BRIEFWISSELINGEN. VERSCHILL1G NIEUWS. 6CM) franken, De tijden zijn in Belgie en voornamelijk in Brugge weer aangebroken, waar de belastin gen dienen om de kloosterlingen te verrij ken; in plaats van tot nuttige, winstgevende werken, en instellingen, ten voordeele van Natie en stad, gebruikt te worden. De Moniteur houdt niet op met hulpgel den te verleenen aan priesters en kerken. Over eenige weken nog, is het hulpgeld door den Staat aan de aangenomen katho lieke scholen toegestaan, met 53ï,500 fr. vermeerderd geweest. Door wie worden die scholen gehouden? Door kloosterlingen. 'tls dus aan hen dat de hulpgelden metterdaad worden uitge keerd het woord school dient als uithang bord. In Brugge vooral worden dergelijke uit hangborden rijk en vetjes betaald. Jaarin,jaar uit, krijgen de kloosterlingen, die er aangenomen scholen op nahouden, een hulpgeld van 32.0^0 fr. uit de Stadskas, uit onze gemeene kas dus, Bruggelingen. Onze stadsgebouwen Ze worden nog niet geschonken aan die arme, zoo behoeftige kerk neen, ze worden verkocht, maar voor welk prijsje Denk aan t seminarie Evengoed geen prijs vragen, ware het niet noodig ten minste een schijn van verkooping aan de akte van schenking te geven. Ja, burgers, indien wij niet waken,dan zal de schatkist van land en stad geledigd wor den in de handen der kloosterlingen, die ze nooit achteruit trekken, maar ze hoe langer hoe stouter uitsteken en eindigen met voor een eenwig recht te houden, wat eerst en kele vrijgevigheid was. Het is tijd aan die plunderaars der open bare fortuin toe te roepen Hands af!Zoo niet zullen zij, gelijk over drie eeuwen, zooveel invloed verkrijgen in hoogere kringen, dat zij de besluiten zul len doen verbreken, die wij zullen nemen om paal en perk aan hunnen roofzucht te stellen en bun te beletten onzen ondergang te voltrekken. {Beiaard). IJperen, 27 August! 1887. Kaiïraïl©«i>s!C Kaat.scï«app8j sSev» I.Ssea'wegei» van W<-stvIaaw«ïcreii. Groot Muziekfeest te IJperen OP ZONDAG, 28 OOGST 1887. Gaan. Kortrijk vertrek. "W evelghem Meenen Wervik Komen Houthem IJperen aankomst. 1-00 's ramiddags. 1-10 1-20 Keeren. IJperen Houthem Komen Wervik Meenen W evelghem Kortrijk aankomst. vertrek. 11-00 '8 avonds 11-17 11-23 11-31 11-41 Van IJper naar Poperinghe en Hazebrouck, ten 9 ure 's avonds. Deze trein houd stil aan al de tusschensta- tiën. De Bestuurraad der liberale Associatie heeft, in zijne zitting van j1. Zondag, den heer Dr Cornette, schepene der stad IJperen en oud-sekretaris der Associatie, tot Voor zitter gekozen. Het burgerkruis van Is klas is aan den heer Kinoo. gameentesekretaris te Oostvle- teren, toegestaan in belooning der bewezene diensten gedurende eene loopbaan van meer dan vijf-en-dertig jaren. Bij koninklijk besluit van 18n dezer zijn aan de hiernagemelde personen, die bet arrondissement IJperen bewonen, voor da den van moed, zelfopoffering, en menscbbeid beloon ingen toegestaan Maertens, Victorine, te Zandvoorde: me dalje van 2e klas. Vallaeis, Pieter-Honoré, bakkersgast te Kemmel: medalje van 2° klas. Demerlie, Pieter-Jan, politiebediende te IJperen: medaije van 2" klas. Demerlie. niet kunnende zwemmen, beeft zich moediglijk den 5 Juli 1886, onderschei den, door in het kanaal te springen om een jongeling van 13 jaren te verlossen, die zich verdronk. Gryffon, Emiel, smidsgastte IJperen: me dalje van 3° klas. Vanderschaeghe, Theophiel. politie-com- miasaris te Wervik: medalje van l6 klas. Rommel, Aehiel-Hilarius, scholier te St- Jan-bij-IJperen: medalje van 2» klas. Eervoile melding: Fiers, Theodoor-Cor- neel, portier, te IJperen; Mortier, Pieter- Jozef, behanger id., Fiers, Hendrik Juliaan, timmerman id. Wuileman, Emiei-Pieter, bakker id. gaes'fgeval. De heer Julius Bara, Staatsminister, komt wreedelijk beproefd te zijn door het afster ven van zijnen vader, den heer Dr Bara, na eene kortstondige ziekte te Doornijk overle den. De overledene was tachtentig jaren oud. Nauwelijks eenige dagen geleden was de beer Julius Bara in diepen rouw gedompeld door bet afsterven van eene moei, die voor hem eene tweede moeder geweest was, juf vrouw Elisa Bara. Gansch liberaal Belgie zal grootelijks deel nemen in de smart van den uitgelezen ver tegenwoordiger van de linkerzijde. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht. 3; Vrouwelijk id. 5. Huwelijken: Westendorp, Albertus, boekhouder in het gevangenhuis, en Maegerman. Emma, zon der beroep. Dehollander, Jules, wever, en Duprez, Hermania, kantwerkster. Werre- brouck, Isidore, onder-toeziener der stads werken, en Santy, Helena, winkelierster. Billiau, Edmond, hovernier-werkman, en Gillioen, Maria, kleêrmaakster. Sterfgevallen: Latour, Eugeen, voerman, 37 jaren, echt- fenoot van Emma Leleu, Meenenstraat. lacante. Jozef, kantonnier, 49 jaren, echt genoot vanEuphrosinaAchslogh.St-Maartens Nieuwweg. Ailaer, Julianus, winkelier, 59 jaren, echtgenoot van Rosalia Miero, Boterstraat. Waelsche, Amelia, naaister, 75 jaren, ongehuwd, Wenninekstraat. Deleye, Engel, daglooner, 74 jaren, echtge noot van Amelia Calmeyn, Beestenmarkt. Ghekiere, Emma, kantwerkster. 31 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Verhaeghe, Silvia, kloosterlinge, 32 jaren. Boliingstraat. POPERIHGIIE. Wij hebben laatst gesproken van M. den schepene Yanden Berghe die, in hoe danigheid van officier des burgerstands, alles doet wat mogelijk is om zich onaan genaam te maken bij degenen zijner on derhoorigen die het geluk niet hebben in zijne gratie te staan. Tot preuve van hetgeen wij zeggen zou den wij versehillige onlangs gebeurde ge vallen kunnen aanhalen, waar noch smee- ken, noch bidden geholpen hebben om dit personaadje over te halen. Het heeft nog gebeurd dat hij aan iemand antwoordde die hem kwam verzoeken opdat hij het officiëele uur der trouwfeesten voor één keer zou willen verschuiven: Meent gij dan dat ik mijnen winkel ga verwaarloo- zen om de grillen mijner onderhoorigen te voldoen? waarop hij den aanvrager de deure wees. Maar, zooals er met den hemel over eenkomst te maken is, zoo ook gaat het met M. den schepene ieder maal een zijner politieke vrienden hem zulks vraagt, 't Is alzoo dal mende personen die Woens dag laatst moesten trouwen, liet weten, dat dien dag het bureel van den burger stand ging gesloten zijn en dat men voor nen keer 's avonds te vóóren ging trou wen. Onnoodig te zeggen met wat nen neus de personen stonden die al hunne maat regels voor den Woensdag genomen had den. Maar wat was toch de reden van deze plotselinge verandering?... Geheel eenvou dig omdat er de eene of andere eongrega- nist moest trouwen en dal hij niet gaarne tot den Woensdag had gewacht. Wij zouden verre zijn van zulke dienst willigheid te beknibbelen, ware het niet dat de heer Vanden Berghe op eene sys- tenu'tieke wijze weigert aan den eenen hetgeen hij den anderen met zoo veel be reidwilligheid toestaat. Ten andere men weet niet of men te Poperinghe nog een min gedienstiger schepene gekend heeft, en M. Henri Van Renynghe zoowel als de heeren Jules Van Merris, P. Vanden Berghe, Ch. Devos en Achille Van Renynghe, die opvolgentlijk het ambt vEn officier des burgerstands be kleed hebben, waren altijd gereed,wanneer de vraag gegrond was, om de gewoonlijke dag en uur der trouw te veranderen. Wal M. den apotheker Vanden Berghe aangaat, deze speelt den gedienstige voor zijne vrienden en kalanten, maar voor de overigen blijft hij onverbiddelijk. Noglans betaalt de stad nog al vet de magere en bovenal niet al te slimme diensten welke M. Purgos aan zijne onderhoorigen be wijst. Daarom