"stadsnieuws. BRIEFWISSELINGEN. VERSCHILLIG NIEUWS. IIOO li zoon, dien hij had van Johanna Despon- tyn op voorwaarde dat zoo gezegde Ar nold stierve zonder wettige erfgenamen achter te laten, het goed overga aan Jo- lian Boargoengnen zijnen natuurlijken zoon, dien hij had bij Jufvrouw Absolon en dat, zoo de gezegde Johan kwam te sterven zonder wettige erfgenamen, van hem geboren, het goed dan overgaan zou aan Elisabeth van Boargoengnen, zijne natuurlijke dochter, die hij had van Ju- vrouw Elisabeth Van Immerzeele en dat, zoo deze ook zonder wettige erfgena men, van haar geboren stierve, het goed dan overga aan Filip, zijnen natuurlijken zoon, dien 1?ij bij Clara Eau den llove had. Dien aki is in zijn geheel in het Jaar register van 1463-1464 overgeschreven en in de Gentsche stadsarchieven be waard gebleven. Hij levert dit bijzonders op, niet dat hel getal bastaards er grooler zij dan in eenig ander geval van dat slach, maar dat het getal der bijzitten of bijslaapsters bis schoppelijk groot is. Immers voor eiken bastaard is er eenige verschillige mina- res. De prins der heilige kerk stond zich eene weelde toe, die voor den eenvoudi- gen pastoor eene onmogelijkheid was. De toestand van deze geleek meer aan liet burgerlijk huwelijk, omdat zij met eene vrouw te vreden hielden. Op 18 Novem. 1423 geeft Jan Hecstyl, priester wonende in de Wijngaardstraat, bij akt, voor da scepenen van Gent opge maakt en op het Jaarregister van 1423- 1424, folio 23, ingeschreven, aan Johan na, aan Margareta, aan Catharina en aan Helena, zijne natuurlijke kinderen, die hij van Catharina De Vos heeft, zijn huis, gelegen in de Wijngaardstraat, en waar in hij woont, onder voorbehoud van vruchtgebruik voor gansch haar leven, en met last voor de begiftigden vaa hunne moeder tehuis vesten: behouden dien... dat de voorsede Kateline Vos behou- den sal te bezittenen de achterkamere met den soldere der boven en de haer vtgaan ende ingaan met hare boden in 't voorzeide huis Men ziel wel dat het daar vereenigin- gen gold die voor de burgerlijke overheid bekend waren en waarin de echtgenooten of beter de bijslapers elkander zoo getrouw bleven als in de vereenigingen, welke de kerk ingezegend bad. De kerkelijk inze gening bleeft alleenlijk achterwege omdat, in den loop der eeuwen de tucht der kerk veranderd was en die inzegening verbood En men voorzog door begiftigingen, in de pleehligste vormen opgesteld, in de onze kerheid van het erfrecht, wanneer alle in zegening en alle plechtigheid bij het in huwelijk treden verboden waren. Dat feit kan nog al wonderbaar schij nen ter oorzake van onze nieuvverwetsche denkbeelden, die, in de katholieke landen, zeer. tegenstrijdig zijn met het huwelijk der priesters en van onze volstrekte on wetendheid van een verleden van drie of vier eeuwen. Doch men moet niet. denken dat het de geestelijkheid uit de Vlaande ren alleen was, die vrouwen als bij slaap hadden. Bijlange niet. De Engel- sehe geschiedschrijver Henry Hallain zeul in zijne. Geschiedenis van Europa gedurende de middeleeuwen, dat het verbod aan dc- priesters van niet te hu- wen eeuwen lang eene doode letter bleef en dat zij wanneer zij er zich eens aan onderwerpen moesten, dan allen in hun- ne buizen vrouwen hielden, met wie zij min of meer blijkbare iiefdebelrekkin- gen onderhielden. De lioogere geestelij- ke overheid toonde zich daartegen zoo weinig streng, dat zij eene stellige toe- lating scheen te verleenen. De zonen van priesters konden erven volgens de Fransche en Cusliliuanselie wetten. Aliengskens nochtans kwam de booge- re geestelijke overheid daar meer en meer tenen op en langzamerhand ook werden de liefdebetrekkingen der priesters meer en meer verdoken Maar hielden zij daar om op te beslaan Dat is de vraag. En, men duide bet óns niet] ten kwade, wij zijn van gevoelen dat liet eerste kwaad, zoo er daarin kwaad beslaat, enkel plaats gemaakt heeft vuor een verborgen, maar veel erger kwaad. De priester, omdat bij priester is, houdt daarom niet op mensch te zijn en de belofte van eeuwige zuiverheid wordt nu door onze kapel- en andere haantjes niet beter nage leefd dan over een viertal eeuwen, Wat denkt gij er van, lezer-lief? VAN DEN KEIZER VA» DUITSCHLAND. Berlijn, 9 Maart, 10 u. 