Gazette vati 't arrondissement IJ peren. POLITIEKE BERICHTEN. willemT »r 85. 2öe Jaar. Zondag 14" Augusti 1887. Politiek. Stads-, kunst- en Letternieuws. Yerschiliige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Bareel: Diinntotraat, IB. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECEAMEN i» centiemen den rejel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT IT. 4-O0 'ajnuro voor dc stad; fr. 4-50 *»or eeheel Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. centiemen liet oummtr. Men schrijft in op ai de postbureeleu. Generaal Boulanger heeft aan zijne ge tuigen eenen brief geschreven waarin hij zegt, dat hij een ernstig tweegevecht heeft gewild met M. Jules Ferry, die hem be ledigd had; maar daar hij mij een bela chelijk duel aanbiedt, aan mij die mijn leven wilde wagen om mijne eer le wre ken, laat ik u oordeelen over het gedrag van dengene, die mij van verre beleedigt. De getuigen der beide mannen beschou wen hunne zending als geëindigd en zul len zich dus niet meer vereenigen. De zaak mag aanzien worden als geëin digd. Bij de kiezingen voor de algemeene ra den welke Zondag in Frankrijk hebben plaats gehad, verliezen de republikeinen eenen zetel en winnen er 15. Sommige fransche dagbladen beweren dat er op nieuw spraak is van het aftre den van M. Jules Grévy, voorzitter der fransche Republiek, aan wien zijne ge- neesheeren eene algeheele rust zouden voorschrijven. Ziehier volgens het blad la France den brief die keizer Wilhelm aan den keizer van Rusland zou geschreven hebben: Gij wilt dus volstrekt den oorlog Waarom? Ik weet liet niet. In alle geval, verstoot ik hem. Maar als dit uwen vasten wil is, wacht dan ten minste tot dat mijne oogen gesloten zijn, want ik zou het eerste vuurschot tegen ons niet kunnen over leven. Waartoe kan dezen oorlog leiden Wat profijt kan men er uittrekken? Rus land en Duitschland kunnen er enkel bij Feuilleton van de Toekomst. 3. KEIZER VAN DUITSCHLAND. Vervolg en slot. Op 1 Januari 1871 richtte hij zich tot zij- ne soldaten en zegde hun Gaat gij voort u daden te begaan als deze die ons op het punt gebracht hebben waar wij nu zijn, dan mo- gen wij met vertrouwen de toekomst, die God, in zijn genadigen wil, ons voorbe- houdt, te gemoet zien. Het was op 18 Januari, in de spiegelen zaal van het kasteel van Versaijen, en in de aanwezigheid van de Duitsche prinsen, dat Koning Willem van Pruisen door het le ger plechtiglijk tot Keizer van Duitschland uitgeroepen werd. Denzelfden dag stuurde hij aan het Germaanscne volk eene afkondi ging, waarin hij de keizerlijke waardigheid aanvaardde. Tien dagen later gaf Parijs zich over. On verzoenlijk tot op 't emde de nieuwe Keizer eischte, tijdens de teekening van den voor- loopigen vrede te Versaijen op 26 Februari, twee fransche provinciën en eene schade loosstelling Tan 5 duizend miljoenen Op 1" Maart ging hij in het Bolognebosch over tot de wapenschouwing van 30,000 duitsche solda ten, die op de Eleseumplaats zich waren komen nederzetten daarna keerde hij naar Pruisen terug, waar men hem met de meeste verliezen. Het is Kalkoff die de schuld is dat onze betrekkingen zoo gespannen zijn, door zijne gestadige lasteringen tot liet duilsch gouvernement gericht.Het overige der drukpers volgt hem en geheel de be volking is verbitterd tegen ons. De uilslag van die vijandschap kan met schitterend wezen. DE ZITTIJD. Do zittijd der wetgevende Kamers is ten einde. Wat werk werd er afgedaan Niets. Met de ongehoorde meerderheid hebben de katholieken niets noe menswaardigs kunnen verrichten. Langs bestuurlijken kant heeft men wel alle ambten, alle plaatsen met vriendjes bezet en de besluiten der liberale provinciën en gemeenten met de grootste nauwlettendheid te niet gedaan uit loutere liefde voor de