GRAND RAL VERSCHILLIG NIEUWS. MENGELINGEN. MARKTPRIJZEN. zich bevindt, hebben al uwe spaarpenningen doen wegsmelten, en niet tegenstaande hebt eij in den tijd van vijf jaren (van 1880-1885) uwe lasten van 41 opcentiemen zien yerhoo- gen. Het is schaars twee jaren geleden dat, onder voorwendsel van de stad een aardsch Paradijs te maken, uwe stadsheeren eene leening van l-SO.OO» franken aangingen, en reeds een koninklijk Besluit van 13 Juli laatst bemachtigt uwe meesters eene nieuwe lating aan 's stads financiën te geven om nieuwe voorlanden te leggen. Nogtans iedereen was van meening dat deze trottoirs deel maakten der beloofde algemeene verbeteringen. Dat eenmaal vooral onze bestuurders ein digen met aan het publiek rekening te geven van hunne financiëele behandeling en wat zij met de centen van iedereen gedaan hebben. Dat men ons zegge waar de 140,000 fran ken gegaan zijn die in stadskasse gestort zijn en welke werken men sedert heeft doen verrichten? Wat ons betreft, wij hebben goed ons het hoofd te breken met te zoeken waar deze groote somme geblonden is, wij vinden het niet. 't Is altoos zeker dat er zóóveel geld niet noodig is geweest om het deel te betalen der stad tot het maken van den weg naar Westoutre, noch voor het leggen van het eindeken keiweg, aan welke men voor het oogenblik bezig is bij den Krommen boom. Wij kunnen ook niet peinzen dat het voor denbelachelijken enonnoodigenSQUARE is welke men op de Kleine Markt heeft ge maakt. noch de onbegrijpelijke en ellendige herstellingen aan den Schouwburgdie al dit geleende geld hebben kunnen verzwelgen welk men zonder waarborg en tegen de wet aan de Hospicen van de stad gedaan heeft. Neen, dit alles is onmogelijk en nog- tans kondigt de Moniteur ons aan dat wij op nieuw in onze beurs zullen moeten schie ten. Waar eilaas zijn de tijden, wanneer de genaamde Vandeputte (ter treurige gedach tenis voor onze stad) door M. Pieter Vanden Berghe, als den candidaat raadsheer tegen M. Felix Rommens, een proclamatie deed onderteekenen, waarbij die eerlijke man, die tot dan toe niet een vijand in geheel de stad telde, beloofde dat, wanneer hij als raadslid zou gekozen worden, dat de gebraden kie kens u zouden in den mond gevallen zijn. Alles ging veranderen: door zijne zorgen gingen te Poperinghe koophandel en land bouw bloeien en de stadsgelden gingen toevloeien, wat zeg ik, zonder vermeerde ring van lasten of schuld (zie de omzend brief van 28 Juni 1869), de stad Poperinghe zou den hoogsten trap van haren stoffelijken en fmanciëelen toestand beklommen hebben. Bittere spotternij! Gij ziet nu, Poperinghe- naars waar uwe al te groote lichtgeloovigheid u gebracht heeft Tharis hebt gij nu bijna een HALF MILJOEN SCHULD en de weinige eigendommen die gij bezit vallen in puin, ziet het gebouw de Watermolen, die het stadhuis onlangs hersteld heeft, enz., enz. Ja, wij vrageD het zonder opzettelijkheid, buiten de kalsijde van Westoutre en de kei weg, waarvan wij hooger spraken, waar heb ben onze stadhuisbazen, waarlijk nuttige za ken voor onze stad gedaan Wij maken deze treurige opmerkingen, daar wij ons op dit oogenblik misschien in tegenwoordigheid bevinden van eene vreese- lijke schaarschheid van water, misschien vergezeld van smetziekten, veroorzaakt door de stinkende uitwassemiugen van onze bijna uitgedroogde waterloopen- Eene beek dweerscht onze stad; had men ze in tijds gekuist zij zou op dit oogenblik geene verpesting voortbrengen. Men kan dien modderpoel bespeuren als men over de bruggen der Crombeke- en Veurnestraten trekt. Het is het zelfde geval met de vaart, die, had men er eenige duizenden franken van de laatste leening er aan besteed, op dit oogenblik, wanneer overal het water ont breekt, het grootste voordeel hai kunnen bijbrengen, en de stad zou redden, indien dè regen niet gauw komt...! En de water kom der Peerdenmarkt?... men zou over geven als men er van spreekt... En de vaart bij de brug der Kerkhofstraat, waar zoo veel menschen moeten water gaan