BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. Julius Sabbe (Afdeeling van het Willems-fonds, Brugge). De Secretaris, Zonder discussie aangenomen. Men leze dit artikel met aandacht, want er ligt meer in dan men denken zou. Om dit artikel te kunnen uitvoeren, zal men moeten beginnen met al de thans be staande herbergen en drankslijterijen te sluiten; dan zal men volgens eene vastge stelde schaal en volgens het cijfer der be volking, moeten bepalen hoeveel zulke ge stichten in deze en gene stad, in dit en dat dorp zullen mogen bestaan, en dan zullen die drinkhuizen in openbare aanbesteding gesteld worden. Natuurlijk zullen zij worden toegewe zen aan den meestbiedende of aan denge- ne die het meest in de gratie van M. pastoor en van de clericale partij staat. Wat men wil is de verkristelijking, de verpaapsching van het kwak huis. Dit zal nog meer blijken uit de volgen de vootstellen van signor Solvyns. 2. Als in eene gemeente het getal der her bergen beneden het minimum is, zal men het openen van nieuwe zulkdanige gestichten kun nen toelaten, mits over te gaan tot de aanbeste ding en tot een onderzoek van commodo en in- commodo. Dit artikel bevestigt maar het hoogere, met bijvoeging van het commodo en in- commodo. Er zal onderzoek gedaan wor den over het gedrag (lees politieke ge zindheid) van hem, die herbergier wil worden,en wie de beste attestaties (biecht- briefjes) van M. pastoor kan leveren, zal vereerd worden met den titel van offi- clëelen herbergier. In zake van drankverkoopen geene vrij heid meer; alle vrije herbergen moeten afgeschaft worden, en de Staat matigt zich het monopool aan van jenever te ver- koopen bij tusschengestelden persoon, 't Is de uitvoering van de vergunning, die in Holland bestaat en der debits de tabac zooals in Frankrijk. Of hierdoor nu duizenden en duizenden herbergiers ten onder gebracht en van hunne broodwinnig beroofd worden,daar over bekreunen zich die geestelijke congressisten niet. Maar gaan wij voort met de voorstel len van M. Solvyns. o. 't Zal alle bedienden van openbare be sturen verboden zijn drankslijterijen te hou den. D Die bepaling is oud niemand heeft er iels tegen te brengen, maar... er werd voorgesteld eene uitzondering te maken voor de., garde-champelters Begrepen De garde-champetter is op een dorp een man met gezaghij kan veel bijdra gen om kiespropagande te maken. Dit zegt genoeg, want het zegt alles. M. Woeste was van meening, dat men de uitzonderingen voor het houden van drankslijterijen door openbare beamb ten moest overlaten aan de Wetgeving. Aldus gewijzigd werd het voorstel aange nomen. 4. Taks op de drankslijtèrijen eo aanbeste dingen. Dit voorstel werd van de hand gewe zen, omdat de laks reeds bestaat onder den vorm van rechten. 5. VERHOOGING van het accijnsrecht vermindering der rechten op het bier. Zonder aanmerking aangenomen. Het accijnsrecht is nog niet zwaar ge noeg; het moet nog en weeral verhoogd worden. GeldklopperijEn nogtans wilden die heeren hel art. 4 niet stemmen uit vrees dat de herbergier zijne schade zou inha len, ten koste der gezondheid van den verbruiker door de kwaliteit der dranken te verminderen. «6. Vermindering der rechten voor de graan- gtokers. Aangenomen. Maar nu komt de echte clericale aap uit de mouw. Teruggave van den taks aan den herber gier die zijn huis zal sluiten van Zaterdag avond tot Maandag morgen. In dit artikel welk nogtans met een algemeenen schaterlach vereerd werd, ligt heel de geest en de strekking van al deze voorstellen. Het zet de kroon op het geheel. 