VERSCH1LLIG NIEUWS. gensprekëlijk eerie der best ingerichte en der werkzaamste, die wij kennen. Het getal leden groeit er dagelijks aan en alles voorspelt dat de voorspoed van dat overnuttig werk nog verre is van ten toppunt gestegen te zijn. De zelfopoffering en den uitgelezen geest van alle leden alsook de vlijt en onbaatzuch tigheid des bestuurraads en vooral des sym pathieken heer Voorzitters, Em.Verschaeve, zijn daar borg voor. Al onze geluk wenschen dus aan al die zoo nederige als dappere mannen en dat onze beste wenschen hen vergezellen in het vol brengen van hunne zware taak Het festival. Het muziekfeest van Zondag laatst is goed gelukt drie-en-veertig maatschappijen na men er deel aan en onder deze waren er ver scheidene, wier kunstroem sinds lang alom gekend was. Van af half voormiddag reeds doortrokken verscheidene maatschappijen de straten on zer stad en spelen er de mooiste pas redou bles. a De gansche stad komt allengskens in beweging en vol leven. Te middag vergaderen al die maatschap pijen op de statie plaats waar gansche drom men volk toegestroomd komen en zich langs de straten in hagen plaatsen om den stoet te zien voorbij trekken. Het is een grootsche, indrukwekkende, eindelooze stoet. Drie-en-veertig maatschap pijen, met de prachtigste banieren aan 't hoofd en de meeste verscheidenheid in de kleedsels. Die prachtige stoet trok door de bijzonder ste straten onzer stad naar de Alph. Vanden- peerekoomplaats, waarde inspectie plaats had, waarna de eerewijn op het stadhuis aangeboden werd. De heer schepene Cornette, omringd van de leden des gemeenteraads en der D. s'kom- missie, heeft, in eene welgepaste toespraak op den kunstroem dier lange schaar Maat schappijen gedronken. Hij had voor iederen afgevaardigde der maatschappijen een har telijk woord en eenen niet min hartelijken handdruk gereed. Te drie ure namiddag begon de uitvoering op de drie kiosken en in de noordzaal der Hallen. Het was geen festival, maar een wezentlijke prijskamp tusschen al die uitge lezen maatschappijen als de Groote fanfa re i' van Roubaix, de Groote fanfare van Armentiers, de Philharmonie van Pope- ringhe, de Kulders van Gent, de <t Stads-fanfare van S'-Winoxbergen enz., enz. Bij alle kiosken, hoewel het bijna gestadig regende, was er altijd veel volk maar eens dat het ophield van regenen, dan was er zulk eene massa dat men zich noch roeren nochkeeren kon. ïïnganschdiemenigte deed, ter eere dier kundige muzieken, de luidruch tigste toechuigingen losbersten. Er zijn er, die gebisseerd, en getrisseerd zijn geweest en terecht. De inrichtingskommissie heeft eere van haar werk gehaald. Zij heeft den meesten bijval gehad. Lang nog zullen de Yperlingen zich den 28n Oogst gedenken en zij die onze gasten waren zullen dat feest evenmin verge ten kunnen. Wij sturen een oprecht dankwoord aan de heeren feestinrichters,. aan de heeren kom- missarissenvoorde belanglooze zelfopoffering, die zij allen aan den dag gelegd hebben. Wij bedanken ook uit ter harten al de deelne mende maatschappijen, voor den luister, die zij ons feest wel hebben willen bijzetten. In een woord, zij allen zijn gedankt, die iets hebben bijgedragen om ons feest te doen lukken. De premien tusschen de verschillende maat schappijen verloot, zijn aan de volgende maatschappijen te beurt gevallen HARMONIEUS EN FANFAREN. le Reeks. Steden van 10,000 inwoners en meer. 1« Premie (300 fr.) Brugge, (Jagers-Verken ners). 2" id. (200 fr.) Gent, (Kulders). 3a id. (inO fr.) Roeselare,(Mandelzonen). 4* ïd. (75 fr.) Armentiers, (Groote Fan fare). 5'-- jd. (50 fr.) Ledeberg, (Arbeid en Vreugde). 2® Reeks. Steden ran. min dan 10,000 inwoners. 1® Premie (15.0 fr Wevelghem. 2" id. (100 fr.) Rousbrugge. 