VERSCHILL1G NIEUWS. Benoeming. De heer Julius Rotiers, hulp-secretaris bij de Landbouwruaatschappij van Yperen.komt benoemd te worden tot lid van den Jury der tentoonstelling van Moes- en Fruitteelt te Roeselaere, welke in den loop dezer maand zal plaats hebben. Samenspraak. De boee. Gaat het weder nog niet welhaast veranderen? Docus (dit hoorende). Mijn vurigste wensch ware van ja. doch 't is twijfelachtig. De boee. Zoudtgij willen gelooven dat het de schuld der geuzen is, 't zijn zij die de straffen Gods hier op de aarde doen neder dalen want, deden zij gebeden, zooals wij, de toestand die wij beleven zou nooit zoo verre gekomen zijn. Docus. 't Is het tegenovergestelde dat ik denk. De boee. Weihoe, gij zijt dan ook al geus? Docus. 'tGeen ik zeg is waar en laat gij mij het toe, spoedig zal ik u dat klaar bewijzen. De boee (met verwondering). Dat gaat te verre, toch zegt maar op, ik zal daaraan de gevoelens der geuzen kennen. Docus (met onbevreesde stem). Bidden, vriend, waartoe dient dat, tenzij om 's pas toors zak te vullen, hem te doen leven en heerschen door ons bijgeloof, ten nadeele van 't gezond verstand. Ik ben dus van gedacht dat het bidden om regen nadeelig is, ja,zelfs mishaagt aan God. Ziehier de reden: Gij hebt geleerd dat God in alle deelên van ons lichaam is; dat hij ons leidt; dat hij de uur onzes doods kent; dat hij weet hoe men sterven zal, waar en op welke manier. Gij weet eindelijk, zooals men u ge leerd heeft, dat zijn vonnis onwederroepelijk is De tijd dien wij doorloopen is hem dus bekend, vermits hij alles, volgens u, bestiert. Nu, met uw bidden wilt gij zijn vonnis bre ken O sukkelaars! gij neemt dus den Vader Gods voor 'nen boerwant als 'nen boer zijn knecht verjaagt, somtijds is de boer op het smeeken van den knecht door gevoeligheid getroffen en neemt hem weder aan zijn werk. Doch een boer is een mensch, dus gebrekelijk van gedacht.God is God en dus geen mensch, zijnen wil is vast, vermits de religie leert dat zijn vonnis onwederroepelijk is en door uw bidden om regen, vraagt gij het tegenover gestelde van zijnen wilgij staat dus tegen zijnen wil en vonnis op. Ziet gij nu, vrit nd, waarom lezen geheel onnoodig is en maar strekt tot het vullen van 's pastoors zak die missen doet en er voor betaald wordt. Had ik dus ongelijk u te zeggen dat het bijgeloof is te denken dat uwe gebeden regen zullen doen vallen. De boee. 't Is toch waar zooals gij zegt en een weinig oordeel moet ons de religie winkel in de oogen doen springen. Werd ons somtijds de hebzucht der zwar ten op eenvoudige wijze voor oogen gelegd, dat zou hunne helsche macht zeer verzwak ken; zelfs in het hart der fanatieke kaloten. AKsJseiuhoL Krachtens een bevelbrief van den heer Eerste-Voorzitter van het Beroepshof van Gent, zal het Assisenhof van West-Vlaande ren voor den 4n trimester van 1887, te Brugge zetelen op Maandag, 7n November, onder het voorzitterschap van den heer Van Maelen, Raadsheer bij het Beroepshof van Gent, Jacht. Bij ministerieel besluit van 13 Oogst is de opening der jacht in 1867 volgenderwijs vast gesteld Op 27 Oogst, in de provinciën Antwerpen, Brabant, West- en Oost-Vlaanderen, Lim burg en in de deelen der provinciën Hene gouwen, Namen en Luik op den linker oever der Maas en Samber gelegen Op 3 September, in de provincie Luxem burg en in de deelen der provinciën Hene gouwen, Namen en Luik, gelegen tusschen Samber en Maas en op den rechter oever der- Maas. Wierawe ziekte aa«» de druiven. Men meldt uit Frankrijk, dat er in de om streken van Nerac (Lot eu Garonne) weder om eene nieuwe ziekte aan de druiven uitge broken is, die, volgens nadere berichten, al hevig jn Amerika heerscht. Deze ziekte die rechtstreeks de korrels aanrandt, en ze in weinig tijds zwart maakt, is veroorzaakt door een paddestoeltje