BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. I IJperen, 17 September 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 56,935-25 Maatschappij bekwaamheids- kiezers (Volksvlijt), 8-10 Busse van de Spoor, 19-80 Toiaal, fr. 86,963-13 Uitgaven tot heden, fr. 54,350-61 Blijft in kas, fr. 2,612-52 Maatschappij Bekwaamhcldsbiczers Wij komen te vernemen dat de heer K. Parmentier, advokaat te Gent, op Maandag 26 dezer, om 7 ure 's avonds,in den Zwarten Leeuw,eene politieke voordracht komt geven aan de leden van den bekwaamheidskiezers- bond der stad. De heer Parmentier, die wij reeds ver scheidene malen in het Willems-Fonds heb ben geboord en toegejuicht is genoeg gekend om te mogen verzekeren dat het iets puiks zijn zal en dat de toehoorders er niet ont breken zullen. Maatschappij der Oud-OuderofiSciereii van het Belgisch leger. In onze stad is over eenige dagen eene maatschappij van de oud-onderofficieren tot stand gekomen. Die maatschappij heeft voor doel: Den geest van eensgezindheid en broederlijkheid, die onder oud-wapenbroe- ders moet bestaan, tusschen de oud-onder- officieren te versterken. En, voor zooveel mogelijk, werk te verschaffen aan hen, die er van beroofd zijn. Te dien einde zal er een boek bestaan bij den Voorzitter, de namen inhoudende der leden, die om be- zigheid verzoeken, en al de leden, zonder j) onderscheid, verbinden zich, in de grenzen van het mogelijke, bezigheid of werk te verschaffen aan hen van hunne medebroe- ders die er geen hebben. Daaruit volgt dat het eene echte maat schappij van onderlingen bijstand^ heeten mag. Over ruim een tiental dagen hadden de inrichters van die overnuttige maatschappij reeds den bestuurraad gekozen, die volgen- derwijs samengesteld is: Eere-Voorzitter, Kolonel Parsj, Officier der Leopolsorde; Geneesheer der Maatschappij: dokter O. Poupart, Gemeenteraadslid; Voorzitter: de heer L. Collin; Onder-Voorzitter: de heer Lousberg; Sekretaris: de heer C. Denauw; Schatbewaarder: de heer G. De Kyndt; Kommissie-leden: de heeren J. Bartier en K. Lebbe. Verleden Zaterdag avond had de eerste algemeene vergadering plaats in het lokaal De Zwarte Leeuw. De plaatselijke druk pers, zonder onderscheid van politieke ge zindheid was tot die vergadering uitgenoo- digd; doch enkel het Weekblad en de Toekomst hadden aan die uitnoodiging ge volg gegeven. Nu tot daar. Toen het bestuur aan het bureel plaats geuornen had, deed de heer Eere-Voorzitter zijne intrede in de zaal, waar reeds eene menigte leden aanwezig waren. De heer Voorzitter sprak hem den welkomgroet toe. In naam der maatschappij bedankte hij den beer Kolonel Parsy voor de bereidwilligheid, waarmede hij zich aan het hoofd bad willen stellen der jonge instelling en hij drukte tevens de hoop uit dat de maatschappij im mer zal mogen rekenen op den wijzen raad en de gestadige bescherming en ondersteu ning van haren Eere-Voorzitter. De heer Kolonel bedankte op zijne beurt de maatschappij over het gul onthaal, waar mede zij hem bejegende en over de welge- pieende woorden, die de heer Voorzitter tot hem kwam te richten. Hij verzekerde daar bij dat die nuttige maatschappij in hem altoos een ijverige verdediger vinden zou, die haar van harte met raad en daad ondersteunen gaat. Hij drukte ook zijne tevredenheid uit daar niet alleen zooveel oud-onderofficieren, maar ook tal van in dienstzijnde onderoffi cieren (eere-leden) aanwezig te vinden. Ten slotte wenschte Dij de Maatschappij een lang en voorspoedig bestaan en ook dat