STADSNIEUWS. VERSCHILLIG NIEUWS. Met volle reden vraagt dan ook de beer Guillain, dat de groote grondeigenaren zich zouden associeeren met de pachters, om voor gezamenlijke rekening de gron den te expjoiteeren en de voortbrengselen aan den man le brengen. België, zegt hij, verzendt maar voor 84,000 fr. aardappelen de eilanden uit het Kanaal verzenden er voor 41,484,875 franken en Denemarken voor 486,000 fr. Voor de boter is hel nog erger. Denemarken zendt jaarlijks voor 54 miljoen, 873 duizend fr. boter naar En geland Holland voor 44 miljoen 725 duizend fr. En Belgie voor 3 miljoen 615 fr. Holland zendt voor 62,287,200 fr. kunstboter. Belgie voor 1,732,875 fr. Zoo staal België voor alle andere voort brengselen, zelfs voor versch vleesch, tegen de andere landen achteruit. Ziedaar hoever onze meesters het gebracht hebben met hun fameus ministerie van landbouw en zijne vet betaalde landbouwingenieurs. En zeggen dat we daar millioenen moeten voor betalen Men leest in YEloile Beige: De gendarmerie van Steenvoorde komt een broertje, die meester met God was, aan te houden, vervolgd voor aanslag op de zeden gepleegd op zijne leerlingen te Bressuir© (Frank rijk). Wanneer hij vernomen had dat het gerecht hem ging vervolgen, vluchtte deze voorbeeldige opvoeder en verbleef bij zijne familie te Steen voorde. Hij zal tusscben 2 gendarmen overgebracht worden naar Bressuire om aldaar in de beschikbaarheid van den procureur der Republiek gesteld te worden. Nog meesters met God. De katho lieke gazetten hebben veel gerucht gemaakt over de veroordeeling van eenen officiëelen onderwijzer van B. voor aanslag op de zeden gepleegd op kinderen die zijne leerlingen niet waren. De liberale bladen hebben de verdiende straf aan hunne lezers me degedeeld. Zullen de katholieke ga zetten en het Nieuwsblad onder ande re, zijne talrijke?? lezers het volgende mededeelen! De katholieke onder wijzer van Slype, bij Nieupoort, is gevlucht en reeds aangehouden voor aanslag op da zeden gepleegd op een lötal zijner leerlingen. Men beweert dat de schandalen tot in de kerk toe bedreven wierden en dat zulks reeds jaren duurde. Wanneer hij beschul digd werd vluchtte hij naar Frank rijk en Engeland, maar de armoede verplichtte hem naar zijn vaderland weder te keeren waar hij, ten gevolge van het rechterlijk onderzoek werd aangehouden. Die ongelukkige meester met God en koster met goê zeden is getrouwd en heeft kinders. (Economie.) Deze week zwenkelde een priester statiewaarts te Gent. Hij liep deerlijk scheef en was zoodanig dronken, dat hij in de bassin liep.Eenige koetsiers en een paar politieagenten trokken er hem uit. Een andere priester- kwam daar juist voorbij en sprak de schoonste woorden opdat men hem niet grendelen zou. De politie, na proces verhaal tegen den zatlap op gemaakt te hebben, gaf toe en de bijgekomene priester haastte zich zijn dronken kollega op eene koets te steken en naar zijn huis te doen voe ren. Waarschijnelijk zal die gekruinde dronkaard den volgenden Zondag in zijnen stoel der waarheid ferm ge donderd hebben tegen hen, die zich in den drank vergeten en dan tot spot en verguizing dienen van het publiek. O! die farceurs De pastoor Corneil van Haucourt (Frankrijk),is percies geen model van zachtmoedigheid te oordeelen naar het feit, dat hem Zaterdag voor den rechtbank van Kamerijk bracht. Eenige weken geleden had zijne meid hem tien centiemen gerakia- meerd, die zij voor eene