STADSNIEUWS. eene kiezersuitspraak te buigen of le buk ken, aangezien het hem zooveel moeite kost. Welnu, lezer-lief, wat dunkt u van de rechtveerdiüheid en de rechtschapenheid der kaloten? Niet waar, 't zijn me de mannekes? Yperen, 23 Februari 1888. Met genoegen vernemen wij dat de regi mentschool van het 36 linie in onze stad zal ingesteld zijn van af 29 Februari aanstaande. liatlei'rest. Morgen, Zondag, begint onze Kattefeest. Zal zij eenig profijt voor onze neringdoenders aanbrengen Laat het ons hopen. Een ding is zeker,dat er op het marktplein geene vermakelijkheden ontbreken zullen. Barakken van allerlei aard zijn reeds opge- slegen. Sinds een drietal dagen is onze markt eene echte stapelplaats van bouwma terialen, men is er aan 't werk juist gelijk een zwerm mieren. Zullen al die menschen voor hunne moeite beloond worden? 't Ware te wenschen! Jamaar, zult gij zeggen, al het geld dat zij mededragen, is voor onze neringdoenders verloren. Wij denken 't niet. Het zijn juist dat slach van vermakelijkheden die tot zeil steen dienen om de buitenlieden stedewaarts te lokken en wanneer er veel volk ter feeste komt, dan is ook veel nering; want iedereen laat toch iets achter; en waar er tering is daar is ook nering voor alle stielen. Daarom zien wij met een goed oog dat er op het marktplein veel, onzeggelijk veel volks aantrekkelijkheden van alle slach zullen zijn en dat het geenszins bij gebrek daaraan zal zijn alsdebuitenlieden nietindichte drommen ter feeste komen. Draaimolens,barakken van goochelkunste naars en acrobaten, dierengaarden, wafel huizen, poesjenellentooneelen met een we reldberoemdheid, schiethuizen, enz enz., dat alles is daar om onze Kattefeeste leven, beweging en bedrijvigheid bij te zetten. Mochte zij zooveel geven als zij wel be looft Dicreogiiarde. De dierengaarde Miss Gory zonde is op het feestplein, Groote Markt, rechtover het Hotel des Trois Rois, opgetimmerd. Haar verblijf duurt maar acht dagen. Deze dierengaarde die, in al de steden waar zij verbleven heeft, den grootsten en billijksten bijval genoten heeft, bevat de vreeselijkste wilde dieren, die men te zien krijgen kan. Miss Balistina moet eene zeldzame stoutheid hebben om in de kooien der hyena en d,es losch-wo'lfs te durven treden. Men siddert,'wanneer men die jufvrouw, in tem- ster verkleé'd, opvolgentlijk haren arm en dan haar hoofd tnsschen de scherpe tanden van het schrikkelijk dier steken ziet. Eene andere temster is niet min onverschrokken in hare bijzondere oefeningen, in hare jacht met leeuwen, panters en Deren. Geen twijfel of deze dierengaarde zal druk bezocht worden en dagelijks eene talrijke schaar nieuwsgierigen uitlokken. Bijval, drijdubbel bijval van Romeo en Julietta Prijzen der plaatsen: eerste plaats, 1 f'r.; tweede plaats, 50 centiemen derde plaats, 3D centiemen. Ssnaesij) B*;5:ïk Frans. Eb wel, Pol, wat nieuws in Yperen Pol. Ik heb van deze week niet veel uit geweest, want ik had zeer in 't hoofd van mij te veel te amuzeeren Zondag avond in de bale, ten voordode van den Schoolpenning. Frans. Was er nog veel volk Pol. Heel vele, het meerendeel gemas kerde, met schoone en koddige kostumen, en dan nogal veel kurienze neuzen ook. Frans. Denzelfden avond heb ik schro melijk vele maskers gezien en allo herber gen waren wel bezocht en de intrigues waren deze maal volop aan gang. Er was meer leven en beweging dan op de eerste karna- vald'agen. Pol. De karnavaldagen vallen zeer af; ook den slechten tijd doet er veel aan. Frans. Dat is de reden, Pol. Maar van iets anders gesproken. Zijt gij verleden Za terdag naar de vergadering van onze Ge meenteraad geweest Pol. Ja, vooreerst de Itecollettenstraat is verandert in Cartonstraat. Dat en ging precies naar de goeste van ons kontroleurke niet. Gaarne had hij dien naamverandering tot een honderd jaar later verschoven, zeker omdat het de naam van M. Carton is, maar had het maar de naam geweest yan Welvaert of Boone, zegde M. Brunfaut, Colaert hadde met de twee handen er voor gewrocht. Frans. Het schijnt dat men niet vele moeite heeft om dat kontroleurke op zijne plaats te zetten. Hij wil in alles zijnen neus steken, en al wat hij uitsnuistert strekt de liberalen ter eere. Pol. 