STADSNIEUWS. -zag'tan den pasloot Ttèfc 'èen ander gezag tc discben, dat de vrije burgers vertegen woordigen zou; maar langzamerhand worden die gemeenten zeldzamer, en een tijd nadert waar nietten Vlaamsche pas toor de kiezing zonder onrust zal zien naderen. Dat reeds beschouwen wij als een vooruitgang wanneer het volk wak ker is en strijden ziel, is het al dicht bij het nadenken, en juist daarom is hel ons te doen: ons volk moet denken. In de laatste twintig jaren is een gehee- le ommekeer geschied. Rond dien tijd vie len een voor een alle liberale besturen en alle liberale invloeden. De liberale verte genwoordigers van Brugge, Veurne, Ype- ren werden vervangen door katholieke de provinciale raad werd bijna uilsluite- lijk katholiek en de gemeentebesturen, zoowel van de steden als van de dorpen, verloren hunne liberale meerderheid, om tot de priesterpartij over te hellen. Dat was een treurige tijdhoe heeft men als dan den moed niet verlorenAlleen Oostende bleef als liberaal oasis over te midden dier uitgestrekte zee van clericale almacht. Zelfs Oostende viel Wat Zondag gebeurd is, verzekert ons dat de kaap omgezeild is en nu de terug keer volgen zal. In Brugge is de meerder heid, die verpletterende meerderheid van 600 stemmen gevallen tot 320 en dat al leen, dank aan eene rustelooze werkzaam heid der klerikalen, aan de schuldige ont houding van vele liberalen en voorname lijk aan het vernietigen van zeer veel brief jes. In Oostende is de uitslag beslissend; lbOstemmen meerderheid zijneen volledig bewijs dat de toekomende algemeene kie zingen te Oostende zullen liberaal zijn. In Nieuwpoort zijn er 4 liberale kan didaten gekozen. In Veurne, dank aan de vernietiging van 60 liberale briefjes, was er ballotee ring; anders moesten de liberalen met groote meerderheid gekozen worden. Waarom ook heeft Veurne zoo lang ge slapen? Een beetje werkzaamheid ware voldoende geweest. Yperen heeft zich, niettegenstaande alle bedreigingen, staande gehouden; daar op zal nieuw werk volgen; Yperen zal er op mogen roemen, niet gevallen te zijn, wanneer het uur der geheele ontwaking zal slaan. Kortrijk is nog immer klerikaaldoch ook daar, in het zoo klerikale Kortrijk wordt gewerkt, en iedere kiezing geeft nieuwen moed. In Thourout, waar de bisschoppelijke Normaalschool zooveel invloed uitoefent, kwam een liberaal in balloteering. Blankenberghe hebben de klerikalen voor altijd ontmoedigd.; Heyst valt alleen met 200 stemmen. Het is waar. Poperinghe, Thielt, Rqu- selare hebben niet eens durven strijden. Waarom blijft men daar werkeloos En benevens den verheugenden uitslag in de steden, valt nog veel aan. te stippen op de groote gemeenten. Veel, onnamelijk veel blijf nog klerikaal, maar veel is reeds liberaal en nog veel meer belooft het te worden. Dat is de uitslag der laatste kiezingen Vlaanderen wordt wakkerLaat ons hopen dat de gelukkige belofte niet eene belofte blijven zal ONTSLAG VAN THONISSEN. Het ontslag van M. Thonissen, minister van binnenlandsche zaken, is heden een voltrokken feit. De minister, die zoozeer den naam verdient van minister vernieti ger van openbaar onderwijs, is er van doorgetrokken en heeft de pijp aan Mar ten... neen, aan De Voider gegeven, de tegenwoordig minister van justitie is en die vervangen wordt door een advokaat, M. Jules Lejeune, die bijgevolg minister van justitie wordt. Het is dus uit met het tranen slorten van den heer Thonissen, en zijn collegas die liet niet konden verdragen dat hij tel kens aan 't weenen ging als hij een twin tig- of