pint melk betaald had. Ik heb ze u reeds gegeven, zegde de pastoor. Van daar twist. De heer pastoor, over van gramschap, gaf zijne meid eenen vuistslag in net oog, dat zij naar den oogmeester gaan moest. Deze verklaarde dat zij meer dan twintig dagen geen work mocht ver richten. De meid daagde den zacht- moedigen herder voor den rechtbank en deze veroordeelde hem tot honderd franks boete. Die apostolische vuistslag kost hem nog al duur Ypereu, 18 Februari 1888. WïSJeaïas-Sfwndö. De leden van het Willems-Fonds worden vriendelijk uitgenoodigd totj de gewone maandelijksche vergadering, op Zaterdag, 18" Februari, om 8 1/2 ure 's avonds, in het lokaal Gouden Arend. DAGORDE: I. Lezing van het verslag. II. Mededeelingen. III. Nieuwe leden. IV. Stemming voor twee bestuurleden in vervanging der heeren Van Alleynes, overle den en Nolf, ontslaggever. V. Voordracht. Miesexaam. Een besluit van den minister van Inwen dige stelt op Zaterdag 24, Zondag 2o en Maandag 26 Maart 1888 de toekomende zit tingen voor het afleggen van het kiesexaam. In eenen omzendbrief', aan de heeren gou verneurs gericht, herinnert de heer minister dat de kandidaten hunne inschrijvingaaan- vraag, met de noodige stukken er bij, mins tens 10 dagen voor het exaam aan het ge meentebestuur hunner woonplaats moeten inzenden dat geen een getuigschrift van schoolbij woning gevraagd mag zijn dat de inschrij vings-ahnvragen van nu af en tot 14 Maart ontvangen worden en dat zij schrif telijk gedaan moeten zijn en vergezeld moe ten gaan van een uittreksel van den geboor- teakt des kandidaats en aanduiden 1° de taal, (Vlaamsch, Fransch of Duitsch), waar in de aanvrager het exaam ondergaan wil 2° of hij 's morgens of wel 's avonds van den dag. dien men hem aanduiden zal, het exaam begeert af te leggen. Vn»t c sa a voss d De drie eerste dagen van de vastenavond- feesten zijn voorbij. Het weder is voor dat slach van feesten niet al te best geweest en het heeft heel waarschijnelijk vele liefheb bers doen afzien. Zondag avond waren er weinig sierlijk ver momde troepjes, die onze straten doorliepen. Een dansfeest hadin het Bronzen Hoofd en een in den Arend plaats. Daar was nog al veel volk,waaronder het meerendeel vermom den, en de begeestering en het vermaak wa ren ook nog al aan gang. In de andere drinkhuizen kreeg men wei nig te zien en nog min te hooren. De zonderlinge en lachwekkende intri guer die wij audere jaren soms met zoo veel takt hoorden uitdeelen, zijn dees jaar tot bitter weinig gedaald, om niet te zeggen geheel achterwege gebleven. 's Maandags kon men het moeilijk gewaar worden dat het vastenavond was. Ook was onze stad doodsch en eenzaam. Het dansfeest in de Werkerslier had maar weinig liefhebbers uitgelokt en de le vendigheid en de bedrijvigheid waren er on beduidend. 't Is jammer dat zulk een broederlijk en genoeglijk feest zoo zeer afgenomen is. 's Dinsdags was er meer beweging in onze straten. De vermomden waren nog al talrijk en er waren er onder, die oprecht netjes mooi gekleed waren. Het dansfeest in de Café de Commerce was druk bezocht. Veel te veel volk was er om een behoorlijk dansje te kunnen doen. Ook de begeestering en de bedrijvigheid lie ten er niet te wenschen. Het was de ge noeglijkste der carnaval dagen. In alle heibergen vond men tal van vermomden en hier en daar ook hoorde of kreeg men eene geestige intrigue. Heden Zondag hebben wij het eerste groot bal, ten voordeele van den