onder de leden immer de oprechtste vriendschap en broederlijkheid mogen heerschen. De heer Voorzitter neemt nogeens het woord om den heer Eere-Voorzitter over zijne grenzelooze genegenheid voor de jonge Maatschappij te bedanken en geluk te wen- schen. Een dankwoord richt hij ook tot de talrijke leden, die den oproep beantwoord hebben en door hunne aanwezigheid bewijzen dat zij al het nut beseffen, dat uit de nieuwe Maatschappij voor ben voortvloeien moet. Dan geeft de heer Sekretaris lezing van hetgene het bestuur reeds verricht heeft. Het heeft zich reeds tot Z. M. den Koning gewend om zijne bescherming en genegenheid in te roepen. Het antwoord heeft zich niet lang laten wachten; Z. M. zal der Maatschappij in 't korte eene banier ten geschenke geven. De inhuldiging van die vaan zal ons dus in/ 't korte een nieuw feest verschaffen. Het getal leden is reeds tot 71 geklommen en vele bijtredingen mogen nog verwacht worden. De heer Sekretaris zegde dat hij gelukkig was te mogen zeggen dat de heer burge meester volkomen met de inrichting der maatschappij instemde en dat hij, hoewel in de eerste algemeene vergadering niet kun-' nende aanwezig zijn, het als eene eer aanzien zou als beschermlid ingeschreven te worden! Vervolgens heeft de heer Eere-Voorzitter gansch de vergadering op een goed glas bier en een fijne cigaar onthaald. In een woord, het was eenen avond vol aangename stonden die bij iedereen den besten der indrukken achtergelaten heeft. Dergelijke maatschappijen zien wij graag tot stand komen, toenemen, groeien en bloeien. Wij ook, wij voegen onze beste wen- schen voor het langdurig en bloeiend bestaan der jonge maatschappij bij al deze van hen, die het wel meenen met eene der nuttigste aller instellingen. Lang en voorspoedig leve dus da IJper- sche Maatschappij der Oud-Onderofficieren van het belgisch leger! Het Bestuur der Maatschappij van de Oud-Onderofficieren van het Belgisch leger verzoekt ons te willen bekend maken dat de oud-onderofficieren, die de stad of den om trek IJperen bewonen en die wenschen van de onlangs tot stand gekomene maatschappij deel te maken, verzocht zijn hunne bewijs stukken te zenden aan den heer C. Denauw, sekretaris der maatschappij, Meenenpoort, IJperen. Alwie zich in de vereischte voorwaarden bevindt, zal dan der maatschappij voorgesteld worden om als lid aangenomen te zijn. Men zegge het voort. De verkooping der noten, groeiende langs de stadswandeling van af het slachthuis tot aan de oude Thouroutpoort, heeft 454 fr. opgebracht. In 4885 bracht zij 595 fr. op en in 1886 was de opbrengst 740 fr. T ereclitwijzing. Onder de leerlingen, die in den prijskamp, tusschen de leerlingen der lagere avond scholen, bekroond werden, rekenden wij 5 leerlingen onzer stadsschool. Daarin waren wij mis; 2 dier leerlingen volgen de leergan gen in de weezenschool, door den heerSimoen gegeven. Verdroitkeii. Lapeere, Alfons, oud 40 jaar, schoenma kersgast wonende Nieuwe Houtmarkt, beeft zich Donderdag avond gezelfmoordt met in bet water der stadsgrachten gelegen aefhter bet celgevang onzer stad, te springen Vrij dag morgend om 5 ure heeft de vader van den verdronkene aan de politie inkend ge daan van bet wegblijven zijns zoons. Om 7 u. reeds ging Salembier, Frans, wonende op het Minneplein aan de politie verklaren dat hij een paar staffers en eene klak kwam te vinden. De politie beeft het lijk ontdekt en en uit de gracht doen ophalen om 7 1/2 ure. Het lijk is naar bet gasthuis overgebracht. Lapeere