BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. VERSCHIL1JG NIEUWS. kwijnende, pruilende, vadzige, ingeregen x wespengestalten, gij muziekvermoorden- y> de, romansverslindende dochters der mode en der ijdelheid, gij zijt evenmin geschikt )i voor het huwelijk als een jong hoen om het toezicht over veertien kuikens te houden. Wilt gij weten wat noodig voor u is, lieve meisjes Meer vrijheid en minder dwang van het zoogenaamd fatsoen meer in de n keuken en minder in de salon zijn meer lichaamsbeweging en minder op de sofa liggen meer puddings maken en minder piano spelen meer gulheid en minder ge- maakte zedigheid steviger ontbijt en min- der winderigheid van manieren. Weest >1 wat losser, wat; minder slavinnen van de mode, ademt de zuivere atmotsfeer van vrijheid in, en wordt zoo iets schoons en n beminnelijks als waarvoor de natuur u be- stemt heeft. IJperen, 5 November 1887. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 56,982-17» Onbekende, 2-20 Omhaling gedaan in den Sultan, 5-80 Busse der Bekwaamheidskiezers in de Sana Soucis 18-00 Totaal, fr. 57,008-13 Uitgaven tot heden, fr. 55,151-46 Blijft in kas, fr. 1,856-67 Ypcrliugcn! "Wilt gij eene waardige gedenkenis hebben van den betreurden kunstschilder Karei Van Kemmel, die uw aller vriend was Wilt gij u eenige fraaie en kunstrijke schilderijen aanschaffen, die de scheppingen zijn van onzen overleden stadsgenoot K. Van Kemmel, wiens kunstroem u niet onbe kend is Wilt gij, in een woord, toonen dat gij de kunst nog lief hebt en hoogschat, vooral als die kunst de vrucht is van het vernuft eens Yperlings Gaat dan morgen, Zondag, om 11 ure 's morgens, zeer stipt, naar het Koffijhuis St- Sebasliaan, waar de openbare verkooping plaats hebben zal van een tiental schilderijen, de beste kunstgewrochten van den heer K. Van Kemmel, wiens werken nu zoozeer ge zocht zijn. Een verzamelaar is er in gelukt die bijeen te krijgen en biedt ze nu aan de kunstmin nende vrienden en kennissen, aan medebur gers van den kunstschilder Van Kemmel te koop. Het zijn 1° Een Straathoek; 2° id.; 3° De Bevelhebber der Pompiers van Yperen; 4° De Degen na liet gevecht 5° Een Modegek; 6° Een Oudheidskenner 7°, 8°, 9° en 10° Vier Vioolspelers. YPERLINGEN! Allen dus naar die verkooping! Het is mis schien de laatste en eenige gelegenheid, die gij hebben zult om u eene gedenkenis van tenen genialen vriend, eenen talentvollen Yperliug aan te schaffen. Dat men het voortzegge De heer Jan JUSTICE, oud-leerling van on3 Stads-Kollegie, komt met veel bijval zijn overgangsexaam van het le tot het 2e studiejaar hij de Normaalschool der Huma niora, te Luik, af te leggen. Hij is de tweede per orde van verdienste. Wij vernemen met genoegen dat een onzer verdienstelijkste beeldhouwers, de heer Ed. Fiers, van Yperen, in de tusschenlandsche tentoonstelling van Boulognc-sur-Mer, een eere-diploma en eene gouden medalje ver kregen beeft. De heer Ed. Fiers had een marmeren beeld, (de eerbaarheid) tentoon gesteld. Onze beste gelukwenschen aan den be kroonden kunstenaar 1 BURGERSTAND van den 28 October tot den 4 November 1887. Geboorten: Mannelijk geslacht. 2; Vrouwelijk id. 3. Sterfgevallen: Deleu, Julia, dagloonster, 67 jaren, echt genote van Petrus Knockaert, Ravestraat.