Wereldlijken Schoolpenning gegeven. Ongetwijfeld zal dit nog het beste, prach tigste en genoeglijkste van al de feesten zijn. Laat het ons hopen. Dood gevallen. Zondag j. 1., om 7 ure 's avonds, wilde de ouderling D. Ganne, die op de Veemarkt op 't eerste verdiep woont, naar beneden gaan. Ongelukkiglijk miste hij den bovensten trap en hij viel op de vloersteenen. Hij was. den hoofdschedel verbrijseld. Men raapte hem in een deernisweerdigen toestand op. De ge neesheer Poupart, in allerijl geroepen, gaf hem de noodige zorgen. Doch te vergeefs. Weinigen tijd later was bij een lijk. Ouv©os»zte8iJSgïie5d. Maandag 1.1. had de jonge dochter E. V., die eene herberg op de Veemarkt bewoond, het stoofdeksel, dat gloeiend was, op den grond geplaatst. Haar kindje, dat daar in de nabijheid speelde, viel op het gloeiend deksel en verbrande zich deerlijk. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 4. Huwelijken: Verhaegben, Gustaaf, schoenmaker, en Florentyn, Felicia, kleêrmaakster. Van- decasteele, Karei, hovenier, en Boudulle, Juliana, dienstmeid. Dehollander, Karei, rondleurder, en Gadeyne, Alixe, kantwerk ster. Duprez, Franciscus, lintenwever, en Lebon, Maria, kantwerkster. Depuydt, Hendrik, kleermaker, en Treve, Victoria, kantwerkster. Sieuw, Petrus, daglooner, en Ferrycx, Sophia, kantwerkster.Macoq, Arthur, daglooner, en Dubois, Louisa, kant werkster. Sterfgevallen: Claeys, Victoor, zadelmaker, 56 jaren, echtgenoot van Lucia Vandaele, Meenen- straat. Deleye, Petrus, landbouwers- werkman^ jaren,echtgenoot van Catharina Baekelandt, Meenenstraat. Everaet, Ca tharina, herbergierster, 37 jaren, echtgenote van Aloïs Gillebert, St-Jacobstraat. Logie, Octavia, zonder beroep, 50 jaren, echtgenote van Theophiel Meersseman, St-Jan-bij-Yper. Stekelorum, Hortensia, kantwerkster. 64 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Ganne, Arsenus, beenhouwersgast, 65 jaren, echt genoot van Maria Odaer, Beestenmarkt. Lefèvre, Agnes, zonder beroep, 64 jaren, echtgenote van Franciscus Angillis, Para dijsstraat.Loonis, Edouardus, winkelier, 58 jaren, echtgenoot van Sophia Gruwez, Hondstraat. Flamand, Alphonse, kleêr- maker, 56 jaren, ongehuwd, Bukkerstraat. Ramskindt, Eugeen, scholier, 9 jaren, Meenenstraat. Vankemmel, Desiderius, uurwerkmaker, 64 j. echtgenoot van Maria liierre, Groote Markt. -- Kerkhof, Joannes, zonder beroep, 74 jaren, ongehuwd, Boter- straat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 1. DIENSTDOENDE BURGERWACHT VAM YPEREN. De majoor, hevelhebber der Bur gerwacht, beeft de eer ter kennis te brengen wie de zaak betreft, dat de optellingsraad in jaarlijksche zit ting zal vergaderen, den Maandag 20 Februari 1888, ten negen ure 's morgens, in den beneden zaal van het Stadhuis, om te besiissen over de opwerpingen, die de personen in 4866 geboren welke dit jaar op de control gesteld en voor de gewone dienst aangeduid zijn, zouden kun nen maken, alsook over de opwer pingen der ingelijfde wachten, welke hun ontslaging willen bekomen uit oorzaak van ziekte of gebrekelijk- heid. E. DUSILLION. PoPERirïCIïE. De leden der Philharmonie hebben een zeer geestige karnaval overgebracht. Zondag en Dinsdag laatst werden er hun twee Too- neelvertooningen (een in 't fransch en eene in 't Vlaamsch gegeven. De eerste bad plaats met de medewer king der heeren Lay, De Bavay, Brunville en Darlock, komiek-zangers te Brussel; en M1"1 Van Doeselaere, bouwmeester, Dillis, en de