halen, nevens de groote riool (verzamelplaats dei- vuile wateren van een groot deel der stad) sedert dat onze doorluchtige apotheker de 'pomp heeft doen wegnemenwelke zich boven de gezegde brug bevond. Het is altoos zeker, moesten de inwoners van Poperinghe zich eens zonder water be vinden en er onder hun daardoor besmette lijke ziekten moesten uitbersten, zij deze onpelukken zouden mogen toeschrijven aan deVanderheyd-m, aan de Feliksen en andere pijpekoppen, die zij in een oogenblik van verblindheid en op de inblazing der pastoors aan het hoofd des stadsbestuurs geplaatst hebben. Op het punt onze briefwisseling te sluiten komt er ons een nieuws aan de ooren, dat zoo bedenkelijk is, dat wij het bijna niet gelooven kunnen. Men verzekert ons dat, op bevel van sche- pene Vanden Berghe, men bezig is met de modder uit den St-Jansvyver te halen Wij zullen inlichtingen nemen en zorgen onze lezers kennis te geven van dit werk,dat, moest het op dit oogenblik uitgevoerd worden, de schHkkelijkste gevolgen voor de open bare gezondheid zou hunnen hebben. Vermoord. Binst de nacht van Maandag 1.1. heeft P. Stragier, boerenzoon, oud 19 jaren, te Ouckene een verraderlijke messteek in de richiing van. het hart toege bracht aan Jan Fortie, oud 35 jaren, vader van 5 kinderen. Na eenige stappen gedaan te hebben is het slachtoffer dood ten gronde gevallen. Het parket van IJperen is Dinsdag namid dag ter plaats geweest. De jonge moorde naar is in het celgevang te IJperen opgeslo ten. Brand. Zondag, j.l. heeft een elfja rige knaap te Iseghem het vuur gestoken aan de hoeve van Termote Raes, op het ge- huchte Den Abeele. De laaiende vlam heeft vuur medegedeeld eerst aan de woning der kinders Acx, dan aan eene driewoonst en ten slotte aan de hofstede Slissiaen. Al die ge bouwen zijn plat gebrand. De schade is over groot. De gebouwen waren verzekerd, maar niets van al wat er in was. De plaatselijke politie heeft den plichtige ontdekt en Maandag aangehouden. Een monster. De policie van Dix- muide, heeft Woensdag namiddag, een werkman aangehouden, vader van familie, beschuldigd van bloedschendige betrekkin gen met twee zijner dochters. Brieven van aanklacht werden naar Veurne gezonden, ten gevolge van welke de aanhouding heeft plaats gehad; eene der dochters, een 17 jarig meisje, bood sedert lang hevigen weêrstand aan de schandalige aanslagen die zij moest ondergaan en was het voorwerp van zware mishandelingen van wege haren ontaarden va der. Het rechterlijk onderzoek wordt neerstig voortgezet en Donderdag werd de beschul digde naar Veurne overgevoerd. Men verze kert dat hij in bekentenis is. Vrijdag namiddag, binst de afwezigheid der huisgenoten, is er eene diefte bij middel van inbraak te S. Pieters-op-den-Dijk ge pleegd ten huize en nadeele van den land bouwer Pieter Van Loocke. Uit eene commo de heeft men 800 fr., alsmede al de juwee- len der vrouw gestolen. Een kerzenwachter, in den omtrek aanwezig, heeft twee personen het huis der hofstede zien binnen dringen. De politie van Brugge hiervan verwittigd, heeft twee verdachte kerels aangehouden, doch ze zijn welhaast, losgelaten, hunne on schuld bewijzende. De hofstede Van Loocke is gelegen achter het klooster over het dorp. De heer üufay, gemeente onderwijzer te Hertau, heeft in de trekking van Brussel een lot van 100,000 fr. gewonnen. Te Napels heerscht een buitengewoon gebrek aan water een emmer drinkwater wordt met vijf franks betaald. Er hebben reeds onlusten plaats gehad, waarbij de ge wapende macht moest tusschenkomen. Posterijen. bericht. Het Be stuur herinnert dat het, luidens artikel 29 der wet van 30 Mei 1879, verboden is op straffe van rechterlijke vervolgingen, die het Bestuur bevoegd is in te spannen 1° Brieven, zelfs opene, of nota's die kun nen dienen als eene werkelijke briefwisse ling, te voegen bij nieuwsbladen, drukwer ken, handelsstalen of zaakpapieren, door de post verzonden tegen verlaagden prijs; 2° Op die verzendingen of op hare omsla gen, strooken of