— Lefever, Bodewijk, daglooner, 59 jaren, echtgenoot van Sophia Strobbe, Meenen- straat. Debusschere, Pelagie, zonder be roep, 86 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Devos, Henri, kommissionnaris, 72 jaren, echtgenoot van Isabella Goudeseune, Lange Thouroutstraat. Grémonprez, Désiré, landbouwerswerkman50 jaren, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 2. POPERIMGHE. Zondag laatst had, in de Philharmonie, het laatste concert van het maatschappij-jaar 1886-1887 plaats. Het is met den besten uitslag bekroond geweest. Een uitgekozen en talrijk publiek vervulde de groote zaal der Maatschappij, en de toe hoorders waren allen even voldaan over den aangenaam doorbrachten avond. De Gentsche liefhebbers-artiesten en M. Wauters, fort-ténoreerste prijs van het Koninklijk Conservatoir van Gent, hadden welwillend hunne medewerking willen ver- leenen en het is dank aan hun talent dat de Philharmonie het concert van 30 October onder deze zal mogen tellen welke eene aan gename geheugenis verwekken zal bij al dezen die hetzelfde hebben bijgewoond. M. A. B..., begaafd met een echt kunstge voel, bezit eene allerschoonste basstem, welke hij reeds met veel gemak eene leiding geeft. In de Chalet hebben wij kunnen öor- deelen over de uitmuntende kunstmatigheid zijns gezangs en het groot gemak zijner uit voering; In de Cor, van Flegier, is het bo venal door de rijkheid waarmede hij dit treffend zangstuk heeft wedergegeven, dat men den artiest naar waarde heeft kunnen schatten. Aanhoudende toejuichingen en een bis hebben hem bewezen hoeveel plezier hij gedaan heeft in de stukken weike hij gezon gen heeft. M. Wauters, die reeds zijne proef gedaan had in 't Gentsen Conservatoir, is op de hoogte zijner kunstfaam gebleven welke hij in zijne geboortestad verworven heeft. De moeilijkheden bestaan voor hem niet, en het publiek, na de uitvoering van zijn groot aria Jerusalem, heeft hem een ware ovatie ge daan. En hij verdiende het, want zelden viel het ons te beurt eene helder en aangenamer stemme te mogen hooren. De tweezang van 't Crucifix, dit schoon zangstuk van Faure, gezongen door M. A. B. en M. Wauters, bracht grooten indruk te weeg en werd met begeestering hervraagd. MM. B. en Wauters, hebben zich welwillend aan de begeerte des publieks ten dienste ge steld, die door zijne toejuichingen bewezen heeft hoe aangenaam het hem was dit schoon stuk. zoowel gegeven, te mogen hooren. Het kluchtige deel des concerts was toe vertrouwd aan M. A. D. M., zanger in dat vak. Hij heeft zich wel van zijne taak gekwe ten en men had een slecht karakter moeten bezitten en echte ijzerbijter zijn, om niet te moeten schaterlachen, toen hij zoo aardig en zoo levendig zegde A bas les pianos! en un homme a la mer. Wij hebben veel kluchtzangers gehoord, maar waarlijk, wij hebben er weinig ontmoet die zoo gemakke lijk de geestigheid door zijn publiek deed deelen. Ook de artiest werd zeer gefeestvierd en daverend gebisseerd M. G. B. heeft ons iets gegeven op de Matauphone, een speeltuig waarvan de tonen zoo licht en zoo zoetluidend zijn. Hij heeft zijn publiek begeesterd, dat, niet te vrede de stukken toe te juichen welke zich op het programma bevonden, nog een bijge voegd stuk gevraagd heeft welk de artiest met veel welwillendheid gegeven heeft. De Marche des Pschutteux, waarmede het concert een einde nam, was een ware triomf voor al de artiesten De wijze waarop zij werd uitgevoerd, was zeer origineel en zij heeft veel bijval genoten. Onze oprechtste gelukwenschingen aan den begeleider M. Roels, zijne taak was niet gemakkelijk, en hij heeft gelukt, zonder het minste nadeel den zangeren toe te brengen, om al de bij zonderheden der begeleiding te doen uitschij nen. Onder de stukken welke door de harmonie werden uitgevoerd, wij hebben veel bewon derd de scboone ouverture van concert door M. Van Elslande en eene valse van Gung'l. Beide werden goed uitgevoerd; er werd ook in acht genomen een welgeorchestreerde pas-redoublé van M. Wittebroodt, Muziek meester der pompiers van Yperen. Voor dat wij eindigen, wij