dat nog weinig gekend is. Geen enkel zeker middel is er tot heden ongelukkiglijk gevonden om deze druiven- plaag tegen te werken. Het is'te vreezeD indien er niet spoedig tegenwerkende middels gevonden worden dat wij er zoo gemakkelijk niet van bevrijd zullen blijven, als van de Philoxera, die in onze noorderstreken, zoo als het schijnt niet kan leven, omdat de grond te koud en te killig is. Maar daar deze nieuwe plaag door een paddestoel veroorzaakt is, zou het wel kun nen gebeuren dat wij er ook van bezocht worden; en moeste het ongeluk plaats heb ben, wij raden onze lezers aan, in afwachting van zekerder middelen, met zoutwater de zieke deelen te besproeiën omdat het zout alle vliegende paddestoelen vernietigt. BURGERSTAND van den 12 tot den 19 Augusti 1887. Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id. 2. Sterfgevallen: Delecourt, Hortentia, kloosterlinge, 61 jaren, St-Jacobstraat. Debruyne, Maria, dienstmeid, 72 jaren, weduwe van Eugenius Buseyne, Sterrestraat. Moniez, Theresia, zonder beroep, 79 jaren, weduwe van Pieter Gallinckx, St-Jans-Hospitaalstraat. Feesten te Brugge. Om een verslag te geven van de feesten, die Maandag te Brugge hebben plaats gehad, zou men moeten beginnen met te zeggen dat er eene zoo groote wanorde bij het vertrek is geweest, dat de menschen van niet anders spreken, dan van het getal uren dat zij in de statie hebben moeten wachten, van de moeilijkheid om eten en logement te vinden, maar wat de eigenlijke feesten betreft, daar van spreken zij bijna niet. Men rekent dat er Zondag 60,000 reizigers naar Brugge, Oostende en Blankenberghe langs den Staatsspoorweg zijn vervoerd. Het getal langs Gent-Eecloo eü op de Westvlaamsche ijzer weg vervoerd, weien wij niet. Van Zaterdag waren de straten te Brugge reeds met volk opgepropt. Er zijn op de Groote Markt, te Brugge, personen, die voor eene venster op het eerste verdiep, 4 50 fr. hebben ontvangen. Overal in de straten zag men de woorden: Brugge-Zeehaven of wel - wanneer Brugge-Zeehaven Dat stond de brugsche overheid niet aan, zij deed die plakkaten weg doen. De Koning en de Koningin zijn aan de statie ontvangen door den burgemeester, de schepenen en den gouverneur. De ministers Beernaert, prins de Chimay, De Volder en generaal Pontus, vergezelden den Koning. De graaf van Vlaanderen en zijnen zoon prins Baudewijn maakten ook deel van den stoet, die zich naar de Groote Markt begaf. Op het oogenblik dat de Koning plaats nam op de koninklijke estrade, ziet men in eens, rechtover die estrade, een grooten lijnwaden wimpel ontplooien van 10 meters lang, waarop men las: Wanneer Brugge Zeehaven? Dat werd zeer opgemerkt en de Koning vroeg wat dat beteokende. De Koning heeft alsdan eene redevoering uitgesproken. Die niet beantwoord heeft aan wat men er van verwachtte,- zij bevatte eenige zinspe ling over 's lands verdediging, maar geen enkel woord over Brugge-Zeehaven, waar op de Bruggelingen rekenden; het is daarom dat zij overal plakkaten hebben uitgezonden, om het minister Beernaert te herinneren. Daarna werd de kantate uitgevoerd,welke weinig effekt heeft gemaakt. Om 3 l/2 ure is de stoet uitgegaan. Er waren schoone en rijke kostumen in den stoet, maar men was het allen eens,wat de groepen en wagens betreft, al en veel beneden waren, wat er te Gent tijdens de Pacificatiefeesten hebben te zien geweest. Gent alleen heeft 6000 reizigers naar Brugge verzonden met 27 bijzondere treinen. In de overige richtingen, zijn er 15,000 reizigers (Oostende, Brussel, Antwerpen,enz.) vervoerd. Men heeft nog bijzondere treinen te Brugge moeten inrichten. Ziehier eenige inlichtingen over de bewe ging der treinen van Zaterdag, Zondag en Maandag, tusschen Brussel en Brugge-Oos- tende. Zaterdag avond hadden 5,200 leden van maatschappijen (aan -halve prijs) kaarten