Gazelle van 'I arrondissement IJperen. POLITIEKE BERICHTEN. ft' 102. Jaar. Zondag I ln December 1887. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. Bareel: Bixmadcitrsat, 18. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMEK s SS centiemen den regel. Britren en pekken moeten vraohtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. t-90 jaar» voor de stad; fr. 4-50 veor geheel Belgte, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het u timmer. Men schrijft in op al de postbureelen. De personen die een abonnement aan de TOEKOMST nemen, voor 1888, zullen van heden tot op 31 De cember het blad kosteloos ontvan gen- KIEZING van eenen Voorzitter der fraasche Republiek. De kwestie van het kiezen van eenen voor zitter der fransche Republiek is opgelost en op zoo vredelievende wijze dat wij er de Franschen geluk mede moeten wenschen. De gekozene is M. Sadi-Carnot, die M. Grévy vervangt en benoemd is voor een ter mijn van zeven jaren. Wij moeten zeggen dat de heeren Jules Ferry en de Freycinet, door van hunne kandidatuur af te zien, bewijzen hebben ge geven van veel vaderlandsliefde en den dank verdienen van al de Republiekeinen, om al- 2oo veel te hebben mede geholpen ten einde de rust in Frankrijk te handhaven. Eerste stemming. Het getal stemopnemers is 36 Ten 3 ure 50 verklaart M. Leroyer de stembus gesloten. Daarbij stelt bij voor de zitting te heffen tot 3 ure voor bet opnemen der stemmen. Rechts wordt geroepen Neen Echter wordt de zitting geschorst tot 4 ure 30, wanneer de uitslag der eerste stem ming wordt bekend gemaakt. Hebben bekomen MM. Sadi-Carnot. 302 stemmen. Ferry212 Generaal Saussier. .148 de Freycinet 76 Generaal Appert 72 Brisson 66 Floquet5 Witte briefjes 13 Getal stemmers. 852 Deelnemers849 Volstrekte meerderheid 425 Dewijl dus niemand de vereiscbte meer derheid beeft bekomen, moeten worden over gaan tot eene tweede stemming. Alvorens de stemming aanvangt heeft de Union des Gaucbes nog eene beraadslaging gehouden. Op de vergadering der Union des Gau- ches beeft M. Ferry verklaard af te zien van zijne kandidatuur ten gunste van M. Sadi- Carnot. Ook M. de Freycinet handelde eveneens waarop de vergadering bet volgende dagor de stemt De groep'neemt akte van de vaderlands lievende onbaatzuchtigheid van M. Ferry en op haar voorstel beslist zij te stemmen voor M. Sadi-Carnot. Sadi-Carnot, President. Nauwelijks is de stembus heropend voor de tweede stemopneming of M. Ferry nadert M Sadi-Carnot en drukt hem de band. Langs alle zijden gaan daarop toejuichin gen-omhoog. Daarna stapt M. Ferry bet halfrond in waar bij terdeeg wordt geluk gewenscbt met zijne beslissing. Er wordt geroepen Leve de Repu bliek Daarop verlaat M. Ferry de zaal. Even als na afloop der eerste stemming wordt de zitting geschorst terwijl de stemop neming geschiedt. Deze is geëindigd ten 6 ure 30, waarna de voorzitter den volgenden uitslag bekend maakt Getal stemmers, 842 Nietige briefjes 15 Geldige stemmen 827 Volstrekte meerderheid 414 M. Sadi-Carnot 616 stemm. Die afkondiging doet donderend gejuich ontstaan in bet centrum en op de banken der linkerzijde. Markies de l'Angle Blancmanoir keert bet hoofd naar de linker zijde en roept de leden daarvan toe Gij trekt een lachend gelaat tegen uw slecht geluk. Het antwoord daarop is een algemeene kreet van Leve de Republiek Daarna vervolgt de voorzitter Generaal Saussier, 186 stemmen Ferry 11 de Freycinet 5 Generaal Appert 5 Félix Pyat 1 Na nogmaals te hebben geroepen Leve de Republiek 1 wordt M. Sadi-Carnot gepro clameerd tot president der Fransche Repu bliek, voor een tijdvak van zeven jaren. Die proclamatie wordt links beantwoord met den hernieuwden kreetLeve de Repu bliek M. Leroyer verklaart daarop da zitting der Nationale Vergadering gesloten. Het is nagenoeg 7 ure. De nieuwe president. M. Marie-Franqois-Sadi Carnot, is de klein zoon van generaal Carnot, den beroemden conventionnel, wiens standbeeld ingehuldigd werd op bet Laar, te Borgerhout, bij Ant werpen, op Maandag 1 Mei '1865. Deze plechtigheid werd bijgewoond door den heer Hippolyte Carnot, zijne echtgenoo- te en zijne twee zonen, dus dat M. Sadi-Car not, thans de nieuw gekozen President der Fransche Republiek, bij dit feest is tegen woordig geweest. Toen bij daar stond, slechts 28 jaar oud zijnde, zal hij er ver van af zijn te kunnen denken, dat hij 22 jaren later, Frankrijk zou besturen in do plaats van Napoleon III, die alsdan nog in volle glorie troonde en wiens familie altoos door de Carnot's werd bestre den. De nieuwe president werd geboren te Li moges den 11 Augusti 1837 en treedt bijge volg in zijn 51° jaar. Hii is de jongste van de kandidaten die op rang stonden voor bet presidentschap. Bestemd voor bet beroep van ingenieur, deed hij schitterende studies in de Ecole po- lytechnique en in bet Instituut van bruggen en wegen. Toen hij, in 1873, dit gesticht ver liet, met een diploma van eersten graad, was bij eenigen tijd bijgevoegde secretaris van den raad van bruggen en wegen, en