autonomie. Doch geene doortastende maatre gelen, geene eigenlijke strijdwetten hebben zij kunnen ofdurven tot stand brengen. Het zienlijkste kenmerk van het verloopen wetgevend jaar is dadeloos heid. Waarlijk, Beernaert met zijne 56 stemmen meerderheid mag, gelijk Malou eertijds, zeggen: Nous avons vécu. Niet waar dit is verre van het veni, vidi, vici, dat Woeste en andere Jacobsen in 1884 in hunne vlag schreven. Er is niets gedaan, ziedaar de heele slotsom. Het land hunkerde naar eene krijgswet en eene heele reeks ekono- vreugde en begeestering onthaalde. Op 16 Juni woonde Willem I, omringd van al de Duitsche prinsen, de plechtige in trede der Pruisische legerbenden en der afge vaardigden van de Duitsche legers, die aan den oorlog deel genomen hadden, in Berlijn hijSedert dat tijdstip heeft het Staatsbe stuur van den Keizer zich bijzonderlijk bezig gehouden met de wetgevende macht van het keizerrijk en het grootste deel van deze van het Noord-Verbond te hervormen met zich voor goed het bestuur van het leger en van het afgezantschap der Duitsche Staten toe te e'genen met de kwestiën, betrekkelijk de aanhechting van Elsaciën en Lotharingen,te regelen met het bestrijden van den invloed der ultramontanen partij met het verban nen der jesuïeten met het bemeesteren, zegt Larousse, der ijzerwegen van Luxem burg met het regelen der tijdstippen, op welke Frankrijk de oorlogs schadeloosstel ling betalen moet en op welke de Duitsche soldaten het Fransch grondgebied verlaten zullen met het instellen van eene oorlogs- schaikist van het keizerrijk enz. enz. Binst de Oogstmaand 1871 had Keizer Willem te Gastein met den Keizer van Oos tenrijk eene bijeenkomst, die in de gezanten- wereld grootsn weerklank had en die eene overeenkomst, tusschen de twee vorsten schijnt voor gevolg trehad te hebben, ten einde den vrede met Frankrijk te kunnen behouden. Het volgende jaar noodigde Wil'em I, de Keizers van Rusland en Oostenrijk uit om hem te Berlijn te komen bezoeken, waar hij mische of huishoudkundige wetten en het heeft noch het eene, noch het andere kunnen bekomen. Want de wet op de werkloonen zal geene toe passing vinden en ook de wet op de dronkenschap (leest legen de her bergierszal ook, om zoo te zeggen, eene doode letter blijven. En nogtans stilstaan is in de hui dige tijdsomstandigheden misdadig en niets doen is doodelijk. Ja maar, zal men zeggen, gij over drijft. Eene nieuwe instelling kwam in ons volkshuishouden tot stand. De scheidsraden voor werklieden werden ingevoerd, 't Is waar, maar de heer Frère, die aan dat nieuw orgaan zij nen wettelijken vorm schonk en het dus ten onzent tot lichaam verhief moet zelf bekennen dat de werkkring er van beperkt en de invloed gering zijn zal. Een grondige, in het volksleven diep ingrijpende maatregel, de ver zekering der arbeiders tegen allerlei ongevallen,ziekten en gevaren kwam niet eens ter bespreking. Doch men heeft binst vele zittingen gezaagd over de nimmer toepasselijke kwestie van het alsdan niet onder gerechter lij k beslag leggen der dagloonen van den werkman. Onder het altijd verleidend masker der vrijheid prediken onze klerika len de onthouding in krijgszaken. En zoo zijn zij er* toe geraakt met enkele stemmen meerderheid het schandelijk remplacantenstelsel in voege te houden en eene nieuwe laag olie verf te smeren over dat verrotte hek aan de vermolmde, oude staak. ter hunner eer, van den 5 tot den 10 Septem ber 1872, schitterende millitaire feesten gaf, die door bijna al de ingelijfde Duitsche prin sen bijgewoond werden. Keizer Willem heeft, in 1872het orde van Frederik den Groolewaarvan de vor3t zelve de groot-meester is, geschapen. Dat orde behelst maar zes commandeurs en 24 ridders. Niemand kan ridder der orde worden, als hij het bevel over een leger van minstens 25,000 mannen niet gevoerd heeft. Keizer Willem is op 11 Juni 1S29 met prinses Augusta, geboren den 30 September 1811, dochter van den groot-hertog van Saxe- Weimar, in den echt getreden. Bij haar won hij twee kinderen 1° Frederik- Willem, kei zerlijken prins, geboren den 8 October 1831 die in Januari 18.58 in don echt trad met prinses Victoria, dochter der konigin van En geland, dan 18 jaren oud en bij wie hij vijf kinderen heeft gehad. 