Gazelle van 't arrondissement IJ peren. POLITIEKE BERICHTEN. Nr 108. 27e Jaar. Zoiidag 22ft Januari 1888. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschil!ige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BIN ft EN L AKD. Bareel: Bixmndettraat. 18. AANKONDIGINGEN 40 centiemen den regel. RECLAMED SS centiemen den regel. Brisven tn pakken saoeten vraehtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT tv. 4-00 jaar» yoop de stad; fr. 4-50 voor geheel België, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het unmmer. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN-WEG.— 4 October 4887. Vertrekuren van IJperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 40-00 12-07 3-00 4-00 6-42— 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck,6-5012-07 6-42 Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20 Gomen, 5-30 8-05 8-20 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53— 5-20 8-58. Roesela re, 6-15 7-45 10-45 12-20 -4-10642. Langemarck-Oostende, 7-2-1 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30 8-20 -9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-162-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. FRANKRIJK. De reaktionnaire en de onverzoenlijke dagbladen zijn altijd op zoek naar schan dalen, ten einde die ten laste der Repu bliek te leggen. Nu spreken zij op eene bedekte wijze van leden uit de hooge magistratuur, die zich aan onzedelijke handelwijze zouden schuldig hebben ge maakt en die als tooneel verdachte huizen in de rue Lafayette en rue des Victoires zouden hebben gehad. Men vertelt onder ander een feit dat reeds eenige jaren geleden zou hebben plaats gehad. Een politie commissaris zou een magistraat op heeterdaad van aansla gen tegen de zeden hebben betrapt. De tweede persoon is een politie-commis saris, die door -schuldeischers zou ver volgd worden, stelliger bewijzen moeten opdragen vooralleer men daar geloof kan aanechten. De president der Fransche republiek, de heer Carnot, heeft de uitnoodiging van den Ooslenrijkschen gezant voor een diner aangenomen. Men schenkt eenige aandacht aan dit feit, omdat Jules Grevy nooit eenige invitatie aannam en diens voor ganger maarschalk Mac-Mahon twee maal officieel bij den Russischen gezant prins Orloff. DUITSCHLAND. De Gazette van Keulen gelooft dat het duitsch keizerrijk eerlang aan den Reichs tag een krediet van 200 miljoen zal vra gen voor militaire maatregelen. De nieuwe wet leger, de socialisten ont moet nog al hevig verzet in den schoot van den duilschen Reichstag alsook meer dere Bondstaten zijn vijandig aan de ver banning welke daarin is voorgesteld. Het Berliner Volksblatt heet die verbanning de droge of bloedelooze guillolien. In antwoord op de nieuwjaarvvenschen der veieenigingen van het Roode Kruis heeft de Duitsche keizer een brief geschre ven, waarin gezegd wordt Vertrou wende op Gods al wijsheid, koester ik de hoop dat de tijd, waarop het Roode Kruis zijne ernstige taak te vervullen zal heb ben, tot zegen des vaderlands, nog lang zal uitblijven. NIET TE ZEERE Het Nieuwsblad je, keurt de kleri- kalen van Ghistel af in hunne doen wijze om eene liberale feeste te storen, als alles daar gebeurd is zooals wij het verteld hebben, 't gene waaraan het Nieuwsbladje twijfelt. 't, Is daar meester van. Maar als die twijfeling bij het heilig papierke hieruit, voortkomt dat het ons beoor deelt naar zijne eigene handelwijze, 't is te zeggen als het gelooft dat wij het onverdraagzame van de klerikale Ghistelnaars overdrijven gelijk of het bladje zulks gedaan hadde,moeste het de daden van liberalen gelden; welnu, dan wenschen wij het profi ciat en wij zeggen dat het wel dik wijls moet gelogen hebben om te denken dat al wat een tegenstrever schrijft leugens zijn. Nu tot daar. 't Is immers ergens voor dat het een discipel van Loycla is. Maar het durft ook beweren dat de klerikalen hier te Yperen nooitgeene liberale feesten gestoord hebben, 't Loopt daar wat te zeere. "Wie was het dan, om maar een voorbeeld aan te halen, die in 1880 het overheerlijk schoolfeest, dat ter gelegenheid van minister Van Humbeeck's bezoek, aan onze stad gegeven werd, stoor de en de leerlingen en schoolvrou- wen uitjouwden en met vuilnissen besmeten? Wie was 't, Nieuwsbladje? Zeker de liberalen, niet waar Nu 't is maar een onbeschaamde leugen te meer, die gij daar uitge kraamd hebt en als wij alles wel na gaan, 't verwondert ons geenszins meer dat gij aan onze beweringen twijfelt, als gij ons volgens uw eigen beoordeelt, wel te verstaan. WAT WIJ ER OVER DENKEN. Om de politie van Ghistel te ver- schoonen, roept het /Vieuwsbladje ons toe: kijk liever eens naar uwe politie! daar is wel een man onder die zichzelven vergeet. 