BRIEFWISSELINGEN. BROUWERIJ te Pachten STADSNIEUWS. VERSCHILLIG nTeUWS. ilïiËTPRÏJZËWr- Kavalkade. KAVALKADE. li ft li li i: u e of terug te komen op de hatelijke bijzonderheden die er mede gepaard gin gen. Bij gebrek aan de straf,die men hem heeft schijnen te doen ondergaan, heeft hij ongetwijfeld een slechtere, een hardere straf moeten verduren: Zijn geweten en het openbaar geweten zullen hem wreede- 1 ijk er getroffen hebben,dan de maatschap pelijke gerechtigheid het hadde kunnen doen. Doch hel is daarom niet te min waar dat deze laatste, soms zoo streng, zoo meêdoogenloos, voor hem in gebreke gebleven is. Zij, voor wie de onpartijdig heid de noodigste deugd is,zij is voor hem bovenmatig partijdig geweest zij heeft den moordenaar vergeten om enkel nog den polilieken vriend en dienaar te zien van de mannen, die hedendaags het be wind in handen hebben. Dat men den toestand van den oud vertegenwoordiger van Brussel vergelijke aan dezen van zooveel anders ongelukki- gen, die in onze gevangenissen zuchten, die misschien minder plichlig geweest zijn, die even medelijdenswaardig zijn en jegens wie hel medegevoel ons dezelfde plichten oplegtWelke tegenstelling Bezoek een dwangbuis. Daar zijn moor denaars in gij zult er ongetwijfeld meer dan een ongelukkige in ontmoeten, die, in een oogenblik van blinde drift, zijne vrouw gedood heeft. Zie hem met liet galeiboevenkleed aan, liet hoofd kaal ge schoren, in eene enge cel opgesloten of droefgeestig bezig met te werken onder de ijzerentuchi des gevangs en het immer wakend ook des bewakers. Denk aan dat leven! Welke hel! Binst dien tijd ontvangt de beer Vander Smissen, na eenigen tijd kort gezeten te hebben in eene opsluiting die men zoo zacht en zoo vroolijk mogelijk heeft welen te maken, ontvangt de heer Vander Smissen, die geen enkelen dag zijne straf gelijk de anderen, gelijk al de veroordeelden, ondergaan heeft, zijne in vrijheidstelling eene in vrijheidstelling die men zoo hard en zoo hardnekkiglijk aan anderen weigeren blijft. Daar is iets onder, dat allen eerlijk man tegen de borst sloot en verontwaardigt. Is liet misschien omdat Vander Smis sen een heer was en dat het meerendeel der anderen arme dutsen zijn Is het misschien omdat Vander Smissen een werkend wezen van de klerikale partij ge weest is Of is het misschien omdat onze ministers,die hunne portefeuilles gedeelte lijk aan hem danken moeten, zich van eene schuld jegens hem hebben willen kwijten Dat doet niets ter zake. Wat zeker is, 't is dat de maatregel,ten zijnen voordeele genomen, niets heeft noch van de rechtveerdigheid, noch van de genade, en dat hij, in den ergsten zin des woords, eene gunst heeten moet. En daartegen komen alle weldenkende men- schen, tot welke gezindheid zij ook be lmoren, streng op, omdat zij meenen dat de gerechtigheid van den Staat zelfs niet verdacht voorkomen mag en dal het kle rikaal ministerie ze verkracht en bezoe deld heeft. En zoo zij die daad niet opent- lijk laken, 't is omdat zij eenen afkeer gevoelen om zich met die schreeuwende gelijkheidsmiskenning bezig te houden. Al wat de klerikale dagbladen schrijven mogen om die laakbare daad van onze klerikale ministers te verbloemen of eenen schijn van reden bij te zeiten het zal te vergeefs zijn de eerlijke lieden weten waaraan zich te houden. Yperen, 3 Maart 1888. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 57,983-96 Dinsdag in den Sultan, 2-12 Woensdag in den Sultan, 1-58 Toiaal, fi\ 57,993-66 Uitgaven tot lieden, fr. 55,583-91 Blijft in kas, fr. 2,409-73 Volksvlijt. Maandag aanstaande, 5 Maart, om 8 ure 's avonds, maandelijksche vergadering voor da maatschappij Bekwaamheidskiezers, in haar gewoon lokaal. Dagorde: 1° Bekendmaking van het nieuw regle ment. 2 'Stemming voer 2 nieuwe leden. 