3® id. (75 fr.) Vaas'en. j 4» id. (50 fr.) Moorslede. ZANGMAATSCHAPPIJEN. le Premie (300 fr.) Tourcoing, (Muse des Travailleurs.) 2® id. (150 fr.) Komen. 3e id. (100 fr.) Meenen. 4° id. (60 fr.) St-Winoxbergen. 5° id. (40 fr.) Armentiers. useoaljeiv. HARMONIE'S EN FANFAREN. Prijs van verstkomende. Ledeberg. Prijs van schoonste krijgskleeding. Pope- ringhe, gelijk met Brugge. Prijs van schoonste burgerskleeding. Oost- vleteren. Prijs van grootste getal. Poperinghe. Prijs van verstkomende. St-Winoxbergen. Prijs van schoonste krijgskleeding. l6 pr.: Pont-de-Nieppe; 2e pr.: Armentiers en St-Winoxbergen. Prijs van grootste getal: Roubaix (Groote fanfare); Armertiers (id.). Prijs van verstkomende. St-Winoxbergen. Prijs van schoonste kleeding. Komen. Prijs van grootste getal. Komen. Prijs van verstkomende. Leuven. Prijs van grootste getal. Leuven. Bij ministerieel besluit van 25 Oogst 1887, is de heer Gust. Dekyndt, hoofd-bediende van krijgsbouwkunde van 26 klas tot de 1" klas bevorderd. Schrikkelijke dood van een IJperling te Armentiers. De genaamde Kar. Bou chard, oud 57 jaren, te IJperen geboren, ijzerzetter bij den heer Liagre, kopergieter, te Armentiers, was Zaterdag 1.1. bezig met eenen gietvorm, bij middel eener kraan, weg te doen, die 400 kilos woog. Hij had het hoofd onder den gietvorm, toen eensklaps de koorde brak, die den vorm een meter hoog ophield. Die groote ij zerklomp viel. De ijzeren baar, die in het gat was, waar de gietvorm uitkwam, doorboorde de ongelukkige Bouchard heel en gansch, die daarbij zich begraven vond. De dood was oogenblikkelijk. De arme Bouchard laat eene weduwe en zes kinderen achter. Op het gehucht Staden-Reke, te Staden, hebben werklieden, die een steenput mieken, op eene zekere diepte eene bron ontdekt, die een vocht oplevert, dat brandt als pe- trool. Naamlooze Maatschappij der ijzerwegen van West-Vlaanderen. Plfzicrirriiicu. 1° Voor Oostende op 4 September. Vertrek uit Hazebrouck om 6 ure 55 min. 's morgens. Aankomst te Oostende om 9 ure 54 min. Terugkeer uit Oostende om 7 ure 15 min. 's avonds. 2° Voor Roeselaere, ter gelegenheid der paardenloopstrijden, insgelijks op 4 Septem ber. Vertrek uit IJperen om 1 ure 15 min. 's namiddags. Aankomst te Roeselare, om 1 ure 48 min. Terugkeer uit Roeselare om 7 ure 20 min. 's avonds. Oehooi'd «Sot verre van de Static. Staf aan een troepje kaloten. Sapristij dat weêre zal nog goed komen en 't festival zal opperbest gelukken. Een. De kortège zal toch goed weder hebben. Een andee. Men kan daar nog niet vele van zeggen, 't kan t' achternoene water gieten; de lucht geeft het uit. Staf (in de handen wrijvend). 'k Wilde dat 't achternoene str... regende. Een jongen, die voorbijgaat hoort die uit roep en zegtik ook, maar op uwe kalote smoel alleene. Samenspraak. Jan. Kijk dag Pier, zijt ge ook eens komen hooren naar Mijnheer Van Merris muziek Piee. Ja ik. Jan; men vindt toch weinig zulke muziekkor sen. Jan. Omdat er w inig mannen gevonden worden, gelijk Van Merris', gsnsob hun ortuin gereed hebben om goedemuzie l, aan te kweeken en aan te werven. Piee. 't Is waar ook; maar zeg eens Jan, wat zegt ge van al die loopende geruch ten in onze stad Jan. Van wat voor geruchten spreekt ge, Pier Piee. Van al die propere mannekens, die met broêrkens zonde op de conscience liggen. Jan. Wat wilt ge dat ik daarvan denke. 't Zijn al vieze toeren. Piee. Of't maar hoe komt het, Jan, dat het Journal d' Ypres, noch het Nieuws blad je nooit geantwoord hebben op de vraag die het Progres zoo dikwijls gesteld heeft Gij, die zoo wat in de kalote wereld omspringt zal dat wel weten. Jan. Welke vraag bedoelt gij Piee. Heeft 't Progres niet minstens tienmaal gevraagd waarom de broêrkens hier zoo ai met eens, zonder trommel of trompet de stad verlaten hebben Jan.Ah ja. 