Gazelle van 'I arrondissement Yperen. STADSNIEUWS. Nr 118. 27e Jaar. Zondag April 1888. Politiek. 8tads-, üunst- en Letternieuws. Yerschiilige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BINNENLANDS. BareelDlxmudestraat, IS AANKONDIGINGEN -10 centiemen den regel. RECLAME!* 25 ceutiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de slad fr. 4-50 voor geheel Beïgae, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. DE TOEKOMENDE VERKIEZINGEN. Het jaar, dat wij beleven is een kies- jaar bij uitnemendheid, allerbest geschikt om aan de politiek van het land eene nieu we wending te geven. Niet alleen de pro vinciale raden moeten gedeeltelijk ver nieuwd worden, maar ook de helft van de Kamer der volksvertegenwoordigers en de helft van het Senaat. Sedert maanden reeds worden op die verkiezingen luchtkasteelen gebouwd ter wijl de katholieken zeer goed hopen hun ne zetels te behouden en er misschien nog bij te winnen, verblijden de liberalen zich op voorhand dat menige zegepraal hun wacht en dat misschien, dank aan een eenparig streven 't klerikale ministerie zal omverre geworpen worden. Wat de hoop der klerikalen aangaat, wij meenen dat zij hunne droomen voor geene wezentlijkheid nemen en dat hunne orga nen over die droomen niet de helft geloo- ven van el wal zij vertellen. Als de kleri kalen er in gelukken eene meerderheid hoe klein ook, te hewaren, mogen ze reeds hunne handen kussen. En de hoop der liberalen Is die ge grond Dat hangt af van de wijze waar op de strijd aangevangen wordt, van het plateforme dat voor de verkiezingen geko zen wordt. Vooraleer iets kunne voorzegd of be raamd worden, moet eerst de toestand te Brussel ophelderen. In de laatste weken is het, reeds wat klaarder geworden, zoo dat meenigeen verwachten durft dat ein delijk alle misverstand zal ophouden. 't Ware te wenschen. 't ls immers van Brussel dat alles afhangt. Die benarde toestand waarin geheel de liberale partij verkeert, geeft ons de gele genheid nog eens te wijzen op den poli- tieken toestand van Vlaanderen. In de vijf Vlaamsche provinciën zijn, op drie zetels na, al de afgevaardigen klerikalen wat meer is, het grootste getal dier zetels zijn zij nu reeds zeker te behouden, zoodat zij al hunne krachten op eenige plaatsen kun nen bijeen doen werken. Het is onnoodig langer daarop te drukken om te doen zien hoe voordeelig die toestand is voor onze politieke tegenstrevers en hoe nadeelig voor ons zeiven. Wanneer echter de oorzaak, de eerste oorzaak van die staat van zaken moet op gezocht worden, dan moeten wij, libera len, ons op de borst kloppen, want het is onze schuld, onze eigene schuld. Waarom zou Vlaanderen dan ook liberaal gewor den zijn Heeft het liberalismus wel ooit iets gedaan, dat noemens waard zij, om ons volk liberaal te maken Neen, nooit iets. Gedurende de halve eeuw dat de strijd hier duurt op het zuiver politieke terrein heeft men de Vlaamsche burgers hunnen weg lalen gaan, zonder zich om hen te bekommeren. Eene maand voor de kiezingen worden, wel is waar, eenige gazetjes rond gestrooid en eenige bezoe ken afgelegd maar wat is dat in verge lijking met de aanhoudende propaganda der geestelijken Nu zal dat anders gebeuren; de Vlaam sche Liberale Bonden zullen hunne wer king over het geheele Vlaamsche land uit breiden en met open vizier de strijd aan vangen. Zij zullen gelukken want in Vlaanderen zijn nog vele liberalen, man nen van overluiging, die zich ontwikkeld hebben niettegenstaande de onverschillig heid der partij en zich gereedelijk aan sluiten zullen om het ontvoogd ingswerk aan te vangen. Voor deze kiezing zal de invloed zich nog niet doen gevoelen een jaar werkens kan geene halve eeuw onverschilligheid vergoeden. Maar de toekomst zal het an ders uitwijzen; na eenige jaren Vlaamsch- gezind liberalismus zal het politieke leven wakker worden en dan zal men niet lan ger voor dat bedroevend schouwspel staan, dat bijna de helft van 't