Gazette van 't arrondissement peren. Nr 111. 21G Jaar. Zondag 12» Februari 1888. Politiek. 8ta«ls-, kunst- en Letternieuws. Verscbiiiige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BIANESLANUS. BareelDixmadestraat, IS. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAMED 25 centiemen den regel. BrieveD en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT t'r. 4-00 's Jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel België, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperem naar Poperinghe, 6-50 -9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 905 9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-076-42 Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-209-58 10-10 11-16 2-41 -2-53 -5-20 —8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Pioeselare, 6-15 7-45 10-45 12-20 4_I0 -6-42. Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30—8-20—9-58 11-16 —2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. K1EZINO VAN JUNI. In de kiezing van Juni aanstaande moet de helft der Kamer worden hernieuwd. De Kamer telt 82 klerikalen, 42 liberalen en 14 independenten. Dat maakt 54 stemmen meerderheid voor de klerikale partij. Opdat de liberalen weder het be wind in handen bekomen, zou het volgende moeten gebeuren: 1° de veertien zoogezegde independenten zouden door 14 liberalen moeten wor den vervangen 2° de kieskollégiën van Nijvel, Arlon, Virton, Namen, Dinant en Philippeville, die veer tien klerikalen naar de Kamer zen den, zouden veertien liberalen in de plaats moeten kiezen. Dit is niet on mogelijk, want al die kies-kollegiën hebben vroeger eene liberale meer derheid gehad. Zonder de kansen te Antwerpen mede te rekenen zouden wij 70 liberalen en 68 klerikalen in de Kamer hebben en het ministerie zou zijn ontslag moeten geven. Liberalen zet u eens goed aan het werk, het klerikaal bestuur zal ge leefd hebben. DE OVEREENKOMST TE BRUSSEL. Onze twee liberale vereenigingen Association en Ligue kunnen het dus niet eens worden over een kiesprogramma! De onderhandelin gen zijn voor goed afgebroken, en ik moet het ronduit zeggen, door den moedwil der Ligue. De Associatie heeft zich tot het uiterste toe inschik kelijk getoond, en dat zal haar geen kwaad doen bij de kiezers. Deze zul len overigens weten te handelen naar het behoort. Zoo verneem ik, lat de liberale vereenigingen der •'O. rsfcedcui inzichtens zijn, de zaak ernstig banden te nemen, ten »-vtm aannemelijke lijst den op te treden. Of voorgaande zij, mag voor den ooganblik daargelaten worden; de hoofdzaak is: onze veer tien politieke kwarsten uit den inde- pendentenwinkel te doen uitrukken, en daar zullen we op de aangeduide wijze toekomen. Indien Antwerpen ook de vijanden van ons onderwijs een beentje zet, is het met de katho lieke meerderheid amen en uit. Laat ons hopen en werken. Kleine Gazet.) STRIJDT TE BRUGGE. Door het afsterven van eenen kle rikalen volksvertegenwoordiger zal er op 27 Februari aanstaande te Brugge eene kiezing plaats hebben. De Liberale Associatie van Brug ge heeft in eene algemeene vergade ring de kansen gewogen welke eene gedeeltelijke kiezing kan opleveren voor de liberale partij. Men heeft in princiep beslist den strijd aan te gaan en de vergadering heeft met eenparigheid den heer de Maere- Limnander als voorloopige Kandi daat uitgeroepen. Dat de liberalen den strijd aan gaan te Brugge, zij hebben veel kans te winnen, daar de vertegenwoordi gers van dat arrondissement niets gedaan hebben voor het grootsch ontwerp Brugge-Zeehaven, zooals zij beloofd hadden. Heden komen de klerikalen met iets anders voor den dag; gevoelende dat de kiezers zich geene tweedemaal willen laten foppen, zeggen zij nu, dat het gouvernement zich zal ge lasten met het uitvoeren van het werk Brugge-Zeehaven Als ze denken met dat vertellings ken de kiezers naar hunne kant te trekken, dan maken zij eene misre kening. Geene beloften, maar daden! zulks een gelukkig HET SCHANDAAL VAN FLORENNES. Uil Florennes schrijft men het volgende aan de Eloile: Onze gemeente heeft aan Ronse niets meer te benijden zij ook heeft haar schandaal aan 't orde van den dag Een broertje (altijd zij) is beticht van beledi ging tegen de zeden en van onzedelijke daden op jongens \an 7 tot 11 jaren ge pleegd. Gedurende twee dagen heeft men de arme slachtoffers van dien vuilpot on- derhoord het onderzoek heeft echt mon sterachtige dingen aan 't licht gebracht Wat de heilige man, de dader van die vuilpolterijen betreft, hij heeft zorg gehad het hazenpad te kiezen en sinds den 2 Ja nuari heeft hij de grens tusschen hem en de politie van zijn land gesteldDie fei ten, die van zekere persoon sinds eene maand reeds gekend waren, zijn ons en kel sedert een achttal dagen te weten ge komen. Menheeftongelwijfeld, zijne vlucht willen vergemakkelijken en hem toelaten zich aan de straf te onttrekken, die hem treffen moest. Het was een zoo goede, zoo zachte, zoo minzame broeder hij zag de lieden van Florennes zoo geerne. Dat zijn de gesprekken, dooi zekere personen gehou den. De schuldige was door de klerikalen aanzien als een heilige man onbekwaam om het kleinste zondeken te bedrijven. En nochtans wat al