STADSNIEUWS. van acht dagen tot drie weken, en tot eene gelrlboet van 26 tot 75 fr., of tot ééne dezer straffen alleen. Bij wederhervalling, binnen denzelfden tijdili de overtreding voorzien bij litt. B van het l3 artikel, zal de betichte veroordeeld worden tot eene gevangenzitting van acht dagen tot ééne maand en tot eene geldboet van 20 tot 100 fr., of tot ééne van die straf fen alleen. Art. 4. De bepalingen van de twee laatste paragrafen van artikel 1 zullen, bij hervalling toepasbaar zijn. Art. 5. Zullen strafbaar wezen met eene geldboet van 5 tot 25 fr., de herbergiers en andere slijters, alsmede hunne aangestelden, die, in de uitoefening van hunnen handel, dronkenmakende dranken hebben verkocht aan klaarblijkelijk bedronkene personen. Art. 6. Zullen gestraft worden met eene geldboet van 5 tot 25 fr., de herbergiers en slijters, alsmede hunne aangestelden die, in de uitoefening van hunnen handel, dronken makende dranken hebben voorgediend aan eenen minderjarige zijnde min dan 16 volle jaren oud, indien deze niet onder het toezicht is van eenen anderen persoon. Art. 7. Voor de overtredingen voorzien bij de twee voorgaande artikelen zal: Bij hervalling binnen de twaalf maanden het minimum der straf zal eene geldboet van 10 fr. wezen; Bij wederhervalling, binnen den tijd van twaalf maanden na de voorgaande veroor deeling, zal de geldboet van 26 tot 50 fr. zijn. Art. 8. Zal gestraft worden met eene geld boet van 26 tot 100 fr., al wie tot klaarblijke lijke dronkenschap, zal hebben doen drinken eenen minderjarige min dan 16 volle jaren oud. Indien de plichtige het beroep uitoefent van herbergier of slijter van dranken, zal de straf op het dubbel gebracht worden. Evenwel, in de gevallen bij het tegenwoor dig en bij de twee voorgaande artikelen voorzien, zal de betichte aan geene straf onderworpen zijn, indien hij bewijst dat hij aangaande den ouderdom van den minderja rige in dwaling was gebracht. Art. 9. Bij hervalling, binnen de twaalf maanden na den datum der veroordeeling, in de overtreding voorzien bij artikel 8, zal de plichtige gestraft worden met eene ge vangzitting van acht dagen tot drie maanden en met eene geldboet van 50 tot 200 fr., of met ééne van die twee straffen alleen. Art. 10. Zal met eene gevangenzitting van acht dagen tot twee jaar en met eene geld boet van .50 tot 2,000 fr. gestraft worden, aiwie, met opzet, eens andermans dronken schap zal hebben verwekt, wanneer die dronkenschap ten gevolg heeft gehad eene ziekte die eene onbekwaamheid tot persoon lijk werk heeft medegebracht. Indien er de dood uit volgt, zal de straf wezen van vijf tot tien jaar opsluiting en eene geldboet van 250 tot 5,000 fr. Art. 11. Zullen gestraft worden met eene gevangenzitting van éénen tot zeven dagen en met eene geldboet van 1 tot 25 fr. of met ééne van die straffen alleen, zij die eene uit daging om te drinken hebben gedaan of aan vaard, wanneer die uitdaging de dronken schap van éénen of van verscheidene wedders zal hebben verwekt, zonder echter de gevol gen na zich te slepen in het voorgaande artikel bedoeld. Art. 12. In de gevallen voorzien bij de arti kelen 5, 9 en 10 zal, boven en behalven de straffen door die artikelen bepaald, de recht bank, ten laste van de veroordeelden, kunnen uitspreken 1° Het verlies van het recht om de functiën van gezworene, van voogd en van gerechte lijken raadsman waar te nemen, voor een tijdbestek van twee tot vijfjaren; 2° Het verbod om gedurende een tijdsbe stek van ten hoogste twee jaren het beroep van herbergier of slijter van dranken uit te oefenen, op straf van eene geldboet van 25 fr. en van eene gevangenzitting van éénen tot zeven dagen voor elke overtreding van dit verbod. Art. 13. Zal met eene geldboet van 5 tot 25 fr. gestraft worden, alwie, buiten koffie huizen, herbergen of