Gazelle van 't arrondissement M peren. poutïêke BERICHTEN. Nr 84. 26e Jaar. Zondag 7n Augusti 1887. Politiek. Stads-, Üunst- en Letternieuws, \erschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, Bareel: Olxmadestraat, IS. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RGCLAME1V t *5 centiemen den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-©0 jaar» veor de stad; fr. 4-50 voor gefaec 1 Felgte. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen feet nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. Leest hier Men verzoekt ons te willen bekend ma ken dat, ter gelegenheid van den Tuin dag, de trein die om 9 ure 5 minuten uit Yperennaar Popermge vertrekt, als bij zondere trein, en zal voortrijden van Po- per inge naar Hazebrouek, zoodal hij m deze laatste stad om -10 1/4 ure 's avonds zal aankomen. Men spreekt van een tweegevecht tus- schen generaal Boulanger en M. Jules Ferry. Het tweegevecht zal geschieden met de pistool, generaal Boulanger aan M. Jules Ferry den keus der wapens overgelaten hebbende, M. Ferry die een goed jager is, heeft de pistool gekozen. De getuigen van M. Jules Ferry zijn MM. Antonin Proust en Raynal. De getuigen van Boulanger willen al leen 't bestuur hebben over 't gevecht, iets waarin deze van M. Ferry niet willen toe stemmen. MM. Raynal en Proust hebben eene lange depeche gezonden aan M. Jules Fer ry, over den uitslag hunner zending be treffende zijn duel met generaal Boulanger. Ziehier volgens MM. Proust en Raynal wat dezen weigerden in naam van M. Jules Ferry 1" Wisseling van eenen kogel, gescho ten op 25 passen, na te hebben gemikt, met bevoegdheid voor eiken kampvechter om 5 slappen te mogen naderen. 2" In geval dit zonder uitslag bleef, wisseling van eenen kogel geschoten op bevel, op 15 stappen. De pistolen te la den door eenen wapenmaker. Het bestuur van het tweegevecht over te laten aan ge tuigen van generaal Boulanger. Zij weigerden dit en stelden de voor waarden welke bepaald waren voor het tweegevecht Boulanger Latreinly, door de generaals Frebault, Lecointe, Espivant de la Villeboisnet en M. Hervé de Saisy. De getuigen van generaal Boulanger hielden aan hun voorstel maar eindigde met toe te stemmen in het wisselen van eenen kogel op 20 stappen met recht van mikken. VERMINDERING VAN BELASTINGEN. Reeds voor de tweede maal geeft het Nieuwsbladje eene reeks vermin deringen op de belastingen en met het eerste opzien zou men waarlijk denken dat de klerikalen oprecht en ernstig de lastenvermindering be werkt hebben. Ongelukkiglijk voor de lastenbetalers zijn deze het zoo hitter weinig gewaar in hunnen porte-monnaie. Erstens, zegt het Nieuwsbladje, zijn de belastingen op de sterke dranken verminderd. Van hoeveel wel per hectoliter, als 't u belieft Dat vergeet het heilig papierke er hij te voegen. En hoeveel betalen de drankver- koopers daardoor hun drank nu te min. Winnen zij daardoor iets te meer en hoeveel Dat allemaal laat het katholiek orgaantje in 't donkerste donker en om reden. Tweeds, vermindering van het ac- cijnsrecht op 't bier. Hoeveel, dat wordt wederom verzwegen. En wiens ontwerpen dat allemaal waren be hoeft niet geweten te zijn. Waarom Het recht op 't planten van tabak, zegt het nog, is ook verminderd, 't Is waar, maar hoeveel is de tabak daardoor per kilo kunnen afslaan Hoeveel heeft men die onnoodige be lasting verminderd Jamaar, ge wilt ook al te veel we ten, gij. Dat allemaal zal het Nieuws bladje wel zwijgen. En de tolrechten op de vaarten en rivieren ook zijn afgeslegen. Zeker lijk die op de vaart van IJperen op den Yzer? Die zijn reeds sinds drie jaar afgeschaft, maar men moet ze toch nog altijd voort betalen. Aar dige manier van afschaffen, voorwaar! Wij twijfelen of de schippers zich over zulke verminderingen of af schaffingen wel verheugen. En de invoerrechten op den koffij? Ja dat is waarlijk de parel. Men slaat het inkomrecht zoowat van drie centiemen per kilo af. Dus gij, die er een kwaart kilo haalt hebt nog geene centiem afslag daardoor. Maar in wedervergelding legt men een inkomrecht op 't vleesch, die aan de verbruikers een miljoentje of zeven kosten zal. Het gouverne ment staat eene vermindering van vijf honderd duizend franks op de invoerrechten van den koffij toe, maar het eischt daarentegen twaalf of veertien malen zooveel rechten meer op 't vleesch. Aardige manier van lasten te ver minderen! En dan de grootere lasten, die men op de suiker gelegd heeft, daarvan rept het godvreezend bladje geen woord. Zou 't wel. En de zes miljoenen hulpgelden door het Staatsbestuur aan de ge meenten onttrokken, zijn dat geeue verhoogingen van lasten Neen 't misschien. Mendoorsnuffele eens den Monileur van sinds hunne aankomst af tot op heden en men zal zien welke reesems gemeenten en steden daardoor ge dwongen werden leeningen te doen en hunne gemeentebelastingen te verhoogen; men zal ze bij honderden tellen, de gemeenten die door