moeten, in name der leden van de Maatschappij, de heeren artiesten bedanken, die zoo welwillend hun ne medewerking verleend hebben in het concert, en wij rekenen zekerlijk in de Philharmonie hun nog te mogen toejuichen. Over eenige dagen hebben wij bij gevalle in een fransch dagblad een verslag in het lang en in het breed gelezen over het Festi val van Belle, alwaar het muziek van onzen gebui3den advokaat er zich heeft naartoe begeven ten koste der contribuabelen, en al waar het ter groote verontwaardiging van al de muziekkenners, zich geoorlofd heeft op eene ellendige wijze, het bewonderensweerdig stuk van Meyerbeer, la Marche aux flam beaux, den nek om te vringen. 't Is daarom dat la Bailleuloisehet legi- timistisch blad der streek en bijgevolg poli- tiekelijk bevriend met onze congregaais, is allergierigst op zijne loftuigingen tegenover de artiesten van M. Wertz, terwijl zij onuit putbaar is voorwat de andere muziekmeesters betreft die deel aan deze muziekvereeniging genomen hebben. 't Is alzoo dat zij met begeestering spreekt over de uitvoering der harmonie van Belle, onder het bestier van den uitmuntenden meester, M. Charles Volcke; dat zij zegt dat de voortreffelijke Philharmonie van Ar- mentiers, bestierd door M. Stappen, zijne toehoorders als betooverd heeft door het geven barer grande Fantaisie sur le Trouvère, en dat zij met geluk bestatigt dat het muziek van Hazebrouck, bestierd door M. Bluset, merkelijke en zeer ernstige vooruitgang gedaan heeft, enz., enz. Wat het muziek van Poperinghe betreft, la Bailleuloise vergenoegt zich het te ver gelijken met dit van.... Vieux-Berquin, eene gemeente van eenig honderd zielen Is de vernedering groot genoeg voor de Compernollekens, wiens Kattemuziek jaar lijks zooveel duizend franken kosten aan de Poperingsche lastbetalers Het zelfde dagblad zegt verder dat de Poperingsche Harmonie, met hare MA GNIFIEKE KLEEDIJ, de oogen des pu blieks op haar trok....? Is het niet om zich dood te lachen? En zullen de schimmen van Yan Compernolle in hun graf niet opgesprongen zijn van hoo- veerdijtoen de goede man van uit den he mel, waar hij thans verblijft, zal door een fransch dagblad vernomen hebben dat do uniform van vóór den Zondvloed en die reeds verre begint versleten te zijn van den muziek- troep van den sire Van Framboisie, de oogen der Bellenaars heeft naar zich getrokken terwijl men hem hier geheel en al heeft afge schaft, omdat hij algemeen bespot werd. De storm van Zondag. Zondag morgend heeft er een storm gewoed, zooals wij er in langen tijd geen gezien hebben. Hij is in den nacht begonnen en heeft tot 's mid dags voortgeduurd. Veel schade is er aan gebouwen en beplantingen toegebracht. In Gent werd er op verscheidene plaatsen groote schade aangericht. Aan de kerk van H. Kerst en aan Sint-Jacobs werd het dak van een huis bijna geheel afgerukt. In het Godshuishammeken kwam rond 8 ure eene dakpan naar beneden, juist nevens het hoofd van eenen melkboer. De draak van het belfort waggelde op on rustbarende wijze, terwijl de vlaggen welke uitgestoken waren om de wapenopneming der burgerwacht af te zeggen, aan flarden gescheurd werden. Langs alle straten zag men weldra dak pannen en schaliën. Op het Nieuwland is het dak van het vod- denmagazijn van M. Gallant ingestort; in den Ham zijn schouwen omgevallen en rui ten en vensters ingeslagen, die gesloten waren. Op de Kleine Botermarkt is het hoekhuis nevens de herberg de Kleine Botermarkt, erg beschadigd, een deel van het dak is weg. Op de Vrijdagmarkt is van in den vroegen morgen een kraam met porceleinwerk om geworpen, zoodat de ongelukkige kramer zeer veel schade had. In de Vlaanderenstraat