KAARTSPEL, VERSCH1LL1G NIEUWS. MENGELINGEN. MARKTPRIJZEN. hoppeoogst veel geleden door de stormwin den van verledene week. De knops, die maar klein waren, hebben nog veel van hun uit zicht verloren. Doch de landbouwers, die maar al te wel verstaan, hoezeer hunne toe komst van de goede faam onzer hoppe af hangt, gebruiken alle mogelijke middelen om de hoppe heel kort en zuiver te doen plukken en drogen. Met de meeste nauwgezetheid hebben zij vroeger medegeholpen om overal de manne lijke planten, die zoo nadeelig op de hoeda nigheid onzer hoppe werken, uit te roeien en te verdelgen. Zeggen wij nog dat de land bouwers van de omliggende dorpen met even veel ijver medewerken om aan hunne hoppe al de zorgen te geven, die door het Pope- ringsch nieuw reglement voorgeschreven zijn. Zij ook trachten al het mogelijke te beproe ven om hunne waar in hoedanigheid te doen toenemen en de Poperingsche te doen even aren. Mochten hunne loffelijke pogingen naar verdienste beloond worden! Mochten zij de zoogezegde parochiehoppe zoodanig, in prijs zien toenemen, dat zij maar eenige franks min waard is dan de steedsche hoppe, wat vroeger altijd het geval was. Die vele voorzorgen zullen een goeden uitslag opleveren. Nu reeds mogen wij ver zekeren dat de hoppe, hoewel de knoppen, maar klein zijn en de kleur niet al te puik, toch van goede hoedanigheid zijn zal. Het bitter gevend element is rijkelijk voor houden en de hoppe heeft een uitgelezene reuk. Het is dus te hopen dat de Poperingsche- en zelfs de parochiehoppe hare oude goede faam, die zij heel en gansch verloren had, dit jaar weder herwinnen zal. Wat de prijs aangaat, die is deze week voor de Poperingschen hoppe van 85 tot 90 fr. de 50 kilos en voor de parochiehoppe enkel van 35 tot 40 fr. Dat verschil is veel te groot en het is te voorzien dat, wanneer de vreemde verbruikers eens zullen weten dat de parochie dezelfde kweekwijze en de zelfde nauwlettende voorzorgen neemt als Poperinghe, zij ook wat meer trek in de parochiehoppe brengen en deze in prijs doen stijgen zullen. Landbouwers, volherd met geduld in uwe goede voorzorgen en gij, hoppekeurders, houdt goed een oog in 't zeil tegen allerlei smokkelarij en bedrog; 't is eene kwestie van leven of dood voor onze streek. X. De 60 koopen bouwgronden te Blan- kenberge en Heist door het bestuur der do meinen te koop aangeboden, hebben eene som van 355,140 franks opgebracht. Men heeft eene lijst der pers van Brus sel en voorsteden en de aanwijzingen die er mede betrek hebben, uitgegeven. Ten op zichte van het getal dagbladen, zal deze lijst voor velen eene openbaring zijn. Er zijn te Brussel, behalve Les Annates, Le Compte rendu analytique, Le Bulletin dés lois, en Le Moniteur16 dagelijksche, politieke dagbladen 26 niet dagelijksche en 3 bijzon dere afkondigingen, 12 schimpende, 17 finan- ciëele dagbladen, 4 verzamelingen bevatten de de verzekering en het notariaat, 23 illustratien en letterkunde verzamelingen, 25 rechterlijke, 27 wetenschappelijke afkon digingen, 2'dagbladen inhoudende alleenlijk de geheime wetenschappen, '14 toegewijd aan de Schoone Kunsten, 19 bijzondere dag bladen, 8 schouwburgdagbladen en 13 aan kondigingsbladen. Onder de zonderlinge en vreemde titels vindt men Le Moniteur spirile et ma- gnêtique, Le Martinet, L' Epervier, Le Courrier du Timbrophüe, Le Conseiller des Fiancés, enz. Het oudste dagelijksch dagblad is Le Journal de Bruxelles, bestaande sedert 1821L'Indépendance en UEmancipa tion sedert 1830 -,UEtoile Beige, sedert 1850. Schrikkelijke misdaad.