slijterijen van drank, sterke dranken zal hebben rondgegeven of verkocht. Bij hervalling binnen de zes maanden, zal de boet op het dubbel gebracht worden. Art. 14. Het is verboden, op straf'van eene gevangenzitting van acht dagen tot twee maanden en van eene geldboet van 50 tot 1,000 fr., in de huizen van ontucht spijzen of dranken te verknopen. Bij hervalling binnen den tijd van zes maanden, zal de straf gebracht worden op eene gevangenzitting van twee maanden tot één jaar en eene geldboet van 1,000 tot 5,000 fr. De gemeentebesturen zullen alle slijterij van dranken kunnen verbieden in huizen, bewoond: l°door éénen of door verscheidene personen, die zich openbaar aan de ontucht overleveren; 2° door éénen óf door verschei dene personen veroordeeld wegens zedenbe derf'van minderjarigen of wegens het houden van een geheim huis van ontucht. Indien dit verbod niet hernieuwd wordt, zal het ophouden zijn uitwerksel te hebben na verloop van twee jaren. Elke overtreding van dit verbod zal ge straft worden met eene geldboet van 5 tot 25 fr. en, bij hervalling met eene gevangen zitting van acht dagen tot ééne maand en eene geldboet van 50 tot 200 fr. Art. 15. De rechtbank zal mogen bevelen dat het vonnis houdende veroordeeling we gens de overtredingen door de artikelen 7, 8, 9 en 10 gestraft, zal aangeplakt worden in zulk getal en in zulke plaats als zij zal bepa len, het alles op kosten van den veroordeelde. De kosten van aanplakking zullen de som van 200 fr. niet mogen overtreffen. Art. 16. Het le boek van het strafwetboek, het VII3 hoofdstuk en het artikel 85 niet uit gezonderd, zal op de bovengemelde overtre dingen toegepast worden. Art. 17. Zal in rechte niet ontvankelijk zijn de eisch in betaling van dronkenschap dranken in herbergen, koffiehuizen, afspan ningen en welkdanige slijterijen ook gebruikt. Deze bepaling is niet van toepassing op den eisch in betaling van schulden aange gaan wegens logeering of' kostgeld in de hor tels en afspanningen en wegens de eetmalen welke tegelijk spijs en drank begrijpen. Art. 18. De veldwachters en de gendar men zijn gelast tegelijk met de beambten der gerechtelijke politie, elk op het grondgebied waarvoor hij beëedigd is, de overtredingen van de tegenwoordige wet vast te stellen. Koppij van de processen-verbaal, welke de overtredingen van de tegenwoordige wet vaststellen, zal binnen de 3 dagen aan het parket van den procureur des konings gezon den worden. Art. 19. De tekst van de tegenwoordige wet zal aan de poort of deur van al de ge meentehuizen en in de voornaamste zaal van alle herbergen, koffiehuizen en andere slijte rijen van dranken uitgehangen worden. Ten dezen einde, zal aan al de burgemeesters en aan alle herbergiers, koffiehuishouders en andere slijters van dranken een exemplaar daarvan worden toegezonden. De slijter van dranken die dit bevel over treedt, zal gestraft worden met eene boet die niet boven de 25 fr. gaan mag. IJperen, 10 September 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 56,794-54 Intresten der gestorte capitalen in de spaarkas, jaar 1886, 3-94 Eene lachpartij te T2... voor 't wellukken van Brugge Zeehaven en de kiezing van October te Brugge, 1-35 Busse van den Zalm, 22-20 ld. Zwarten Leeuw, 13-20 Oubekenden, 100-00 Tofaal, fr. 56,935-23 Uitgaven tot heden, fr. 54,350-61 Blijft in kas, fr. 2,584-62 Brand. Zaterdag avond, rond 8 ure, ging de nood klok aan 'tkleppen. Een hevige schouwbrand was ontstaan bij F. Gesquicre, herbergier op de Kalfvaart, te IJperen. In een oogwenk waren onze dappere pom piers daar met hunne spuiten en eene groote menigte volk. Het duurde ook niet lang vooraleer alle gevaar geweken was. De schade is niet aanzienlijk. Zondag laatst had de kiezing voor de ver-' nieuwing van de helft der leden van den "Werkrechtersraad der Stad