BRIEFWISSELINGEN. KAARTSPEL. MARKTPRIJZEN. Onder de op te voeren stukken vinden wij met veel genoegen het zedeleerend en zeer lief stukje Zieleketens, van onzen vriend Nestor De Tière. Het zal dus eene aangename, genotvolle vortooning zijn, waar wij al onze lezers aan wakkeren naartoe te gaan. Wij vernemen met vreugde dat de Brug- Bche Tooneeltroep, onder het bestuur van den heer Escande, van gedacht is hier re gelmatig vertooningen te komen geven, binst den htelen duur van het begonnen seizoen. Volgens 't gene de bladen uit Brugge ons melden is die troep dees jaar uit tal van uitgelezene elementen samengesteld en den bijval, dien die uitmuntende spelers en speel sters te Brugge genieten, groeit bij elke ver tooning gestadig aan. Wij zjjn dus zeker dezen winter eene reeks mooie, gevoelvolle en leerrijke vertooningen te mogen bijwonen. Dat het waar zij Benoemingen. Db heet Henrotin, onder-kontroleur der accijnsrechten te IJperen, is kontroleur van 4* klas te Oostvleteren benoemd. De heer Jonckheere, ontvanger der recht- streeksche belastingen, tol- en accijnsrechten te Stuybeek, is ontvanger van 78 klas der zelfde belastingen te Komen (dorp) benoemd. De heer Wauderpepen, ontvanger der rechtstreeksche belastingen, tol- en accijns- rechten te Heitain, is ontvanger van 7° klas der tol- en accijnsrechten te Komen (statie) benoemd. Examen. Wij vernemen met genoegen dat Mejuffer Lauba TEDESCO, oud-leerlinge van onze betalende meisjesschool, op eene schitteren de wijze het ingangsexaam bij de Brussel- sche Regentessenschool komt af te leggen. Mej. Tedesco was de eerste op 16 aan- veerdingen. De heer Camiel WALLEGHEM, van Langemarck, leerling van het Gemeente Kollegie van Yperen, komt de 4" aanvaard te zijn bij de Normale Afdeeling voor het middelbaar onderwijs van den laagsten graad te Brugge. Onze beste gelukwenschen aan beiden De lagere hoofdschool voor meisjes onzer stad, bestuurd door Mejuffer L. Van der Haeghen, komt zich op nieuw te onderschei den en op eene nog schitterender wijze dan de voorgaande jaren. Mejuffer Adèle COLLON, leerlinge dezer school, heeft zich aangeboden te Luik, ten einde aanveerd te worden in de normaalsec tie voor het vormen van regentessen. Op 35 mededingsters, bijna allen gediplomeerde onderwijzeressen, is Mej. Adèle Collon de dertiende aangenomen. Toont deze uitslag niet onbetwistbaar dat het onderwijs, hetwelk onze dochters ontvan gen in de betalende meisjesschool, voortref felijk is Al onze gelukwenschen aan Mejuffer de bestuurster en het onderwijzend personeel, alsook aan Mejuffer Adèle Collon. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 11; Vrouwelijk id. 10. Huwelijken: Van Damme, Augustinus, steenbakker, en Malfait, Maria, dagloonster.Decbesme, Gaston, onder-luitenant der artillerie, en Beaucourt, Valentina, zonder beroep Sterfgevallen: Poot,Leonardus, hovenier, 83 jaren, echt genoot van Isabella Verbanck, Brielen( Yper). Braem, Regina, zonder beroep, 78 jaren, echtgenote van Ferdinandus D'haene, Mee- nenstraat. Knockaert, Philomena, kant werkster, 26 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Allewaert, Barbara, zonder beroep, 64 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Goddyn, Rosalia, zonder beroep, 72 jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Verhelst, Petrus, zonder beroep, 85 jaren, weduwaar van Isa bella Verhack, Rijselstraat. Markey, Maria, zonder beroep, 14 jaren, Meenenstraat. Tiberghien, Virginia, zon der beroep, 76 jaren, weduwe van Albertus Verbrugghe, Tempelstraat. Debacker, Paulina, winkelierster, 74 jaren, echtgenote van Désiré Blieck, Dixmudestraat. Ver bek©, Gustaaf, daglooner, 46 jaren, onge huwd, Meenenstraat. Devoldere, Alois, schoenmaker, 20 jaren, ongehuwd, Meenen straat. Arnout, Maria, zonder