't Is de verkristelijking, de verpaap sching van de herberg, van het kwakhuis, welke in sommige plaatsen misschien enkel zouden verpacht worden aan broêr- kens of kapucienen. Ziet ge des Zondags al de drinkhuizen gesloten op de dorpen, waar het juist de eenige dag is dat men eenige glazen bier tapt en eenige borreltjes schenkt? Ziet ge de steden en dorpen op dien dag gelijken aan echte begijnhoven? Men wil de herbergiers nog meer dan ooit afpersen en minder laten winnen, door hem zijnen besten dag af te nemen Dat kon er ook niet door; de heilige vergadering zelf schrikte er voor af en verwierp het voorstel. Ze zou wel gewild hebben, maar zij durfde niet; zij stelde zich te vreden met de nieuwe geldkloppe- rijen die zij gestemd had. En ziedaar. De herbergiers weten nu, wat hun te wachten staat, als de clencalen het be wind mogen behouden. Zijn zij er meê te vreden Dat zullen zij zeiven beslissen; maar wij hebben het noodig geoordeeld hen in te lichten over hetgene de clericalen met hen van zin zijn. Viering van 't 25jarig lidmaatschap van JULIUS VUYLSTEKE in het Algemeen Bestuur van t Willems-Fonds. Gent, 15 September 1887. Geachte Hees, In uitvoering van het vroeger genomen besluit om den heer Julius Vuylsteke, ter gelegenheid van zijn 25jarig lidmaatschap in het Algemeen Bestuur van het Willems- Fonds, hulde te brengen, heeft onze Com missie een feestmaal ingericht, alwaar hem zijn portret, gesteendrukt door den heer Florimond Van Loo, en zijne Verzamelde Prozawerken namens de inschrijvers, zul len worden aangeboden. Dit ieestmaal zal door den heer Lippens, burgemeester van Gent, worden voorgezeten. Ook de tegenwoordigheid wordt verhoopt der heeren Buis, burgemeester van Brussel, Allcwaert, schepen van Antwerpen (in ver vanging van den heer burgemeesterDeWael, door eenen familierouw verhinderd), profes sor Emiel de Laveleye, van Luik, alsmede van verscheidene aanzienlijke Noord-Neder landers. De heer Julius Sabbe, professor aan 't ko ninklijk Athenseum te Brugge, zal de feest rede houden. De heer Jan Van Beers zal het woord voeren namens het Verbond der Vlaamsche liberale Vereenigingen De taal minnende studentengenootschappen der hoo- gescholen van Gent. Luik en Brussel en der Staatsgestichten van middelbaar onderwijs, zullen den jubilaris een album aanbieden. Ook vernemen wij dat eene afvaardiging van studenten der Leidsche hoogeschool voorne mens is het banket bij te wonen. Onze beste Vlaamsche zangers hebben reeds hunne medewerking toegezegd. Het Comiteit, hopende dat gij aan dit feestmaal zult willen deelnemen, heeft de eer U hiernevens de voorwaarden van deelne ming en de verdere noodige inlichtingen kenbaar te maken. Aanvaard, Geachte Heer, onze beste groe ten. DE FEESTCOMMISSIE De voorzitter Th. Van Hauwermeiren (Taalminnend Genootschap De Heremans'' Zonen, Gent). ALGEMEENE SCHIKKINGEN. 1° De prijs der inschrijving is bepaald op vijf frank buiten den wijn. 2° De deelnemers worden vriendelijk ver zocht hunne bijtreding en het bedrag hunner inschijving, vrachtvrij in postzegels van 10 centimen of in eenen postwissel, uiterlijk vóór 26 September 1887, te laten geworden aan den heer Aug. Gondry, Coupure, 181, te Geilt. 