en Rechterlijken Omtrek IJperen plaats. Niet welkdanigen kiesstrijd was aangekon digd noch verwacht; de uittredende leden alléén boden zich als kandidaten aan en de kiezers, toebehoorende aan de liberale-, de katholieke- en de vooruitstrevende liberale partij en legden hunne kiesbriefjes in de stem bus neder. Jammer is het te moeten bestatigen dat de kiezers van den Rechterlijken Omtrek IJpe ren (deze der stad uitgenomen) zich geheel en al onthouden hebben. Nogtans, het getal kiezers welke aan deze stemming deel namen, overtreft merkelijk in aantal dat, welke zich in voorgaande kiezin gen verplaatste, ja zelfs, alle evenredigheid daargesteld, overtreft dit welke in andere steden voor de kiezingen der "Werkrechters ter stembus naderen. Hieruit leiden wij af dat de Werkrechters raad van IJperen in deze stad stand genomen heeft en dat hij door zijne onafhankelijke en onpartijdige handelwijze het vertrouwen heeft weten te verwerven van allen die,welko zich in de noodzakelijkheid zouden kunnen of moeten bevinden voor dezes Rechtsmacht te verschijnen. Dat onafhankelijkheid en onpartijdigheid ten allen tijde de leus wezen zal en blijven van den Werkrechtersraad, daarvan hebben wij de volle zekerheid. Dit gezegd zijnde, ziehier de uitslag dezer kiezing: Meesters: Getal ingeschreven stemmers, 673 (stemmers der stad Yperen, 183). Witte briefjes, 3 Hebben bekomen MM. Th. Verhaeghe, 67 Engel Van Eeckhout, 68 F. Didier, 67 MM. Fiers, H..Vermeulen, P., Flamand,A., Angillis.P. en Mailliard,G., elk eene stem. MM. Th. Verhaeghe en Engel Van Eeckhout werden uitgeroepen al3 werkende leden, en Didier, F., als toegevoegd lid. Werklieden: Getal ingeschreven stemmers, 476 (stemmers der stad Yperen, 135). Hebben bekomen MM. Blieck, D., 81 Harteel, A., 81 Derille, P., 81 De twee eerste werden uitgeroepen als wer kende leden en de derde als toegevoegd lid. Wij geven hieronder de lijst der leerlingen van den schoolkring Yperen, die dit jaar in den prijskamp tusschen de leerlingen der avondscholen bekroond worden en een ge tuigschrift van bekwaamheid bekwamen SinaveJuliaander Stadsschool van Yperen Dethoor, Arth.-Juliaan, id. id. Selschotter, Hect.-Prosp., id, Meessen; Delaere, Juliaan, id. Yperen; Baeckland, Prud.-Jan, id. Meessen; Doolaeghe, Gust.-Theod., id. Yperen; Baeyen, Kar.-Mor., id. id. W ij sturen onze rechtzinnigste gelukwen- schen aan die jonge bekroonden en aan hunne ijverige onderwijzers. Zooals de vorige jaren, hebben de leerlin gen van ons Stadskollegie zich in de ver- schillige algemeene prijskampen van het hooger middelbaar onderwijs onderscheiden. Twee leerlingen der 4° professionneele klas, de heeren Camiel Van Biesbrouck en Frans Vereecken hebben eene noeming be komen. Aan den eerste viel het eerste accessiet in de Vlaamsche taal (2° plaats) te beurt de tweede heeft eene eervolle meldingbekomen. Aan beide een hartelijk proficiat! Een koninklijk beeluit van 25 Oogst 1.1. staat de burgerdekoratie van 2e klas toe aan de heeren Cornette, T., bataljonsgeneesheer, Nuytten, C., oud-sergeant, Labaere,P. korporaal-trommelaar. Kijm'heidswerklieden. De dekoratie van 2e klas is aan de volgende werklieden toegestaan Dethoor, Karei, 54 jaren, gehuwd,mees- ter-gaswerker, te IJperen. Dethoor heeft altijd met veel vlijt en hekwaamheid zijn be drijf uitgeoefend. Hij telt 57 dienstjaren in hetzelfde werkhuis en bekleed er op heden de plaats van meester-gaswerker ter gansche voldoening zijns patroons. Gedrag en zede lijkheid zijn onberispelijk. Hoe, Leopold, 55 jaren, gehuwd, ijzer- gietersgast, te IJperen. Hof is een werkman, wiens vlijt en verkleefdheid voorbeeldig zijn; hij werkt sedert 1849 in de gieterij van den heer Valcke en heeft gestadig dezes achting weten te verdienen. Gedrag en zedelijkheid zijn goed. Morel, Edward, 40 jaren, gehuwd, tim