Gazette van 't arrondissement ÏJperen. Vereemging 77,1»© franks "liberale en grondwettelijke VEREENIGING ftr 93. 26e Jaar. Zondag 9n October 1887. Politiek. Stads-, kunst- en Letternieuws. Verscisiiiige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. LIBERALE EN GRONDWETTELIJKE VAN IJPF.REN. Heden Zondag, 9n Octo ber, om 6 ore 's avonds, stipt, in de zaal van den Gouden Arinb, vergade ring van alle liberale kiezers. mm. G. DE STUERS, BRUNFAUT, GRAVET, POUPART, VERHEULEN, PARSY, VAN EECKHOUT. BureelSDlxiuudestraat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMES! S5 centiemen den regel. •Ürieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad; fr. 4-50 voor geheel Beigle^ Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. VAN IJPEREN. Zitting van 2e October 1887. Aan het bureel zetelen de heeren Cor- nelte, voorzitter, Vanheale, onder-voor zitter, Merghelynek, Bossaert, Brunfaut, E. Van üaele, Poupart en Verschaeve. De zaal is veel te klein het volk, allen kiezers verdringen zijn tot verre in den gang. De begeestering is overgroot, het vertrouwen op alle wezens. De zitting is om 7 1/4 ure geopend. De heer Voorzitter stelt met veel genoegen vast dat de toegestroomde menigte nog nooit zoo talrijk is geweest. Hij ziet daar in de voorbode van eene zekere en schit terende overwinning. Levendige toe juichingen.) Hij doet een warmen oproep aan de zelfopffering en de werkzaamheid van alle leden. Wat meer is de volkomen eendracht isnoodig en ontbeerlijk want, zegt hij, wij bevinden ons eener zijds tegen over tegenstrevers, die nooit ontmoedigd zijn, die immer strijden en die, alle be geerlijkheden benuttigende en misbruik- makende van alle zedelijke en stoffelijke middelen om het vertrouwen of, bij gebre ke aan vertrouwen, de onderwerpinge der burgerij in te winnen, enkel zoeken om hun ne overheersching op de puinen van de hedendaagsche samenleving te vestigen. Anderzijds rijzen langs alle kanten in die hedendaagsche samenleving nieuwe vraag stukken op, waarvan de eene min rijp zijn dan de andere maar die alle een ernstig onderzoek eischen en gansch onze aan dacht ten volle waardig zijn. Doch voor wat deze aangaan, het zal tijd zijn er zich mede bezich te houden, wanneer wij op 16 October de meesters zullen gebleven zijn. Daarvoor moet de overeenkomst vol ledig zijn en de pogingen algemeen en eenparig. Te dien prijze slaat ons eene schitterende zege te wachten, eene zege die dagteekenen zal en die onze tegenstre vers lang onthouden gaan. Donderende salvo's begroeten deze woorden. Dit zij, zegt hij, zonder boffen gezegd, om onze tegenstrevers niet te gelijken, die voor elke kiezing onveranderlijk voor hen eene meerderheid aankondigen van 100, 200 stemmen en die eindigen zooals men weet. Welnu die ISO stemmen meer derheid, 't zijn wij, die ze zullen hebben, en 't zijt gij, die ze ons zult geven. Zijn er meer des te beter wij zullen er u des te dankbaarder om zijn. Nieuwe toejuichin gen. Eindelijk na op de gevolgen gewezen te hebben, die uit eene nederlaag zouden voortvloeien, doet de Voorzitter de na men kennen der uittredende leden. Het zijn de heeren A. Brunfaut, Bidder G. de Stuers, C. Gravet, O. Poupart, P.Ver meulen, Cli. Leleup en Ed. Vanalleynnes. De twee laatste zien van alle nieuw mandaat af. Hoewel de heer Voorzilier die beslis sing met spijt vernomen heeft, voegt hij er bij dat die heeren verkleefde strijders voor 't liberalism blijven zullen. Bravo geroep.) Het Bestuur in hunne vervanging moe tende voorzien heeft de eer de heeren A. Van Eeckhout, Voorzitter des Werkrech- tersraad, en Parsy, gepensionneerd kolo nel, Officier der Leopoldsorde, Eere-Voor- zitter der Maatschappij der Oud-Onder officieren van het leger, voor te stellen. Daverend handgeklap De heer Van Eeckhout is het kind van zijne werken't is dank aan zijn verstand, zijn levenskennisse, zijne werkzaamheid en zijn vooruitzicht dat hij geraakt is het gene hij nu is. Hij is een der aebtbaarste mannen der sLad door zijne bediening van Voorzitter des Werkrechtersraads is hij alle dage in betrek met de werklieden, wier rechten hij gelden doet en met de bazen, wier moeilijkheden hij kenthij is zelve een oud-werkman en een oud baas en in den huidigen toestand der sa menleving vertegenwoordigt hij er eene zeer belangrijke klasse van. Hij is de kan didaat der werklieden bij uitmuntend heid en zal voor deze eene goede waar borg zijn dat hunnebelangen in onzen raad op een warmen verdediger in hem zullen mogen rekenen. Herhaalde toejuichin gen. De heer Parsy heeft eene rijke mannen- en zakenondervindinghij is geleerd aan den Slaat heelt hij vele diensten bewezen en is bekwaam er nog te bewijzen. In zijne hoedanigheid van voorzitter der Maatschappij Oud-Onderofficieren is hij in regelmatige betrekking met eene gan- sche klas burgers, die misschien te veel verwaarloosd worden en aan wie de heer Parsy diensten zal kunnen bewijzen. Eindelijk de heer Parsy is altijd zeer aan de openbare zaak verkleefd geweest en zal het altijd zijn. Daverend handge klap en bravogeroep. Dus, zegt de heer Voorzitter, heeft het Bestuur de