— Een jonge ling van Noville-le-Bois heeft een revolver schot op een jong meisje gelosthij miste haar, doch sprong nu toe en verwurgde baar. Dan schoot hij zich door het hoofd. Brand van eenen Schouwburg. Honderd dertig slachtoffers. Een brand is Maandag avond 5 September uitgebroken in de Stadsschouwburg te Exiter (Engeland), tijdens de vertooning geheel het gebouw is vernietigd er zijn tot heden 130 lijken van onder de puinen gehaald een twintigtal ge kwetsten zijn naar het hospitaal gevoerd. Het grootste gedeelte der slachtoffers be hoort tot het publiek der galerij. Er was daar maar één uitgang. Het parterre en de rang hebben zich kun nen redden. Evenwel de schrik die zich van het volk meester maakte, gaf aanleiding tot hevige gevechten. Er zijn een groot getal personen gekwetst. Een koninklijk besluit van 16 Oogst machtigt het gouvernement aan de naatn- looze Maatschappij der spoorwegen van eenen rechtstreekscben spoorweg van Mee- nen naar Rouselaere. Er zijn thans vele valsche goudstukken van 10 fr. in omloop, met de beeltenis van Napoleon III, en het jaartal 1868. Zij zijn heel goed nagemaakt en enkel aan den klank te herkennen. Eene nieuwe brand is Zondag morgend rond 9 .1/2 ure uitgeborsten in het gehucht Huyseghera, op de grensscheiding der ge meente Denderleeuw en Liedekerk. Zestig personen zijn zonder dak. De scha de wordt beraamd op 70,000 franks. De Fransche dagbladen maken melding van eene nieuwe misdaad, gepleegd in eenen wagon op den ijzeren weg. Een schaapherder Cislé genaamd, oud 37 jaren, is het slachtoffer geweest van eene moordpoging, nabij Saint Luperle (departe ment Eure et Loir.) Hij werd aangevallen met stokslagen en door messteken getroffen en daarna uit den wagon van 3° klas geworpen, waariu hij plaats genomen had. De moordenaar Bladeau is aangehouden en in de gevangenis opgesloten. De drijfveer der misdaad in niet gekend. Brand te Ledeberg. Deze week is een verschrikkelijke brand uitgebor sten in de mekaniek-wagenmakerij van M. Stevens, op den hoek der Langestraat te Ledeberg. De pompen der gemeente waren spoedig ter plaats. Rond 4,15 ure zijn de gentsche pompiers met hunne stoomspuiten op de plaats der ramp gekomen. Middelerwijl was het vuur in hevigheid toegenomen om 4,40 waren de pompiers genoodzaakt een tweeden darm aan te leg gen. Ondertusschen waren de bewoners der omliggende werkmanswoningen aan het vluchten met hun huisraad. Het was waar lijk een hartverscheurend schouwspel. De stroom water die inmiddels op het ver nielend element werd gegoten, deed het vuur in hevigheid afnemen en rond 4 ure 45 m. was alle gevaar voor de omliggende gebou wen geweken. Gansch het werkhuis is tot den grond ver nield. Ware de wind hevig geweest waar schijnlijk had de brand eene verschrikkelijke uitbreiding genomen. De brande vuurglins- ters van schave- en draailingen vlogen wel honderd meters ver. Er is tot 10 ure gewerkt; men denkt dat het vuur gansch den nacht heeft gesmeuld. Door deze ramp zijn een groot getal werk lieden zonder arbeid. Laffe moordaanslagVerleden Zondag was bet volop feest te Dilbeek, bij Brussel. Het is sedert lang geweten dat de boerenkermissen niet zonder twisten of ge vechten mogen afloopen. 's Avonds ontstond er in eene herberg van Dilbeek ruzie tusschen verscheidene boeren en twee jachtwachters. Een der aanwezigen, Pieter Van Droogenbosch, knecht van den koehouder Dewinde, had de jachtwachters verweten te streng te zijn voor de dorpsbe woners die zich aan de minste jachtovertre ding meester maakten. Rond li ure werd alles kalm in de her berg en ieder dacht dat alles gedaan was. Kort daarna verlieten de jachtwachters het huis, zonder de minste bedreiging te laten hooren. Pieter Van Droogenbosch verliet eenige minuten daarna de herberg. Om zich naar zijne woning te begeven, moest hij over het gemeente kerkhof gaan. Het was toen half twaalf. Pas bad hij eenige stappen op het kerkhof gedaan of eene losbranding liet