3° Groote prijskaarting gegeven door het bestuur. CcmecuteriiaJ. In het Journal de Gand van over eenige dagen vinden wij een verslag over de triom- phale intrede van den heer Colaert in onzen Gemeenteraad. Het woord latende aan onzen Gentschen konfrater, nemen wij letterlijk over: M. Colaert heeft zijn maiden speech in de Gemeenteraad gedaan. En dit ter gele genheid der rekening van den disch. Na lezing van het verslag door den heer schepen Cornette, in naam van het bevoegde komi- teit, truk het katholieke raadslid zijne mou wen op, en zich steunonde op artikelen verschenen in de kerkgazetten der stad, verplichtte hij, om zoo te zeggen, den Raad hem te bekennen zoo hij, ja of neen, den tol der armen waarop zich, zoo 't schijnt, eenige leden van het Bestuur met razernij toeleggen, goedkeurt. Niets dan dat. De tol der armen, ge weet zeker wat dat- is, nietwaar? Hewel, er is kwestie van dien zoogezegden dwang, opgelegd aan de armen, hunne kinderen te zenden naar de gemeente scholen onder boet zich alle hulpmiddel te zien onttrekken. Daaronder zitten vreeselijke geschiedenissen. Als voorbeeld geeft men, in bet pastoorsleger wel te verstaan, een werk man, of vader van veertien kinderen, van alle hulpmiddelen beroofd, zelfs op het oogenblik dat zijne vrouw gelegen is van een vijftiende dochter. De gruwelen beschreven in de verslagen der schoolkomiteiten zijn slechts kleinighe den bij de schandalige feiten, ten laste gelegd der leden van den disch van Yperen door onbekenden. Maar M.Colaert zal feiten opnoemen,heeft hij gezegd, zoo men hem een enkwest laat doen. Zoo...! Maar dan de feiten zijn dus niet bevestigd en wat komt ge ons daar zin gen, M. de Volksvertegenwoordiger De gestelde kwestie van M. Colaert heeft natuurlijk een lange woordenwisseling teweeg gebracht. De klerikale Colaert bewerende dat de Weldadigheidsbureelen maar een ding te doen hebben: hulpmiddelen uitdeelen en zijne liberale collega's houdende staan dat de bestuurraden van het goed der armen niet alleenlijk voor plicht hebben de almoe- zen uit te deelen, maar ook te zorgen voor het geestelijk welzijn der noodlijden den, 't is te zeggen dat ze den werkman moeten aanmoedigen zijne kinders naar school te zenden. Maar welke school De officiëele school, ingesteld door de gemeente, bestuurd door haar, voor elkeen open, onder toezicht der agenten van den Staat. Waar onderwijzers zijn die leven als gij en ik, die gekleed gaan al's iedereen die een naam hebben, eene fa milie, die eene zekerheid voor bekwaamheid en zedelijkheid kunnen toonen, of te wel de broertjesschool, ingericht, men weet niet door wie, met geld, gekomen God weet van waar, zorgvuldig afgezonderd van alle toe zicht, zonder mogelijke kontrol, en dus, be stuurd door mannen gekomen van waar? van de galei misschien, die zich onder eenen val8chen naam verduiken, die nog burger staat, nog familie hebben, die eene schan dalige eer hebben en die van tijd tot tijd plaats maken voor andere meesters zonder zedelijkheid noch bekwaamheid. En is het in die koten dat ge de volkskin deren wilt zenden? M. Colaert zegt dat men den werkman de grootste mogelijke vrijheid moet laten. De meerderheid van den Raad heeft niet gansch en geheel van zijn gedacht geweest en alhoewel in princiep aannemende dat de arme vrij moet zijn, heeft hij erkend dat de Weldadigheidsbureelen den arme moeten verlichten, hem in zijne keus leiden, ter noods gebruik moet maken van gezag om hem te doen beslissen. De rekeningen en het budget aan het on derzoek onderworpen, goedgekeurd zijnde, heeft de Raad de bedankingen aan de Be stuurraden gestemd, 't Is genoeg te zeggen dat hij het gedrag ten volle goed keurt en ze aanspoort voort te doen. Slatcnisüi'iil. Sedert dat het Stadsbestuur een deel onzer wekelijksche markten in de uitgestrekte za len van onze grootsche Hallen ingesteld heeft, nemen onze markten van jaar tot jaar in be lang toe. De botermarkt vooral heeft eene aanzien lijke uitbreiding verkregen en zij is de be langrijkste der provincie, zoo met der beide Vlaanderen, geworden. De landbouwers van tien uren in 't ronde komen er alle zaterdagen in menigte naar toe. Een groot deel der te koop gestelde bo ter is voor den uitvoer, naar Frankrijk en En geland. opgekocht. Op zekere marktdagen verkoopt men tot 20 duizend kilos boter op de groote Boter markt alleen. Het waste vreezen dat zekere konkelfoesers van dien zakentoestarid gingen gebruik ma ken om vervalschte boter te