KAARTSPEL, MARKTPRIJZEN. stonden er nieuwe wanordelijkheden. De politie stelde zich krachtdadig te weer om de lading te verdedigen. De Belgische matroozen grepen eenen brigadier der gendarmerie en waren op het punt hem te vermoorden, toen twee andere gendarmen met hunne karabijn vuur gaven en de agenten terzelfder tijd eene charge deden. Een jonge matroos, zegt men, die door een kogel in het hoofd werd getroffen, is dood. Een visscher, vader van zeven kinde ren, werd de borst door een sabelslag door stoken terwijl een andere eene bajonnetsteek ontving, ook in de borst. Dit zijn de drie erg gekwetsten. Andere personen werden nog verwond, doch niet too erg. Twee gekwetsten van gisteren zijn dezen morgend overleden. De opstandelingen begeven zich naar de kaai. De vrouwen gaan voorop, hunne voor schoten met steenen gevuld. Men heeft het vooral op een uitreeder en vischverzender M. Dossart, gemunt, die zich vooral bezig houdt met den visch, door de engelsche sloe pen aangebracht, te verzenden. Men beweert dat hij een revolverschot op de visschers heeft gelost. Men heeft zijne ruiten uitgeslagen en men was op het punt het huis te plunderen. Maar op dat oogenblik komt de burgerwacht en de gendarmerie, die eene charge doet met de bajonnet. Er zijn nog verscheidene gekwet sten. Het doodenhuis, waar hartverscheurende tooneelen plaats hebben, wordt gesloten en bewaakt. Ken besluit van den burgemeester van Oostende, verbiedt de bijeenscholing van groepen van meer dan vijf personen. 200 jagers te paard van Brugge, gevolgd door hunne fourgons, zijn aangekomen. Zij worden op hunnen doortocht uitgejouwd. Eenige afzonderlijke gevechten hebben plaats maar van weinig belang. De Nation meldt dat de klerikalen in deze zaak eeno slechte rol spelen; in belang der aanstaande kiezing van October hitsen zij het volk aan en willen al de schuld op de liberalen werpen. Het is de stad die verantwoordelijk is voor den visch, die de oproermakers hebben ten gronde geworpen en belet te lossen. Van sedert Donderdag is alles kalm. Groote Internationale prijskamp van Wetenschappen en Nijverheidte Brussel 1888. Wij vernemen dat het uit voerend Comiteit van den grooten prijskamp besloten heeft dat de hotelhouders, tappers, herbergiers, brouwers, slijters enz..., hunne aanvragen om winkels op te richten hetzij in het gebouw, hetzij in den tuin van den groo ten prijskamp en tentoonstelling, aan het Uitvoerend Comiteit, Paleizenstraat, 22, Brussel, voor den 10 September 1887 moeten ingezonden hebben. Na dien datum zullen er geene aanvragen meer beantwoord worden. Wij rekenen het ons als eene plicht de Bel gische aanzoekers te verwittigen dat er van den vreemde reeds vele aanvragen toegeko men zijn; het is maar billijk en recht dat de plaatsen verdeeld werden niet alleenlijk vol gens belangrijkheid en schoonheid der in richtingen maar ook volgens rangschikking van dagteekening der aanvragen. Dat zij, die hunne belangen waarnemen, zich dus haasten, want het Uitvoerend Comiteit zal met de grootste onpartijdigheid handelen in het aanduiden der plaatsen. Het is gemak kelijk te begrijpen dat het Comiteit eerst en vooral zal trachten de voornaamste plaatsen te bezetten en dat de te laat komende zich met het een of ander verloren hoekje zullen moeten te vrede stellen. Wij hebben verledene week eene lijst van 21 aanhalingen gegeven, der voorwerpen die Maandag 15 dezer gestolen zijn, tijdens den volkstoestroom voor de Breidelfeesten, dieften die vooral gepleegd zijn in het beluik der Spoorhalle of aan de Statie te Brugge. Nog dagelijks komen er berichten toe van personen die de slachtoffers dezer diefstallen waren. Wij geven heden het vervolg der ontvreem dingen zoo meesterlijk begaan door behendige gauwdieven N' 22, een porte-monnaie met 88 fr. en twee coupons, retour Brug es-Nineties 25° een porte-monnaie roet 8 fr.: 24" eene gouden hor- logie met zilveren vergulden ketting 25° een porte-monnaie crocodülenledcr met negen engelsche stukken van 25 fr,. 