't Is waar, maar hij zal toch zijne collega's meest altijd lastig vallen met aller lei ondervragingen te doen, die hem door zijnen patroon, deken Boone, opgelegd zijn, hoewel hij vooraf weet dat men hem met het meeste gemak zal voldoen,en.... bekstoppep. Want in onzen Raad Zijn er verstandige mannen genoeg, die nevens de beste stadsbe stuurders van ons land mogen optreden an die voor de interpellaties van een kontro leurke niet hoeven te beven. Frans. 't Is waar, iedereen weet dit, maar 't zal niettemin onaangenaam zijn voor hen altijd hetzelfde te moeten herhalen om eenen man (Colaert) te overtuigen die in den grond zelve weet dat al wat hij zegt maar dient om stokken in het wiel te steken. Pol. Gij hebt het vast, Frans, 't is zoo. Het blijkt klaar uit zijne ondervragingen nopens het gedrag der heeren van den disch. Colaert had hooren zeggen dat er eenen va der, met vrouw (die welhaast nogeens moet kramen) en 7 kinderen, naar den disch ge gaan was, en dat de heeren van hun gezag gebruik gemaakt hadden om te zorgen dat de kinderen eene betere opvoeding genoten; die heeren zouden den vader aangeraden hebben zijne kinders naar de officiëele scho len te zenden. Welke erge misdaad ook Frans. Men zegt dat Colaert op dat punt geene en heeft moeten koopen. De heer burgemeester heeft hem wat gegeven. Pol. Des te beter. Frans. De kaloten zouden willen ieder een verplichten en de liberalen en zouden alleenlijk geen raad aan de menschen mogen geven, 't Zijn slimme vossen, die olijkaards. 't Is hetzelfde in hunne leeringen; zij leeren en onderwijzen het volk met woorden, maar nooit door daden. Pol. De raadsheer Poupart, heeft den heer Colaert ook wat gegeven. M. Poupart zegde dat er onder de armen zijner sectie, meer dan de helft zijn, waarvan hunne kin deren de kalote scholen bijwonen, en dat zij daarvoor nooit de minste onaangenaamheden tegengekomen hebben; daarin blijven zij vol komen vrij. Dit bewijst toch wel dat Colaert met vischwijvenklaps voor den dag gekomen is en dat de kaloten toch maar zien als door eenen slijpsteen. Frans. 't Is hunne gewoonte. Pol. Maar nog iets onverstaanbaars was daar ons aandeel. Hier in Yperen, in de kostelooze stadsmeisjesschool werd sinds lang eene keukenschool ingericht waarin de meis jes, vanaf 13 jaren, leeren koken, tafels be dienen, groenten aankoopen en bereiden, spijzen gereed maken, de slaapkamers in orde stellen, enfin, alles leeren wat eene dienstmeid of huisvrouw van nut, zoo niet onontbeerlijk is. Ah,de kaloten vernamen dit en begonnen te tieren, te schreeuwen, te schrijven dat de gazetten niet groot genoeg en waren om al hun venijn te bevatten. Ja maar eenigen tijd daarna was er eene katho lieke volksvertegenwoordiger, M. d'Óultre- mont, die in de Kamers voorstelde in al de lagere meisjesscholen van 't land eene keu kenschool in te richten. Dat voorstel had bijval. Het gouvernement nam het aan. De kalote schrijvers zwijgden dan als visschen. De besturen van andere groote steden kwa men de inrichting onzer keukenschool be- studeeren en spraken er met veel lof over. Yperen haalt er eere van; de uitslagen in de keukenschool verkregen zijn uitmuntend en beloven veel voor de toekomst. De beer bur gemeester legde Zaterdag in den gemeente raad een verslag neêr en bestatigde dat deze leergang van langs om meer gevolgd werd en voorzeker onschatbaar nut opleveren gaat. Het gouvernement zelve komt door eenen omzendbrief van ln September 1887, de gemeenteraden aan te raden, zooveel moge lijk regelmatig in de volwassene en lagere meisjesscholen, de spaarzaamheid, de ge- zondheidsregelen en de huishoudkunde aan te leeren. En ziedaar, omdat het kalotegouverne ment hare goedkeuring en hare bevelen geeft, stemt Colaert voor het aanveerden der reke ningen van de keukenschool. En omdat mijnheer de pastoor gezeid had- de: ja, M. Colaert knikte ook. Frans. Ah, ah, ah 't zijn kaloten wat wil men er van hebben. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 8; Vrouwelijk id. 7. Sterfgevallen: De Waeghenaere, Karei, gepensionneerde bediende van het gemeente bestuur,81 jaren, echtgenoot van Fidelia Desaegher, Neêr- markt. Lannoy, Karei, doktoor, 89 jaren, echtgenoot van Virginia Dindorff, Boter- straat. Moijen, Amelia, zonder beroep, 81 jaren, echtgenote van Petrus Dubois, Rijke Klarenstraat. Decroix, Petrus, stovenmaker, 43 jaren, ongehuwd, Lom baardstraat. Claryssö, Petrus, zonder be roep, 86 jaren, weduwaar van Maria Van- acker, St-Jacobs-buiten. Lescouwier, Regina, zonder beroep, 78 jaren, weduwe van Josephus Goethals, Meenenstraat. Slagmulder, Sophia, kantwerkster, echtge note van Leopold Dehollander,Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 j.>r> n Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk 1. id.. PoPERINGHE. Twee tooneelvertooningen, Maandag en Dinsdag laatst gegeven door de Maatschappij de Roeysche Barbaristen, hebben schitte rend het tooaeeljaar gesloten. Het programma was samengesteld uit een drama in zes bedrijven en getiteld Lena, en een schoon blijspel de Boezemvriend Zooals men ziet het was zeer aantrekkelijk, ook bij elke vertooning zijn er eene massa lief hebbers naartoe geweest om de artiesten-lief hebbers te gaan toejuichen die op zich geno men hadden het overschoon gewrocht van M. Desiré Delcroix te vertolken, en onder de- welken wij op eene bijzondere wijze den heer Reniere aanstippen, een der oudste spe lers der stad alsook MM. Monteyne en Van den Broucke, van wien wij meer dan eens den vooruitgang bestadigd hebben. In het drama, de juffers Daenens en De- caesmaker, tooneelspeelsters op de schouw burgen van Brussel en Gent, hebben mees terlijk de rollen van Lena en Lisa vervuld. Deze twee bevallige tooneelspeelsters zijn zeer toegejuicht geweest. Wanneer men thans denkt dat de Pope- ringhenaars, sedert het laatste van Novem ber tot omtrent halfvasten de gelegenheid gehad hebben om tien tooneelvertooningen bij te wonen, gegeven door onze maatschap pijen Rhetorika; aan verschillige groote con certs en dansfeesten, alsook aan drie luister lij ke muziekale feesten, gegeven door de Philharmonie aan hare talrijke leden, en om te eindigen dat de Kring der X, onder het beleid vanM. Eugeen Roelens, zijn iever- vollen voorzitter, bezig is, met medewerkin gen der maatschappijen Sint-Victor, de Roeysche Barbaristen en de Ghilde van Sint-Anna, een groote kavalkade, ten voor- deelevan den arme, in te richten, zou men zich eens kunnen inbeelden dat men te Po- peringbe is?... Het spijt ons dat wij op dit oogenblik gee ne verdere inlichtingen kunnen geven opdien stoet die den 4 Maart aanstaande de voor naamste straten der stad zal doorloopen. Te oordeelen naar de hoeveelheid der personen die zich aan het hoofd hebben gesteld dezer liefdadige onderneming, en waaronder men de heeren Felix Rommens, Edouard Lam- brecht, René Reniere, Adolf Vande Casteele en anderen, aanhaalt, is den goeden uitval derzelve verzekerd. Om den stoet te laten uitgaan en op zijnen doortocht geld in te zamelen,was de toestem ming noodig der stedelijke overheid de in richters hebben dus officiëele stappen aange wend in het stadhuis, alwaar zij op de vrien delijkste wijze door M. Berten zijn ontvangen geweest. Hij verhaaste zich te