Gazelle van 1 arrondissement 1 peren. POLITIEKE BERICHTEN. Nr 113. 27e Jaar. Zondag 26n Februari 1888. Politiek. Stads-, üunst- en Letternieuws. Verschiiiige 'Lijdingen, Markten, Bekendmakingen, BINNENLANDS. Bureel Dixmadeatraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. KECLARSE» 25 centiemen dcm regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belglc, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nnnimcr Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 905 9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-076-42 Houthem, 5-50 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-20 9-58 -10-10 _i6 2-41 2-53 5-20 8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8 05 11-16 2-53 3-20 8-58. Roeselare, 6-13 7-45 10-45 12-20 4-10 -6-42. Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30—8-20 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-38 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. Wanneer men een blik laat gaan over de tegenwoordige betrekkingen tusschen de verschillende Europeesche mogend- beden, schenkt men onwillekeurig de grootste aandacht aan de verhouding tus schen Frankrijk en Italië twee stam verwante volkeren, eertijds door banden van vriendschap en dankbaarheid verbon den. Het heeft in Frankrijk teleurstelling gebaard, dat Italië zich aangesloten heeft bij de centrale Europeesche mogendheden, waarvan een de erfvijand van het Fransche volk is. Wal later door Ooslenrijksche bladen medegedeeld is over den inhoud van het drievoudig verbondslraktaat, werd,wel is waar, door Italiaansche bladen ontkend, maar van andere, geloofwaardige zijde werden de Ooslenrijksche mededeelingen als in hoofdzaak waar bevestigd, zoodat men de zwakke tegenwerpingen van Ita- Raanschen kant op rekening schreef van den schroom der regeering te Rome om Frankrijk niet onnoodig te verbitteren en wantrouwend te maken. Want zooveel weeten begrijpt men,dat evenals de spits van hel Duilsch-Oosten- rij ksch traktaat legen Rusland gekeerd is, hel Duitseh-Italiaansche verbond zich di rect tegen Frankrijk richt. Vraagt men welke zijn de beweegreden van Italics houding tegenover Frankrijk, zoo moet men het antwoord zoeken in de koloniale plannen van het jonge konink rijk. Ilalië is eerzuchtig het vreest voor het toenemen van Frankrijks invloed aan de Middelandsche zee. FRANKRIJK. De mimsleriëele krisis welke men te Paris vreesde zal waarschijnelijk geen plaats hebben. De heer Floquet, die ver klaard had zich met de samenstelling van een ministerie te willen gelasten, heeft de verantwoordelijkheid op zich niet durven nemen. De ministerraad heeft verklaard dat het geene vermindering zal aannemen op hel krediet der geheime fondsen. Het is heden dat de stemming van vertrouwen door het ministerie zal gesteld worden. Men denkt dal het ministerie Tirard zal blijven. RUISLAND. Men meldt uit St-Pelersburg dat het russisch gouvernement eene leening van 60 miljoen heeft verwezenllijkt, bestemd om het matcriëel der artillerie te verbete ren. ALOEMEENE LEERPLICHT. Het treffendste gedeelte van Bis- mareks redevoering welke niet al leen in den Duitschen Rijksdag, maar de wereld door eenen zoo groo- ten indruk verwekt heeft is dat waarin hij de reden aangeeft der voortreffelijkheid van Duitschlands leger de natie moet inboezemen. Men kan zegde de rijkskanse lier Frankrijk en Rusland met zooveel mannen wapenen als wij, hun even goede geweren, even goede kanons geven. Aber die quulitdt hon- nen sie nicht erreiclienmaar men kan zulke goede soldaten niet beko men. En waarom? Omdat in Duitsch- land, waar het onderwijs meer ver spreid is dan in Frankrijk en Rus land, de ontwikkelde officieren en onderofficieren in overvloed voorko men. Zij ondergaan al de examens. Das kan keiner nachahmen: geen land kan dat navolgen. Dit is waar, zegt de Berlijnsehe corresp. van de Précurseur. Een Pruisische onderofficier heeft soms zooveel kennissen als een Russische kolonel. De gevolgen van het onderwijs Ook, hoe werd de rijkskanselier toe gejuicht toen hij tot driemaal toe, den volgenden volzin doende uitschijnen, uitriep: Das kann keiner nachahmen Het was een fiere uitdaging aan Europa, aan de onwetende massas geworpen, door de geleerde barba ren van het Noorden! Voltaire, die zag hoe, onder Frederik, men het Pruisische volk onderwees, heeft ge schreven dat eens het licht en ook de macht van daar zou komen. Het is wel op eenen dag niet geko men, maar het komt thans. Duitsch- land gaat beginnen oogsten wat het gezaaid heeft. Moltke zegde reeds in 1866 dat niet hij, maar de onderwij zer den slag van Sadowa gewonnen had. Twee-en-twintig jaren later, het zelfde gedacht hernemende, zegt Bis marck tot Europa Gij zijt onbe kwaam om soldaten te hebben gelijl de onzen en hij is gereed het te be wijzen. Terwijl men elders met zoovee overtuiging en fierheid de onmetelij ke weldaden van het onderwijs, van den algemeenen leerplicht roemt, trachten onze domme of verraderlij ke bestuurders meer bekommerd met de kleingeestige belangen van de klerikale kliek dan met de hoog ste belangen