zich hooren, en de ongelukkige stortte ten gronde, door het schoot getroffen aan den rechter pols, in den buik en in de borst. Op het gerucht der losbranding kwamen eenige personen toegesneld die den gekwet ste opnamen en naar de gemeenteschool droegen waar hij de noodige zorgen ontving. Door den burgemeester werd dadelijk een onderzoek geopend. Op het kerkhof vond men een geweer Lefaucheux, met twee loopen, nabij eenen zerk liggen. Een der loopen was nog geladen. De gekwetste, wiens pols doorboord was en schrikkelijke pijnen leed, kon nochtans den naam doen kennen van den kerel die hem had willen vermoorden, den jachtwach ter Kestermans. De plichtige werd Dinsdag morgend door de gendarmerie van Molenbeek aangehouden. Hij had den nacht der misdaad, volgens men denk, op het veld doorgebracht. Toen in den morgend de gendarmen zich in zijne woning aanboden, lag hij in zijn bed en was diep ingesluimerd. Hij werd dadelijk naar het gemeentehuis gevoerd. Hij antwoordde op de vragen die hem gesteld werden, dat hij zich niet goed rekenschap kon geven van hetgeen er 's nachts gebeurd was. Het parket van Brussel is rond den middag te Dilbeek gekomen. Getuigen hebben ver klaard dat Kestermans 's nachts post gevat had op het kerkhof. Toen zij van de kermis huiswaarts keerden over het kerkhof, had hij hun toegeroepen: O! zet gerust uwen weg voort, het is u niet waarop ik wacht. De toestand van den gekwetsten, die zich nooit aan wildstrooperij heeft plicbtig ge maakt, is zeer erg. Kestermans is in de gevangenis van St- Gilles opgesloten. F. S. De gekwetste is aan zijue wonden bezweken. Men schrijft uit Charleroi, 5 September: De politie heeft dezen morgend, achter bet paleis van justitie, eenen kapucien smoor dronken op den grond vinden liggen. Die vette pater werd te been gebracht en tusschen twee politieagenten naar het politie- bureel gebracht. Eene aanzienlijke menigte volgde den heiligen man, die alle oogenblik- ken gevaar liep in eenen vitrienspiegel te recht te komen. Op de place de la Ville-Basse weigerde de dronkaard nog een stap vooruit te doen, hij was uitgeput. De politie deed alsdan vier mannen komen die den zatten pater bij de schouders en bij de voeten namen en hem in weerwil van zijn stampen en wentelen om los te geraken, naar het politiebureel droe gen. Vandaar werd hij naar den amigo ge voerd om zijne roes uit te slapen. De pater werd nog in bezit gevonden van eene flesch Itollandschen bitter. Hij hoort toe aan een klooster van Reco- letten. In den morgen had Hij eenige kroegen der Ville-Haute bezocht. Na een bal in eene maatschappij Twee vrienden ontmoeten elkander en spreken over het bal. N° 50. 1" jaar. Zaterdag -10 Sept. INHOUD. Platen. De jonge dichter. Reizigers uit vroeger dagen. Prins Alexander van Ballenberg. Prins Ferdinand van Saksen-Coburg- Gotha. Wat een kleine rooker wordt Tekst. Onze platen. Max Stol- prian. Vlaamsche Kronijk. Ieder voor zich. De spin en haar draad. De twee kruideniers. Zedenroman. Men abonneert zich ten bureele van dit blad. IJPEREÏ! 10 September 3 September. Tarwe 7,200' 19-00 12,100 19-00 Rogge 6,500! 14-37 4,200 15-25 Haver 4,000 13-50 1,500 14-25 Erweten 200 19-50 700 18-50 Boontjes 400 18-50 200 19-50 Aardap. 7,000 8-50 4,000 9-00 Boter 10,634 350-00 9,584 515-00 STAD IJPEREN. LUISTERLIJKE PRIJSKAMPEN met het gegeven door de VEREEN1GDE KAARTSPELERS, met medehulp van bet Stadsbestuur, aangeboden aan alle Maatschappijen en Liefhebbers. o PRIJZEN: In iedere berberg worden de volgende prijzen uitgeloofd: le Prijs 6 Franken. 