25TO franks franks .848 franks 400 franks! 373 fr. 03 c. 8348 franks. 1° Woesten, beraadslaging, 13 Ap. 1886; .2° Loo, id. 17 Ap. 1886; 3° Alveringhem, id. 23 Ap. 1806; 4" Yperen, id. 6 Nor 1886; 5° Ooslvleteren, id. 25 Ner 1886; 6° Elverdinghe, id. 17 I)or 1886; 7° Veurne, id. 3o Ap. 1887; 8° Pollinchove, id. 23 S"r 1887; Gezien het gunstig gedacht door de be stendige deputatie van den provincieraad van Westvlaanderen, over die beraadslagin gen geuit op 4 Mei 1886. 1 Juni 1886, 7 De cember 1886, 8 Maart 1837, 24 Mei 1887 en 25 October 1887; Gezien het besluit van 29 November 1887 van de bestendige deputatie van den provin cieraad van Westvlaanderen, genomen in uitvoering eener beslissing van dien raad, betrekkelijk de tusschenkomst van gezegde provincie in de vorming des kapitaals noodig voor den buurtweg, waarvan sprake; Gezien de inschrijvingslijst der bijzonde ren, ook tusschenkomende in de vorming van het kapitaal; Overwegende dat, door de tusschenkomst van den Staat, gelijk zij hieronder vastge steld is, een voldoende getal aandeelen be staan om het aanleggen en den aankoop te verzekeren van het trekkings- en vervoer- materiëel bestemd voor de exploitatie van gemelde lijn Op het voorstel van onze Ministers van Landbouw,Nijverheid en Openbare Werken, van Geldwezen en van Inwendige en Open baar Onderwijs Hebben Wij besloten en besluiten: Art. 1. De Nationale Maatschappij van buurtspoorwegen is begunstigd verklaard voor het.aanleggen van eenen buurtspoorweg van Veurne op Yperen, die zal aangelegd, onderhouden en geëxploiteerd zijn, volgens de aanwijzingen der plannen goedgekeurd door Onzen Minister van Landbouw,Nijver heid en Openbare Werken en naar de be dingen en voorwaarden van de algemeene lastvoorwaarden, vastgesteld op 20 Maart 1886, door Onzen gezegden Minister, en vol- ledigd, voor wat de grondslagen der vervoer- prijzen betreft, door de bijzondere lastvoor waarden dezer lijn. Art. 2. Zijn goedgekeurd de beraadsla gingen der gemeenteraden hoogergenoemd. Art. 3. De Staat zal voor 351,000 fr. (drie honderd een-en-vijftig duizend franks) tusschenkomen in de vorming van het nomi naal kapitaal noodig voor gemelden buurt spoorweg, en zal zich ontlasten bij middel van negentig jaar afkortingen van 12,285 fr. (twaalf duizend twee honderd vijf-en-tachen- tig franks) ieder. Art. 4. Het tijdsverloop van uitvoering, waarvan er sprake is in artikel 2, 3, der voormelde wet van 24 Juni 1885 is op een jaar bepaald, te rekenen van den dag dezes besluits. Art. 5. Moeste het noodig geoordeeld zijn, om reden der exploitatie van den buurt spoorweg, op zekere plaatsen, hetzij den steenweg, hetzij zelfs de kom der ontleende openbare wegen te verbreeden, de Nationale Maatschappij zal op hare kosten de werken moeten uitvoeren, die haar door Onzen Mi nister van Landbouwnijverheid en Openbare Werken zullen voorgeschreven zijn. Onze Ministers van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken, van Geldwezen en van Inwendige en Openbaar Onderwijs zijn be last, elkeen voor hetgene hem betreft, met de uitvoering van het tegenwoordig besluit. Gegeven te Brussel, den 22 Maart 1888. LEOPOLD. Door den Koning: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken, Bidder de Mobeau. De Minister van Geldwezen, A. Beeenaebt. De Minister van Inwendige en Openbaar Onderwijs, J. Devoldeb. In een naaste nummer zullen wij de bij zondere lastvoorwaarden, betrekkelijk de vervoerprijzen, enz., van den buurtspoorweg tusschen Yperen en Yeurne, mededeelen. SSvüaots ivl}siï*g. Heden Zaterdag avond, om 8 1 2 ure,heb ben wij eene enkele vertooning van Duband et Duband, Comédie-Bouffe in 3 bedrijven door de heeren Ordonneau en Valabrègue en Au Coin du Feu, comédie in een bedrijf door den heer Fontenelle. Die puike vertooning is gegeven door eene troep echte kunstenaren, die den meesten bijval genoten op de schouwburgen van het Palais Royal en het Park van Brussel. Volgens 't gen;- wij in e dagbladen over die vertooning lezen, is het iets onovertref baars en wij mogen onzen lezeren verzekeren dat zij daar een vermakelijker! en genotvoi- len avond zullen genieten. 