had een skapulier boven zijn klee deren aan en in zijne zakken vond men eenen paternoster en eenen neusdoek. Hij moest den 6 Oktober voor den Recht bank verschijnen en men zegt dat bet de vrees is voor straf, die hem die wanhopige daad heeft doen bedrijven. Dtefteu. Binst den loop der verledene week heeft onze wakkere politie op de vesting nabij bet Zaalhof een stuk lijnwaad gevonden van 64 meters, dat aan de bleekerij van den heer Annoot ontstolen geweest was. In den nacht tusschen 13 en 14 dezer beeft men op nieuw bovergemelde bleekerij be stolen. Een stuk lijnwaad van 101 meters is verdwenen. De politie is ijverig op zoek. Mochte zij welhaast het gestolene en den misdadiger ontdekken. Brand. Woensdag avond om 7 ure is een geweldi ge brand uitgeborsten in de herberg en boerderij Het Reepken, te Poperinghe. Oogst, dieren, meubelen, alles in een woord is er de prooi der Hammen geworden. Het is reeds de derde maal in korten tijd dat er daar vuur ontstaat, maar dezen keer schijnt kwaadwilligheid er de oorzaak van te zijn. Men zegt, inderdaad, dat de herbergier I de verledene week verscheidene brandbrie- ven zou gevonden hebben, die hem aankon- I digden dat hij en de zijnen in bun bed gin gen verbranden. Wij hopen dat het gerecht de misdadigers aldra zal weten op te sporen en te straffen. Bericbt. Het publiek wordt verwittigd dat de door tocht voor vee, paarden en rijtuigen, van 19 der loopende maand tot 16 Otober aanstaande, zal onderbroken worden over de staatsweg van Yperen naar Veurne, in den doorloop van El- verdinghe, om de herbouwing toe te laten van het bruggetje liggende over de Kemmelbeke, in het doorkruisen met gemelden weg. BEWARING DER DRUIVEN. Er zijn vindingrijke doenwijzen, die toe laten de druiven een groot deel van bet jaar te bewaren. Er is eene, die bestaat in het omwringen des stengels of in hem met eenen draad af te knoopen en met den tros in een met olie bestreken papier te winden of in een lijnwa den zak te doen. Men kan nog de druiven bewaren met ze in een vat met koud water, dat alle dage ver nieuwd wordt, te dompelen. I'operingjie. DE MUZIEKANTEN VAN DEN K. K. Het Muziek van Felix Leeft nen keer te meer naar den vreemde gereisd op de kosten van de Poperingsche contributiebetaalders. Het is Zondag laatst naar bet festival van Belle geweest, alwaar het, volgens de bekentenis zijner eigene leden, de Marclie aux flambeancc N° 1 van Meyerbeer op eene onwaardige wijze den nek heeft ver- vrongen. Wij waren tegenwoordig bij de uitvoering van bet gewrocht van den vermaarden Maïs- tro, en wij waren beschaamd toen wij dach ten dat het onze medeburgers waren die zich plichtig maakten aan zulke misdaad van muziekmoorderij Maar ook waarom ook den kikvorsch van Eafonteyne willen naapen Waarom heeft M. Wertz de zotte ver waandheid door zijne mannen, muziek te doen uitvoeren dat verre boven hunne macht is?... Zou bet niet veel beter zijn niet dan eenvoudige pas-redoublés te spelen Het is dank aan de afwezigheid van den ongeluksvogel, die in zijnen hoogmoed, ver waand genoeg was om de kandidatuur van M. Baeckeroot te betwisten, tijdens zijne be noeming tot bevelhebber der pompiers, dat alles nog al behoorlijk is afgeloopen, en de beweenlijke tooneelen, die men over eenige maanden te betreuren had, tijdens de laatste reis onzer Congreganisten naarBlankenberge hebben gelukkiglijk voor de faam onzer stad, geene tweede maal plaats gehad. Waarom zijn geheel de reiskosten van de muziekanten van den K. K. door de