beroep, 30 jaren, echtgenote van Karei Rommelaere, Meenen straat. Petitprez, Joanne», zonder beroep, 79 jaren, weduwaar van Cecilia Vlaemynck, Rijselstraat. Wullepit, Amelia, zonder be roep, 80 jaren, weduwe van Franciscus Coene, Wenninkatraat.Callewaert, Petrus, reepmaker, 71 jaren, echtgenoot yan Maria Despeghel, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 7. Vrouwelijk id.. 3. Woensdag, 2" November 1887, zullen de bu- reelen van bet stadhuis te middag gesloten worden. PoPERMGHE. De uitslag der kiezingen is verre van de heilige poperinghsche kliek te bevredigen. De eenige ernstige mannen die er deel van maken, hebben heel wel begrepen dat hunne kandidaten wel diep in de openbare denk wijze moeten gevallen zijn om maar zoo be trekkelijk een klein getal kiezers naar de stembus te kunnen brengen hebben, niet tegenstaande den grooten dwang die de gees telijkheid op het kiezerskorps bad uitgeoe fend. 't Is eene overwinning op zijn Pyrrhus, zegde een katholieke matador, toen hij in de grootste verwondering den uitslag der kiezing vernam. M. Vanderheyde ook beeft bet zóó wel begrepen dat hij niet gewild heeft dat men het vaandel uitstak in den katholieken kring, betgeen nogtans in dit geval, altoos plagt gedaan te zijn. Er was geene worsteling, zal men mis schien zeggen, dus moest men geene betoo ging doen. Waarom dan, over drie jaar, wanneer er ook geene worsteling was, hieldt gij zulk een lawijt! Heeft man alsdan het vaandel in den katholieken kring niet zien waaien en heeft uw muziek de stad niet door- loopen om de nieuw gekozenen to gaan be groeten Waarom hebt gij thans de zelfde betoogin gen niet gedaan Omdat gij u verpletterd gevoeld onder de onverschilligheid uwer eigene matjes, die moede van u zijn. Ziehier eenige bedenkingen ons door den uitslag der kiezing ingegeven MM. Dewulf en Baeckeroot, waarvan wij de kandidatuur voorgedragen hebben, zijn aan het hoofd der lijst doorgegaan, terwyl M. Vanderheyde, de uitvoerder der zwarte bevelen der geestelijkheid, maar den derde voorkomt en dat... M. Lava, de kalote van zuiver bloed, zooals hij het zelf zegde in de laatste vergadering van den Kring, de toe komende martelaar des geloofs, maar 379 stemmen bekwam. Zooals wij gezegd hebben, in onze laatste briefwisseling, daar zijn te Poperinghe 1012 ingeschrevene kiezers, en 571 alleenlijk heb ben zich naar de stembus begeven. Er zijn dus 431 onthoudingen Het getal der onthoudingen bestaat dus grootendeels uit onafhankelijke liberalen, die, uit politieke beweegredenen, zich naar de stembus niet begeven hebben, en yan een getal katholieken, insgelijk onafhankelijk, die al hun publiekelijk onthoudende, aan hunne meesters hebben willen bewijzen dat zij misnoegd zijn over de wijze waarop de zaken der stad beheerd worden. Maar 't en is niet al; bij de 431 onthou dingen moet men nog de witte briefjes voegen voortkomende der kiezers die, gedwongen zijnde te gaan stemmen, op deze wijze ge protesteerd hebben tegen de kandidaten der geestelijkheid. Dus op de 1012 ingeschrevene kiezers 379 stemm. bek. 399 400 416 420 421 433 en er Burgemeester te worden met M. Ret ain als bijzondere secretaris, heeft maar 416 stemmen bekomen, terwijl er 596 kiezers door hun briefje of hunne onthouding, hem geheel beleefdelijk uitgenoodigd hebben naar zijn keuken terug te keeren om er snoek te eten. Wij hebben dus maar ons te beloven over ien uitslag der kieziugen, die eens te meer bewijst dat de meerderheid der kiezers het gedrag afkeuren van de genen die in den raad zetelen. Dat men nogtans niet houde staan dat onze zeemzoete geestelijkheid zich ditmaal met de stemming niet bemoeid heeft, met dezelfde drift en dezelfde werkelijkheid als in de dringende omstandigheden. De gezalfden des heeren, in tegendeel, hielden er sterk aan hunne politieke macht te laten zien, dat zij, om zoo te zeggen zich zelve overtroffen hebben. 