laten weten dat hij, persoonlijk, geheel zijne toestemming aan hun voorstel verleende, maar vóór hij of- ficiëelijk hunne vraag (toestond, hij er aan hield er eerst zijne kollegas Vanden Berghe en Felix Van Merris (leest Vanderheyde,van wien den gebuisden advokaat maar {plaats vervanger is) te raadplegen, ten einde zij zou den kunnen onderzoeken of de uitgang des stoets geen gevaar opleverde, zoowel onder het oogpunt der zeden als onder dit der open bare orde. Er is ons te wete gekomen dat men des avonds, in het bisschoppelijk kollegie, eene groote heimelijke vergadering heeft gehou den en dat het maar 's anderendaags is, na eene hevige woordenwisseling en een nacht doorgobracht in de diepste overwegingen, dat het Schepenkollegie (zekere onderpas toor't is gekend), toegestemd heeft tot het uitgaan van den stoet, met den eisch nogtans dat men hem het pragramma in al zijne bijzonderheden moest onderwerpen, ten einde dat de kort en langgerokte vreemdelingenzich zouden kunnen over tuigen dat er geene onaangename zinspelin gen op hunnen persoon of op dien hunner vrienden zouden gedaan worden. Buiten dit mocht het feest maar aanvang nemen dan na de vespers Het zal dus onmogelijk zijn voor de kom missie het uur vast te stellen wanneer de ka valkade zal uitgaan, aangezien het zal afhan gen van den eersten kapucijn den besten het oogenblik te verachteren met in de eene of andere der drie parochiekerken de diensten langer te doen duren. Ziedaar hoe men te Poperinglie gesteld is, alwaar, wanneer men een weldadigheidsfeest wil inrichten, men zich moet onderwerpen aan de grillen der Vanderheyden en men moet het hoofd buigen voor vreemde gerok- ten, die, OP WEINIG UITZONDERINGEN NA, onze arme stad overheerschen Een woord nog. Wij moedigen sterk onze vrienden aan, die bezield zijn met de lof waardigste gevoelens van menschlievendheid, on die zich met het liefdadigheidsfeest bezig houden, te zien of er onder degenen die zoo vuriglijk aan deze onderneming willen deel nemen, geenen zijn die achterdocht verwek ken, want van onze tegenstrevers moet men zich altoos aan verrassingen verwachten die niet altoos aangenaam zijn. Het zal insgelijks zeer noodzakelijk zijn, dat het publiek wete wat men met den op brengst der rondhaling doen zal, ten einde er niemand bedrogen zij in de wijze van uit gave. B. o M. X. vraagt ons waarom er Maandag en Dinsdag laatst, toen de Roeysche Barba risten hare vertooningen gafer geene brand spuit in de nabijheid van den schouwburg zich bevond, alswanneer de schepene Van den Berghe dezen wijzen maatregel geno men had wanneer de maatschappij van Sint- Victor in het spel was A. Aangezien wij in het geheim der Godheden niet zijn die in den Poperingh- schen Olympus tronen, is het ons onmoge lijk daarover inlichtingen te geven, alleen lijk. toen het er op aankomt dommigheden uit te meten, verwachten wij ons aan alles wanneer het van onze stadhuisheeren komt. Nojjtans, wij zijn verwonderd dat die heer X. ons zijne klachten doet, terwijl het hem zoo gemakkelijk ware geweest rechtstreek den apotheker te gaan vinden, voor wien, telkenmale de gelegenheid zich aanbiedt, hij er voor stemt. x. Sapeurs-Pompiers. Het ontslag door den heer Lebbe aangeboden, van zijne bedie ning van luitenant bij het gewapend stedelijk Sapeurs-Pompierskorps van Poperinghe is aanvaard. Een ministeriëel besluit zegt dat, in de plaatsen, waar de hoppe gekweekt'wordt, het verboden is in de hommelhoven manne tjes te houden of te planten. De vernietiging der mannetjes van de hop pe is verplichtend voor de eigenaars en pach ters indegansche uitgestrektheid der streken waar de hoppe gekweekt wordt en in eenen straal van 1 kilometer daar buiten. VAN DEN 17 TOT DEN 24 FEBRUARI 1888. u; iwr lil—BBOTgWn u

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2