3° Het feestmaal zal plaats hebben te Gent den dag van de Algemeene Vergadering van het Willems-Fonds, Zondag, 2 October 1887, te 2 ure namiddag, in de concertzaal der Koninklijke Koormaatschappij, Baget- testraat, 44. Aan Jongelingen en ouders. De tijd nadert dat vele ouders en jonge stu denten de keus eener studie aan de Hoogeschool zullen moeten doen. daarom achten wij het nat tig de aandacht onzer lezers in te roepen op eene instelling, die sedert eenige jaren aan de Gentsche Hoogeschool ingericht is. Wij bedoelen de Vlaamsche Normale Afdeeling voor het op leiden van leeraars, welke bekwaam zullen zijn om in de athensea der Vlaamsche gewesten de geschiedenis, de aardrijkskunde en de Germaan- sche talen bij middel der moedertaal te onder wijzen. Het aannemingsexamen zal te Gent, ten loka le der Hoogeschool. in het begin van October plaats hebben. De inschrijvingen gworden geno men in de kantoren van den bestuurder-opzie ner der Hoogeschool of bij brieve aan hem ge richt van heden af tot op den dag van het exa men. Er is geen inschrijvingsrecht te betalen ont het examen te ondergaan. Aan de aangenomen leerlingen kunnen stu diebeurzen van 500 fr. verleend worden. Om tot het examen toegelaten te worden moet men Belg geboren,18 lot 20 jaar oud zijn en een diploma of bewijsschrift overleggen, waaruit blijkt dat men met vrucht eenen volledigen leer gang van humaniora gevolgd heeft. Nochtans kunnen vreemdelingen, die in het bezitzijnvan een diploma of van een gelijkwaar dig, elders dan in Belgie verkregen bewijsschrift tot het aannemingsexamen toegelaten worden, wanneer zij voornemens zijn de lessen der Ger- maansche afdeeling te volgen. De studiën duren vier jaren en de leerlingen zijn niet aan het regiem der inwoning onder worpen. De jaarlijksche studiebeurs behouden de leerlingen gedurende hunne ganschestudiën. Het toelatingsexamen zal ten deele geschre ven, ten deele mondelings zijn. Het omvat Eene Nederlandsche verhandeling eene Fransche verhandeling eene mondelingsche vertaling uit het Latijn eene schriftelijke ver taling uit het Latijn in het Nederlandsch (eene geschrevene Grieksche vertaling eene verta ling in het Duitsch of in 't Engelsch de uit legging van Nederlandsche en van Duitsche (of Engelsche) schrijvers of van gedeelten van schrijvers, door de kandidaten op voorhand be studeerd de regels der rhetorica de vader- landsche geschiedenis de beginselen der physische en ethr.ographische aardrijkskunde. Dit zijn, zooals men ziet, de voornaamste leervakken der klas van Latijnsche rhetorica in onze athenaea en collegiën. IJperen, 24 September 1887. IJheralc vrreeaigiiag. Zaterdag 11. was de Liberale Associatie van 't arrondissement Yperen in vergade ring. Aan de dagorde was de instelling van den nieuwen Voorzitter, den heer dr Cornette, schepene der stad Yperen. Verder een voor stel uitgaande van den heer P. Vermeulen en strekkende tot het uiten van eenen wensch ten voordeele van de herziening van art. 47 der Grondwet. Met eene meerderheid van 72 stemmen is er besloten geweest dat alle bespreking no pens die kwestie zal verdaagd worden tot na de gemeentekiezingen. In dezelfde zitting heeft men die bespre kingen op Zaterdag 6 November gesteld. Er is ook overgegaan geweest tot de be noeming van een Bestuurlid in vervanging van den heer Carpentier, overleden. De heer O. Poupart, gemeenteraadslid, is met bijna eenparige stemmen gekozen ge weest. Ter herinnering. Wij kunnen niet nalaten onzen lezeren nogeens te zeggen dat het Maandag toeko mende, 26 dezer, is dat de heer Karei Par- mentier, advokaat bij het Beroepshof te Gent, eene voordracht komt geven in de zaal van den Zwarten Leeuw, Boesinghe- straat, op verzoek van den Bond der Be kwaamheidskiezers onzer stad. De veelgezochte spreker