's morg. De Keizer is dezen morgend om 8 u. 37 m. overleden. Yperen, 10 Maart 1888. WeïdadSjjïneidsfecist Se Yperen. De kavalkade ten voordeele van den arme, die wij j.l. Zondag aangekondigd hebben, schijnt schitterend te zullen zijn. Verscheide ne maatschappijen hebben den oproep onzer Pompiers beantwoord en alles belooft den grootsten bijval. De kavalkade zal morgen, Zondag, om 3 ure zeer stipt, uitgaan. Een bravo voor die goedhartige en be- langlooze inrichters Dat de omhalingen veel opbrengen SÈXismesa. De heer Ernest Nolf, oud-leerling van het Stads-kollegie van Yperen, komt met onder scheiding zijne eerste examen van kandi daat in wijsbegeerte en letteren voor den ju ry van Luik af te leggen. v'alseSs geld. Valsche stukken van 5, van 2 en van 1 fr. zijn dezer dagen in omloop gebracht. De stukken van 5 fr. dragen het beeld van Vic tor Emmanuel en het jaartal 1872 die van 2 fr. zijn van 1871 met het beeld van de fran sche Republiek die van fr. eindelijk zijn navolgingen der Belgische stukken van 1886. BeMoeisii5sjge«i. De heer de Borman, prokureur des ko- nings te Yperen, is in de zelfde hoedanigheid hi j den rechtbank van eersten aanleg te Mons (Bergen) benoemd, in vervanging van den heer Levy, tot andere bedieningen geroepen. De heer Huyttens de Terbecq, substitut van den prokureur des konings te Mons (Ber gen). is prokureur des konings bij den recht bank van eersten aanleg te Yperen benoemd. In het gewapend Sapeurs-Pompierskorps van Meesen zijn benoemd: De heeren A. Coppin, luitenant-bevelheb ber in vervanging van den heer E. Catteau, overleden; H. Bondue, onderluitenant, in vervanging van den heer A. Coppin, tot de grade van luitenant bevelhebber verheven. Wij zijn naar het Théatre des Attractions geweest en wij moeten bekennen dat die on overtrefbare kunstenaren den meesten bijval blijven gemeten. De heel reine en netjes opgesierde barak v;as geperst volpnen kon er zich noch roeren, noch keeren en zoo is dat eiken avond, in alle voorstellingen. Ook is het om die reden dat de heer Spriet, zijn verblijf in onzo stad nog van eenige dagen verlengd heeft; zoo zullen de Yperlingen en de bewoners van 't omliggende nog van eenige vertooningen kunnen genieten. De troep van den heer Spriet bestaat uit een aantal artiesten van eerstan rang, die niets verwaarloozen om de vele toeschouwers aangenaam te vermaken. De veranderingen in de werkzaamheden, de kous der oefenin- .gen, een net en gemakkelijk inwendige, alles is uiterst geschikt om van langs om meer volk naar deze laatste vertooningen te lok ken. Wij raden onze lezers ten zeerste aan eens de tooverkunsten en goocheltoeren van den heer Spriet te gaan bewonderen. Het is de moeite waard. BURGERSTAND Mannelijk geslacht, 6; Vrouwelijk id. 2. Huwelijken: Vanacker,Karei, daglooner, en Indevuyst, Felicia, dagloonster. Sterfgevallen: Ramskindt, Leonia, kantwerkster, 4t ja ren, ongehuwd, Beestenmarkt.De Graeve, Maria, kantwerkster, 64 jaren, echtgenote van Karei Ryckx, Meenenstraat. Le Roy, Petrus, zonder beroep, 80 jaren, weduwaar van Nathalia Warlop, Meenenstraat. Thieuw, Maria, zonder beroep, 31 jaren, echtgenote van Aimó Notebaert, Bukker- straat. Goddyn, Karei, zonder beroep, 76 jaren, weduwaar van Maria De Lyc, Re- coilettenstraat. Rabau, Edmonclus, kom- missiounaris, 70j'u-en, echtgenoot van Maria Boenen, Meenenstraat. POPERINGHE. De Weldadigheidsstoet van Zondag laatst is buiten alle verwachting wel gelukt en de pijramidale bijval door dat feest genoten brengt de grootste eer toe aan den Kring der X en aan zijn ieverigen voorzitter M. Eugeen Roelens, die de opvatting zoo moe dig heeft verwezentlijktalsook aan al de maatschappijen der stad die zoo bereidveer- dig zich bij hem hebben aangesloten. Wij zouden willen eene breedvoerige en nauwkeurige beschrijving geven van deze overschoone tentoonspreiding en de verschil lige