25 pond ster lings, eenig zilvergeld en een coupon Oostende- Londen 26° een porte-monnaie met 2 meta len beeldekens en eene halve maan in zilver, als mede rond de 50 fr. 27° eene gouden hor- logie met dito ketting 28° eene portefeuille met twee banknoten ieder van 50 en 20 fr. in geld, eenige visietkaartjes en brieven 29° een porte-monnaie met rond de 75 fr. 30° een persoon is zijnen broekzak uitgesneden in de statie en men heeft hem ontnomen zijn porte- monnaie met 5 banknoten van 20 fr en een stukje van 10.fr. 31° een porte-monnaio met 7,50 fr. en wat nikelmunt52" een idem met 50 fr. in goud en kleingeld. De personen van wien men te Brugge Maan dag 15 dezer horlogie en kettingen ontstolen heeft, worden verzocht zich aan te bieden ten bureele van politie. Blinden Ezelstraa t, of zich bij brieven te laten kennen met aanduiding dér gestolen voorwerpen, ten einde opzoekingen te kunnen doen in den Berg van Bermhertigheid. -Prins Baudewijn,zoon van den graaf van Vlaanderen, is Zondag avond om 8 ure uit Oostende te Brugge aangekomen. Hij was vergezeld door twee ordonnantieofficieren en werd door den heer Ruzette,gouverneur en M. Visart,' burgemeester van Brugge, aan ue statie ontvangen. De heeren gouverneur en burgemeester spraken den prins in het fransch aan en de prins aan die twee fransche Bruggelingen eene les willende geven, antwoordde in het vlaamsch. De prins drukt zich gemakkelijk in het vlaamsch uit. eenigzins met een lichten duit- schen tongval. Maandag morgend had de Vlaamsche landdag plaats onder het voorzitterschap van Jan Delaet. Er is voorgesteld op het oud slagveld der Gulden sporen, te Groeninghe, een grooten Leeuw te plaatsen, monument dat de zege praal zal berinneren door de Belgen in 1302 op het fransche leger behaald. Dit voorstel werd aanveerd en terstond werden inscbrijvingslijsten geopend. De stoet is voor de tweede maal uit ge weest door een schoon weder begunstigd. De volksmenigte was aanzienlijk minder dan de eerste maal. De maatregelen dit maal in de statie genomen hebben alle moeilijkheden voorkomen. Wat iedereen opmerkte dat is die vlucht naar de statie, zoodra de stoet voorbij was. Men haastte zich om de stad te verlaten mogelijks uit vrees niet meer te zullen kun nen vertrekken. Zaterdag heeft men te Oostende de proef gedaan met een ondoordringbaren gilet waar mede men in het water niet kan zinken. Verscheidene personen, met zoo een gilet aan, werden in het water geworpen, en konden niet zinken en het was hun mogelijk alle soorten van houdingen aan te nemen. Als de proeven goed bevonden worden, zal deze zeer nuttig zijn voor de zeevaarders en personen, die gestadig op het water zijn. Men schrijft uit Brussel, 20 AugustiDe bijtreders voor de reis der burgerwacht naar Chicoga (Vereenigde Staten), beliep gisteren reeds tot zeventig. De bevelhebber van'het de tachement zal door het Gouvernement aange duid worden, en de deelnemers aan de reis zullen eene vergadering hebben in het stadhuis te Biussel, op Zondag 28 Augusti. De burgerwachten zullen op Zaterdag 17 September te Antwerpen inschepen, aan boord van eene stoomboot der Red Star Line. Generaal Maréchal heeft door het Comiteit van Chicago eene borgsom van 50,000 fr. doen storten op de voornaamste bank van Chicago, waarvan het bankhuis Brugmann zoon, van Brussel, de correspondent is. De leden der burgerwacht moeten van hun nen kant eene borgsom stellen van duizend frank, die hem verzekert tegen alle gebeurlijk heden en tevens een waarborg is voor hunne gehoorzaamheid aan de reglementaire voor waarden der reis, altijd te verstaan als burger wacht. Het Comiteit van Chicago neemt op zich de reiskosten heen en weder der detachementen, alsook de hotelkosten en het kampement gedu rende de tien dagen der kampperiodehet houdt zich bezig met het onderzoek om nog andere voordeelen te verschaffen aan de schut ters, die naar Chicago zullen komen. Een genaamde H. steenkapper, die aan het nieuw Post hotel te Brussel arbeidde, werd Zaterdag door den baas weggezonden. De onge lukkige was daarom zoo wanhopend, dit 'hij zich achter den Jardin de Versailles aan eenen boom ging verhangen. Gelukkiglijk kwamen eenige personen toegesneld die nog bij tijds de koord konden doorsniiden. Men heeft H... naar het hospital gebracht waar hij nog tot het leven kon teruggeroepen worden. Het duel tusschen vrouwen komt en vo gue te Parijs. Donderdag ontmoetten elkander in de rue Laurence Savart twee