verpakkingen, geschrevene of andere aanwijzingen of merken te zetten, uitmakende eene werkelijke briefwisseling of kunnende daarvoor dienen, behoudens de uitzondering bepaald voor naamkaartjes, ge frankeerd met ten minste 5 centiemen. Het publiek wordt verwittigd dat strenge waakzaamheid wordt uitgeoefend ten op zichte dier verzendingen, om de overtredin gen van voormeld verbod na te gaan en daarvan proces-verbaal op te maken, over eenkomstig de wei. Die overtredingen worden streng gestraft. Bericht.Het Beheer van de Belgische Staatsspoorwegen laat, op 12 Augustus eerst komende, een pleiziertrein rijden naar Lu- cern. De plaatsbewijzen, tegen zeer verminder de prijzen, zijn vijftien dagen geldig. Gedurende die vijftien dagen mogen de reizigers terugkeeren over Bern de terug reis geschiedt mei al de op het dienstplan aangewezen treinen met rijtuigen van de klasse der biljetten, en lusschen Lucern en Sterpenich mag oponthoud in de voornaam ste steden plaats hebben. De reiswijzer van den trein en de prijzen der plaatsbewijzen zijn bij plakbrieven aan gewezen. Vanhancie reizen. L'Exursion kondigt ons zijne aantrekkelijke reizen aan der maand Augusti. Den 12 Augusti heeft het algemeene ver trek plaats naar Zwitserland, waarvan men het schoonste gedeelte zal bezoeken de Ri- gi, de St-Gothard, Interlaken, Berne, Frei burg, Geneve, de Mont Blanc, enz. De voorwaarden zijn bijzonderlijk voor- deelig 8 dagen, 160 fr.; 11 dagen: 225fr.; 14 dagen 320 fr. Op dezelfde datum, reis naar Engadine en de italiaansche meeren 350 fr. Den 18 Au gusti, reis naar Londen en omstreken, de grootste bijval van Ch. Parmentier, alle kos ten inbegrepen voor 8 dagen, in 1° klas, 250 fr. Den 12 en 27 Augusti, allerschoonste rei zen naar Schotland, te beginnen van 420 fr. voor 12 dagen. Verders, kleine aangename reizen van slechts eenige dagen, in Belgie, de oevers der Maas, naar Dinant, Spa, Grotte van Han, naar het Groot-Hertogdom Luxemburg, naar Trier, in Holland, de Rhijnoevers en de Moe- sel, van af 55 fr. Eindelijk de reis naar de Pyrenëen, Nor- mandië, Bretagne, Oostenrijk,'Berlijn, Con- staniinopel en Athene. De personen die kosteloos de programmas dezer reizen willen bekomen, gelieven er de aanvraag van te doen aan M. Ch. Parmen tier, bestuurder der Excursion, 109, Bou levard Anspach, Brussel. Een nieuwe dienstknecht. Het is reeds negen ure en de nieuwe knecht van de gravin is nog niet op. Het is op den buiten en hij is maar den vorigen avond binnen ge komen. Slaapt hij nog of is hij dood, vraagt de gravin zich af. De gravin gaat zelve op de deur kloppen zoo hard zij kan. Ik ben daar Madame Gij zij t wakker 't Is zeer gelukkig. Wat doet gij Ik wacht In uw bed Ongetwijfeld. En op wat wacht gij, als 't u belieft. Ik wacht op Madame. Oh wat zegt gij daar Ik zeg dat ik op Madam wacht. Onbeschofterik... wie heeft u toegela ten... Maar het is Madame zelve. Wel, dat is nu al te sterk Heeft Madame niet gezegd als zij mij in dienst nam, dat ik door haar zou gekleed worden Schrijft mij dikwijls. De heer V... op het oogenblik zijne minares te verlaten, omdat hij eenige maanden te Oostende gaat doorbrengen, vraagt deze aan Mijnheer V...: Beste vriend gij zult mij schrijven Ja, morgen zal ik u tijding zenden. Per depeche J a Schrijft mij ook zoo dikwijls mogelijk per post-mandaat De vreugde van het huwelijk. De heer Ch. is op een bezoek bij een huisgezin, waar kinderen zijn. Om goed van de jonge vrouw gezien te zijn, streelt hij de kinderen. Ik zie gaarne de kinderen van anderen, zegt hij op beminnelijken toon. Ehwel, trouwt dan, zegt de man van den huize, De grootste hemelbollen, welke zich om de zon wenden, zijn van deze verwijderd zoo als volgt Mercurius 60 miljoenen kilometers. Venus 108 miljoenen kilometers. De aardbol 152 miljoenen kilometers. Mars 232 miljoenen kilometers. Jupiter bij de 800 miljoenen kilometers. Saturnus 1,856 miljoenen kilometers. Uranus 2,932 miljoenen kilometers. Neptunus 4,588 miljoenen kilometers De maan is van