merman, te IJperen. Morel werkt sedert 27 jaren bij den heer Van Cappel. Het is een handig, verstandig en gewetensvol werkman. Zijn gedrag en zijne zedelijkheid zijn goed. Verminck, Victor, 68 jaren, gehuwd, ijzergietersgast, te IJperen. Verminck telt meer dan 40 jaar dienst in de gieterij van den heer Valcke. Gedurende al dien tijd heeft hij bewijzen gegeven van vlijt, ver kleefdheid en goed gedrag. Wenes, Edward, 69 jaren, gehuwd, schildersgast, te IJperen. Wenes is een voorbeeldig werkman. Zijn patroon heeft enkel zijn vlijt en verstand te loven. In dienst bij den heer Descamps sinds 1837, bekleedt hij er op heden de plaats van meestergast. Gedrag en zedelijkheid zijn goed- De dekoratie van le klas aan: Herspeel, J., 80 jaren, meestergast te Poperinghe. Halfmaerten, J., 78 jaren, vlaskammer te Poperinghe. Sitoor, Karei, kuiper, te Houthem. Men verzekert ons dat de Provincie de vaart van IJperen op den IJzer aan den Staat komt over te laten. Zullen wij er iets bij winnen met zoo van meesters te veranderen Zal mijnheer de Staat dat bevaarbaar water wat beter onder houden dan dat de Provincie het deed Laat het ons hopen, maar rekenen wij er niet te veel op. En daar wij van vaarten spreken, is het waar dat men vóór de gemeente kiezingen eenige werken betrekkelijk den vaart Leie- IJperlée aanbesteden zal Zou het Nieuiosbladje ons daarover niet eenige inlichtingen kunnen geven? BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 6; Vrouwelijk id. 4. Huwelijken: Godeliere, Juliaan, schoenmaker, en Van Leene, Hortencia, zonder beroep.Andries, Polydorus, schoenmaker, en Louwyck, Feli cia, naaister. De Neve, Ivo, dienstknecht, enVersavel, Melania, dienstmeid.—Deleuze, Henricus, luitenant bij het 3e regiment Lan ders, en Lapiere, Henrietta, zonder beroep. Sterfgevallen Carreyn, Willebaldus,hutdekker,76 jaren, weduwaar van Rosalia Houppe, St-Jacobs- buiten.Janssens, Henricus, zonder beroep, 46 jaren, echtgenoot van Victorine Gisquière, Lange Thouroutstraat. Moinié, Aimatus, scholier, 9 jaren, Meenenstraat. Bergh- man, Helena, zonder beroep, 58 jaren, onge huwd, Raafstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 0. Sterfgeval. M. Janssens, oud-volksvertegenwoor diger en burgemeester van Oostende, is Zondag morgend aldaar overleden. De heer Janssens, zeer ziek zijnde, heeft zich naar de kaai doen voeren tijdens de wanorders, om de visschers tot kalmte aan le sporen. Maar zijne krachten bega ven zich en men moest hem naar huis brengen, die heeft zijne dood verhaast. De gemeenteraad van Oostende heeft zich dringendheidsbalve vereenigd en heeft beslist dat de begraving van den betreurden burgemeester M. Janssens op kosten der stad zal gebeuren. De begravenis heeftWoensdag morgend, om 11 ure plaats gehad. Eene buitengewone brooddeeling is aan den armen gedaan geweest. De Nieupoortsche steenweg zal men voortaan Karei Janssenslaan heeten. De dood van den burgemeester van Oostende brengt het gemeentebestuur in zonderlingen toestand. De schepen, die het interim moet uit oefenen, is M. Marysael, schepen van onderwijs, die in 1884 beschuldigd werd het liberaal vaandel te zijn ontloopen, of len minste door zijne houding, tegenóver de kandidatuur van M. Janssens, de kie zing van M. Carbon te hebben bevoordee- Jigd. Hij werd uit de liberale associatie gebannen en sinds drie jaren, woont hij de zittingen van den gemeenteraad niet meer bij. En het is deze man die nu voorloopic de plaats van den eersten magistraat moet innemen. De Ssoppe. Te Poperinghe en in de omstreken is men volop aan het hoppeplukken. De oogst, die niet al te veel beloofde, zal nog minder zijn dan men voorzien had. De ranken verminde- i*en zienlijk met te vallen. Ook heeft de VAN DEN 2 TOT DEN 9 SEPTEMBER 1887.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2