dames, die elkander lieflijkheden naar het hoofd wierpen, waardig der dames de la Halle. Eindelijk trok de eene haar revolver, wat door de andere ge volgd werd, maar nog alvoorens deze haar wa pen kon richten, floot haar een kogel om de ooren en, vernederend voor een amezone.... zij viel in flauwte. De omstaanders ontwapen den haar in een apotheek, waar zij spoedig tot bewustzijn terugkeerde. Door de parijsche politie is den 22 Augusti een man aangehouden die van den volgenden truk leefdehij vroeg aan ieder net gekleed voorbijganger met eenen onge- frankeeren, geadresseerden brief in de hand hem aan eenen postzegel te helpen't was een brief aan zijne vrouw en hij had geen geld. Bijna zonder uitzondering gaf iedereen hem of een postzegel, of geld om er een te koopen. Bij zijne aanhouding had hij de zak- k en vol met postzegels Brand. Te Bourlers, bij Charleroi onstond dezer dagen brand iti de woning van eenen hoefsmid. In een oogenblik stond bet geheele gebouw in volle vlam, en tot overmaat van ongeluk kon men mei de brand spuit niets uitrichten, iets wat in de dorpen dikwijls het geval is. Alles verbrandde tot den spaarpot toe, eene som van 250 fr. die in eenen strooizak verborgen was. De vrouw des huizes wilde dwars door devlammen haar fortuintjeredden en slechts met de grootste moeite kon men baar zulks beletten. Een treurig geval heeft deze ramp een nog dramatischer karakter gegeven Eene oude vrouw die bij den brand stond, was zoo danig door vrees bevangen, dat zij op de plaats is dood gevallen. Ajgrijzelijke moedermoord te Ise- ghem. ln een gehucht der gemeente Len- delede is in den nacht van 24 Augusti eene buitengewoon verschrikkelijke misdaad ge pleegd. Eon ontaarde zoon heeft er met een mes zijne moeder vermoord, alsook een jonge ling die bij haar het schoenmaken leerde. Met behulp van dit, zijn moordwapen, een schoenmakersmes, en een kapmes, heeft de moordenaar zijne slachtoffers het hoofd van den romp gescheiden, om dezelve daar na midden op eene tafel te plaatsen, elk in eene telloor. De tongen der slachtoffers welke door den moordenaar hun waren uit den mond gerukt lagen in kommen welke nevens de tellooren geplaatst waren waarop de twee bebloede hoofden met hunne ijselijk vertrokken ge laatstrekken stonden. Het oudste slachtoffer, de moeder van den moordenaar, de weduwe Van Gieleghem, is 73 jaar. Sommige geburen waren in den nacht wakker gemaakt door de hulpkreten der slachtoffers, terwijl hun beul bezig was met zijne slachterij. Op die hulpkreten was de grootste stilte gevolgd. Dit deed vijf personen besluiten de woning in te dringen. Daar stonden zij tegenover den moordenaar welke op de indringers aan viel nog altijd gewapend met zijn vreeselijk schoenmakersmes. Ondanks de razernij van den moordenaar werden die vijf personen hem meester, maar ook toen eerst zagen zij wat deze had uitge voerd. De twee onthoofde lijken lagen op den vloer. Midden op de tafel prijkten de bloedige hoofden en daarnevens stonden de kommen met de lappen vleesch die eens de tongen vormden in de hoofden. Zoodra de misdaad bekend was snelde iedereen uit Iseghem en den omtrek naar het huis der misdaad om den moordenaar, die stevig gebonden was en om zoo te zeggen zijde aan zijde lag met zijne slachtoffers, te zien. Het kostte groote inspanning om die me nigte te weerhouden om op dien moordenaar de lynchwet toe te passen. Des morgens is de moordenaar onder goed geleide naar Kortrijk overgebracht. Men denkt dat hij heeft gehandelel in eene vlaag van razenden waanzin, want hij genoot eene goede faam. Hij ook is schoenmaker, ging elke week naar den markt te M eenen en bracht regel matig het geld der opbrengst van zijnen ver koop aan zijne moeder. Broedermoord. Woensdag, rond 7 ure 's avonds, heeft te Quaregnon, de ge naamde Philibert Maton, oud 45 jaar, zijnen broeder Florimond, met wien hij inwoont, in een twist, met een werktuig gedood. Beide broeders waren rijk. De broeder moordenaar is aangehouden. Wraak van eenen bedrogen echtge noot. In de rue du Cbemin Vert, te Pa rijs, woont een welstellend lampenmaker, een genaamde Jos Bistel heber, oud 46 jaar. De man was oppassend en naarstig zijne zaken staan op goeden voet. Met zijne vrouw kwam de