't schiet mij te binnen 't was zoo wat overjaar, niet waar Piee. 'k Geloof ja. Jan. Waarom geen een der katholieke bladen daarop geantwoord heeft kan ik niet zeggen. Misschien Pier. Waarlijk zou.... Jan. Dat zijn allemaal van die mijste- riën, die voor ons ondoorgrondelijkzijn en die zeer wel door de kaloten gezwegen worden. Piee. En om reden misschien. Jan. 't Is toen nog het best ook want al die ongehoorde zonden, die u de haren op 't hoofd doen rijzen van afkeer, die werken op de zwakke geesten en zetten deze soms aan tot. Piee. Tot navolging. Jan. Zeker, Pier. Piee. 't Is waar ook 't spreekwoord zegt: voorheelden strekken. Maar hoe is er nog eén ouder te vinden, die zijne kinderen aan mannen van dat slach toevertrouwen wil Jan. Wat wilt ge de dwang, Pier, en de vrouw. Piee. Ja, die meesttijds maar al te zeer ingenomen is van haren biechtvader en dezes raadgevingen. Jan. 'tls zoo een aardige wereld, Pier. Piee. Ja 't zeker. Jan. Dag Pier. Piee. Tot ziens, Jan. HaatselmppiJ der Einrgernacht van Vperen. Schieting van Maandag 29 Oogst 1887. Lesaffre August 5 2 2 4 3 16 Masscheleyn Alphonse 5 2 3 3 2 15 Deweerdt Charles 2 5 3 4 1 15 Swekels Léon 1 4 4 1 4 14 Fraipont Maurice 3 3 5 0 3 14 Dezuttere Arthur 3 0 2 4 4 13 Beke Emile 1 1 4 4 3 13 Rotiers Jules 4 5 1 0 3 13 BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht. 1: Vrouwelijk id. 5. Huwelijken: Butaye, Emile, doktoor in de rechten, en Lapiere, Maria, zonder beroep. - Vlaemynck, Julianus, smid, en Lapiere, Celina, dienst meid. Willemyns, Karei, rondleurder, en Vanhove, Maria, rondleurster. Sterfgevallen Marquette, Isabella, zonder beroep, 78 ja ren, weduwe van Antonius Allaer, St-Jans- Hospitaalstraat. Wallaert, Justina, her bergierster, 33 jaren, echtgenote van Alphons Knockaert, Meenenstraat. Vanacker, Eu genia, zonder beroep, 20 jaren, ongehuwd, St-Jacobsstraat. DE ELLENDE IN 'T VAT1KAAN. De neef van den Paus. Men leest in de Agence Li'*re Romen, 26 Augustus. De paus heeft eene som van 200,000 fr. aan zijne nicht gegeven, als huwelijksge schenk. Terzelfder lijd heeft hij haren echtge noot besteed in de Dateria, ten spijte van den kardinaal Sacconi. die dit postje aan eenen zijner beschermelingen voorbehield. Maandag morgend heeft men een 65 jarigen weduwaar in zijne woning te Po peringhe verhangen gevonden. Men heeft de koord doorgesneden, en is er nog in getukt den man tot h >i leven terug te menen. De oor/1 rik d"-/,er «- ihotrve daad tv: t.io— Het gevolg van Le ronken.Een bui tengewoon drama heeft den 25 Oogst te Francfort, bij een der voornaamste bankiers dier stad plaats gehad. Deze bankier ronkt dat hij iemand belet te slapen: zijne vrouw hem van die gewoonte willende genezen, wierp hem eene natten handdoek op het aangezicht. De bankier sprong op en dacht dat hij door dieven «erd aangevallen, nam eene karaf en sloeg ze in stukken op het hoofd zijner vrouw, wier leven in gevaar is. Vrijdag avond is te Worteghem eene tweewoonst, gebruikt door Depours en De- cocq, daglooners, geheel afgebrand. De scha de beloopt 1000 trank. Te Brussel heeft een biliardkampstrijd plaats gehad tusschen twee gekende spelers M. Garniers, Belg, an M. Schseffer, Ameri kaan. Het is M. Garnier die gewonnen heeft met 534 punten op 504 door M. Schmffer be haald. Brand te Denderleeuw. Een ver schrikkelijke brand is Woensdag te Dender leeuw uitgebroken. Tien huizen zijn door het Tuur vernield. Zestig personen bevinden zich zonder woonst. De schade wordt op 70,000 fr. berekend. Er zijn geene ongelukken van personen te betreuren. Nieuw vitriooldrama te Roubaix. Zekere Victor Huyghe, oud 33 jaren, bad voor vriendin gehad de genaamde Elisa W'oussen, maar deze had hem verlaten om te trouwen en heet thans