land zon der slag of stoot moet opgegeven worden. Konden maar de Liberale associaties der Vlaamsche gewesten dat begrijpen zij zouden spoedig met den ouden slenter af breken, zich bij de jonge beweging aan sluiten en krachtig medewerken, in plaats van nu zooveel tijd en geld aan nutteloos heden te verspillen. NOG DEN ONDERPASTOOR-DIEF. Toen wij over acht dagen de dielle aan haalden, door eenen kapelaan Meurice te Verquin, bij Bethune, gepleegd, ten na- deele van den ouden heer pastoor, begin gen wij eenen misslag. Wij zegden dat de moeder en de zuster van den gekruinden ook aangehouden waren. Hel moeste zijn hel lief van den kapelaan en hare moe der vrouw D... De moeder, die eene kruideniester is, onderging een aanzienlijk nadeel door ha re gevangenschap; ook is zij door het toe doen van den maire voorloopig in vrijheid gesteld. Overigens, zij schijnt onschuldig aan den diefstal. Wat de betrekkingen van den kapelaan- dief met de dochter D... betreft, zij duur den reeds vijftien maanden en waren van de moeder gekend. De twee verliefden be kennen het overigens luidop en zij zeg gen dat een huwelijk in 't korte er uit voortspruiten ging. De dochter D... die ook onschuldig zijn wil nopens de diefte, zegt dat het gerecht in hare betrekkingen met den kapelaan Meurice niets te zien heeft. Volgens baar alle pastoors omtrent doen evenals deze laatste. 't Is proper maar ten verwonderd ons niet al te zeer. Wij hebben nog al van zul ke streken gehoord. In afwachting' der bruilof blijft de jon ge kapelaan op hel vochlige strooi des ge- vangs altijd voortzuchten. Wat toonbeeld van een kapel/iaa/ify'e Wat dunkt u, Nieuwsbladje Yperen, 31 Maart 1888. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 57,996-88 De ware vereenigde vrienden, 6-15 Den Woensdag, 16, in den Sultan, 1-53 Den Woensdag, 23, 1-90 Intresten der bewaargevingen op de spaarkas, 12-82 Totaal, fr. 58,019~28 Uitgaven tot heden, fr. 55,720-16 Blijft in kas, fr.-2,299-12 Scliooae Kunsten. Met veel genoegen komen wij te vernemen dat onze stadsgenote Mej. Louisa Dehem eene nieuwe onderscheiding op den weg der kunst komt te behalen. Zij stelt ten toon in den Salon van Parijs voor 1888. 7640 schilderijen -werden aangeboden en enkel 2509 aanvaard. De jury telt 40 leden. Mej. Louisa Dehem is met onderscheiding aanvaard, zij heeft dus recht op eene plaats aan de zijwanden de3 Salons. Hoewel zij enkel 19 jaren telt is zij toch door de kunst kenners der fransche hoodfstad waardig ge kend om onder de verdienstvolste schilders onzer eeuw eene eerste plaats te bekleeden. Dat is wel eene onderscheiding, die weini gen op hunne loopbaan ontmoeten; het is eene aanmoediging voor MejDehem, in staat om haar aan te zetten nog meer ontwikke ling aan haar vernuft en talent als kunste nares te geven. Een gul en tiendubbel proficiat voor die verdienstvolle kunstenares Zij is een kind, waarop Yperen, hare ge boorteplaats, terecht lier en trotsch zijn mag en haren leeraar, de heer Th. Ceriez haalt eere van zijne uitmuntende leerlinge. De leden der maatschappij Bekwaam heidskiezers worden verzocht de maande- lijksche vergadering bij te wonen die zal plaats hebben op Maandag, 2 April 1888, in het gewoon lokaal. dagorde: 1. Nieuwe leden. 2. Bespreking over de Provinciale kie- Willeuis-toüds, J.l. Zaterdag woonden wij de maandelijk- sche gewone vergadering bij der Willems- Fondsafdeeling. De zaal was schoone vol. Ook was het programma heel aanlokkelijk. Onder de mededeelingen werd er den aan wezig zijnde leden eene inschrijvingslijst aangeboden voor de hetooging ter eere van Kapitein Liévin Vande Velde. Het was met innige zelfvoldoening dat wij zagen hoe iedereen zich beijverde om het zijne bij te dragen ten einde die betooging allen mogelij ken luister bij te zetten. De jonge heer K. Gesquière trad op met een mooi liedje: Vergeet ze nietdie armen. Hij heeft veel bijval genoten. De heer Deweerdt ook werd luidruchtig toege