't Is alzoo dat een hunner, waarschijnlijk dö Poperinghenaars aanziende als te B... om onderling elkaar te onderwijzen, tijdens de algemeene vergadering in den K. K. zich aangesteld heeft om zijne partijgenoten te leereu stommen...!! Ten zelfden dage zag men aan de ingang deur een andere gerokte Escobar al de per- Bonen, welke zich naar de vergadering bega ven, in oogschouw nemen. Die heerschap was verre van beleefd te zijn, en toen er eens, bij geval, iemand was, weinig gewoon aan de te vervullen vereisch- ten,hij bekeek ze alsof hij ze wilde inslokken. MM. Lava heeft maar Quaghebeur Lebbe Vanderheyde Baeckeroot Dewulf Van Caeyseele Volgens die cijffers, M.Vanderheyde,de deus ex machina van de ultramontaansche kliek, de vreemdeling vol pretrentie, die eertijds, in zijn zotten hoogmoed, zich verbeeldde ge roepen te zijn om Poperinghe te herschapen De uitslag der ballotagie van Yperen had Zondag laatst, onze kaloten tot de grootste vreugde gebracht. Om hunne overwinning te vieren zijn zij in massa naar den k.k. gegaan waar kapelaans, abeetjes en marolliens, op de teêrhartigste wijze gesympathiseerd heb ben. Het was waarlijk raar om zien, die mannen met hunnen zwarten rok aan, de drijbek op een oor en een korreboutje in den mond, dolzinnig hun glas in de hoogte heffen en drinken op de uitroeiing van den laatsten der geuzen Onze briefwisselaar van den k. k., oogge tuige van het hierbovenstaande, verzekerd ons dat er vele leden van den kring geheel geschandelizeerd over dit gedrag en een oude katholiek, in zijne verontweerdiging, Z6gde hem in zijne oor Helaas waar zijn de tijden van de Ver- ghoten, der Rijsmans, der Vuylsteken, die wij alsdan voor herders hadden? Vandaag, wanneer wij dit beweenlijk schouwspel aanzien, mogen wij vreezen dat het geloof welhaast verloren is. BRIELEN A ARS. Wilt gij een goede eer behouden, dan moet gij volstrekt deze bijzondere punten indach tig houden. Ten 1". Tracht uwe ooren te stoppen den Zaterdag avondals de kalotengroep zich op een eerlijke manier vergeestigt dat is te zeggen als men schreeuwt en tiert tot den Zondag morgend, en geheel de buurt niet slapen kan van het oorverdovend rumoer, en doet of zegt dat gij niets gehoord hebt Dan zult gij van hen geëerd en bemind worden. Ten 2e.Houdt u altijd gesloten in het huis des 's avonds, steekt uw hoofd niet uit de deur, want Stieldoeners, die des 's avonds geerne een luchtje schept, laat dit alles varen, afzonder lijk inden pruimentijd, want men zouu gauw vordenkenOok den Yzerpaus en zou in zijn hand niet kijken om te zeggen twee luiaards zijn tot alles bekwaam, zelfs om in een hof te breken, en o, ik huiver er van dat goddelijk woord wil ik niet meer uitspreken wij vergeven het immers hem, is hij niet de God der welsprekendheid die man isonfaalbaar Ten 5°.Laat de kerkeboeleersters pater nosteren en bijbelen lezen als Silles kliek, ja daarmêe verlossen zij zielen uit het vage- vier, bijzonderlijk met aan de deuren te luis teren, en te loeren en te sluiperen als spoo- ken langs de huizen om dan aan de belkoord te gaan trekken, 's Avonds, ja doet weer als of gij niets zietgij zult boetveerdigheid doen. Nu eindig ik, met deze zonderlinge punt jes, indien er zijn mochten die begeeren er nog eenige te weten, dan behoeven zij dat slechts schriftelijk te vragen. Uit een lachertje. Groote Internationale prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid te Brus sel 1888. Het groot Internationaal werk, aan hetwelk eenieder een schitterende bijval verzekerd, heeft weeral eene groote schrede vooruit gedaan. Het Uitvoerend Comiteit heeft M. S. Lee Bapty, tegenwoordig