strijkt hij jaarlijks een rond sommeken op van en God weet of hij, binst dat hij het interim van schepene der publieke werken vervult, hij zich ook de 600 fr. die aan deze plaats gehecht zijn, niet doet betalen, hetgeen ons alsdan uillegging zou geven waarom men zoo lang wacht deze plaats aan te vullen. Woensdag laatst, rond 5 ure des mor gens is men overgegaan tot de ontgraving van Wijlen R. De Boo en zijne stoffelijke overblijfsels werden blootweg in een nieuwe keider nedergelegd op stads-kerk- hof gemaakt onder het hooge bestier en toezicht van M. Vanderheyde. Wij mogen dus hopen welhaast den dag gesteld te zien der grrroote Inhuldigingsfeeest van het gedenkstuk en de Cantate Relsin te hooren uitvoeren. Wanneer gaat het nu de beurt zijn der eerweerde heeren Vergole, Vuylsteke en Rysman? Zouden onze groote koppen zich ook niet kunnen herinneren dat Poperin ghe onder zijne kinders eenen gouverneur heeft geteld, die, gedurende zijne lange en welvervulde loopbaan nooit heeft op gehouden de schitterendste diensten te bewijzen aan zijne medeburgers, gelijk aan welke politieke partij zij toebehoor den Zij zouden ook M. Ch. Van R«nijn- ghe herdenken,dit oude provinciaal raads lid, welk in zijn leven de mannen van den K. K. deden doorgaan voor den primus inter pares van Poperinchina. Maar er zal niets van komen, het is de snoekenman niet die zich zal bezig houden, met de Poperinghenaars welke een groot gedeelte van hun leven nuttig doorge bracht hebben met aan hunne medebur gers gedienstig te zijn. M. Vanden Berghe, schepene der open bare werken en de moze van St-Jansvij ver. M. de schepene gaat gij welhaast ein digen met de moze van St-Jansvijver 'I Is een slechte farce welke een geheel gedeelte der stad begint te vervelen en die meer en meer de ongelukkige bewo ners van dit gebuurte de dood op het lijf jaagt door den verpestenden stank. "Wanneer hij die werken begon, alleen- lijk uitgevoerd om aangenaam te zijn aan een gemeenteraadslid, M. Vanden Berghe maakte de menschen wijs dat de wegha ling van deze modder als bij tooverslag ging gebeuren, maar helaas om er zich van te ontmaken, ziet hij zich verplicht nogeens in de beurs der conlributiebela- iers-le putten. Waarom de onkosl van dit werk niet doen betalen door dengene die alleen voor deel heeft met dit dadelijk te zien uitvoe ren TE BELLE. Over eenige jaren tijdens eene vergadering van het muziek van den k.k. door M. Vanden Berghe voorgezeten, beloofde hij veel... veel geld om M. de adjudant Felix in state te stellen om met gesloten beurze op den vreem de te gaan paradeeren. Hij houdt woord, en ziende dat rijkaars, gelijk M. Berten en den gebuisden advokaat te gierig zijn om eenige briefkens van 100 fr. ten beste te geven, put bij met twee banden in de kas der lastenbetalers. 't Is alzoo dat de artiesten van den k.k. den 11 September aanstaande een nieuw uitstapken naar Belle gaan doen....? Meenen ze misschien dat die heeren mu ziekanten van Belle de ontvangst welke M. Felix bun gedaan beeft, tijdens bun bezoek in onze stad vergeten hebben Maar, heer lezer,weet dan dat het juist de verdroogde vrucht v.-n d'Alma Mater is die dit uitstapje gedroomd beeft, om te kunnen in deze zelfde stad, waar hij zooveel buizen beett bekomen (hij kan dat toch zoo gauw niet vergeten hebben) den pauw gaan spelen en den grooten heer uithangen met onze centen. TE IJPEREN. Indien de kristelijke fanfaren tan de k.k. den 11 September aanstaande naar Belle gaan, de vrije en onafhankelijke Maatschap pij der Philkarmonie begeeft zich den 28 de zer maand naar de feesten van IJperen. Verschil tusschen twee uitstapjes. De katholieken reizen op de beurs van een ieder en De liberalen reizen elk op zijn eigen kos ten. Wanorders te Oostende Maandag avond waren