genomen. Zondag zijn 7 tot 8,000 kaarten voor die plaatsen uitgedeeld; twaalf bijzon dere treinen zijn naar Oostende gezonden. Maandag was de toeloop minder; vijf bij zondere treinen zijn voldoende geweest. Te Brugge zijn 60,000 kaartjes bij den uitgang der statie afgegeven. De beurzesnijders waren ook op hunnen post te Brugge en menige persoon werd van zijnen beurs ontlast. Men noemt ons een officier van wien men eene porte-leuille met 300 franken in, heeft ontvreemd. Eene dame, die haar geld in haren onder rok had gestoken, was zeer verwonderd en ontsteld, dat het er uit verdwenen was. "Wat het gewoel betreft dat is verschrik kelijk geweest. Het is bijna niet begrijpelijk dat er geene ongelukken gebeurd zijn. De dienst voor de garden was moeilijk en Pére-Boom zou Maandag moeite hebben ge had om de boet van twee franken toe te passen op degenen die niet in regel waren. De Koning heeft bij de ontvangst der over heden, onder ander aan den voorzitter der Handelskamer gezegd,dat hij de kwestie van Brugge-Zeehaven niet uit het hoofd verloren heeft en hij er zich mede bezig houdtZ. M. voegde er bij dat de Bruggelingen zich moes ten vereenigen om hunne zeehaven ie beko men. Ja, dat zij bij Beernaert gaan, hij zal zijnen neus opsteken, beloven, maar niets doen. Wat het effekt van den stoet betreft, men is het algemeen eens dat er scboone en rijke kostumen in waren, die wel net tijdstip van Breydel herinnerden, maar als groepen, als ensemble maakte de kavalkade weinig effekt. Daarbij liet de inrichting te wenschen; er waren van tijd tot tijd openingen van eene straat lengte, vooraleer het overige van den stoet haastig aankwam. De wagens, op wei nig uitzondering na, waren te klein en geheel mislukt. Er waren groepen, waarvoor veel te weinig personen waren en waarbij velen, die hoegenaamd de ernstige houding niet aannamen waarvan zij het kostuum dragen. Een arm wijveken, vergezeld van twee kinderen, hebben tijdens den uitgang van den praalstoet Breidel en de Conine, te Brug ge, een armband in massief goud gevon den, welke zij besteld hebben ten buree'.e van policie, 23 afdeelmg, rechtover St-Salva- tors- kerkhof, alwaar de verliester het voor werp kan terug bekomen. Een ander armband, van minder weerde, met een gouden slotje eraan, is ook gevon den, en in 't zelfde bureel terug verkrijg baar. Gevonden Maandag laatst ter Statieplaats een brancelet in nickel. De volgende voorwerpen zijn tijdens de overgroote volksbeweging gestolen of verlo ren en waarvan verslag is gedaan bij de po licie te Brugge 1 Eene gouden spelde,eenen haan verbeel dende 2 een geelachtigen porte-monnaie, inhoudende rond de 148 fr.; 3 eene gouden horlogie met dito ketting en een porte-mon naie met 29 fr;4 een porte-monnaie rneto fr.; 5 een gouden brancelet met dito ketting; 6 een porte-monnaie met rond de 100 fr.; 7 een idem met 150 fr.; 8 een idem met 1500 fr.; 9 een horlogie, brancelet met twee her ten; 10 een porte-monnaie met 31 fr.; 11 een idem met 13 medaillen,2 coupons voor Brus sel en rond de 50 fr.; 12 een idem met 10 fr.; 13 een blauwe overjas; 14 een porte-monnaie met 82 fr.; 13 een idem met rond de 40 fr.; 16 in de trein (comp. 3e classe), tusschen Brugge en Bloemendale, een gouden horlogie en ketting, weeree 270 fr.; 17 aan de Statie een gouden horlogie en ketting 18 een mandeken met een paar juweelen een por te-monnaie met geld en twee koperen munt stukken van Egypte; 21 een porte-monnaie met, rond de 65 fr. Zondag nacht is een soldaat dar militaire bakkerij, op de Burgplaats te Brugge, zijne horlogie ontfutseld. Botsing tusschen twee luchtballen. Zondag tijdens een feest in het 10° arrondisse ment te Parijs, zijn twee ballons tegen elkan der gebotst. De Etoile Populaire beeft bij het opstijgen een anderen luchtbal getroffen en er