zal over het kies recht handelen. Cesneenteklczingcn. Bijeenroeping der kieskollegien. Bij koninklijk besluit van 10 September, zijn de kieskollegien van al de gemeenten op Zondag 16 October, om 9 ure 's morgends, bijeengeroepen, om ovor te gaan tot eene enkele kiezing, voor de hernieuwing der uit tredende leden en,des noods,voor de vervan ging der afgestorven of ontslaggevende leden tot deze reeks behoorende. De kandidaten zullen moeten vóór den Dinsdag, 11 October toekomende, voorge steld zijn. Er zal, voor de kiezers die aan de naam- oproeping niet beantwoord hebben, eene tweede naamoproeping gedaan worden, die vóór den middag niet mag aanvangen. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id. 13. Huwelijken: Tahon, Theophiel, agent der naaimachie- nen, en Monteyne, Evelina, kleermaakster. Sterfgevallen Levivre, Barbara, zonder beroep, 84 jaren, ongehuwd, Gevangenisstraat. Vanhecke, Virginia, groenselierster, 66 jaren, onge huwd, Lange Thouroutstraat. Rabau, Lodewijk,meubelmaker, 80 jaren, echtgenoot van Julia Brexis, Meenenstraat. Dekuy- ninck, Clemencia, modewerkster, 33 jaren, echtgenote van Hilaire Harteel, Mondstraat. Lecomte, Julia, neeringdoenster, 63 jaren weduwe van Edmond Peirsegaele, St-Nico- laas-buiten. Lapeere, Alphonse, schoenmaker, 38 jaren, ongehuwd, Minneplein. Nihoul, Anna, zonder beroep, 70 jaren, weduwe van Petrus Schilders, Groote Markt. Burggraeve, Sophia, zonder beroep, 71 jaren, weduwe van Karei Mahieu, Meenenstraat. Syssau, Henrietta, zonder beroep, 50 jaren, weduwe van Karei Maertens, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id., 2. SAMENSPRAAK tnuchcn drie W.IÏOINAREN'. Cies. Gij weet Jan, als wij over acht dagen van elkaar gescheiden zijn, wij Karei zagen aankomen Jan. Ja, Cies. Cies. lk ben dan met hem naar huis ge gaan en heb met hem ook een gesprek aange knoopt, maar onmogelijk hem te overtuigen, hij blijft hardnekkig in zijne onverschilligheid volherden. Jan. Dit verwonderd mij niet; Karei is immers een ongeleerd menscb en gelooft bij gevolg al wat men hem in de ooren blaast, doch, ik wed dat, indien wij een onderhoud te samen hadden, ik hem overtuigen zou dat er zeer veel aangelegen is goede bestuurders aan het hoofd der gemeente te hebben, die met voorzichtigheid en spaarzaamheid te werk gaan; maar, zie, daar komt Karei, spreken wij hem aan. Jan en Cies. - Goeden dag. Karei. Karei. Ha! daar zit gij weêr al te protecollen over politiek, gelijk over acht dagen. Jan. In onze samenspraken is er nooit geen woord over politiek gerept, er zijn thans gewichtiger zaken te bespreken, wij handelen over maatregelen die behoeven ge nomen te worden om tet een goed en onpar tijdig bestuur te geraken, in vervanging van het thans bestaande, bijna geheel sa mengesteld uit mannen wier onbekwaamheid door iedereen gekend en bestatigd is. Karet. Tut, tut, tut, al prullen, al prullen, als gij andere mannen kiest, zal het karretje toch altijd op 't zelfde wieltje loopen, t zal altijd uitkomen op betalen. Jan. üw gezegde doet mij waarlijk lachen, zoodan, voor u is bet onverschillig veel of weinig te betalen; het is gelijk voor u hoe de aanslagingen van abonnement en wekebrood geschieden, de verhoogingen van contributiën, enz. raken u niet Karei. Neen, neen, Jan, dit is geens zins mijn gedacht; hoe min men moet beta len hoe beter; en mij dunkt dat, in plaats, van verhooging van lasten, integendeel ver-- ■T VAN DEN 9 TOT DEN 23 SePTEMBEH 1887.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2