Mev. Doutreligne en is 37 jaren oud. Huyghe had veel verdriet over dit nalaten en besloot zich te wreken. Zaterdag namiddag te 2 1/2 ure, kwam Mevrouw Doutreligne, vergezeld van hare kleine zuster, een 9 jarig meisje, in de her berg Herbaux, rue de Tilleul, 23, als Huy- ghe eensklaps eene flesch vitriool naar het hoofd der vrouw wierp. Hij nam de vlucht, maar werd op den Boulevard Beaurepaire door twee politieagenten aangehouden. Intusschen diende de geneesheer Druelle de slachtoffers de noodige zorgen toe: de kleine Woussen werd door het vocht nog meer getroffen dan hare zuster. Wereldtentoonstelling van Barcelo- ne. April November 1888. De bijtre dingen stroomen toe in het bureel der Ko ninklijke Commissie, 1, rue Laterale, te Brussel, en verzekeren van nu af, dat de Belgische nijverheid waardig zal vertegen woordigd zijn op deze Tentoonstelling, wel ke zoo belangrijk is onder het oogpunt der uitwegen welke Spanje en zijne Coloniën voor onze voortbrengselen aanbieden. Wij sporen bijzonderlijk onze nijveraars aan, welke nieuwe betrekkingen zouden wil len aanknoopen of de plaats behouden, die zij reeds in Spanje veroverd hebben, zich niet te laten verdringen door onze vreemde kon- kurenten, in hunne vertegenwoordiging bij de tentoonstelling van Barcelona. Zij kondigt zich overigens aan als een zeer groote bijval en schijnt zeer voordeelig ta zijn aan al diegenen welke er deel zullen aannemen. Reeds heeft Oostenrijk-Hongarie, onder de hooge aanmoediging van H. M. dé Koningin van Spanje, te Weenen en Buda- Pesth, Comiteiten ingericht, wederzijdsch met den heer M. de Lindheim en graaf Eugeen Zichz aan het hoofd. Omtrent 250 tenloonstelle'rs hebben zich tot hiertoe bij het Comiteit van Weenen la ten inschrijven. De Koninklijke Commissie van België beij vert zich om den toegang der tentoonstelling van Barcelona te vergemakkelijken aan onze landgenoten die er deel zullen aan nemen. Te dien einde is zij in onderhandeling met de maatschappijen der f'ransche IJzeren Wegen en de administratie van den Belgischen staat. Voor alle inlichtingen of bijtredingen wen de men zich tot de Commissie, rue Laterale, Brussel (Ministerie van Landbouw, enz.) Te Edinburgh is een kind van een jaar; het heeft behalve vader en moeder, nog zijne twee grootmoeders en twee grootvaders, vier overgrootvaders en vier overgrootmoe ders, vier tanten en vijf ooms, dertien oud- tanten en acht oudooms, allen in leven. Een der overgrootvaders telt 83, en zijnen vrouw 86 jaren ze zijn 61 jaren gehuwd. Eeu an der overgrootvader en zijn vrouw zijn ieder 81 jaren oud en 52 jaren gehuwd. Een nieuwe Troppmann.Eeu han delsreiziger van 1!oconin Amerika, met naam Thomas Woolfolk, heeft zijn heel'gezin vermoord. De moordenaar is een kort man, oud 26 jaar, zeer bruin van kleur. Zijn vader was koopman in die stad maar was reeds tweemaal in bankroet vprklaard. Thomas was zonder hulpmiddelen, waaré om hij onlangs zijne vrouw verliet om naar zijnen vader lerug te keeren die hem had in genomen op voorwaarde dat hij werken zou M. Woolfolk (vader of de kapitein) zooals hij in de wandeling genoemd werd, was twee maal gehuwd en had 7 kinderen, 'waar van Thomas de oudste was. Den 6 vugusti, oij het opgaan der zon wer- den kapitein Woolfolk, zijne vrouw en al zij ne kinderen, uilgez.-nderd Thomas en eene e - mw van 8 jaar. v.-.uw T.oesi, tante i '*a*ii ücod aangetroffen op de hoeve. .tiuen waren vermoord. Thomas beweerde dat bij uit den slaap was BELGISCHE MAATSCHAPPIJEN. VEEEMDE MAATSCHAPPIJEN. VEEEMDE KOOEZANGMAATSCHAPPIJEN. BELGISCHE MAATSCHAPPIJEN. VAN DEN 26 AUGDSTI TOT DEN 2 SEPTEMBER 1887. Kinderen heneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 0.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2