dertigtal scholen moest afschaffen, hebben nu een man gevonden, die noch tranen noch hart heeft en scholen en on derwijzers zal afschaffen zooveel men maar vü. De nieuwe minister van openbaar on derwijs is nog meer dan M. Thonissen de onderdanige dienaar van de bisschoppen en wij mogen ons bijgevolg aan eene her neming van afschaffing der officieele scho len verwachten en aanneming van kloos terscholen. Wij wensehen M. De Volder geen wel kom, integendeel. Wat de nieuwe minister van justitie M. Lejeune betreft, het is een gewezen leerling van hel atheneum -en van de vrije hoogeschool van Brussel. Men heeft altijd M. Lejeune aanzien als liberaal; zelfs bij den dood van M. Oris, heeft de hoogeschool van Brussel hem den leerstoel van politieke huishoudkunde toevertrouwd, die hij sinds dien verlaten heeft. Aan de balie werd hij ook aanzien voor liberaal en zijne collegas zullen met niet weinig verwondering vernemen, dat hij nu deel maakt van een klerikaal minister ■rie. De heer Lejeune is Staats-advokaat sinds 30 jaren en advokaat bij het Verbre kingshof ook sinds langen tijd. M.Edmond Picard is stagiaire bij hem geweest en zij zijn nog met elkander bevriend. Het is een man die zeer welsprekend is en in vele belangrijke zaken heeft ge- pleten. Hij is zeer bevriend met de prins de Chimay voor wien hij een belangrijk proces gewonnen heeft en is even als on zen minister van buitenlandsche zaken een goed vioolspeler. Voor het hof van assisen heeft M. Le jeune in de processen Pellzer en Vander- smissen gepïeten. M. Lejeune is 60 jaren oud en zijne omkeering in de politiek zal veel verwon dering baren. GOED INGELICHT. Het is een feit dat dient aangestipt te worden, hoe de klerikale dagbladen goed zijn ingelicht oyer wat er in de officieele kringen hunner partij gebeurt. Zondag kondigde la Chronique het ontslag aan van M. Thonissen, als minis ter van binnenlandsche zaken en de ver- ledene week hadden de liberale dagbladen reeds gemeld, dat Mev. Thonissen, met haar keukengerief, naar Leuven was ver huisd. Nu, volgens de klerikale dagbladen was er daar geen woord waar van, en tot zelfs de Journal de Bruxelles, die als tolk van het ministerie aanzien wordt, gaf daar eene logenstraffing aan, ofschoon het ontslag van M. Thonissen reeds sinds verscheidene dagen zeker was. Onder de dagbladen, die zich het meest onderscheiden om aan de liberale dagbla den eene logenstraffing te geven, bevindt zich het godvruchtig Fondsenblad. De Jannen uit de Drapstraat te Gent makenzich kwaad, omdat er onverbeterlijke groot sprekers zijn die durven schrijven dat M. Thonissen aftreedt. Ten einde eens te laten zien hoeverre de klerikale grootspre kers uit de Drapstraat het durven drijven, om eene tijding te logenstraffen, die reeds officieel geleekend was, zullen wij eenige plaatsen geven uit liet artikel, welke dat Tjeefkens blad afkondigde: De uitslag der gemeentekiezingen gunstig aan de politiek van het gouverne ment en nog verbeterd door den uitslag der balloleeringen van Zondag, zou de li berale gazetten moeten doen oppassen, om zich niet belachelijk te maken. Doch, er is aan die onverbeterlijke grootsprekers geene zalf te strijken; het ongelooflijkste nieuws schijnt hun- het beste, om het aan hunne goedgeloóvige le zers op te disschen. Daarop volgt een artikel uit een libe raal blad, waarin het ontslag van M. Thonissen wordt aangekondigd! En het zoo goed ingelicht, het zoo al wetend Fondsenblad antwoordt daarop: Onnoodig te zeggen dat er nooit de minste reden voor dat ontslag heeft be staan