de ver mindering van de Staats hulpgelden op ïeri oord van het bankroet ge bracht zijn. is peren niet' van dat getal 't is enkel dam; aan de beleide ad ministrateurs, die op ons stadhuis zetelen en daar met meer nauwgezet heid de belangen der Ypersche las- tenbetaalders behartigen dan zij het doen zouden, waar het enkel hunne persoonlijke intresten gelden zou. Het Nieuwsbladje moge stoffen en boffen met die grrrroote lastenver mindering, de belanghebbenden zul len toch met ons mede bidden: Van zulke lasten verminderaars, verlos ons vaderland, O Heer Amen. DE WET TEGEN DE HERBERGIERS. De wet, die men de wet tegen de dronkaards beet, maar die eene echte wet tegen de herbergiers is, behandelt deze laatste juist alsof zij misdadigers waren, die er op uit zijn de menschen le bederven. Eene wet op de dronkenschap zou ieders goedkeuring verwerven dat men hen straffe, die zich in den drank verge ten en verbeesten, zeer wel, maar dat men in die wet schikkingen brenge die de her bergiers heel en gansch in het bereik stellen van personen, 't zij overheden of bijzonderen, die hun kwaad willen, dat is le erg. Een bewijs dat de wet bijzonderlijk te gen de herbergiers gericht is, vindt men vooral mart. 7, dat zegt dal alwie aan minderjarigen, die min dan 16 jaren tel len, zal drank gegeven hebben, lot dat zij dronken zijn, eene boete van 26 tot 100 franks zal betalen. Maaris de drankgever een herber gier dan is de straf dubbel. En als dit twee maal voorvalt, dan is er gevang bij en de drankvei'kooper moet gedurende twee jaren zijne herberg slui ten. Het is dus voor den herbergier eene, minstens, dubbele misdaad eenen jonge ling te veel drank te geven dan vooreenen bijzonderen. Waarom dat onderscheid Om de herbergiers, die, zegt men, meestal nog al liberaal zijn, voor hunne vrijzinnigheid te kunnen naar hartelust kwellen en plagen. Maar daarbij blijft het niet. Het parelke is nog dat de drankver- koopers in rechte geen geld zullen kun nen eischen voor schulden in de herberg voor drank gemaakt. Dus de wet geeft al le voordeden aan de plakkers en slechte betaalders. 't Is iets moois Gaat iemand bij eenen herbergier drank halen om in zijn huis le verbruiken, dan kan de herbergier zijn geld in rechte eischen maar slijt de drankvrager het gevraagde in de herberg dan verliest de herbergier al zijne rechten. Gij ziel het, herbergiers, de klerikalen passen u daar een kleedje, dat gij heel ze ker duur zult betalen moeten. Welnu, weest zulks met de eerstkomen de kiezingen indachtig. KALOTE TREKKEN. Gij weet, lieve lezers.dat Minister Thonissen in den schijn voor de be noeming tot zekere bedieningen, de onderwijzers in beschikbaarheid aan beveelt. Iedereen weet ook dat de bisschop pen en priesters, die tegenwoordig overal meester zijn, het anders be schikken. De onderwijzers die ge trouw gebleven zijn aan hunnen eer en 's lands wetten kunnen niets ver krijgen. Het is integendeel voldoen de zijnen eer ongetrouw te zijn ge weest en het officieel onderwijs ver laten te hebben om een goed postje te bekomen. Inderdaad! Wie heeft men tot in- spicteur benoemd in de gevallen waar de plaats open kwam eer miskenden! Wie is er tot heden hoofdonderwijzer benoemd Nog eens overloopers. Ziehier eeni- ge voorbeelden. Te Poperinghe werd de vrije onderwijzer hoofd-onderwij- zer benoemd. Zelfde gevallen te Brie- len en te Ploegsteert. Te Zonnebeke waren er twee kinders der gemeente sedert jaren hulponderwijzer en wie volgt den heer Lammens op. De vrije onderwijzer Te Oostvleteren valt de plaats open; niettegenstaande er drie Oostvletenaren zich aanbie den waarin een kazakkekeerdertje met goed inzicht, benoemt men er een vrijen onderwijzer. En dit gebeurt ook' buiten het onder wijs. Te Voormezeele, te Dickebusch te Vlamertinghe, komt de plaats van gemeente secretaris open, de ouder wijzers in beschikbaarheid worden van d'hand gewezen en de kandida ten van de goê zaak worden ge nomen en is 't niet door de gemeente, Brugge is daar Zoo is't, en zoo zal het blijven, zoo lang de kaloten onze meesters zijn. Voor de liberalen en vooral voor schuldelooze slachtoffers niets. Al les voor de kaloten. 't Is waar, dit hangt veel van de gemeenten af, maar wie is er nu ge meentebaas? De pastor, en deze is in gedurige correspondentie met Th. en daar heeft men het lot der getrouwe dienaars in handen. Nu, 'k heb het altijd hooren zeggen Thouroutstinkt! EEN SCHANDAAL. Minister Thonissen, ge weet wel, die met zijnen zakdoek aan de oogen, komt de veriedene week de schandaligste aller benoemingen te doen. Hij heeft zekeren Melcliior, een AFGE- ZETTEN onderwijzer inspecteur van het lager onderwijs benoemd. Klelchior was in 1879 gemeenteonder wijzer te Godsheyd, gehuclffe onder Has selt. Het gemeentebestuur vroeg aan Melehior bij het onstaan van den schooloorlog wat hij doen zou. Hij nam sohrifielijkde ver- TOEKOMST T^r

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1