BRIEFWISSELINGEN. KAARTSPEL, STADSNIEUWS. MARKTPRIJZEN. Zij hebben den biechtstoel in een politieke tribun veranderd, en van daar werpen zij de plichtige aanhitsing zooals de pastoor-deken van V... in het arrondissement Nij vel van tijd tot tijd doet, 't Is deze pastoor die tegen een zijner pa rochianen een artikel deed drukken die hem vooreerst een pak slagen deed geven bij zijn uitkomen uit de kerk, en vervolgens eene rechterlijke veroordeeling tot de boet en de schadeloosstelling. 't Is dezelve priester die uit den predik stoel, ten tijde van stemming deze woorden sprak die getuigen van een zeer twijfelachtige zedelijkheid. De zonde, die men bedrijft met een mensch te vermoorden is zoo groot niet als deze die men doet met voor de liberalen te stemmen. Want met eenen man te ver- moorden: doodt men maar een lichaam; terwijl men zijne ziel verliest met voor de liberalen te stemmen. Deze woorden hebben het onderwerp eener klacht geweest, geteekend door bijna a! de inwoners,en van een onderzoek door het par ket ingesteld. Er zijn van die geestelijken, van die ka pelhaantjes, die, niet tevreden van uit de kuip te donderen tegen de liberalen; in de kleine wekelijkscbe gazetten en vooral in vlaamsche dagbladen als het Nieuwsblad het overschot hunner gramschap komen uit braken. Het zijn zij die branden stichten gelijk to St-Denis. Het zijn zij die in La Gazette de Renaix de bevolking aanwakkeren in de straten te dalen de belasting in de eene hand, en de revolver, in de andere. Is het te verwonderen dat, na die wilde, aanhitsing tot opstand, men hoort dat te Mechelen, te Kortrijk en elders katolieken twee weerlooze liberalen bijna doodelijk ge kwetst hebben. Oh ja ver zeer ver zijn wij van den tijd der goede pastoors. En nochtans de tijd kan weederkeeren zoo onze ontembare moed onze volherding de bisschoppen kan doen verstaan dat ze niets te winnen hebben met zich met de politiek te bemoeien. IJperen, 8 October 1887. Feest. Het is morgen Zondag dat de plechtige ter handbestelling van het vaandel aan de Ko ninklijke Maatschappij der Oud-Onderoffi cieren van het leger plaats heeft. Onze lezers kennen reeds het programma van dat luis- terlijk feest, dat veel volk uitlokken zal. Moge het weder mede vallen en een schoon zonneschijn het prachtig feest nog meer ko men opluisteren 1 WSUcnis-tands, Wij zien met genoegen dat onze werkzame Willems-Fonds-Afdeeling hare winterfeesten herneemt. Morgen Zondag, geeft zij hare eerste Concert- Voordrachteen feestzooals wij er nog nooit een zullen beleefd hebben en onze bevolking weet reeds wat een feest in het Willems-Fonds zeggen wil. Het feest neemt om 3 ure 's namiddags, zeer stipt aanvang. Het muziekaal deel zal uitgevoerd zijn j door de heeren J. T. VanElslande, bestuur der der Phüharmonie van Poperinghe, E. Coffyn, G. Maillard en A. Delmotte. De spreker is de heer J. Sabbe, het troe telkind van het IJpersch publiek, hij zal handelen over: Den strijd voor het leven. Met zulke elementen zal en moet d© ruime zaal veel te klein zijn. Dat men dus niet te laat kome, wil men van dat weergaloos feest genieten. o»ze vrienden. Vele kiezers, die wijzigingen in hun kies recht hebben ondergaan, hebben in den loop van den Oogstmaand een bericht ontvangen, dat hun liet weten dat zij van de kiezerlijs- ten, welke binst die maand komen opge maakt te zijn, geschrabt zijn. Er valt op te merken dat gezegd bericht hen het kiesrecht voor dit jaar 1887 niet beneemt, zoodat, spijts al wat men hun be richten kan, zij toch gemeentekiezers blijven in 18S7 en in die hoedanigheid mogen zij aan de aanstaande kiezing van 16 October voor de gedeeltelijke hernieuwing van den Ge meenteraad deelnemen. Dat men het voortzegge Maandag avond, 10 dezer, om 8 ure 's avonds, algemeene vergadering voor de le den der maatschappij Bekwaamheidskiezers, in de herberg Sans Souci. ©e Waa»e IJperliog. Ten bureeie van ons blad komt te ver- schijnen DE WAKE IJPERLING, almanak voor het jaar 1888, 2e jaargang. Het is eon lief boekje van 64 bladzijden, waarin vele nuttige dingen in