koop te stellen, 't Is 't gene dat gebeurd is. Maar de politie, gewaarschuwd zijude, hield een oog in 't zeil en heeft van tijd tot tijd eenige in beslagnemingen gedaan, die onder de vervalschers eene weldoende vrees doen ontstaan hebben. Over eenige weken is een aangeslegen staal boter in het laboratorium van Roesela- re ontleed geweest en daar heeft men vast gesteld dat het 88 ten honderd vreemde stof fen bevatte. De Rechtbank komt den eigenaar van dat vervalschtvoortbrengsel, zijne vrouwen zij ne meid elk tot 4 maanden gevang en 50 fr. boete te veroordeelen. Men kan het Gemeentebestuur en den Rechtbank niet genoeg prijzen het eene voor den ijver, die het aan den dag legt, den an dere voor zijne billijke strengheid. Het muziek der Pompiers onzer stad heeft beschikt op Zondag, 11 Maart (Halfvasten) eene kavalkade in te richten, ten voordeele der armen. Bravo! voor die moedige werklieden die hunne broeders willen ter hulp komen. Wij roepen de aandacht van eenieder, (of maatschappijen) die willen medewerken om deze kavalkade met hunne tegenwoor digheid op te luisteren, opdat zij zich zouden willen wenden bij de heeren Auguste Igodt, Theodoor Degroote of Valere Maschelein. Dansfeest. Ter gelegenheid van halfvasten, op Zon dag, 11 Maart aanstaande, om 9 ure 's avonds, groot gemaskerd, vermomd en ver kleed bal, gegeven ten voordeele van den Wereldlijken Schoolpenning onzer stad. Dat dansfeest zal in de Stadstooneelzaal plaats hebben. De prijs is bij inschrijving op 1 fr. bepaald, aan het bureel 1,50 fr.; de Dames 50 c. BÜRGERSTAND van den 24 Februari tot den 2 Maart 1888. Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 9. Sterfgevallen: Casys, Amelia, zonder beroep, 66 jaren, weduwe van Petrus Delfosse, Rijsselstrant. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslachl, 2. Vrouwelijk 2- id., PoPERIÏlGIIE. In onze briefwisseling van over acht da gen, sprekende over het liefdadigheidsfeest dat den 4 Maart plaats zal hebben, vergaten wij te melden onder de heeren voorzitters der verschillige maatschappijen, welke zich met het inrichten der kavalkade bemoeien, den naam van Emiel Vanden Berg he, Eere- Voorzitter der maatschappij de Roeysche Barbaristen, en voorzitter van den kring der onafhankelijke liberalen, onzer stad, die de grootste moed en werkzaamheid aan den dag heeft gelegd om deze edelmoedige onderneming te doen welgelukken. Volgens de tot heden genomene inlichtin gen, zou de stoet, alhoewel, om zoo te zeg gen, met ter haasten gevat, geheel merk waardig zijn en zal tot groote eere trekken aan den kring der X, die het opgevat gedacht ervan in gang heeft gesteken, als ook aan zijnen voorzitter M. Eugeen Roelens. In alle gevalle en zooals wij het voorzagen, is dat feest verre van aan iedereen te beha gen en om te veranderen, 't zijn opnieuw de vreemdelingen van alhier die het eene domme en belachelijke tegenwerking stellen. 't Is alzoo dat Zondag laatst, in de St-Jans kerk zoowel als in deze van O. L. Vrouwe, onze zoete herders een waren veldtocht ge leverd hebben tegen onze kavalkade, bedrei gende met het helsche vuur, niet alleenlijk degenen die er persoonlijk aan deel namen, maar nog al wie ze rechtstreeks zal onder steunen. Verhaasten wij ons, hier bij te voegen, tot eere van de geestelijkheid van St-Bertinus kerk. dat al de priesters dezer parochie, tot heden zich geheellijk onthouden hebben en dat zij in hunne sermoenen niet de minste zinspeling op het feest gemaakt hebben, waarvan het eenigste doel nooit anders ge weest is dan ter hulpe te komen aan de nood lijdenden der stad. Wij zullen later het afstootelijk gedrag be spreken dezer ongeluksvogels die, verre van aanmoediging en ondersteuning te geven aan de milddadige pogingen der personen die werken om ter hulpe te komen aan de onge- lukkigen die koude lijden en sterven van den honger, hun nog op den hoop toe verdoemen tot in het diepste der helle Zietdaar, vreemde gerokten, en gij in het bijzonder, Polinchoofsche, Aalbeeksche en Steensche Eilanders zietdaar hoe gij uwe heilige zending in onze stad vervult Wij zijn nieuwsgierig te weten welken in druk