lampenmaker niet goed overeen. Tengevolge van herhaal de twisttooneelen besloot de vrouw, zoo wat achtien maanden geleden, de echtelijke wo ning te verlaten; doch om zich niet te verve len vertrok zij in gezelschap van den boek houder van haren man; eene zekere som geld inede nemende. Maandag, rond middernacht, ontmoette Ristel heber zijne vrouw op den boulevard Pont-Royal, op het oogenhlik dat zij van eene buitenwandeling terugkeerde. In eenen ra- zenden aanval van wraak of jaloerschheid, wierp hij zich op zijne vrouw en bracht haar eenen geweldigen steek toe met eenen degenstok. Toen zijn slachtoffer ten gronde lag, bracht hij het nog twaalf steken met dit vreeselijk wapen toe. Toen voorbijgangers de vrouw ter hulp snelden, gaf zij reeds geen teeken van leven meer. In het policiebureel heeft een geneesheer op het lijk dertien diepe wonden vastgesteld. De moordenaar werd aangehouden en ter beschikking van den procureur der Republiek gesteld. Het lijk der vrouw is naar het doodenhuis gevoerd. LE GLOBE ILIiüSTRÉ, (10 francs par an.) Le dernier numéro du Globe Illustré publie eu double page le dessin tres intéres sant de la future station balnéaire de Knocke, d'après le dessin original de Tarehitecte Baes. Des dessins chargés de Bodart. Ün supperbe feu d'artifice. Les portraits de MM. Krupp et Kalhof. Une vue prise dans les Polders et le fou du Roi Henri III. On sabonne au bureau du journal. IJPERRH 27 Augusti. 20 Augusti. Tarwe 14,800 19-00 5,200 19-75 Rogge 3,200! 15-50 2,600 15-75 Haver 1,600 13-75 800 14-00 Erweten 600 18-50 000 00-00 Boontjes 000 00-00 000 00-00 Aardap. 4,500 8-50 5,500 8-00 Beter 12,146j 307-00 14,626 330-00 STAD IJPEREN. LUISTERLIJKE PRIJSKAMPEN met bet gegeven door de VEREENIGDE KAARTSPELERS, met medehulp van het Stadsbestuur, aangeboden aan alle Maatschappijen en Liefhebbers. o PRIJZEN: In iedere herberg worden de volgende prijzen uitgeloofd: le Prijs 6 Franken. 28 id. 4 id 3" id. 3 id 4e id. 2 id Zondag, 28 Oogst, op de Beesten Markt, bij Bauwens. Zondag, 4 September, in de herberg De Kroon, bewoond door de w* Renier, Patteelstraat. Zondag, 11 September, in de Kaaistraat, bij Ossieur. Zondag, 18 September, in de herberg Ville d'Armentières, Rijsel- straat, bewoond door Bakeland. Zondag, 25 September, in de herberg Balance, Beeste Markt, be woond door Ghesquiere. Zondag, 2 October, in de Doorgangstraat, bij Landerwyn. Zondag, 9 October, in de herberg Sans Souci, Beeste Markt, bewoond door L. Goetbals. Zondag, 16 October, op de Nieuwe Houtmarkt, bij Jolyt. Zondag, 23 October, in de herberg A, B, C, bewoond door Del- fosse. Zondag, 30 October, in de herberg St-Maartens Nieuioweg, bewoond door Ch. Boutens. Een Eermetaal zal gegeven zijn aan de Maatschappij welke het grootste getal leden zal aanbieden en die zullen tegenwoordig zijn in de speling. VOORWAARDEN Art. 1. De inschrijving begint ten 2 uren en wordt gesloten ten 4 uren, achter dezen tijd kunnen de Maatschappijen voor het eermetaal niet meer mededingen. Art. 2. Het is allen liefhebber toege laten zich te laten inschrijven zoolang de eerste ronde niet voorbij is; nogtans, de lo ting eens begonnen, kunnen de ingeschre venen niet mededingen voor het eermetaal. Art. 3. Het is verboden welkdanige teekens te geven noch te ontvangen, Wélke zouden kunnen het minste bedrog daarstel- len. de overtreders zullen uit den prijskamp gebannen worden en al hunne rechten tot denzelven verliezen. Art. 4. Het spel is de jongman met 6 kaarten en beslaat uit 15 schreven. Art. 5. De volgende orde voor het spel is genomen mariage, hoogen, leegen, zot en spel. Art. 6. De maatpaaier is altijd de eerste aanblijver. Art. 7. De inleg is bepaald op 15 cent. Art. 8. Elke speler op zijne naamaf- roeping afwezig, is verbeurd verklaard en kan in den prijskamp geen deel meer nemen. Art. 9. Alle geschillen welke zouden kunnen plaats hebben zullen onwederroepe- lijk door de commissie beslist worden. De Eere-Voorzifter SERVAISOTE De Algemeene Secretaris, JULES ROTIERS. De Algemeene Commissaris, ARTHUR GRYFFON. GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenppiis p. 100 kJlo yerkochlte kwantiteit middenprijs p, 400 *i?o

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3