de onzedelijke daden zal hij niet begaan hebben, binst de vele ja ren die hij te Florennes gewoond heeft Wat al kinderen heeft hij niet bezoedeld en bedorven Na zulke schandelijke en zulke afstoo- telijke feiten, zoudt gij mogen peinzen dat de bevolking' geen vertrouwen meer stel len kan in die mannen met zwarte rokken. Ongoochel u; de dweepers denken alzoo niet zij zijn blind voor die dingen, de pastoor leidt ze naar zijnen zin en in weer wil der afsch u wl ijk heden, die zich op el- ken stond in die broertjes scholen hernieu wen, blijven zij hunne kinderen voort zen den naar die scholen, waar men, in plaats van aan de jeugd eene goede opvoeding en een degelijk onderwijs te geven, haar de schandigste dingen aanleert. Nog meer, familjevaders, die zelve in die scholen hunne kinderjaren gesleten hebben zonder er iets te leeren, zenden er ook hunne binders naar toe. Hoe plichtig zijn zij niet, die zoo bandelen en zich zoo onbekommerd toonen over de toekomst en de eere hunner kinderen! De gemeente Florennes heeft een ge meenteraad, waar de klerikalen in meer derheid zijn sinds den 1" Januari 11. Het bijzonderste doel dier heeren is de ver nietiging van het officieel onderwijs en bijzonderlijk der Staats middelbare school, die aan de gemeente en aan eene menigte omliggende dorpen uitgelezene diensten bewijst. Reeds hebben de klerikalen, in volle zitting, gevraagd, opdat de gemeente hunne broertjes scholen onderhoude. Na het gebeurde zullen zij nog van hulpgelden durven komen spreken Wat zij nu best doen kunnen, 't is die sohole sluiten om reden van openbare zedelijk heid. Binst den kiestijd heeft het katho liek schoolkomileit eenen omzendbrief ruchtbaar gemaakt om zijne scholen en bijzonderlijk die der broertjes te verdedi gen. Aldus ving die omzendbrief aan Sedert veertig jaren dat Florennes de eer en liet voordes! heeft eene broertjes schole, te bezitten, geen enkele klacht, enz. IleweJ zij is schoone de eere van de gemeente! Ha! de kostelijke voordee- len, die de kinders uit zulk een onderwijs trekken En dat duurt sedert veertig jaren VERPLICHTENDE VERZEKERING. Men zegt dal hel Staatsbestuur de heer Prinz heeft gelast in Duitschland de ma nier te gaan bestudeeren, waarop het stelsel der verplichtende verzekering er toegepast is. De Patriatedat nieuws meldende, heeft geene lofwoorden genoeg om de wijsheid van onze ministers uit te bazui nen, die, zegt hij, op die wijze al de stukken, al de inlichtingen verzamelen, welke hun van nut zijn kunnen in het volbrengen hunner taak. Niets is verge lijkbaar bij die groole burgers zij alleen zijn in staat aan het land al de genoegens te verschaffen, die het verlangen kan! zij alleen zijn in staat al de noodige hervor mingen in te voeren Na al dien lof verwacht men zich na tuurlijk aan een lofvol blootleggen van de ontwerpen onzer meesters nopens gé- zegde verzekering. Gij zijt er zoele meê. Het artikel neemt seffens een anderen draai. Onze bestuur ders doen de verplichtende verzekering bestudeeren. 't Is zeer wel: dat is een onloochenbaar bewijs van genegenheid voor de werkende klas. Maar eens dien blijk van genegenheid gegeven, vindt de Patriate goed dat men daarbij blijve en dat men zieh onthoude van over te gaan van de theorie tot de praktiek. Schoone woorden, ja. Daden, nooit De duitsche wetgeving op die stoffe, koestert nochtans echt juiste en milde ge dachten. Dat zij leemten aanbiedt, dat zij tot velerlei zwarigheden aanleiding geeft, dat zij in den grond zelfs slecht bijeen- geschikt is, dal is wel mogelijk. Maar het gedacht schijnt ons onaantastbaar en de gedane proef, aller lof waardig. Onder bet oud stelsel, had de werk man, die het slachtoffer werd van een on geluk in een werkhuis, aan geene scha deloosstelling hoegenaamd recht zoodra hij niet bewijzen kon, dat de baas oorzaak van bet ongeluk was. 't Is, men weet het, het stelsel dat in Belgie nog in voege is. Welnu, hel is klaar dat, in bet meeren- deel der gevallen, zoo niet in alle, het ongeluk aan volstrekt toevallige oorzaken te wijlen is, die door geen menschelijk vooruitzicht kannen vermeden worden. Wat zal de ongelukkige doen, die door eene gebeurtenis van dat slach getroffen is? Nocli zijn baas, noch iemand is hem iets schuldig. Men zal hem beklagen, men zal hem eenige geringe hulp verleenen, en dan... hewel, men zal hem vervangen en daarmee is 't al Eertijds, de soldaten, die in den oorlog verminkt waren,ontvingen vooralle scha deloosstelling hun verlof en..de toelating om le bedelen. lieden hebben al de beschaafde natiën begrepen dat het voor haar eene plicht was hen te hulp te komen, die voor haar hun bloed vergoten hadden. De duitsche wetgever heeft gedacht dat de gebrekelijken der nijverheidsstrijden zooveel belang inboezemden als deze der militaire strijden, en 't is, bewogen door dat uitgelezen menschel ij k gedacht, dat h ij de verplichte verzekering ingevoerd heelt. Dat zoo eerbiedwaardig' werk is door de Patriate op alle mogelijke wijzen be lasterd. Vooreerst beeft dat stelsel, volgens hem, geene rechterlijke basis. De ver antwoordelijkheid bestaal maar na het DE TOEKOMST, OUi. KAjXX

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1