't ls waar, Nieuwsblad je, maar ver schoont dat de politie van Ghistel heeft deze daarom het recht een deel der ingezetenen te laten hoonen en het in zijne rechten als burgers en als Belgen straffeloos de laten krenken En daarbij, hier te Yperen is nie mand daardoor in zijn recht te kort gedaan geweest en de eerlijkheid van den persoon, waarover gezwetst werd, staat verre boven dronken- mansklaps en kon dus door deze ook niet gekrenkt of ondermijnd worden. Het was eenen misstap, eenen ergen misstap zelfs, maar hij is niet te ver gelijken bij het feit van Ghistel, dat honderdmaal erger is. En nochtans wat zien wij. Te Ghis tel blijft het schandigfeit ongestraft, terwijl het zelfrergeten van eenen politieman, en dat nog op een nieuw jaardag, hier te Yperen, eene strenge straf krijgt, die, hoewel misschien verdiend, dat betwisten wij niet, toch nog al erge, droevige, pijnlijke gevol gen hebben zal. Want de gevallene is niet alleen door dien maatregel getroffen. Achter hem bevinden er zich nog twee arme schaapjes van kinderen en eene ongelukkige moeder, die er ook door Ljden en zeer door lijden zuilen. En nochtans, niemand zal beweren dat die beklagenswaardige wezens er eenige schuld aan hebben. Het is voor hen misschien den brood honger, de ellende, de ijselijkste ar moede. En het is niet noodig vader te zijn om medelijden, diep medelij den met den deernisweerdigen toe stand van die ongelukkigen te heb ben. Lafaards, ellendige lafaards alleen kunnen zich in'zulk ongeluk van anderen verheugen. Ziedaar, Nieuwsblad je, wat wij er over denken. Is het vrij en onbewim peld genoeg DE PRIJSKAMPEN. De Moniteur heeft onlangs de uitsla gen afgekondigt van de prijskampen die in Juli 1.1. tusschen de leerlingen der lagere scholen plaats gehad hebben. De gemeentescholen die overal ledig staan en waar de onderwijzers lediggan- gers en luiaards zijn, volgens 't zeggen der klerikale gazetten, die gemeentescho len, zeggen wij, zonden -11,156 leerlin gen naar die prijskampen. Ook moeten al de leerlingen der hoog ste afdeeling dier scholen aan den prijs- prijskamp d^el nemen dus zoowel de slechte ais de goede. De vrije scholen, die overal opgepropt(zijn van leerlingen, nogeens volgens 't zeggen der klerikale bladen, zonden maar 1,373 leerlingen naar die prijskampen. Ook moeien zij enkel hunne beste leerlingen zenden en zijn zelfs vrij, in geval dat het al slechte zijn, er geene te zenden. De aangenomene scholen, die niets dan oude vrije scholen zijn, zonden er enkel 2412 leerlingen naar toe. Dus al de katholieke scholen van 't land hadden maar 3785 leerlingen die zij eenigzins bekwaam oordeelden om aan den prijskamp deel te nemen, terwijl de gemeentescholen, die gedwongen zijn al de leerlingen der hoogste klas te zenden, er 11,156 naartoe zonden. Dus zoo wat ruim dr'emaal zooveel Is 'l welsprekend Jamaar, hoor ik zeggen, dan is het voor de klerikale scholen gemakkelijk om per honderd mededingers meer diplo ma's te behalen en dus met hun onder wijs te bolfen en te stoffen. 3a, lezer, 't moest hun in die voor waarden gemakkelijk zijn om te zege pralen. En toch, niettegenstaande zekere konkelarijen, die onvrijwillig waren en bijna hersteld werden, maar die immer in het donkerste donker gebleven zijn, en toch zeggen, wij hebben de klerikale scho- het onderspit gedolven. De gemeentescholen bekwamen 5893 diploma's, dat is bijna 53 op honderd mededingende leerlingen. De klerikale scholen samen genomen wonnen 1553 diploma's, dat is 41 op honderd mededingende leerlingen. Dus de klerikale scholen blijven nog, in weerwil van allerlei voordeelen en in weerwil van bovengenoemde konkelarijen nog 10 op honderd beneden de gemeente scholen. Is 't niet nog welsprekender Voeg daarbij dat de aangenomene scho len op hun eigen genomen, die ook alle verplicht zijn aan den prijskamp deel te nemen, maar met de beste leerlingen alleen, door die verplichting waarschijn lijk zeer verre onder de gemeentescholen blijven zij bekomen maar 28 1/2 diplo ma's per honderd leerlingen dat is zoo wat de helft van 't getal door de gemeen tescholen behaald. Dat zijn cijfers, die door niemand zul len betwist worden en die een gedacht geven van het onderwijs in de kakscholen gegeven, wel te verstaan voor hen die naar dien uitslag eene school beoordee- len. Wij zijn van dat getal niet; wij heb ben het meermaals gezegd. DE OVEREENKOMST. Het is de heer Feron, Voorzitter der Liberale Associatie, geweest, die eerst aan den heer Bergé, Voorzitter der Ligue libérale, gevraagd heeft om met hem eene vertrouwiijke onderhandeling te hebben, ten einde gezamentlijk te trachten over een te komen over de bijzonderste punten alvorens in officiëele onderhandeling te treden. Die vertrouwelijke bijeenkomst heeft geene plaats gehad, omdat, zegt de heer Bergé, het in het publiek geweten was dat de heer Feron hem geschreven had en omdat hij dan niet handelen kon vooraleer hij de leden van den bestuurraad der Ligue geraadpleegd had. Onze lezers weten wat er van de ver dere onderhandelingen geworden is. De Ofjice de Publicité van Brussel, een gematigd liberaal blad, zegt: Als de Ligue geloofd heeft een goed liberaal werk te doen met den brief te schrijven, dien zij aan de Associatie gezonden heeft, dan bedriegt zij zich. Hare plicht is de eendracht tot stand te brengen en wij verwittigen ze dat wij van goede liberalen hebben hooren zeggen, dat zij zich den 12 Juni zullen onthouden en geen deel aan de kiezing nemen zullen als de twist nog voortduurt, hoewel zij tot nu toe nooit aan eene kiezing ontbroken hebben. Het is geen dienst, die de Ligue aan bet koningdom bewezen heeft, met die moeilijke kwestie in de voorwaarden van overeenkomst te mengen en de dagblad- i— DE TOEKOMST,

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1