en dat er dan ook noch schijn, noch gedacht van is. Deze tijding, zegt de Journal de Bruxelles, is een middel om opschudding te maken, dat volkomen zijn doel mist, ingezien den meer dan vol doenden uitslag der gemeentekiezingen. De uitvinders van die kwakkels heb-* hen slecht hunnen tijd gekozen! Wat zegde daarvan lezers. Het kanun niksblad zegt dat er noch schijn, noch gedacht is van het ontslag van M. Tho nissen en het was reeds door den Koning aanveerd Wij maken het blad geen kompliment over zijne goede inlichtingen en wij vra gen wie er slecht zijnen tijd gekozen en zich belachelijk gemaakt heeft. Uitslag der gemeentekiezingen van 16 October 1887 YPEREN. Neêr- Waasten. De katholieken ge kozen zonder strijd. Becelaere. Drie katholieken zijn ge kozen. Balloteering voor den vierden zetel. Bixschote. De drie uittredende katho lieken van de, eerste serie zijn zonder strijd gekozen. In de tweede serie is de heer War- lop gekozen en er is balloteering tusschen de twee andere. Boesinghe, De klerikalen winnen. Brielen. De klerikalen zijn gekozen zonder strijd. Comen. Strijd tusschen katholieken. De lijst der tegenpartij zegepraalt. Crombeke. De klerikalen gekozen zon der strijd. Dickebusoh. De liberalen strijden niet. Dranoutre. Geen liberale strijd. Elverdinghe. De klerikalen zijn geko zen zonder strijd. Gheluvelt. De liberale lijst is gekozen met 10 stemmen meerderheid. Gheluwe. De liberalen treden niet op. Hollebeke. De liberalen strijden niet. Houlhem. Geen liberale strijd. Kemmel. De klerikalen winnen. Langemarck. De klerikalen gekozen zonder strijd. Locre. De liberalen strijden niet. Meessen. De klerikalen strijden niet. WestnieuiokerkeTwee liberalen, de heeren Delerue en Titeca, en een klerikaal, de heer Therry, zijn gekozen. Balloteering tusschen twee liberalen. Noordschole. Een liberaal,en twee kle rikalen zijn gekozen. Oostvleteren. Een onafhankelijke stelt hem voor, doch zonder wel gelukken. PLoegsteert. De katholieken zijn geko zen. Poperinghe. Geen liberale strijd. Proven. Geen liberale strijd. Reninghe. De liberalen strijden niet. Reninghelst. Geen liberale strijd. Rousbrugge-Hannghe. Geen liberale strijd. Sint-Jan. Geen liberale lijst. Vlamertinghe. De twee liberalen en de drie uittredende katholieken zijn gekozen. Voormezeele. De klerikalen zijn geko zen. Watou.De klerikalen zijn gekozen. Waasten. De klerikalen strijden niet. Wervik. De klerikalen zijn gekozen. Westvleteren. De aftredende twee li beralen en twee katholieken zijn herkozen, de twee katholieke candidaten die zich stel den tegen de twee aftredende liberalen, mis lukken. Westoutre. De klerikalen zijn gekozen. Woesten. Geen liberale lijst. Wulverghem. MM. Bossaert en Van- peteghem zijn gekozen. Balloteering tusschen de heeren Moncarrey en Delforterie. Wytschaete. Geen liberale strijd. Zanlvoorde. Het bureel heeft de heeren Brei, Laumosnier en Dehem als gekozene uitgeroepen en eene balloteering tusschen de heeren Vandermarliere en Masqnelin beslist. Zillebeke. Vier klerikalen en een libe raal zijn gekozen. Zonnebeke. De klerikalen zijn gekozen. Zuydschote. De liberalen zijn gekozen. UITSLAGEN DER BALLOTEERING j: van 23 October. Wetrt-VIaanderen. Becelaere. Balloteering tusschen twee liberalen: Degryse, Ange, 11 stemmen, Gry- son, Henri, 109, gekozen. Wulverghem. Strijd zonder politieke kleur, Delefortrie, 26; Moncarey, 13. Zanlvoorde. De klerikale kandidaat is gekozen. Veurne. Klerikalen gekozen met 40 stemmen meerderheid. Nieupoort. Liberalen gekozen met 12 stemmen