voorkomen. Buiten den almanak behelst de Ware IJperhng nog eene Historische tijdreke ningde Koninklijke Familjede Natio nale Verjaarfeesten, de Geestelijke Over heid in België, de Gemeente Kermissen van het arrondissement, Eenige Feiten uit IJperens Geschiedenis, de Lijst der IJpersche Nermgdoenders, de Maande- lijksche Veemarkten voor West- en Oost- Vlaanderen, Begrippen van Gezondheids leer, Allerlei Kluchten, Begrippen §van Huishoudkunde en eene IJpersche Kro- nijk, van Oct. 18S6 tot Oct. 1887. Dat overnuttig en aangenaam boekje, waarvan de politiek streng uit verbannen is, kost enkel den nietigen prijs van 10 centeu. Wie er voort verkoopen wil, zal eene schoone winst toegestaan worden. Dat men het voortzegge Hoe nader de kiezing, hoe meer het pu bliek zich vrijwillig en algemeen ten voordeele van het gemeentebestuur verklaart, en ten nadeele van alle pogingen tegen de vernieu wing van het mandaat der uittredende ge meenteraadsleden Deze gevoelens veropenbaren, zich niet en kel bij de liberalen vele katholieken druk ken zich stellig in den zelfden zin uit. Wij bepalen ons heden nu dezen toestand te hestatigen hij is het natuurlijk gevolg van de manier op welke onze stad beheerd is, van het goed oordeel en den uitmuntenden geest die onze bevolking bezielen en van het verdrukkend karakter van eenen strijd waar van de nutteloosheid maar al te blijkbaar is. BURGERSTAND van den 30 September tot den 7 October 1887 Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 6. Huwelijken: Duprez, Gustaaf, wever, en Tanghe, Clef mentina, zonder beroep. Behaeghel, Hen drik, landbouwers werkman, en Tant, Pha- raïlda, dienstmeid. Sterfgevallen: Huyghe, Gustaaf, herbergier, 44 jaren, echtgenoot van Rosalia Deroubaix, Semina riestraat. Jolyt, Anna, scholierster, 15 jaren, Elverdinghestraat. Spickerelle, Pelagie, dienstmeid, 74 jaren, ongehuwd, Groote Markt. De Vos, Felix, bareel wachter, 54 jaren, echtgenoot van Anna Vandamme, Meenenstraat. Boone, Hen drik, pastoor-deken, 78 jaren, Justiciepaleis- plaats. Roussel, Julie, kantwerkster, 33 jaren, ongehuwd, Bollingstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 2. Poperinghe. Wij zijn dicht bij de Gemeentekiezingen en men hoort nog niets over de groote volks rechtuitspraken zoo aangelegen voor de toe komst van ons land. Waaraan is deze onverschilligheid toe te wijzen, zoo beweenenswaardig van den kant onzer medeburgers? De eenige oorzaak daar van is de diepe mismoedigheid waarin de Po- peringhenaars gezonken zijn, toen zij hunne stad zien op den boord bankroet te maken, door het slecht beheer der stadhuismannen, en hestatigen dat het onmogelijkheid is daar aan een hulpmiddel te vinden. De oude bewarende partij, welke samen gesteld was uit verstandige mannen, die ken nis van zaken hadden zooals de Devos's, de Poley's en anderen, die alhoewel zij tot de katholijke partij behoorden, gekend waren voor hunne rechtzinnige verkleefdheid aan de belangen der stad, bestaat niet meer Er blijft niets meer over dan eene kotterie van vreemde papen, die onder hare orders als kolonel heeft een andere vreemdeling sieur Vanderheyde, bijgestaan door inkwisiteurs zooals de Vandenberghen en eenige ijdel- hoofden der soort van de Felixen, die wel haast voor kollega ontvangen zullen de Zie tot wat de geestelijkheid verplicht is, zij heeft maar meer zekeren Jom haar in den raad te doen vertegenwoordigen. Nogthans tellen wij te Poperinghe, allen partijgeest weggelaten, veel oude familien waarvan de leden wel op hunne plaats zou den zijn in het stadhuis. Waarom dan deze eer niet geven aan hee ren zooals Jules Coevoet, negociant, Vanden Berghe, brouwer, Devos-Debaene, grondei genaar, Poley-de Snick, en zooveel anderen, algemeen geacht en gekend, 'tzij voor hun verstand 't zij voor hunne verkleefdheid aan den bloei onzer stad Op het oogenblik onzen brief te sluiten vernemen wij dat onze achtbare komman- dant der Pompiers, waarvan wij meer dan eens de kandidatuur hebben to berde ge bracht, op de lijst der kandidaten zal ge bracht worden. Sprekende van