er uit Engeland drie visschersbooten aangekomen de stea- men Lamberton van Berwich en de twee sloepen Violet en Express van Ramsgate. De vischvangst was hun voordeelig geweest, terwijl de Belgen geene kans hadden gehad. Deze laatsten, sedert lang opgewonden te gen hunne overzeesche stieigenooten, uit oorzaak van het inkomrecht (30 fr. op 100 kil.) dat men hun in Engeland doet be talen, terwijl de Engelschen vrijen invoer te Oostende hebben, riepen dit voorwendsel in om de Engelschen te beletten hunne visch af te laden. (Volgens officiëele inlichtingen, betalen dr visschers in Engeland geene rechten, maae de onkosten). De Engelsche ontnemen ons,ons brood- zegden zij dat kan niet blijven duren. Dezen morgen wilde de «Lamberton» zijne waar afladen, toen eenige matroozen aan de Engelschen bevel gaven om het werk te sta ken. Deze weigerden. Eenige minuten latei- namen een honderdtal Belgische visschers den afgeladen visch en wierpen hem terug in den boot. Een tiental politieagenten waren onder- tusschen toegeloopen om de Engelsche vis schers hulp te bieden. Onmiddelijk liepen de Oostendenaars naar desloep «Violet» waarvan de lading hetzelf de lot als degene van den «Lamberton» on derging. De politie, overmand, riep dan de hulp der gendarmerie en der pompiers in. Toen deze ter plaats verschenen, ontstond er eene vreeselijke verwarring. De gendarmen wilden zich van de hevigste aanranders meester maken, de Oostende naars trachtten hunne gezellen te redden. De agenten trokken den sabel en de gendar men staken de bajonnet op 't geweer. Eindelijk wordt de visch gelost,maar nau welijks is hij op de markt gebracht, of de la ding wordt ten gronde geworpen, vertrap peld en verspreid. Het volk juigt toe. Aanhoudingen worden gedaanmaar de matroozen verlossen hunne vrienden. Het regent vuist- en sabelslagen. Een ma troos, die de bajonnet van een gendarm te genhoudt ontvangt een sabelhouw op de hand. Het Belgisch vaandel wordt in triomf ge dragen terwijl het - volk de Brabangonne aanheft. De vrouwen jouwen de Engelschen uit, de mannen bedreigen hen. Twee-nieuwe ladin gen komen toe o-uder begeleide der politie. De Oostendenaars willen er eene aanranden, maar de gendarmen dreigen vuur te geven! De menigte gelukt er echter in, onder de oogen de machtelooze politie, de tweede la ding op den grond te werpen en te vertrap pen. Voorwie de Oostendsche visschers kennen, moeten weten dat het zeer kalme lieden zijn, naarstig en die maar in hun element zijn als zij zich in zee bevinden; maar eens opgewon den en gedronken hebbende, dan kan nie mand er weg mede. De Oostensche visschers willen niet meer in zee gaan zij wachten tot dat hunne ge zellen uit zee zijn terug gekeerd. Zij eischen te Oostende dezelfde inkom- rechten op den visch als degenen die de Bel gische visch in Engeland treft. Dinsdag morgen om 5 1/2 ure was de bur gerwacht opgeroepen en niets bijzonders scheen zich te zullen voordoen, toen éen twintigtal visschers zich van een boot mees ter maakten om de sloep Violetaan te randen. Zij waren reeds op eenen naburigen boot (een Belgischen) en stonden op het pont de violette bestormen, toen de burgerwacht het bemerkte. Het waren de artilleurs De sergent-bevelhebber deed de drie. ge bruikelijke opeiscbingen en, daar de vis schers zich niet terugtrokken, comm ancle. rde hij vuur. Een achttal kogels floten door de lucht, twee maal achtereen. Vier personen werden erg gekwetst, een in den h tik. en aodér in de bil Gisteren rond 11 ure, bij de «.ankomst eener derde lading Engelschen visch, ont- BIJZONDERE TREINEN. 1-29 1-37 1-45 2-00 11-50 12-00 VAN DEN 19 TOT DEN 26 AUfUlSII 1887. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 0. t» W Ütj - i*x:: 'v,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2