen, bij vertrek uit Brus sel, worden insgelijks afgegeven aan het al gemeen agentschap der paketbooten, 90a, Berg van 't Hof, te Brussel en die bij vertrek uit Oostende, aan boord der paketbooten. 'Zondag morgen om 7 1/2 ure is de ge naamde Joseph De Martelaere, bij het putten van eenen emmer water in den houtdok te Gent gevallen en verdronken. De Martelaere was schoolmeester van beroep en sedert eenigeti tijd zonder plaats. Hij laat eene zwangere vrouw met 4 kinderen achter, die dus van allen steun beroofd zijn. De minister van oorlog heeft de mili- fuireoverheden bericht dat de verloven voor de landbouw-werken van heden af op groote schaal mogen worden toegestaan. Te Mount Plessant, Amerika, scholen tijdens een onweer, bij gelegenheid van eene begrafenis negen personen onder een groo ten boom, toen de bliksem insloeg en alle personen op staanden voet doodde. Tot de slachtoffers behoorden twee geestelijken en de moeder en twee zusters van het meisje, dat ten grave werd gedragen, Te Helder heeft men in den nacht van Woensdag op Donderdag de houten schouw- burgteni van het tooneelgezelschap Van Lier in brand willen steken. Door voorbijgangers werd het begin van brand gelukkig ontdekt, zoodat men met behu!p der buren spoedig het vuur meester was. Onder den vloer trof men zorgvuldig verzamelde brandbare stof fen aan. Men schrijft uit Adegem, 14 Juli: Deze week is te Oostwinkel een vreeselijk onge luk voorgevallen. Een landbouwer in zijnen bof met een mes een stokje afsnijdende, had bet ongeluk zich aan de linkerhand lichtelijk te kwetsen eenige oogenblikkeu later be gonnen hand en arm te zwellen. Een geneesheer werd in allerhaast geroe pen,welke den lijder zijne eerste zorgen toe dienden ongelukkiglijk was alle3 vruchte loos en de lijder stierf na 3 ure in de afgrij selijkste pijnen. J.l. Zondag omtrent vijf ure 's morgens is er een ijselijk ongeluk gebeurd in de sto kerij van den heer Bonzei, te Iiijsel. De werk- lieden waren met hun werk bezig, toen eene geweldige ontploffing zich hooren liet. Alle slach van stukken vlogen langs alle kanten. Wanneer de eerste schrik wat over was, kon men zich rekening geven van de geledene schade Een ketel was gesprongen en had een jonge werkman, die er niet ver van af was, letterlijk het hoofd afgeslagen. Drie andere werklieden zijn ook min of meer erg gekwetst. De stoffelijke schade is overgroot en het werkhuis is heel en gansch vernietigd. Vier andere tuigen, die zich in hetzelfde werkhuis bevonden, zijn in de verte gegooid en door het geweld der ontploffing verbrijzeld geweest. Een onderzoek is geopend om de oorzaak dier ramp op te sporen. Men was in den namiddag in eene herberg, niet verre van St-Jans-Gapelle men sprak van ditjes en datjes. Maar ik moest naar het kakhuis om mijne groote commissie te doen en vroeg Madame, alwaar moet ik heen om naar het kakhuis te gaan Voor het oogenblik mag er niemand gaan. Mijnheer. Is er belet of iemand in het kakhuis Neent, maar er mag niemand gaan. Nogtans het presseert, zegde ik, en ging naar buiten recht vóór de deur en legde daar eenen babiionen toren. Maar ik dacht alsdan waarom mag ik naar het kakhuis niet gaan? Na een kwartier ter herberg nog ge zeten, en de moedige kolerie bezien te hebben van de bazin, ('t was nochtans hare schuld,) zag ik met verwondering een jongman, met. de meid van den huize, naar binnen komen. Ik heb daarna geweien hunne dat /ij liefde hadden verklaard, en van niemand mochten gestoord worden (Een Poperinghenaar.) LE GLOBE ILLUSTRÉ, (10 francs par an.) Le numéro du Globe lllustré qui vient de paraitre, puölie les portraits de MM. Edouard Dupont, directeur du Musée d'His- toire Naturelle de Bruxelies, et du Capitaine Hoïnski partis au Congo pour étudieiJ'avant - projet du chemin de fer de Matadi a Stanley- Pool. Le dessin du chatel du Gouverneur Général du Congo. Deux croquis intéres sants de la tour Beige de 300 mètres. Ia reproduction du tableau Kermesse flaman- de de Teniers du Musée de Bruxelies. Leportique ornant la cour de la maison de Rubens a An vers, et une fantaisie charmante, de saison l'Appel-des Cerfs. On s'abonne au bureau du journal. DE VLAAMSCHE ILLUSTRATIE, N° 43. 1® jaar. Zaterdag 23 Juli. INHOUD. Platen. Een landschap van Ruysdael. Altijd eetlust, naar P. "VVagner. De ramp van den Mongolia. Twee Chineesche folteruigen Pranger en Schandraam. De Tempel der Mormonen te Salt-Lake-City. T e k 81. Onze platen. Onze vaderen en hunne taal. Haat en Nijd. Gezeg den van Keizer Karei. Vlaamscbe Kro- nijk. Een Russisch verhaal. De Averul le en de Blomme. Een oud hollahdsch boekje. Teroverweging. De twee krui deniers. Zedenroman. Men abonneert zich ten bureele tan dit blad. VILLE D'YPRES. A l''occasion de la Tuindag orgauisé par la Société Chorale LA LYRE OUVRIÈRE, leDimanche,7Aoüt 1887y A 9 HEURES DU SOIR, EN LA SALLE DE SPECTACLE.. INSTEL DINSDAG 2 AUGUSTI 1887, ten 3 ure juist namiddag, ter herberg, Rhetorica, bij Henri; Tratsaert, van: lo MET LUSTHOF EN TE DIXMUDE, in de Wiigendijkstraat, bewoond door Medame Dufour-Du Bois, tot 10 October 1887. in de Stovestraat, bewoond door Phi lippe Bonverlez en andere mits 552 franks's jaars. N 1/2 instelpenning op eiken koop. Door 't ambt van de notarissen LAÜREMT proot, te Wou men en PAUL WAÜTERS, te Dixmude. I.IPERF.N 16 Juli. 23 Juli. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardap. Beter 47,500 5,800 1,200 200 400 500 45,142 24-75 45-25 45 00 48-0') 49 00 9 00 2 55 00 42.0001 2,1 OOi 500' 400: 400 700 44,344 •24-75 15-50 46-50 18-09 19-50 12-t-O 265-00 He PRIX DE SOUSCRIPTION 1 FR.-BUREAU,"!-FE. 5$; GRANEN enz. verkochtte kwantiteit iniddenprijs p iüOkiio. verkochtte juiiddenpriis kwantiteit p. ICO kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3