voorgestelde kandidaten,is het niemand onbewust dat M. Baeckeroot verre is het lieve kind te zijn van de geeste lijkheid en haren aanhang: de Vanderheyden, de Vandenbergen en den gebuisden advokaat die zich eens veroorloofde zijn overste zottig heid te zeggen aangaande de bretellen. Men spreekt nog van eene andere kandi datuur, en indien mijn vertrouwling van den kring waarheid verteld heeft, er ware sprake van eenen man van tachentig, versleten van lichaam en geest wien men in eens verheffen zou tot raadsheer, schepene en zelf burge meester; maar de zaak komt zoodanig bela chelijk voor dat wij ze niet geloven kunnen Van een anderen kant, zegt men nog, dat men de kandidatuur van zekeren herbergier met name Ghysel, verlaten heeft, alsook deze van M. Vantours, de achtbare ouderling waarvan hier hooger sprake was. Zij zijn be graven geweest door M. de notaris Lava, bijgenaamd de grafmaker, ter oorzaak zijns aangezichts uit de andere wereld, die zich zelve op rang stelt. De drij andere zetels zijn voor goed be schikt voor MM. Baeckeroot, brouwer Van Caeyseele. landbouwer, enwie zou het ooit kunnen denken hebben, door... schaap- boer Quaegebeurzeer wel gekend om zijne getrouwe en langjarige vereering van God Bacchus kaalste nieuwstijdingen. Wij komen daar op het oogenblik te ver nemen dat er een groep onafhankelijke liberalen besloten heeft als kandidaten voor de aanstaande kiezingen voor te stellen de heeran Ch. Vandelanotte, greffier bij het vredegerecht, Frederik Haas, negociant, en Emile Vanden Berghe, brouwer, in vervan ging van MM. Vanderheyde, die, zegt men, van gedacht is hij zijnen vriend Retsin, te Veurne te gaan, Van Renynghe, die de stad verlaten heeft, en Debaene, overleden. (Vervolg Zondag). o Eindelijk is de gedenkzuil de Boo inge huldigd Volgens la Patrie van Brugge, bestond de programma der plechtigheid uit een god- delijken dienst en een stoet, voorafgegaan van het muziek der congregatie onder het kommando van den doorluchtigen Elias, zijnen broeder vervangende, de adjudant Felix, die in belet was. en waar in men nog bemerkte een groot getal geeste lijken in groot rouwgewaad. Alles was opge volgd door eenige wereldlijke personen ten meestendeele vreemd aan stad. Het orgaan van 't Brugsch bisdom, klaagt zeer veel omdat een groot getal zijner vrien den alle soorten van uitvluchtsels gezocht hebben om geen deel aan het feest te nemen. Het bestatigt al zuchtende, dat Brugge in alles maar een twaalftal personen geleverd had om deel aan de betooging to nemen en dat het kollegie van St-Louis, waar de eer waarde de Boo gedurend 22 jaren professor van rhetoriek was geweest maar vertegen woordigd was door vijf of zes professors.Geen een burger onder de talrijke oude leerlingen van den achtbaren overledene, heeft de tijd gehad om aan de uitnoodiging van M. Van derheyde te beantwoorden. O menschelijke ondankbaarheid! Opdat de vreemdelingen hadden geloofd dat geheel de stad deel aan de betooging nam, had de geestelijkheid al hare macht m het werk gesteld om op den doortocht des stoets vaandels te doen uitsteken. Des mor- gends werd er op den preekstoel uitgeroepen dat men de huizen moest pareeren, niet alleenlijk ter gedachtenis van den overledene maar om aangenaam te zijn aan de talrijke vreemdelingen die te Poperinghe gingen komen feestvieren Men had ongelukkiglijk vergeten te zeggen dat voor zulk eene omstandigheid de vaan dels in den rouw moesten zijn. De vreemde lingen en stonden niet weinig verbaasd als zij aan de vensters niets anders en zagen dan drijkleurige vaandels, net als op een open baar volksvermaak in plaats van eenen rouw stoet (Wordt voortgezet). Groote Internationale Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid te Brussel 1888. De inrichters van den Grooten Inter nationalen prijskamp in 1888 hestatigen niet genoegen dat de dagbladen van alle landen het doel en de talrijke voordeelen der tentoonstel ling te Brussel nu begrepen hebben en zij er hunne machtige en kostbare ondersteuning aan verleenen Alle dagen verschijnen er artikels vol lof