Gazelle van 't arrondissement Yperen. Nr 115. 27e Jaar. Zondag 11» Maart 1888. Politiek. 8tads-? liunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BINNENLANDS. Bareel: Dlxaiudestraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLinEK 15 eeuttemcn den regel Brieven en patken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 ja ars voor de slad fr. 4-50 voor gebcel Belgle, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 1_ 3-00 4-00 6-42 905 9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-076-42 Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 8-05 8-209-58 10-10 h .16 2-41 2-55 5-20 8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 7-45 10-45 12-20 4-10 —6-42. Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30—8-20—9-58 11-16-2-41 5-20.. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. DUBBEL VERLIES VOOR DE LANDBOUWERS. Wij hebben reeds een paar opmer kingen gemaakt, over de inkomreck- ten, en zullen er nog op weerkeeren. Bestatigen wij eerst dat de wet op de inkomrechten zijn doel heeft ge mist, en inderdaad men had aan de landbouwers beloofd dat, door de wet, hun vee in prijs zou STIJGEN, en wat is er gebeurd He wel, het vleesch is gemiddeld met 9 centiemen per kilo in prijs VERMINDERD. Dus diende de wet alleen om zand in de oogen der boeren te werpen. Een tweede punt van belaag Door gebrek aan voeder, binst den afgeloopen drogen zomer, zijn de boe ren verplicht geweest zich te ontma ken van een TE groot getal stalbees- ten. Dat feit heeft twee gewichtige ge volgen gehad, namelijk 1® Dat de beesten aan eenen zeer lagen prijs werden verkocht 2" Dat nu op den buiten de vee stapel aanzienlijk verminderd is, en het meerendeel der boeren het noodi- ge vee op stal met meer hebben om behoorlijk hunne vette weiden te be leggen. Wat zal het gevolg daarvan zijn Wel dat is licht om raden Binnen eene maand, als de tijd daar is van de beesten in de weide te laten, zullen de landbouwers over gaan tot het aankoopen van nieuwe staibeesten. En dan Dewijl er IN het land geen vee in overschot is, zullen zij gedwongen zijn zich tot het BUITENland te rich ten, en niet alleen hooge prijzen voor nieuw vee te betalen hebben, maar nog inkomrechten op den hoop toe. Zooals men ziet, dubbel verlies Ten eersten toe op den VERkoop van hunne eigene dieren; Ten tweede op den AANkoop van nieuw vee. Ziedaar het geschenk van de kle rikale bedriegers aan de landbou wers. M. de Stuers van Oostende had het voorzegd, toen hij in de Kamer zegde dat de vermindering der pach ten het eenigste redmiddel was voor den landbouw. Labor. 'T MAG ER VAN AF Naar 't schijnt zal Monseigneur Goossens, aartsbisschop van Meche- len, in het volgend consistorie, ver heven worden tot den graad van kar dinaal. Nu, dat kan ons weinig schelen, en laat wellicht ook het meerendeel onzer lezers koud. Maar, is er iets ergers dat ons en onze lezers aangaat, en niet onver schillig laat. Ziehier wat Als M. Goossens kardinaal be noemd wordt, heeft hij een nieuwen hoed noodig, die betaald wordt dooi het gouvernement, en dit hoedje kost zoo iets of wat tusschen de 40 a 50 duizend frank. En zie, dat kan ons schelen, dat vinden wij schreeuwend, schanda lig, onrechtvaardig. Een eenvoudig soldaat, die het land dient, een treinwachter, een po- iicieagent, al wie in openbaren dienst een postje bekleedt, weinig wint en op den hoop toe vrouw en kinderen te onderhouden heeft, moet zijn eigen uniform betalen. Maar een bisschop, die een vette prés trekt, voor niet in een paleis woont, waarvan het onderhoud door den Staat en de Provincie betaald wordtdie maar te zorgen heeft voor zijn eigen zich zeiven, zie, die krijgt, als hij kardinaal benoemd word, nog een hoed cadeau, die zoo zwaar weegt van goud en edelgesteenten, dat hij dien op het hoofd niet kan houden en men hem, achter of nevens zijne eminentie, op een fluweelen kussen moet dragen. Ja, dat is schandalig Zietdaar, kiezers, wat het kleri kaal gouvernement met uw geld ver richt! Zietdaar waartoe de besparingen op het budget van openbare werken en onderwijs worden gebruikt. In Juni moet en zal dat eindigen DE ZIELVERKOOPERIJ. Sinds een vijftiental dagen bieden de straten onzer stad het eene walgelijk too- neel na het andere aan, die hier telken ja- re tijdens loting en mililieraadzillingen plaats hebben. Onze ooren luiten nog van het gehuil dier geroepen beschonken jon gelingen, waarvan de eene hunne vreug- delot vieren omdat zij aan den tol des bloeds ontsnappen, terwijl de andere aan hunne wanhoop den vrijen teugel laten, omdat zij het soldatenpak zullen gedwon gen zijn aan te trekken en dal doen zij in beestelijke of zedelooze liederen. Die loo- neelen treffen u pijnlijk en verwekken walg, afkeer en verontwaardiging tegen de onzedelijke wet, die er de oorzaak van is, met de ongelijkheid der burgers te be krachtigen in het vervullen hunner plich ten jegens het vaderland. Doch nevens die schandalen, die de openbare denkwijze levendig ontroeren door hunne veropenbaring op klaren dage, bestaat er in onze wetten en verordenin gen op de soldaterij een kanker, die niet min afzichtelijk is en die bijna onopge