groepen afschilderen die het voorwerp der algemeeno bewondering geweest zijn, maar mangel aan plaats verplicht ons al leenlijk aan de verklaring dat liet Weldadig heidsfeest van 1888, alhoewel maar op acht dagen tijds opgevat en uitgevoerd, onder al le opzichten weerdig was der vorige in dien zin gegevene feesten. Dat men zich rond de vijf honderd per sonen voorstelle, uitgedoscht in historische, zinnebeeldige en kluchtige kleediugen, alle van uitgelezen smaak een buitengewoon getal rijk gaschabrakte peerden en een tien tal praalwagens, kundig geschilderd en ver sierd alsook een groot getal geldinzame laars die om ter meest hun best deden oin veel almoesen voor den armen rond te ha len, en men zal zich een gedacht kunnen vormen over de oprechte aantrekkelijkheid van dit feest. Nogtans moeten wij den groep der P/iil- harmome, uit een honderdtal man bestaan de, boven alle weêrga plaatsen. Haar toege- negene voorzitter, die nooit iets half verricht, hoeft gewild dat de maatschappij uitschitter de, en hij is er bewonderensweerdig in ge lukt. Door de verschilligheid en de versch- heid der kostumen, waar men nog moet bij voegen de aantrekkelijkheid eener reeks nieuwe en allerschoonste Pas-redoublés, onder welke men, de Marche des Pschut- teux beeft opgemerkt, voor de omstandig heid gearrangeerd door M. Yan Elslande; de Philharmonisten hebben de algemeene goedkeuring verworven, en zijn, bij oogen- biikken zeer toegejuicht geweest. Daarna spreken wij over de wagens der loilde mannen van den kring der X, der maatschappij St-Victor, der Roeysche Bar- baristen, alsook van dezer der Ghilde van St-Anna, die allen van den besten smaak waren en van eene volmaakte artistieke uit voering. Vergeten wij nogtans de wagens der ster- rekijkers en der apen niet, die beiden veel bijval genoten hebben. Wij hebben nog verschillige groepen rid ders en voetknechten bemerkt, in rijke Idee- dij, en een dertigtal leden der muziek van den katholieken kring, onder bet bestier van M. Verkaeghe en gekleed in Mousque- tairs. Nu, niettegenstaande het liefdadig karak ter van het feest, zijn zoo voldoenden bijval is niet gemakkelijk bekomen geweest en de waardige voorzitter van den kring der X, alsook de ijvervolle jongelingen, die hem met zooveel toegedaanheid hebben bijge staan, hebben tegen duizend en duizend moeilijkheden te worstelen gehad, heimelijk en boosaardiglijk in den weg gebracht door eenen hoop mannen, meestal vreemdelingen aan onze stad. Maar zij hebben schoon te spertelen gehad gelijk duivels in een gewijd- watervat, hunne pogingen hebben maar ge holpen dan om den goeden uitslag te helpen bewerken van deze edelmoedige onderne ming, waarvan de opbrengst voor den arme, beloopt, zooals men verzekert, tot rond de 1600 franken. 's Avonds om 8 ure, heeft een schoon vuur werk, afgeschoten op de groote Markt, bet feest gesloten. Veel vreemdelingen waren naar onze stad toegestroomd, en zijn allon vertrokken zeer vergenoegd over de eenige uren welko zij bij ons zijn komen doorbren gen. (Om voortgezel te worden). Zondag aanstaande, 11 Maart, te 6 ure 's avonds, groot Concert bij de Philharmo- me, met de medewerking van Mejuffer De Jaegker, zangeres, eerste prijs van het Con servatoir van Gent M. Liebaert, Tenor, eerste prijs van het Conservatoir van Gent, en M. Kemper, gezelscbapzanger, te Brus sel. Te 9 en half ure BAL. Repwighelst, den 7 Maart 1888. Beste Reningheistnaars, Ik ben wel onbeleefd geweest u in mijnen laatsten artikel geen au revoir gezegd te hebben: ik weet wel dat zulks mijnen plicht was, maar ik moest gauw op reis. Nu ik terug ben, wil ik u vertellen waar ik geweest ben. Daags na bet verschijnen van mijnen laatsten artikel, ontving ik eenen brief van mijnen kozijn, waarin bij mij melde dat de familie met eene frissche dochter verrijkt was en ik uitgenoodigd was om peetje te ziju. Peetje, peetje zijn!! Seldezunenten en ia Frankrijk over Parijs, 't is verre... en zal ik hier mijne kennissen aan den baas en beleef den driestekker overlaten? Welnu ja ik ging met het gedacht gauw terug te zijn. Ik arriveerde bij mijn kozijn waar ik met vreugde ontvangen werd. Bonjour,Monsieur, bien venu, enz.Ik zat niet weinig in 't zweet, ik moest fransch spreken, nu was het nog niets maar morgen. En morgen kwam en Jan trok op. Wat er daar uiteen gedaan werd zal ik zwijgen omdat ik er niets van verstond al wat ik zei was, oui, non, en het paste juiste dat men vroeg welke naam ik aan het kind gaf en het was ouinon. Non de tribunal, ouinon begon te schreeu wen en den doop was gedaan. 