welke de aandacht van eenieder op deze grootsche onderneming stelt en de praktische voordeelen erkent, van het nieuw en eigenaar dig stelsel der inrichting en de voordeelen dat in deze wijze van handelen bestaan voor de handel en de nijverheid bij de deelneming aan den prijskamp. Het is zonder twijfel of den op roep door de dagbladen van gansch de wereld gedaan, gunstig zal beantwoord worden. Ver ders de bijzondere handelshuizen, o.ider 1 bestuur van bandelskamers, richten bijzonder comileiten in de voornaamste nijverheids dis tricten. België is onder dat opzicht niet tet achtere gebleven. De oproep door het alge meen Commissariaat van den Staat gedaan, is van eene groote inrichtings beweging gevolgd geweest. In de provinciën, zijn er verscheidene belangrijke coiumiteiten benoemd welke zich aan het werk hebben gesteld en talrijke deelne mingen der grootste nijveraars bekomen. Dit verzekerd nu reeds eene volmaakte en schit- rende vertegenwoordiging van België aan den grooten prijskamp te Brussel 1888. Het uitvoerende commiteit heeft reeds een aanzienlijk getal nieuwe uitvindingen van allen aard ontvangen. Men mag dus verzekeren dat zoowel onder het opzicht der toegepaste weten schappen als onder dat der vermaken, den grooten prijskamp niet aan aanlokkelijkheden zal ontbreken. DE VI.AAMSCHE ILLUSTRATIE, Nr 2. 2° jaar. Zaterdag 8 Oct. INHOUD. Platen: Het Museum Plantijn- Moretus te Antwerpen, Gezicht op den Rijn in Holland. Dom Pedro, keizer van Biazillië. Tekst: Onze platen. De Leprozenkus. Vlaamsche kronijk. Kunstenaarsluim. Diamanten. Het bedrog in groote steden. Job Spinning. Goe morgen. De Helding van het kwaad. IJPEREN 8 October 1 October. Tarwe 100,600) 18-50 39,000 18-50. Rogge 4,9001 14-75 10,800 14-75 Haver 1,000 14-25 900 14-00 Erweten 1,100j 18-87 1,300 19-00 Boontjes 200: 19-25 400 20-00 Aardap. 7,000 7-50 7,000 7-30 Beter 12,325 338-00 11,333 353-00 Eiers,26 i 1-75 2-40 STAD ÜUPERENT. LUISTERLIJKE PRIJSKAMPEN met het gegeven door de VEREENIGDE KAARTSPELERS, met medehulp van het Stadsbestuur, aangeboden aan alle Maatschappijen en Liefhebbers. o PRIJZEN: In iedere herberg worden de volgende prijzen uitgeloofd 1® Prijs 6 Franken. 2® id. 4 id. 3e id. 3 id. 4® id. 2 id. Zondag, 9 October, in de herberg Sans Souci, Beeste Markt, bewoond door L. Goethals. Zondag, 23 October, in de herberg A, B, C, bewoond door Del- fosse. Zondag, 30 October, in de herberg St-Maartens Nieuwweg, bewoond door Ch. Boutens. Zondag, 6 November, op de Nieuwe Houtmarkt, bij Jolyt. Een Eermetaal zal gegeven zijn aan de Maatschappij welke het grootste getal leden zal aanbieden en die zullen tegenwoordig zijn in de speling. VOORWAARDEN Art. 1. De inschrijving begiüt ten 2 uren en wordt gesloten ten 4 uren, achter dezen tijd kunnen de Maatschappijen voor het eermetaal niet meer mededingen. Art. 2. Het is allen liefhebber toege laten zich te laten inschrijven zoolang de eerste ronde niet voorbij is; nogtans, de lo ting eens begonnen, kunnen de ingeschre venen niet mededingen voor het eermetaal. Art. 3. Het is verboden welkdanige teekens te geven noch te ontvangen, welks zouden kunnen het minste bedrog daarstel- len, de overtreders zullen uit den prijskamp gebannen worden en al hunne rechten tot denzei ven verliezen. Art. 4. Het spel is de jongman met 6 kaarten en bestaat uit 15 schreven. Art. 5. De volgende orde voor het spel is genomen: mariage, hoogen, leegen, zot en spel. Art. 6. De maatpaaier is altijd de eerste aanblijver. Art. 7. De inleg is bepaald op 15 cent. Art. 8. Elke speler op zijne naamaf- roeping afwezig, is verbeurd verklaard en kan in den prijskamp geen deel meer nemen. Art. 9'. Alle geschillen welke zouden kunnen plaats hebben zullen onwederroepe- iijk door de commissie beslist worden. De Eere-Voorzifter, SER VA IS O TE. De Algemeene Secretaris, JULES ROTIERS. De Algemeene Commissaris, ARTHUR GRIFFON SCHAAPBOEB QUAGHEBEUR GRANEN enz. verkochtte kwantiteit middenprijs p. iOOkilo. verkochtte kwantiteit middenprijs p. ICO kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3