damen Desomme-Gassée en Philomene Jonckers, artiesten van het Nationaal Too- neel Van Antwerpen, hadden zich met de tweede gelast. Beginnen wij met te zeggen dat beide ver tooningen wel zijn gelukt en veel bijval heb ben genoten. In den franschen avondstond, was het eenen lach van het begin tot het einde. Nooit volmaakter artiesten waren er dan die wel ken wij toegejuichthebben. Hunne program ma was uitermaten goed gekozen, en niette genstaande het feest van 6 1/2 ure 's avonds tot middernacht geduurd heeft, was het pu bliek spijtig het te zien eindigen en het hield niet op gedurig de uitgelezene en aangename zangers terug te roepen. Ten anderen deze uren hebben zich met veel welgevallenheid naar het verlangen ge schikt van degenen die niet ophielden hun toe te juichen en wij bidden hun onze innige bedankingen te willen aanveerden voor de aangename oogenblikken die zij ons hebben laten doorbrengen. Wij hopen vuriglijk wel nog eens hunne kunst te mogen toejuichen, en wij rekenen wel hun te Poperinghe weder te zien alwaar zij zulk zoet aandenken gela ten hebben. Gedurende dit feest zijn er verschillige onzer jonge muziekanten die zich laten hoo ren hebben. Onder de leerlingen hebben wij aan te stippen M. Camiel Huys, die zeer toegejuicht is geweest in zijn aria voor klei ne fluit. Onze hartelijke gelukwenschen aan dien jongen kunstenaar. Dat hij zoo voort- stappe en hij zal een der beste muziekanten van onze Philharmonie worden. De heeren Achiel Lermyte, Eugeen Be- noot en Juliaan Schmidt mogen ook aan on ze loftuigingen deelnemen, zij hebben zich waardig van hunne taak gekweten. MM. Sommers, onder-chef der maatschap pij en Achiel Lauwers, bugel-solo, hebben met veel brio een duetto voor twee pistons uitgevoerd. Het was vermakelijk om hooren hoe licht en juist het gespeeld werd. Wat nu zeggen over het talent der heeren Van Doeselaere, bouwmeester, Dillis en de damen Desomme-Gassée, en Philomene Jonckers; hetgeen men alreeds honderdmaal heeft gezegd Hetgeen de nieuwsbladen van Antwerpen over de kunde dezer artiesten schrijven is welverdiend. Het eene oogenblik doen zij u hartelijk lachen en dan brengen zij u terug tot aangename gewaarwordin gen. Dealgemeene faam die deze tooneelkun- stenaars genieten, hebben zij verrechtveer- digd door het kundig wedergeven der per- soonnaadjen dien zij verbeeldden, en wij zijn waarlijk jaloersch over degenen die kunnen, als zij het begeeren, die artiesten, op een grooter Theater, gaan zien en hooren. Wij verlangen zeer hun nogeens te Poperinghe te mogen terug zien. Gedurend de tusschenpozen der twee avond feesten, heeft de kleine Harmonie, onder het bestier van den heer Emiel Desquand, het op zich genomen ons de oogenblikken, die ons soms sterk vervelen, te veraangena men zoodanig dat zij ons zeer kort gesche nen hebben. Wij zegden dan met recht dat de leden der Philharmonie zeer aangenaam hun vasten avond hebben doorgebracht en daarvoor moeten wij bijzondere dankbetuigingen toe zwaaien aan M. Van Elslande, de uitgeleze ne muziekmeester, die de inrichting fdezer twee avondfeesten op zich genomen had. De jury gelast met te beuordeelen der ontwerpen van het monument op te richten ter nagedachtenis van Charles Ro gier heeft Maandag te Brussel uitspraak gedaan. Van de vier ontwerpen die in tegenwoor digheid gebleven waren de anderen waren if VAN DEN 10 TOT DEN 17 FeBHUADI 1888.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2