eene groo te scheur ingemaakt, zoodat hij met schrikba rende snelheid daalde. Gelukkiglijk kwam hij terecht in den hof van het gasthuis St-Louis. De schuit bleef in een boom hangen en de luchtrei ziger kon er ongedeerd uitspringen. Verschrikkelijke spoorwegramp in Amerika. Blijkens de laatste berichten uit New-York is het tot dusver reeds zeker, dat minstens 160 menschen het leven hebben-verlo ren bij de ontzettende spoorwegramp in Illinois. Een ooggetuige der ramp heeft het volgende kort verhaal gegeven van de ontzettende ramp: De schok had plaats ongeveer tien minuten na middernacht. Ik werd opgeschrikt door het verbrijzelen van glas en het geknetter van bre kend hout, de smartkreten en het hulpgeschrei. De waggon waarin ik zat werd verbrijzeld, stond bijna top opwaarts, ongeveer 25 voet boven de rails. Ik verbrijzelde het raam en gelukte er in daardoor naar beneden te klauteren. Ande ren volgden mijn voorbeeld. De waggon was langs alle ziiden open. Het dak was er afgeslagen, de zijwanden ingedrukt. Wij zaten met 30 personen in het comparte- ment. Zes onzer kwamen er levend uit. Hettooneei was verschrikkelijk. Slechts wa ren er een of twee lichtjes te krijgen, water ontbrak geheel, dewaggons geraakten in brand. Wilgen takken en aarde werden gebruikt om de vlammen uit te dooven. Overal langs alle zijden dooden en kermende of reutelende gekwetsten, ouders die naar hun ne kinderen zochten, kinderen die om hunne ouders riepen, en al die gekwetsten en sterven den smeekten ons om eenen dronk water tot laving van hunnen brandenden dorst, zon der dat wij dit konden verschaffen. Eene vrouw die tegenover mij zat werd het hoofd van het lichaam gesneden. Zes jongelin gen uit dqp eersten waggon zijn gered doordien zij door den schok uit den trein werden gewor pen langs de opening welke gemaakt was, zoo dra het dak van den waggon was weggeslagen. Het schijnt meer en meer zeker dat. de ramp het gevolg is van eene berekende misdaad, want de prairie brand die nabij de brug heeft gewoed was niet in staat de brug in vuur te zetten, zoo ook niet eene kool welke uit eenen vroegeren trein zou zijn ontsnapt. Slachtoffers die de dood ontliepen werden door hunne redders beroofd van alles wat ze in geldwaarde bezaten, aan gedoode personen zijn vingers afgesneden om deze te berooven van hunne ringen. De brave lieden en vooral de overleven den der ra in p besloten daarop al de dieven die zij op het feit zouden betrappen onmidde- lijk te lijnchen. Dit gebeurde met een der schurken,aan wisn eenen kogel werd door het hoofd gejaagd, waarop al de overigen spoedig de vlucht na men. Gestadige branden. De Fransch- Belgische grens ten Westen van Vlaanderen is sinds eenigen tijd gedurig met brandrampen geteistert. Iedereen heeft nog de zes of zeven groote brandrampen die onlangs te Winnczeele, Hout- keique en Steen voorde woedden en de grootste ongerustheid onder de bevolking deden ont slaan, versch in het geheugen. Geene brandstichters werden ontdekt hoewel men zorgvuldige nasporingen deed. Na eenigen tijd verwijld te hebben, schijnen die brandrampen met nog meer hevigheid te hernemen. Zaterdag, 6" Oogst, ontstond er brand op eene hofstede tusschenWormhnut en Oudezeele. Twee paarden kwamen in den brand om. Dg meubelen zijn kunnen gered worden. Dien zelfden dag te middag barste er brand uit te Quesnoy in twee huizen waar alles de prooi der vlammen werd. Om 4 ure 's namid dags,Inak er vuur uit in de hofstede Petit,teCo- men (Fransch) en een wei-ig L.ter drie andera gebouwen eene wagen makerij, een huieen eena hofstede, werden op hunne beurt de prooi der vlammen. De schade beloopt tot meer dan 100 duizend franks, maar daarbij bleef het niet. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 0.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2