de aarde 384,000 kil. ver wijderd. Mercurius heeft maar 88 dagen noodig,om zijne wending om de zon te volbrengen. De aardbol gebruikt daartoe 365 dagen, dat is een jaar. Neptunus kan het niet minder dan in 164 jaren afdoen. De zon draait om zich zelve in 25 dagen, van het Westen naar het Oosten. Zij bestaat uit vloeistoffen,verspreidt licht uit zich zelve, is door eenen donkeren dampkring omringd, door welken de uit hare gloeiende opper vlakte uitgeworpeue stralen, doorschijnen. De zon weegt twee noniljoenen van tonnen (iedere 1,000 kilogrammen zwaar) welke nummer men zou moeten schrijven met het cijfer 2 gevolgd door 30 nullen of ootjes. Dit gewicht is 350.000 maal zooveel alsdat van onzen aardbol. Iets uit Aurelius Scholl. Julie is een lang mager meisje, die beter zou gedaan heb ben em eerlijke werkster te blijven, Nu zij weinig bijval hêeft is zij alujd slecht gezind. Zij was te Parijs in den dierentuin en zag veel volk voor een hok staan. Zij ging er bij en vroeg Wat is er nu zoo raars te zien aan dien vogel om al het volk te doen blijven staan. Ziet gij dat niet zegt een der omstan ders hij heeft een roode kop en een blau wen buik. Ehwel en dan Indien ik het moest zijn, men zou de zot met mij houden. Eene dame komt de poortierster eener lo ge te Parijs bezoeken en zegtMadame Grimace gij zijt geheel doof geworden Dat moet ongemakkelijk zijn in uw bedrijf. Ob Madame Savon, spreekt er mij niet van. Men hoort niet altijd hoeveel keeren men gebeld heeft en dit maakt dat ik van den eersten keer open doe als men belt. 7 Is altijd ik geweest. De heer V... heeft een knecht die zeer ongelukkig is, alles wat er gebeurt dat niet goed is, 't is altijd Jan geweest. Dezer dagen kwam Madame in het kraam van een jongen. Dat is goed, zegde de geneesheer, dat is nu een kloeken schoonen jongen. Gelukkiglijk, zegde Jan, die dat hoor de, ware hij mismaakt geweest, 't had weer al Jan geweest. Op het strand. Een bader-knecht ziet op het stand te Oostende eene zijner klien- ten van verleden jaar. Oh, daar is Madame terug het gaat wel met Madame Ja, mijn vriend. En met Mijnheer uwen man Hij is dezen winter overleden. Het is dus dat Ik vond dat Mada me er veel vroolijker uitziet dan verleden jaar. In hel bosch. Een heer ziet eene jon ge dame in de schaduw van de boomen zit ten. Madame is alleen vraagt hij. Dat hangt van u af, Mijnheer. LE GLOBE ILLUSTRÉ, (10 francs par an.) Le Globe Illustré qui vient de paraitro publie le dessin de la fête d'inauguration du nouvel Hotel Communal de Schaerbeek avec vue de ce remarquable édifice. Le vapeur le Prince Albert une des malles beiges faisant le service d'Ostende a Douvres. La vue de la ville de Grammont a l'occasion des fêtes qui y ont lieu ce jour. La revue co- mique de la quinzaine par Bodart. La reproduction des deux chef-d'ceuvres de Ru bens, qui ornent la cathédrale d'Anvers: l'Elévatiou en croix et la Descente de croix. On s'abonne au bureau du journal. DE VLAASSSÖHE ILLUSTRATIE, N° 44. lejaar.Zaterdag 30 Juli. INHOUD. Plater: LodewijkGallait. Karei de Vijfde op het slachveld. Schilderij besteld door Koning Leopold II. M. B. K. Dumortier. Aan de haven te Antwerpen. Teekening van M. Frans Van Kuyck. Tekst: Onze platen. De vergulde naalden. Een Russisch verhaal. Links en rechts. De twee kruideniers. Zeden roman. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. VILLE D'YPRES. A l'occasion cle la Tuindag organisé par la Société Chorale LA LYRE OUVRIÈRE, IeDimanclie,7Aout 1887, A 9 HEURES DU SOIR, EN LA SALLE DE SPECTACLE. IJPEREN 30 Juli. 23 Juli. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardap. Beier 14,000 21-2'i 800 13-87 100 16 00 200 17-25 100 18-00 1,500 H-00 12,250 275-00 1 12,000) 21-75 2,100 j 15-50 500, 16-50 400; 18-00 400, 19-50 T00 12-00 14,344 2C5-00 PEIXDESOUSCRIPTIONl PR.-BUREAU,I FR 50 GRANEN enz. verkochtU* kwantiteit middenprijs] verkocht te p iOQkilo. 'kwantiteit middenprijs P-1(0 kilo. 1

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3