2e id. 4 id. 3a id. 3 id. 4e id. 2 id. v Zondag, 11 September, in de Kaaistraat, bij Ossieur. Zondag, 18 September, in de herberg Ville d'Armentières, jRijsel- straat, bewoond door Bakeland. Zondag, 25 September, in de berberg Balance, Beeste Markt, be woond door Ghesquiere. Zondag, 2 October, in de Doorgangstraat, bij Landerwyn. Zondag, 9 October, in de herberg Sans Souci, Beeste Markt, bewoond door L. Goetbals. Zondag, 16 October, op de Nieuwe Houtmarkt, bij Jolyt. Zondag, 23 October, in de herberg A, B, C, bewoond door Del- fosse. Zondag, 30 October, in de herberg St-Maartens Nieuwweg, bewoond door Cb. Boutens. Een Eermetaal zal gegeven zijn aan de Maatschappij welke het grootste getal leden zal aanbieden en die zullen tegenwoordig zijn in de speling. FOOIUVAARDEN Art. 1. De inschrijving begiDt ten 2 uren en wordt gesloten ten 4 uren, achter dezen tijd kunnen de Maatschappijen voor het eermetaal niet meer mededingen. Art. 2. Het is allen liefhebber toege laten zich te laten inschrijven zoolang de eerste ronde niet voorbij is; nogtans, de lo ting eens begonnen, kunnen de ingeschre venen niet mededingen voor het eermetaal. Art. 3. Het is verboden welkdanige teekens te geven noch te ontvangen, welke zouden kunnen het minste bedrog daarstel- len, de overtreders zullen uit den prijskamp gebannen worden en al hunne rechten tot denzelven verliezen. Art. 4. Het spel is de jongman met 6 kaarten en bestaat uit 15 schreven. Art. 5. De volgende orde voor het spel is genomen mariage, hoogen, leegen, zot en spel. Art. 6. De maatpaaier is altijd de eerste aanblijver. Art. 7. De inleg is bepaald op 15 cent. Art. 8. Elke speler op zijne naamaf- roeping afwezig, is verbeurd verklaard en kan in den prijskamp geen deel meer nemen. Art. 9. Alle geschillen welke zouden kunnen plaats hebben zullen onwederroepe- lijk door de commissie beslist worden. De Eere-Voorzitter, SERVA1SOTE. De Algemeene Secretaris, JULES ROTIERS. De Algemeene Commissaris, ARTHUR GRtFFQN In de groote wereld. Annonceert M. de graaf Krapoelki en Mme Krapoelka, zegde een der genoodigden aan den binuenknecht. Verslagenheid van dienstbode bij het booren dier namen. Vervolgens, niet willende beneden zijnen toestand blijven, opent hij eenen over- groolen mond en annonceert Mijnheer Ki... en Mnw K..., alle twee Kra- poel Een gebed. De kleine Henri, is 8 jaar oud en is bezig met zijn gebed te doeri daar hel in 't fransch is, zegt de jongen accordó. Mijn God accordeert eene goede gezondheid aan mijnen vader en aan mijne moeder mijn God, accordeert mij de genade van braaf te zijn.. Mama, zegt de kleine, terwijl ik nu toch bezig ben, wil ik aan God vragen van ook eens onze piano te accordeeren Tusschen goede burgers. Er komt bezoek van vrienden het gesprek loopt op het aanstaande huwelijk van de dochter des huizen. Het zal een schoon bruilhoftfeest zijn, zegt de vader. Wij hadden Ml inzicht, om u, onze goede vrienden, uit te noodigen... Maar, voegt de moeder met een beminne lijk lachje er bij, wij hebben reeds al zoo veel volk! Was het een schoon feest. Oh... ik heb niets dan leelijke vrouwen gezien. Dat kon niet anders Men had een mon sterbal aangekondigd. Drij goede Kleermakers, Te Brussel hebben drie kleermakers zich in dezelfde straat gevestigd. De gene die zich eerst gevestigd had, nam voor opschriftDe beste kleermaker van het ronde. De tweede verhoogde de zijne met het vol gend opschriftDe beste kleermaker van gansch de wereld. De laste stelde zedig boven zijn magazijn het volgende De beste kleermaker van de straat. Een snoepertje. Franske, wat doet gij toch daar Wilt gij wel ophouden met dat laar. tje le likken, en zet het dadelijk weer op de tel joor. Wel, papa, ik likte het niet, ik gaf het maar een kus. BE VLAAMS-CUE ILLUSTRATIE, GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenprijs p. 100 kilo. verkochtte kwantiteit middenprijs p.100 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3