's Anderen daags wilde ik weg want Re- ninghelst lag opperst, maar niet te doen ik moest medegaan ter bedevaart naar Lourdes. Ziet gij daar Jan met uen grooten paternos ter op reis; maar 't was voor ouinon en dat komt er van als men peetje is. Bedevaarten nooit meer want ik ben kreupel naar buis gekomen; later zal ik vertellen boe zulks gekomen is. Ehwelbaas, 't is tot binnen acht dagen. J an Steaal. Bijzondere treinen, met grooten afslag van prijzen, ter gelegenheid der Kavalkade van Hazebrouck,op Maandag,12 Maart 1888. Gaan. Keeren. Yperen 11 11 Hazebrouck 6 25 Vlamertingbo 11 18 Caestre 6 35 Poperinghe 11 28 Godewaertsv. 6 50 Abeeie 11 40 Abeele 7 15 Godewaertsvelde 11 50 Poperinghe 7 25 Caestre 12 00 Vlamertinghe 7 35 Hazebrouck 12 10 Yperen 8 40 Prijzen der plaatsen, gaan en keeren. 4° kl. 2° kl. 3" kl. Yperen en Vlamertinghe 3-00 2-00 1-50 Poperinghe 2-00 1-50 1-00 Abeele 1-85 4-35 0-95 Godewaersvelde Caesti'e 1-45 1-10 0-80 Bloedsgebrek. In min dan veertien dagen volkomene genezing »an hoofdpijn, ver lies van eetlust, bleeke kleur, moeilijke staat, enz. bij armbloedige jonge meisjes, door Zi- keur Juniauxapotheker te Wasmes. Dit likeur is samengesteld uit vijf bloemen. Daar is geene scheikundige stof aanwezig. Vrachtvrije verzending tegen 2 franks. M. Edward Tonglet was Zaterdag door zijnen patroon, notaris, gelast geworden in de Nationale Bank te lirussel eene betaling te doen. Er was veel volk voor 't winket, en toen de beurt aan Tonglet kwam stelde deze met verbazingen schrik vast, dat men hem 2 briefjes van 1000 fr. uit den binnenzak van zijnen overjas onstolen had. De diefte is nabij het winket moeten ge pleegd worden, want M. Tonglet had de briefjes nog gevoeld op het oogenblik dat hij de Bank binnen trad. Dat heet men groeien. Een loteling, die verleden jaar in eene gemeente van het Walenland werd uitgesteld omdat bij de vereischte lengte niet had moet dit jaar op nieuw voor den milicieraad verschijnen. Nu is hij 1 meter 96 centimeters lang. Die is dus in een jaar tijd ruim 40 centi meters gegroeid. Dat is de moeite weerd. Als hij nu maar niet te lang is! Gedachten van den doktor. De bedendaagsehe leefwijze ontwikkelt op eene wonderbare manier de uitgelezen hoedanig heden der vrouw, doch zij vereischt eene buitengewone mate van zenuwkrachten, ten nadeele van het lichaam; ook ziet men zon der klaarblijkende oorzaken den slechten invloed der bloedarmoede, die de wangen doet verbleeken en de ledematen verzwakken. Do eetlust, die de verloren krachten zou kun nen inwinnen, verflauwt, wordt grillig en de lering is te vreezen. Eene redplank blijft u nog over: neem na ieder maal een half wijn glas van den versterkenden wijn Defresne (vin toninutritif Defresne) welke de Peptone bevat en de spieren voedsel en kracht aan zet; het bloedvormend ijzerphosphaat dat de roode bioedparels vormt; aanstonds komt de goede eetlust terug, het vleesch wordt stevig en de geest herneemt zijne levendigheid. Deze wijn is in de hospitalen van Parijs aan genomen en wordt in Belgie zeer geprezen. Men kan hem in alle goede apothekerijen van ons land bekomen. Dr - Belooging Bara. Het inrichtend komiteit heeft den datum der betooging die zal gevierd worden ter gelegenheid van den 25on verjaardag der intrede van M. Bara in de Kamer van volksvert.egenwooidigers, vastgesteld op Zondag 18 Mei aai deze is moeten uitgesteld worden door reden van familierouw. VAN DEN 2 TOT DEN 9 MAAKT 3 888. Geboorten: Siaimnijk geslacht, 6. Vrouwelijk id., I,

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2