alge meene bestuurder der koninklijke en. stenlling te Manchester, tot algemeen© Cc missaris benoemd van het Britiscb Keizer voor den grooten prijskapap van 1388. bekwame Bestuurder is conce3sionneris ve: klaard van 20,000 vierkante meters om et de Britische afdeeling van Manchester op t< richten. Wij zullen dus, in de tuinen vai den Grooten Prijskamp van 1888, de prach tige marktplaatsen en de centrale koepel zien welke de bewondering uitmaken van al de be zoekers der Britische tentoonstelling. De engelsche afdeeling zal een der voor naamste aantrekkelijkheden zijn van dien be langrijke onderneming waarover België, ten rechte zoo trots is. LE GLOBE ILLÜSTRÉ, paraissant chaque Dimanche, en 16 pages, avec 7 ou 8 gravures. Prix d'abonnement, Belgique 1 an franco, fr. 10. 6 mois franco, fr. 5,50. 3 mois franco, fr. 3. Le volume d'une année renferme 800 pages et plus de 350 gravures. Sommaire du n° de ce jour. Le numéro qui parait ce jour, publie les portraits du genéral Caffarel, Lorentz et de la Comtesse de Boissy, dont il est tant parlé a Paris a propos de la question du trafic des décorations, faveurs etc. La suite de la revue comique du salon de peinture de Bru- xelles, qui obtient un si grand succès. Un beau dessin de la vue intérieure de la Bourse a Anvers. La reproduction du tableau si plein de sentiment la dernière étape de Coco. Le portrait du professeur M' Sbriglia de Paris et les derniersSacrements d'après Henry Mosier. IJPEREN 22 October 29 October. Tarwe 98,800 18-50 37,300 18-50 Rogge 2,600 14-75 1,600 15-12 Haver 1,000 14-25 3,300 14-00 Erweten 900 20-00 1,000 18-00 Boontjes 300 19-50 000 00-00 Aardap. 8,000 6-50 5,000 7-00 Beter 12,117 325-00 8,232 525-00 Eiers,26 3-15 2-80 STAD JIJPEREN. LUISTERLIJKE PRIJSKAMPEN met het gegeven door de VEREENIGDE KAARTSPELERS, met medehulp van het Stadsbestuur, aangeboden aan alle Maatschappijen en Liefhebbers. o PRIJZEN: In iedere herberg worden de volgende prijzen uitgeloofd: 1" Prijs 6 Franken. 2" id. 4 id. 3s id. 3 id. 4® id. 2 id. Zondag, 30 October, in de herberg St-Maartens Nieuwweg, bewoond door Ch. Boutens. Zondag, 6 November, op de Nieuwe Houtmarkt, bij Jolyt. Een Eermetaal zal gegeven zijn aan de Maatschappij welke het grootste getal leden zal aanbieden en die zullen tegenwoordig zijn in de speling. FQOIVVAARDEN Art. 1. De inschrijving begint ten 2 uren en wordt gesloten ten 4 uren, achter dezen tijd kunnen de Maatschappijen voor het eermetaal niet meer mededingen. Art. 2. Het is allen liefhebber toege laten zich te laten inschrijven zoolang de eerste ronde niet voorbij is; nogtans, de lo ting eens begonnen, kunnen de ingeschre venen niet mededingen voor het eermetaal. Art. 3. Het is verboden welkdanige teekens te geven noch te ontvangen, welke zouden kunnen het minste bedrog daarstel- len, de overtreders zullen uit den prijskamp gebannen worden en al hunne rechten lot denzelven verliezen. Art. 4. Het spel is de jongman met 6 kaarten en beslaat uit 15 schreven. Art. 5. De volgende orde voor het spel is genomen mariage, boogen, leegen, zot en spel. Art. 6. Dc maatpaaier is altijd de eerste aanblijver. Art. 7. De inleg is bepaald op 15 cent Art. 8. Elke speler op zijne naamaf- roeping afwezig, is verbeurd verklaard en kan in den prijskamp geen deel meer nemen. Art. 9. Alle geschillen welke zouden kunnen plaats hebben zullen onwederroepe- lijk door de commissie beslist worden. De Eere-Voorzifter, SER VA IS O TE. De Algemeene Secretaris, JULES ROTIERS. De Algemeene Commissaris, ARTHUR GRYFFON. VAN DEN 7 TOT DEN 28 OCTOBER 1887. i V JOURNAL DE LA EAMILLE, GRANEN verkochtte midden prijs rerkochlte mlddonprli» enz. kwantiteit p. 100 kilo. kwantiteit p. 100 kilo. '.*t

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 3