vervol gens ingenieur te Annecy. Hij was bet die de groote brug van Collanges, over de Rhone legde. Rond het einde van bet keizerrijk begon bij zich te bemoeien met de openbare zaken, waarin bij ingewijd was door zijnen vader, Henri Hippolyte Carnot, den gunstig geken- den^staatsman, enden 10 Januari 1871 werd bijdoor Gambetta geroepen tot den post van prefect der Seine-Inférieure en inrichter der nationale verdediging in drie departemen ten Na den oorlog werd bij als afgevaardigde gekozen voor de Cóte d'Or en kort daarna werd bij benoemd tot secretaris der repu- biiekeinsebe linker zijde voorgezeten door M. Ferry. De rol welke hij in de Nationale Vergade ring vervulde was die van een zeer warme republiekein, doch zonder overdrijving. Zeer verkleefd aan de liberale zaak en zeer be voegd in speciale kwesties, in financieele zaken, in openbare wei-ken, enz., was bij later tusscben de 363 afgevaardigden, die een 16 Mei deden mislukken. In 1876 vervulde bij met onderscheid de sending van verslaggever van bet budget van openbare werken. Het was den 26 Augusti van hetzelfde jaar dat bij voor de eerste maal ministeriëele functies vervulde, in de hoedanigheid van staatsondersecretaris bij bet ministerie van openbaren werken, onder bet kabinet Du- fsure, het laatste onder bet gouvernement van maarschalk Mac-Mabon Later werd bij minister van financies in bet eerste kabinet van de Freycinet, be noemd ten gevolge der herkiezing van M. Jiles Grévy als president der Republiek in 1886, en later maakte bij insgelijks deel van het kabinet Gobiet. Sedert den val van dit laatste heeft bij voortdurend de Republiek gediend als afgevaardigde, zonder overdrij ving, zonder schreeuwend beslag, doch steeds met dezelfde vastberadenheid. Zijne rechtschapenheid is spreekwoorde lijk. Zijne persoonlijke fortuin wordt geschat op meer dan twee honderd duizend frank inkomen. M. Sadi Carnot, is de vertaler van bet werk van den grooten Engelschen staathuis houdkundige F. Stuart-Mill: La Révolution de 1848 et ses dèiracteurs. De nieuwe President heeft vier kinderen; zijne oudste dochter is onlangs in den echt getreden. M. Sadi Carnot beeft tot beden nog geen kabinet kunnen samen stellen. Het zal zeer moeilijk zijn. DUITSCHLAND. De kiezing van Sadi-Carnot schijnt door Duitscbland goed onthaald te zijn en men aanziet ze als voordeelig aan de rust van Frankrijk. Het Tageblatt noemt bet de verzoenings - kadidatuur der republiekeinen. De Boersen Courrier vindt bet den bes ten keus welke het Congres kon doen. De National Zeitung groet in M. Sadi- Carnot een bijzonder achtbaar persoon. GORDIAANSCHE KNOOP. Het is nog maar een drietal maan den geleden, dat wij eenen oproep deden aan de liberalen om deze aan te wakkeren tot het verspreiden der liberale dag- en weekbladen en dat het Nieuwsbladje ons wel belachelijk vond, als wij het dan ernstig meen den. De liberalen zouden wei dwaas moeten zijn, zegde het dan, om tot de verspreiding van de liberale proza mede te werken; dat hadde hunnen val seffens teweeggebracht; die ver spreiding, in een woord, moeste da katholieken en 't katholicism zeer voordeelig zijn. "Welnu, deliberalen hebben gedeel telijk onzen toenmaalschen oproep beantwoord en aan de verspreiding der liberale bladen medegeholpen. En zij zijn bijlange niet gevallen, 't Nieuwsbladje weet zulks beter nog dan wij. Maar daar ligt de knoop niet. De verspreiding der liberale bladen die over een drietal maanden, volgens 't Nieuwsbladje, de beste troef in de kaart van 't katholicism was, is nu, volgens 't zelfde Nieuwsbladje, (zie zijn nummer van j.l. Zondag) het grootste kwaad, dat in onze huidige samenleving bestaat. Hoe vindt ge 't lezer? Over drie maanden 't beste, dat er was en nu 't slechtste, dat er is! Hoe wordt ge daar wijs uit Een woordje uitleg, Nieuwsbladje- lief? Doch daarbij blijft het niet. Het Nieuwsbladje is niet alleen om tegen ons te donderen en ons voor al wat slecht is uit te geven. De politieke priesters (zijn er nog andere?) zijn in al de kerken en overal aan 't werk om den oorlog ts verklaren aan al de bladen, die de vrije gedachte ver dedigen. Niets wordt gespaard, noch leu gens, noch laster, om de liberale bladen af te schilderen voor al wat verdorven, leelijk en vuil is. Het gaat zooverre dat men de broodrooverij en de vervolging aan prediken durft tegen al wie stout ge noeg is een liberaal blad te lezen of in zijn huis te ontvangen. Op die klerikale en hatelijke han delwijze moet elk liberaal antwoorden met eene ernstige propaganda te ma ken ten voordeele der vrijzinnige bla den. Dat al onze vrienden op de walge lijke sermoenen der politiske pries ters, die alles doemen en verwen- schen, wat met hunne heerschzucht in strijd is en die het volk van langs om meer in de onwetendheid dompe len om het te beter te kunnen naar willekeur uitbaten, de wet der we dervergelding toepassen met al dege nen, op wie zij macht en invloed DE TOEKOMST, HET CONGRES TE VERSAILLES.

De Toekomst (1862-1894) | 1887 | | pagina 1