van 't vaderland gansch het volksonderwijs te vernie tigen Wanneer zal men deze ministers der nationale domheid omverwerpen om ze te vervangen door de regee ring van het verplichtend onderwijs? SCHREEUWEND ONRECHT TE MOSKROEN. Op 16 October laatst behaalde degan- sche liberale lijst een vollen zegepraal te Moskroen. Dat dapper vlaamsch steedje bleef aan zijne overleveringen getrouw: het bleef aan de gezindheid gehecht, die sinds meer dan eene halve eeuw over zijne lotsbestemming beschikt had. In weêrwil der pogingen van het Belgisch irie.ikalism en van den invloed der kalo- len van 't Noorden van Frankrijk, zagen onze vrienden hunne pogingen met goe den uilslag bekroonen en Moskroen bleef eene blauwe vlek in de roode zee van het klerikalisme uit het arrondissement Kor- trijk. De Bestendige deputatie van Wesl- Vlaanderen, een korps fanatieke k Ier i ka - lea, vernietigde die kiezing en deed tot j eene nieuwe kiezing overgaan. j Op I I December had deze 2e kiezing p'aats; een kandidaat werd gekozen. Twee dag'ni later werd deze beslissing nog eens verbroken door de klerikale Bestendige deputatie, die eene ballotee ring bevool tusschen al de kandidaten van de eerste lijst, deze der raadsleden die voor zes jaren gekozen werden. Over het lol der genen, die in 1891 uittreden zal zou zij later beschikken. Op 18 December heeft die 3e kiezing plaats en de gansche liberale lijst is we derom gekozen. De klerikale getuigen brengen geen het minste verwijt, geen de minste grief in. Het scheen volstrekt Onmogelijk iets, dat een beetje ernstig was, tegen dezen uitslag in te brengen. Dat bekenden de klerikalen zelve; maar dan namen zij hun ne toevlucht tot een vreemdsoortig, on wettig, hatelijk middel, waartoe de heer Ruzetle, hoe Ridder hij is, zonder blozen de hand geleend heeft. De gouverneur becoul aan de gemeente Moskroen op 13 December zich aan de beslissing der Be stendige deputatie te onderwerpen en op 20 December, toen bij de nieuwe liberale zegepraal vernomen had, nam diezelfde gouverneur zijne toevlucht lot den koning itegen de beslissing der Bestendige depu tatie, welke beslissing hij zelve doen uit eren had Tm. is oprecht verbazend dat een Gou- kunne besluiten legen eene omen van de Deputatie ij ivai. eene beslissing, die hij daarbij regelmatig genolifieerd en doen uitvoeren heeft. Daarbij liet oogenblik om die onwettige verbrekingsvraag aan den Koning te sturen was wel zonderling ge kozen door den Gouverneur. Het is enkel na den uitslag der kiezing en wanneer hij wist dal deze zijnen vrienden nad.ee- lig was, dat de Ridder Ruzette er aan denkt zich af te vragen of de Bestendige deputatie, met deze nieuwe kiezing te be velen, niet haar recht te buiten gegaan was. Tot op heden is er in den pennetwist der dagbladen, noch in de opmerkingen der getuigen binst de kiezing, noch in de reklamaties aan de Bestendige deputatie gericht geene kwestie van bedrog, noch van drukking, noch van omkooping, die op de vrijheid van de kiezers zou kunnen inbreuk gemaakt hebben. Den 4 Januari verschijnt in het Staats blad een koninklijk besluit, tegengetee- kend Joseph De volder. Het was liet nieuwjaargeschenk van het ministerie aan de stad Moskroen. Tot groote verwonde ring van zijne eigene vrienden, beveelt de heer Devolder een nieuw onderzoek no pens de feilen tegen de goedkeuring dier stemming ingebracht. En dien dag ook keurde de Bestendige deputatie den uitslag dier zelfde stemming goed, voor wat het mandaat van de tweede reeks betreft en de Gouverneur nolifieerde het op nieuw seffens aan het gemeentebestuur!! Welk een schoone warreboel! Met wien gekscheert het ministerie Met zijne vrienden of met zijne tegen strevers? Zijn er feiten van drukking of omkooping, die ondei de toepassing der strafwet vallen? Zij moeten het voorwerp van een rechterlijk onderzoek zijn. Niemand, maar hoegenaamd niemand te Moskroen weet iets over dergelijk on derzoek en vandaan mag men zich afvra gen met wat recht de minister dan spre ken komt van feiten van drukking Zijn die feiten hem aangebracht, hel moet ten gevolge zijn van regelmatige reklamaties aan de Bestendige deputatie of aan den burgemeester, binnen de lie» dagen van de kiezing, toegezonden. De wet is for meel. Welnu de burgemeester van Mos kroen heeft volstrekt niets van dat slach ontvangen. En de Bestendige deputatie ook niet, want noch in hare eerste, noch in hare tweede beslissing maakt zij er melding van. Waarom dan dat uit den duim zuigen door het Staatsbestuur? Om een schijn van reden te hebben tot het plegen der schreeuwendste van de onrechtvaardigheden. En inlusschen blijft de stad Moskroen zonder gemeenteraad, zonder schepenen- raad en zonder een regelmatig bestuur. Men vraagt zich af waarop de heer Devolder wacht om eindelijk kiezingen goed te keuren, waarin tol drie maal toe de kiezers zieti in liberalen zin uitgedrukt hebben. Het is tijd, meer dan tijd dat die ko medie een einde neme. De billijkheid, de rechtschapenheid en het openbaar belang verplichten hem zich voor liet gezag van DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1