eer aan de Vergadering als voorloopige kandidaten voor te stellen De heer Parsy doet eene politieke ver klaring, waarin hij de verzekering geeft van zijne oprechte gehechtheid aan het libera lism. Zijn liberalism, hem eigen, zegt bij, beteekeut orde en vooruitgang. De heer Voorzitter zegt dal de heer Van Eeckhout hem verzocht heeft hem bij de leden der Vereeniging te verontschuldigen over zijne afwezigheid. De heer Van Eeckhout is tot die afwezigheid gedwon gen. Volgens het reglement hebben de leden der Vereeniging het recht van hunnen kant en als tegenstelling of als bijvoeging aan de voorgestelde namen, andere namen voor te stellen, die, na aanveerdinge bij geheime stemming, op de lijst der voor loopige kandidaten gesteld worden, over welke de algemeene vergadering vervol gens geroepen is uitspraak te doen. Zijn er geene nieuwe voorstellingen gedaan, de kandidaten van het Bestuur zijn definitieve kandidaten uitgeroepen. Na deze schikking \an het reglement herinnerd te hebben en geen enkele nieu we voorstelling van de vergadering uit gaande gedaan zijnde, zijn als definitieve kandidaten voor de kiezing van 16 Octo ber vastgesteld: De heeren G. de Stuers, Brunfaut. Gravet, Poupart, Vermeulen, Parsy en Van Eeckhout. Al die namen zijn op de luidruchtig ste toejuichingen onthaald. De heer Hanheule meende het woord te nemen om de grieven te weêrleggen, die de katholieken alle dage tegen de administratie aankondigen. Die belofte blijft, tot zijn grooten spijt, weg maar 't zal wel komen, zegt hij, laat het ons ten minste gelooven. Wij zullen hun ma nifest hebben en hij neemt het op hem er kort spel mede te maken. Hij verzekert, met sprekende cijfers, te kunnen bewij zen dat Yperen in 't korte de rijkste stad van Vlaanderen zijn zal en dat het over schot der rekening van 1886, dat lot beloopt nog maar het begin van den ste delijken voorspoed, isdoor or,ze tegenstre vers zoo zeer beschreeuwd en belasterd. (We gelooven 't wel, ze kunnen't niet deur hunne mage krijgen, zulk eene brok.) De heer Merghelynek doet een war men oproep aan de eensgezindheid van al le leden; hij herinnert dat de kandidaten der Vereeniging, eens uitgeroepen, de kandidaten van elk lid in 't bijzonder wor den dat de wrokken en veten moeten stilzwijgen voor den uitslag van de stem ming en dat al de leden der Vereeniging op hunne eer verbonden zijn de kandida ten te ondersteunen. De volgende vergadering is op heden, 9° October om 6 ure 's avonds, gesteld. DE AAP BEG-MT REEDS UIT ©E MOUW TE KORÏESJ. Woensdag laatst had in onze stad de begraving plaats van den eerw. heer Boone, pastoor-deken onzer hoofdkerk. Te dier gelegenheid wa ren onze straten zwart van gekruin- den van alle grade, van alle grootte, en vooral van alle dikte. Al die basjes moesten of heter hebben hier geëten en men weet wat het zeggen wil als er een honderdtal of meer priesters aan tafel zitten! Welnu, zult ge zeg gen, onze beenhouwers,de katholieke toch, want de goede!? herders kennen maar hunne gedwee schapen, zuilen een mooi stuiverken verdiend hebben; zij zullen eene goede levering hebben mogen doen en dat zal hun niet mis komen binst deze tijden van krisis. Jamaar, ge zijt er zoete mede. De klerikale kopstukken hebben te veel genegenheid voor de IJpersche ne- ringdoenders. Zij hebben het vleesch, gelijk alle andere dingen uit den vreemde, misschien uit meer katho lieke steden doen komen en de IJper sche beenhouwers hebben geen spier vleesch moeten leveren. Ze zijn woedend dul, zegt men, en zij hebben gelijk ook. Deken Boone heeft zich al heele reesems vloeken achter het hoofd hooren gooien, voegt men er bij; doch wij moeten zulks afkeuren. De arme doode kan zulks niet helpen; 't zijn de klerikale kopstukken, misschien wel de kandidaten voor de aanstaande kiezingen, die verantwoordelijk zijn en 't zijn zij, die, geene vloeken, maar eene lange, ellen lange huize verdie nen, de heenhouwers zullen ook geen moeite sparen om hun die kolossale huize te helpen bezorgen. Zij zullen onze toekomende burgemeester schepenenen raadsheereneen sneedje geven aan zeker teeder deel tje, waarvan zij nooit meer genezen zullen. De andere neringdoenders door dat voorval geleerd, zullen uit alle macht er aan medehelpen. 't Is wel besteed ook. Waarlijk, heeren klerikalen, gij hebt geen takt, gij laat een paar we ken te vroeg den aap uit de mouw komen. De IJpersche stieldoenders Kennen u tien dagen te vroeg aan uwe werken. Domkoppen, ga SE SI» MELDE! Op 21 Mei laatst brak er in onze stad een brand uit, die een werkers huisgezin heel op strooi hielp. Onze Pompiers richtten een muziekfeest in om die ongelukkigen ter hulp te ko men en gingen met inschrijvingslijs- ten rond bij liberalen en katholieken. Allen wedijverden door hunne milde giften en de inschrijvingen brachten een rond sommeken op. Doch wij zijn in de begraving van den heer deken iets te weten gekomen, dat dient ge kend te worden. De inschrijvingslijst werd den schatrijken deken ook aangeboden, maar tot viermaal toe paste'het niet. Onze Pompiers, die op eene milde DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1