2" Pr-inses Louisageboren den 3 De cember 183S en die den 20 September 1856 met groot-hertog Frederik-Willem van Ba den trouwde. In het jaar 1878 zijn er tegen keizer Wil lem twee moordpogingen gepleegd geweest. Op 11 Mei schoot een genaamde Hoede], gezegd Lehmann, drie revolverschoten op den Keizer, die niet geraakt, werd, noch iemand van zijne omgeving. Een tweede aanslag werd op 11 Juni door zekeren Nobiiling, landbouwer-geneesheer, op den keizer geplpegd, die dan nog al erg gekwetst werd aan het hoofd, de amen, en Gelukkiglijk is er nog iets hoogers dan de kunstmatige klerikale meer derheid, het openbaar geweten na melijk, het eergevoel dernatie.dat zich overal lucht gaf. De Zwitsersche scherpschutters hebben het onzen ministèren als een bloedig verwijt laten in de ooren klinken, wanneer zij volgenderwijs die laaghartigheid vonnisten Wij ook zijn eene kleine natie, maar wij richten ons leger in, zoo goed wij maar kunnen, om weerbaar, dus geëerbiedigd te zijn, en in de hoop dat het leger nimmer dienen moge. Het is niet alleen in Belgie, maar gansch Europa door, dat de rechter zijde, door hare houding, met eene diepe en welverdiende verachting bejegend wordt. Hopen wij dat de klerikale meer derheid spoedig onder die verachting bezwijken gaat. Ongelukkiglijk zijn wij, liberalen, met onze twisten zooverre gekomen dat wij eerder op hunne gebreken dan op onze deugden moeten reke nen. Een feit vol beteekenis en van aard om de liberale eendracht te herstellen is de stemming van gansch de lin kerzijde voor de groote vraag van de grondwetsherziening.Maar dat ware al te schoon en daarom beginnen een handvol Brusselsche heethoofden nu storm te loopen tegen het stadhuis, omdat de heer Buis wel heeft meege- stemd, maar niet gesproken. Mochte het verstandige deel der progressis ten dat gevaarlijk kinderspel belet ten voor dat het te iaat zij. de linker schouder door een groot getal ge weerzaden. De dagen van den Keizer bleven lang in gevaar tengevolge der wonden, die hij beko men had en voor wier genezing meer dan tien volle maanden noodig waren. De eerste dier keizermoordenaars werd ter dood veroordeeld en onthoofd de tweede stierf in 't gevang aan de gevolgen eener wonde, die hij zich toegebracht had met zich te willen door den kop schieten oogenblikke- lijk na het plegen van zijne moordpoging. Binst het zelfde jaar 1878 vergaderde zich de landdag der groote Europeesche mogend heden te Berlijn onder het voorzitterschap van den prins von Bismarck, kanselier van het keizerrijk Duitschland om het verdrag van San Stephano te herzien en de vredes voorwaarden tusschen Rusland en Turkije te hespreken. Die landdag duurde eene maand en het verdrag van Berlijn werd door de ge volmachtigden van al de groote mogendhe den van Europa geteekend. Het is nog te Berlijn dat in deze laatste jaren het verdrag geteekend werd, bij welk de onafhankelijke Congo-Staat erkend werd Staat waarvan Leopold II van Beigie het koningschap aanvaard heeft. De geschiedenis der jaren sedert den Fransch-Duitschen oorlog verloopen ge tuigt van den oyergrooten invloed van Duitschland in de Europeesche zaken onder het hoog bestuur van den grooten kanselier den rechterarm van den ouden Keizer den ijzeren wereldscheidsrechter. DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1