is een glazen dak ingestort van het huis van den heer Van Loo, photographe. In den hof van de dierentuindreef, recht over de eerste passerelle, zijn verscheidene hoornen uitgewaaid, waarvan één over de afsluitingshaag op het voedpad is gevallen. De hoornen zijn van de laatste bladeren en velen van bijna al hunne takken beroofd. De wandelingen der stad waren Zondag met doode takken overdekt, 't Ziet er thans echt winterachtig uit. In den hof van M. Jan Casier, Dok, is een grooten boom uitgeworpen geworden. In den hof van M. VanHoutte, Gentbrug- ge, werd ook een boom ontworteld en op eene broeikast van orchidecéo geworpen; men re kent op 3000 fr. schade. Langs de spoorwegen zijn overal telegraaf draden en palen afgeslagen die zeker stoornis in den dienst zullen hebben te weeg gebracht. In den hof van het Paleis der Academiën te Brussel, werd een wilg van meer dan een meter omtrek in twee gebrokenin zijnen val verbrijzelde hij een dikken arduinen dek- steen van den afsluitingsmuur. In de Groendreef en in het park is de scha de aan de boomen zeer groot. Te Denderleeuw heeft het orkaan in de statie zelf veel schade aangericht, Een der signaalmasten wegende 7 tot 800 kilogram men, is omgeworpen. Van 9 tot 10 uren is het verkeer der trei nen op de lijn van Edembodegem naar Aalst onderbroken door het groot getal telegraaf palen welke omgerukt waren. Eene kist vitrienglazen, wegende onge veer 300 kilos, is van eenen wagon geslin gerd. Te Antwerpen is de schade overgroot. De binnenschuit Espérance, patroon Vandenplas, liggende Cockerilikaai., is ge zonken. De bemanning heeft zich kunnen redden. De vernieling van daken, schouwen, enz., gaat alle gedacht te boven en talrijke boo men werden ontworteld. Te Oostende is het tempeest insgelijks zeer geweldig geweest. De zee stond zeer hol. De sneltrein van Oostende naar Bazel is 's namiddags zonder de post moeten vertrek ken. De maal tusschen Dovers en Oostende was nog niet aangekomen. Langs heel de zeekust schijnen de uitwer- selen zeer groot geweest te zijn. Vreeselijke brandramp te Duinker- ke. Woensdagavond is ten gevolge eener ontploffing de petroolraffineerderij van de heeren Trystram en C°, in brand geraakt. Een ketel, die diende tot zuivering van de olie, ontplofte rond halfzeven ure. De vlam. men liepen zoo snel voort dat in weinige oogenblikken zelfs de woningen van de werk lieden nabij in brand stonden. De vergaarbakken hielden ongeveer 40ÓO hectoliters ruwe olie en in elk dier bakken ontplofte op zijne beurt, er waren er in het geheel 10. Die ontploffingen brachten schrik en verwaring te weeg. Op het oogenblik der ramp waren er een twaaftal werklieden bezig aan het ralfinee- ren 7 hunner werden gekwetst, drie daar van zijn zoo gevaarlijk verbrand dat aan hun behoud wordt getwijfeld. De bestuurder der raffineerderijM. Du- miny werd gekwetst aan gelaat en handen de concierge,zijne vrouw en hunne twee kin deren zijn alien vier met hevige brandwon den weggevoerd. Toen de vlammen gedeeltelijk bedaard waren, is door de pompiers het verkoolde lijk gevonden van een genaamden Tourez, vader van zes kinderen. Zijn lijk lag tegen een halfïngestorten muur. M. Trisram, afgevaardigde voor Duinker- ke, werd onmiddellijk verwittigd over de ramp welke zijne fabriek had getroffen. 7 September. De dagbladen van Brussel melden dat de exploiten van deurwaar ders op het stadhuis te Brussel met honderden toekomen. Al degene die in de slag van 7 September een blauw oog of een dikken neus hebben ontvan gen, vragen niet meer of min dan 1000 fr. scha devergoeding. Al die vragen komen uit dezelf de bron voort.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 2