merkt voorbij gaat. Het Staatsbestuur, zooals men weet, le vert plaatsvervangers aan hen, die twee honderd franks gestort hebben. Om zich het noodige getal manschappen aan te schaffen belast agenten-aanwervers om, bij middel van eene premie van twee hon derd frank per man, jongelingen bij den militieofficier te brengen, die zich willen verkoopen om den zoon van familje in den dienst van 't vaderland le vervangen. Dat is, gelijk men ziet, den handel in witte. Hoe gebeurt het Het is ontegenspre kelijk dat de kerels, die de rol van zulken handelaar aanveerden, meestal van eene heel twijfelachtige zedelijkheid zijn. Ook zijn zij geenszins zinnelijk noch op de keus der koopwaar, noch op de middelen om ze zich aan te schaffen. Hoe min zedelijk de aan le werven man is, hoe min hij ordentelijk, werkzaam, en zuinig is, hoe gemakkelijker de taak van den agent-aanwerver zijn zal. Ook zal het bij voorkeur tot dat soort van lieden zijn dat hij zich wenden zal. Daaruit volgt hel noodzakelijk dat het leger, dat enkel het uitgelezenste deel der bevolking in zijne rangen zou mogen tel len, er maar het uitschot van krijgt. Van daar tallooze gevallen van dienslontloo- pingen en ongewilligheid, die verderfelijke voorbeelden zijn voor het eerlijke deel van hel leger. Wat de middelen betreft, die gebruikt worden om de verbintenissen le doen doorgaan, er zal niemand naïef genoeg zijn om ze vergezeld le gelooven van eene groote kieschheid. De groote overtuigingsagent is de drank. De genever wordt met volle glazen inge schonken en, de geneverdampen, die hij doen ontstaan heeft, benuttigende doet de zielkooper de hebzucht van zijn slachtof fer ontvlammen door het lokaas der pre mie en hij vleit zijne luiheid met den jon gen le overtuigen dat de soldaat niets te doen heeft. De man op dergelijke wijze misleid, gaal met den zielkooper bij den militieofficier en daar teekent hij zijne ver bintenis. En hij is soldaat, verdediger van 't vaderland Om tot dien uitslag te komen heeft men zich tot de slechtste driften van den measch gericht. Niels edels, niets goeds, peen het minste denkbeeld van opoffering of verkleefdheid heeft den vrijwilliger be wogen om de zending te aanvaarden van het vaderland te verdedigen op hel uur des gevaars, eene zendingedel boven alle andere Er is verkooping geweest, en 't is daarmede al. Zooals wij hel hooger zegden, zij is dus wel een afzichtelijke kanker, die zielver- kooperij. Het is een diepe en erge onze delijkheid En zeggen dat er nog politieke mannen zijn, die dat aanwervingsstelsel durven verdedigen. Zij zijn van die onze delijkheid zoo zeer overtuigd als wij, maar om hunne kiezers te vleien, die hun voor deel vinden in den huidigen zakenloe- stand, liegen zij op dat punt zoo deerlijk tegen hun geweten, dat zij hem als recht- veerdig, billijk en zedelijk voorstellen. Het is moeilijk om zich zooveel laagheid, een zoo volledige plichtvergeten voor te stellen; maar de feiten zijn daar en men moet het wel aannemen dat bestaat bij de meerderheid der vertegenwoordigers van het volk en bij de ministers, vermits de wet op den persoonlijken dienstplicht door de eersten met de medeplichtigheid der tweeden verworpen geweest is. EEUWIGE ZUIVERHEID. Onze kapel/man/yes en andere zwart rokken, die eeuwige zuiverheid gezworen hebben en die, hoewel zij zelve geene vrouw mogen hebben; toch algelijk allen eene lieve, jonge, soms nog al poezelige deerne voor keuken- en bovenmeid hou den. Het schijnt dat zulks een overblijfsel is van gewoonten uit de XIV® en XVe eeuwen. Dan nog waren de priesters zoo vijandig niet aan hetgene men den huwe lijksplicht noemt. Dan waren velen onder hen nog zoodanig met eene (en soms met meer ook) vrouw verbonden dat er aan hunne vereeniging enkel den huwelijk ze gen ontbrak. Menigmaal ook ziet men die dienaars Gods, zegt de Flandre Libé rale, voor de scepenen, liet burgerlijk gezag, verschijnen om, door in wettigen vorm vastgestelde giften de toekomst hun ner kinderen, die met de moeder bij hun inwoonden, te verzekeren. Even zooveel doen zij ten voordeele, hunner minares- sen. Diericx, in zijne Memoires sur la rille de Hand, 11° boek, bladzijde 100, haalt daar talrijke voorbeelden van aan, dirt hij uil de jaarregisters van de Gent- sche gemeente archieven gelrokken heeft. De lieer baron Reiffenberg, in eene nota der Geschiedenis van het huis van Bur- gonje van Baraute geeft een dergelijk voorbeeld op dat van bijzonder belang is. Het geldt daar geen nederige dorpspas toor meer, die het beslaan verzekerd aan kinderen, door hem bij zijne medeïn- woonster gewonnen, en in zijne woning opgebracht. Er is daar sprake van eenen bisschop, die voorzeker gehouden was de kerkwetten nauwlettend na te komen. Op 13 October 1463 verscheen de Iloghe en mogliende eenceerdighe heer van Boiirgoengnen, biscop van Came- ricke, grave van Cam er sijs voor de scepenen der slede van Gent om te ver klaren dat hij uit vaderlijke liefde een blok onroerende goederen, in de On derstraat aldaar gelegen en uitgang heb bende langs de Breidéls'eghe, afstond aan Arnold van Boiirgoengnen, zijnen DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1