meerderheid. Iseghem. M. L. Lafaut, klerikaal, be komt 329 stemmen tegen 296 gegeven aan M. Mallart, liberaal. Oost-Vlaanderen. Loheren. De klerikalen hebben den strijd in de balloteering verlaten; de libera len, integendeel,waren allen op hunnen post, geheel de liberale lijst is gekozen met 700 stemmen. Ronse. Op 1,288 ingeschrevene kiezers hebben 1,222 aan den oproep beantwoord. De klerikalen z ijn gekozen met gemiddeld 20 stemmen meerderheid. Herzele. De lijst der liberalen bekwam de meerderheid. Provincie Antwerpen. Boom. De liberalen zijn gekozen. Brabant. Brussel. De kandidaten van de Ligut libérale zijn gekozen. Sint- Gillis. M. Morichar, liberaal, is gekozen met 365 stemmen meerderheid. Schaarbeek. Geheel de liberale lijst is gekozen, uitgenomen M. Arnould.M. Som- zé, independent, is gekozen. M. Somzé is gekozen met 1,769 stemmen; M. Arnould, heeft er maar 1,692 bekomen. Forest. M. Annessens, klerikaal, ia gekozen. Dit maakt 7 benoemde klerikalen. Perwez. M. Perrin, liberaal, is geko zen. Zout-Leeuw. M. Van Wichelen, libe raal, is gekozen met 8 stemmen meer dan zijnen klerikalen tegenstrever. Vilvoorde. De liberalen zijn gekozen ondanks al de moeite die de geestelijken in het werk gelegd hebben. Provincie Luik. Luik. De liberale lijst wint met eene meerderheid van 1,113 stemmen. Hoei. De liberalen winnen. Sint-HubertOverwinning der libera len. Een liberaal en een klerikaal is gekozen in de balloteering. Herve. Zijn gekozen: twee liberalen en twee klerikalen. Provincie Namen. Auvelais.. M. Philippart, werkerskan didaat, klopt de klerikale kandidaat met eene sterke meerderheid. Henegouwen. Bergen. Fauconier en Sainctelette libe- len zijn gekozen. Morlanwelz. De drie liberalen beko men 100 stemmen meerderheid op de drie socialisten. Soignies. MM. Dekegels en Nachtergal, liberalen en Couder, katholiek, gekozen. Jumet. 6 liberalen en 2 klerikalen ge kozen. Couilley. De werkerskandidaat der li beralen is gekozen. Chatelineau. Een klerikaal gekozen. De raad is samengesteld uit 7 liberalen en 4 klerikalen. Lodelinsart. Drie liberalen en een uittredende klerikaal gekozen. De socialisten zijn niet gekozen. Braine-le-Comte. Gekozen. MM. Da- manet, liberaal; Oblin en Saillez, klerikalen. Chatelet. Twee liberalen en een uittre dende klerikaal gekozen. Thuxn. Liberalen gekozen met 40 stem men meerderheid. La Mestre. Twee liberalen gekozen. De raad is samengesteld uit 10 liberalen en 1 socialist. Gosselies. Gekozen: een liberaal en een klerikaal. Frasnes-lez-Gosselies. Een liberaal en een klerikaal gekozen. Farciennes. Liberalen gekozen. Roux. De klerikale kandidaat is ge kozen. Montigny-sur-Sambre. Twee inde- pendenten gekozen. Dampremy. Liberalen gekozen. Hasselt. Twee liberale kandidaten zijn afgevallen met 30 stemmen. St-Truiden. Zijn gekozen: M. Boonen, klerikaal en M. Bortmans, liberaal. Maeseyck. De klerikale kandidaat is gekozen. Luxemburg. De liberalen winnen te Arlon, St-Léger Aye en Messancy. IJperen, 29 October 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 56,963-13 Onbekende, 5-QO Een oude liberale Kalfvaartnaar, den liberalen schoolpenning ge negen, 5-oo Omhaling gedaan in den Sultan gedurende den avond van 16 9-00 Toiaal, fr. 56,98-2-15 Uitgaven tot beden, fr. 55,148-11 Blijft in kas, fr. 1,834-02 Tooneel. Het is morgen, Zondag, dat de Vlaamsche Ster hare eerste vertooning van het toonvel- jaar 1887-88 geeft met de medewerking Van MevrD Torcq-Fauconnier en Bataille, IN HET ARRONDISSEMENT tsrm Limburg,

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2