juicht met zijn kluchtlied: Ih zie ze toch zoo geerne. Voor beide zangers een hartelijk bravo! Doch het parelke van het feest was de voordracht: Een kijkje in RomeNeêr- Egijpteen Athenen, met zichten bij middel van oxyhydrisch licht. De heer R. Cordenier werd zeer aandach tig aanhoord. Niemand kon denken, dat de jonge spreker zijne rol zoo meesterlijk ging vervullen.Hij is waarlijk waardig eenvoor drachtgever genoemd te wordenhij spreekt op zijn gemak eene schoone, zuivere vlaamsche taal die iedereen wal verstaat. Eere en gelnkwenschingen aan den spre ker! Met talent wist hij ieders aandacht te boeien, terwijl hij klaar en duidelijk die vele zichten uitlegde en ze dus dubbel aantrekke lijk maakte. Het was een keel'inooi en puik feest, dat iedereen wel beviel, en hij allen den besten indruk achtergelaten heeft. Een woordje dank ook aan den heer De Deyne, die zoo bereidwillig en zoo belang loos zijne zichten, zijnen lantaarn en zijne gas ter beschikking stelde van ons Willems- Fonds en dit zoo in de mogelijkheid stelde ons van dat schoon te laten genieten. Scherm- en Mnzlckfeest. Zondag j.l. woonden wij het feest hij door den Schermerskring De Eendracht aan de leden en hun huisgezin gegeven. De ruime zaal van Het Zilveren Hoofd was eivol en men ontmoette er het puik onzer burgerij. Ook wist men dat men daar een genoeglijke avond ging doorbrengen. En men is niet teleurgesteld geweest. Wat men daar genoten heeft, was verre boven de verwachting der zinnelijksten.Voor de eerste maal door De Eendracht op hare feesten uitgenoodigd, stellen wij met genoegen vast, dat die heeren schermers er een handje van hebben om mooie, genotvolle feesten in te richten. Een gul bravo! voor hen. Het schermspel is in ai zijne deelen heel belangwekkend geweest. Die liefhebbers heb ben wel bewezen dat zij handig zijn in het hanteeren van degen, rapier en stok. Veel samenhang en eene juiste uitvoering kenmerkten de verschillige werkzaamheden, die er gedaan werden. Daverende en herhaalde toejuichingen wa ren het aandeel van die dappere wapenbeoe fenaars. De professoren Mirx en Pinart hebben er een staaltje gegeven van hun talent, hunne handigheid en hunne volmaking in den wa penhandel. Onnoodig te zeggen dat oorver- doovende salvo's hun van wege de talrijke toeschouwers te beurt vielen. Maar was het schermspel meesterlijk uit gevoerd, het muzikaal deel ook liet onder geene opzichten te wenschen. Al deze die optraden, waren kunstenaren in den vollen zin des woords. De heeren zangers en viool spelers hebben er tot de gevoeligste snaren van het hart weten te doen trillen. En de hr kluchtzanger was een man van 't vak zooals men er weinig ontmoet. Hoezeer hij heeft doen lachen, is onmogelijk om zeggen. Ook hebben al die uitgewezene artiesten met toejuichingen bejegend geweest,waarvan de zaal dreunde. Daar heeft men veel schoons gezien, ge hoord en genoten en dat feest mag met gulden letteren prijken in de jaarboeken der Een dracht. Dank en lof aan de heeren inrichters van dit genotvolle avondfeestDank aan de be reidwillige medewerkers, die zoo edelmoedig over hun talent lieten beschikken om dat puik feest te doen wel gelukken. Aan allen dank, tiendubbel dank! CfflBnfca*c«il5e. Er zal eene publieke conferentie in de vlaamsche taal gegeven worden, onder het toedoen van het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken, door M. Vermeren, landbouwkundige van den Staat, in de benedenzaal van het Stadhuis, te Ype ren, op Zaterdag, 14 April '1888, te f O en half ure des morgens, over het onderwerp: Gebruik der Kunstmeststoffen (chemi sche meststoffen) in de lente. Eene vrije en kostelooze ingang voor al de landbouwers en landbouwvrienden. Betoogisïg VïsjbcSc Velde. Toen de treurige nieuwsmare van het overlijden des heeren kapiteins Vande Velde ons uit het verre Congoland toegekomen was, DE TOEKOMST jfc Volksvlijt. zing.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1