stad afgedragen, en is de schatkist ledig, toen het er op aankomt echt nuttige werken voor- het publiek uit te voeren Het is waar dat de Poperinghenaars niet ten minste verwonderd waren wanneer zij vernamen dat men op nieuw hunne beurs tot meerder eere en glorie van den K. K. ging eene lating geven, want de gedenk waardige woorden van over jaar, die M. Vandenberghe den muziekanten van den katholieken kring toestuurde, wanneer bij bun beloofde nooit de centen der contributie betaalders te sparen om de perten te betalen der mislukte vrucht van bet Alma Mater. GIJ ZULT GELD HEBBEN EN VEEL GELD, riep de apotheker-schepene uit En binst dat men op zulk eene schande lijke manier het geld der stadskas door h6t venster gooit, zijn er bij honderd werklieden alhier die zich in de noodzakelijkheid bevin den de grenzen over te stappen om eene dag huur te verdienen ten einde hun ongelukkig huisgezin niet van honger te laten sterven. Nochtans, had men, met dat geld welke de katholieke muziekanten op den vreemde gaan verteeren zijn, middels uit gezocht om in het land af'trekmarkten te vinden voor de kwijnende nijverheid der poperingsche schoenmakerij? hoeveel voor deel zou zulks niet bijgebracht hebben 2 En dat men ons niet kome vertellen dat hetgeen wij zeggen, onuitvoerbaar is; want, wat men bij middel eeniger opofferingen laatst in onze stad bekomen heeft ten voor- deele der schoenmakers, leden der Pbilhar- monie, zou geheel wel kunnen door onze stadhuismannen toegepast zijn geweest voor de overige schoenmakers der stad. Maar wat kunnen de werklieden hun sche len aan de Vandenberghen, aan de Vander- heyden, en de Felixsen, als zij maar bun muziek kunnen bevoordeeiigen zonder dat het hun een rooden duit kost. DE PHILHARMONISTEN. De leden der Maatschappij zijn, op bijzon dere uitnoodiging bun officiëellijk gedaan naar bet Festival van Yperen geweest. Wij waren fier, als Poperinghenaar, te zien dat, wanneer onze vrienden bezig wa ren aan de uitvoering der Marche aux Flambeaux n° 3, van Meyerbeer, en eene Fête d Arrenjuez, de groote Markt letter lijk vol met menschen opgepropt was Het is met geluk dat wij bestatigd hebben dat de heeren Bestierders der Grande Fan fare, van Roubaix, der Grande Harmonie van Armentiers, alsook van bet stadsmuziek van Bergen, M. Van Elslande gaan geiuk- wenschen hebben over bet sukces dat zijn muziek kwam te bekomen. Van zijnen kant beeft M. de Schepene Cor- nette, de dienstdoende Burgemeester, in naam der stad een overschoone medaljo overhandigd, met opzettelijk opschrift aan M. Van Elslande, als ook aan M. Van Mer- ris, Voorzitter der Philharmonie. Deze dappere Maatschappij bekwam ins gelijks den prijs van schoone militaire klee- dij, en dien van meest getal. Tegenovergesteld met hetgeen die man nen van den k.k. doen, de Pkilkarmonis- ten reizen op eigen kosten. Het is 't geval met bet Journal d'Ypres uit te roepen Al de liberalen zijn gierigaars. Leven de katholieken voor de mildheid Wij zijn nieuwsgierig tijdingen te ontvan gen van den Congregatiemuziekant, die 's a vonds, bij zijne terugkomst van Belle, zooda nig beschonken was dat bij van het rijtuig gevallen zijnden men hem beeft moeten op- ij sschen op den imperial en hem daar geheel den nacht aan zijnj ongelukkig lot alleen overlaten. Wij zouden ook niet kwaad zijn nieuws te vernemen over eenige geheime voorvallen die door de kommeeren onzer stad niet wienU over den hekel zijn gehaald. I?

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2