het gezwets van deze bezetenen op M. Berten gemaakt heeftwant geheel zijne toestemming aan het feest gegeven hebben demoet hij in alle recht een groot deel der vervloekingen op zich genomen, welke eenige lomperikken met zooveel onbeschoft heid, naar het hoofd der inrichters van dit feest geworpen hebben. B. STAD-POPERINGHE. WELDADIGHEIDSFEEST, Ingericht door de maatschappijen Tienen- Kring, Ste-Anna.Langhoirs-Victorinen, Moe dige strijders, Roeysche Barbaristen, St-Ste- phanus, Zwijnlandsbond, met de welwillende medewerking der beroemde maatschappij van Welluidendheid eu eener afdeeling van het Stadsmuziek. ZONDAG, 4 MAART 1888, Groote artistieke, geschiedkundige, aar drijkskundige, letterkundige en kluchtige Om 8 ure 's avonds, Prachtig VUURWERK. Bestuur van Posterijen en Tele grafen. bericht. Het Bestuur van Posterijen en Telegrafen belast zich mot het innen van kwijtbrieven in het binnenland om het even van welken aard en welke waar de zij ook zijn. Die dienst is niet verbonden met dien van de inning van liandelseffekten. De te innen kwijtbrieven moeten aan een postkantoor worden afgegeven, behoorlijk met postzegels vrachtvrij gemaakt, en daar bij moet worden gevoegd een borderel waar op zij beknoptelijk zijn ingeschreven door den belanghebbende. Er is verschuldigd voor eiken kwijtbrief, van 20 frank en daar beneden 10 ceo. van meer dan 20 frank tot en met 50 frank. 20 van meer dan 50 frank tot en met 100 frank30 s Boven 100 frank zijn tien centiemen meer verschuldigd voor elke som van 100 frank of gedeelte daarvan tot en met 1000 frank Boven 1000 frank zijn 10 centiemen meer verschuldigd voor elke som van 200 frank of gedeelte daarvan. De kwijtbrieven, waarvan de betaling word geweigerd om eene reden, hoe ook genaamd, worden bij de vereffening teruggegeven aan de belanghebbenden, die ze weder mogen aanbieden, en voor die tweede verrichting slechts de helft der voormelde prijzen beta len. Dezelfde prijzen zijn van toepassing op kwijtbrieven van terugbetaling, behalve dat de minste prijs op 15 centiemen bepaald is. Bij eene tweede afgifte van den kwijtbrief ter inning wordt de minste prijs op 10 cen- tiéhien gebracht. Sedert eenigen tijd gebruikt men met zeer goed gevolg in de hospitalen van Frank- rijks hoofdstad als bijartsenij in het gebruik van de traan, de Peptone Defresne. Dit voedingsmiddel is niet anders dan ossen- vleesch dat op eene kunstmatige wijze ver teerd is. Zij bevat niet alleenlijk het uittrek sel van het vleesch dat men in het vleeschsap of bouillou aantreft, maar zij bevat het vleesch zelf,' opgelost en gansch bereid om zonder de minste moeite in de bloedvaten de noodige kracht aan het bloed aan te brengen. De peptone, met een krachtigen wijn ge mengd, maakt den eigenlijken Wijn 'de Peptone Def resne uit, die op deze wijze de de altijd zwakke en onvoldoende voedin^ verzekert, bij borstlijders, klierzieken en personen aan bederf der vochten onderhe vig. De Peptone Wijn wekt den eetlust op eene wonderbare wijze op; hij is een zeer goed kraohtverwekkend middel onder zij nen invloed staakt de hoest, de spieren wor den sterk en de krachten keeren volop te rug. Wij bevelen de Pastillen Waltbcrj omdat het waarlijk een wondermiddel is tot genezing van vallingen, hoest, zware ver koudheid, keelpijn. De beste producten worden 't meest nagemaakt, maar de verstandige lieden ver kiezen altijd het Vleeschsap Cibils, waar van de lange bijval de goede hoedanigheid waarborgt. Engelsche Bieren. Huis Alfred Delay. Zie ann. IJ PEREN, 25 Februari 3 Maart Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardap. Beter Eiers,26 10,800 2,400j 2,800 4,000! 5,800 2,000' 8,055! 17-87 15-00 15-00 18-50 18-75 7-75 oi0-00 2-60 4,200 2,100 3,500 3,800 4,500 2,000 7,269 18-87 15-00 15-00 2(1-00 19-00 7-50 510-00 2-34 met zes aanhoudende Allen in eene gemeente bij een der nijverheids-steden der provincie. Zich te adresseeren ten bureele van dit blad. TEN 2 1/2 URE STIPT NAMIDDAG. GRANEN verkocht te kwantiteit roiddenprfjs p. 100 kilo. verkochlte kwanti leit middenprijs p. 100 kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2