8,5» aaclJïoi» vy maatschappij van 't absondissement Ypkeen. Yperen, den 3 April 1888. Aan de Gemeentebesturen van 't Arron dissementaan de heeren Leden van het Comité der Landböuwmaaischap- pij en aan de heeren Leden der Maat schappij. Mijnheeben, Ter gelegenheid van den Grooten, Inter nationalen Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid, die te Brussel, dit jaar, zal geopend worden, zal er eene bijzondere ten toonstelling van Landbouw voortbrengselen plaats hebben. Het is van het hoogste belang voor ieder een dat onze landbouwnijverheid daar weer- diglijk voorgesteld worde; te dien einde- heeft de heer Minister van Landbouw de begeerte uitgedrukt dat elke provincie van ons land eene collectieve of gezamentlijke tentoonstel ling inrichte. De Landböuwmaatschappijen onzer pro vincie, door hare afgevaardigden in eene algemeene vergadering te Brugge vertegen woordigd, hebben dat voorstel allerbest ge vonden, en besloten de onderscheidene pro ducten van onze landstreek colléctievelijk ten toon te stellen. Men zal voor onze provincie eene soort van landbouwershuis opslaan, bij middel van planten: tarwe-, rogge-, vlasstengels; hoppe m balen, enz., enz. Ook de opsieringen van dat gebouw zullen uit allerlei landbouwpro ducten bestaan. Wij hopen dat gij aan onze Maatschappij al uwe medewerking zult verleenen opdat ons Arrondissement de eereplaats bekleede, welke hem toekomt; kan het die behouden, zulks zal strekken tot het algemeen voordeel yan onze streek. Te dezen einde richten wij eenen dringen den oproep tot uwe welwillende medehulp, en bidden U, MM., ons het voornaamste dat uwe gronden opbrengen, of uwe landbouw nijverheid te willen leenen. Ued. wordt verzocht die voortbrengselen te zenden ten allerlaatste, den 15" der loopende maand, naar het Arrondissements- Commissariaat Cartonstraat. Alle vervoerkosten zijn ten laste der Maatschappij Gij zult wel gelieven te zorgen dat elke baal, zak, schoof, boot, in een woord, alle staal, nauwkeurig de naam en voornamen van den kweeker of eigenaar, zijne hoedanig heid of beroep en zijne woonplaats aanduide en dat tevens de natuur of de inhoud der balen, zakken, enz., stipt aangewezen zijn. Wij drukken de begeerte uit dat onze onderscheidene producten zooveel mogelijk, onder hunne verschillige toestanden of ver- koopvormen voorgesteld worden: voorbeeld ruw vlas, vlas gerot in stilstaande water, vlas gerot in de Leie, gezwingeld vlas, enz., tabak in bladen gesneden, gesponnen tabak, enz. Gelief wel te bemerken dat de namen der tentoonstellers op elk voorwerp ter plaatse in de Groote Tentoonstelling zullen behou den worden; aldus kan het u persoonlijk, en in 't algemeen aan onze streek voordeelig wezen meer en meer gekend te zijn. Dat elkeen iet wat bijbrenge tot het opma ken van ons landbouwgebouw, dat aldus merkweerdig zal worden door zijne schilder achtige en aantrekkelijke menging van zoo menigvuldige en verschillige producten van den akker en van de nijverheid. Wij rekenen op uwe beste medehulp en bieden Ued. op voorhand onzen hartelijken dank aan, U tevens verzoekende de uitdruk king van onze bijzondere achting te aan vaarden. Hel Lid van het Comiteit bijzonder gelast, RUBBRECHT. Be Secretaris, DE DEYNE. BURGERSTAND van den 30 Maart tot den 6 April 888. Geboorten: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id. 3. Huwelijken: W Talon, Desiderius, wever, en Desomef, Helenakantwerkste r.—Burggraevej Gustaaf,'! schrijnwerker, en Spriet, Maria, kleermaak ster. Doolaeghe, Gustaaf, aardewerker, en Dubois, Juliana, kantwerkster.Rosseel, Polydoor, smid, en Mallet, Romania, kant werkster. Talon, Joannus, schilder, en Gaston, Maria, kleermaakster.—- Decheiver,1 Prospermeubelmaker, en MesureHermencia] dienstmeid. Pecceu, Ferdinandus, zonder beroep, en Desramaults, Fanny, zonder be roep. Victoor, Hendrik, hovenier, en Rondelez, Pelagia, dienstmeid. Dekoninck, Franciscus, aannemer, en Dondeyne, Louisa, zonder beroep. Sterfgevallen: Ruyffelet, Maria, zonder beroep, 89 jaren, ongehuwd, Meenenstraat. Dedeystere, Leopold, brouwer. 47 jaren, echtgenoot van Maria Boukaert, Vandeupeereboomplaats. Allaer, Alixe, kantwerkster, 56 jaren, wedu we van Ludovicus Ferrand, Bukkerstraat. Maerten, Joannes, hovenier, 84 jaren, wedu- waar van Francisca Duthoo,St-Jan-bij-Yper. Declercq,Cornelia, huishoudster, 57 jaren, echtgenote van Edouardus Devaux, Oude Kleêrmarkt. Bollaert, Franciscus, zonder beroep, 78 jaren, weduwaar van Celestina Duforret, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 0, POPEÏWIGHE. Nog nen hemel door onze stadhuisba zen geschoten. De stad komt haar proces te verliezen te gen M. Yan Kemmel, dien zij sedert jaren lang vervolgden met hunne belachelijke haar- klieverijen! De rechtbank van Yperen, verordenende over de vervolgingen ingespannen door den klager, ter betaling van hetgeen hem toe kwam uit hoofde van verschillende onderne mingen, heeft onze stad veroordeeld aan M. Van Kemmel de somme van 2000 fr te beta len; daarenboven den intrest te beginnen met 1885, en de kosten van het proces, in alles omtrent De belastingbetalers zijn dit balie ver schuldigd aan de onwetendheid onzer be stierders en bovenal aan de koppigheid van onzen Schepene der Openbare Werken, die geweigerd heeft, op de vraag van den on dernemer, eene overeenkomst te maken voor de geringe som van voortkomende van het Proces Van Kemmel en men vindt dat de stadskas, dank aan de onkunde van degenen die hare belangen zou den moeten verzorgen, eene lating komt te ontvangen van rond de ....En dat men nog zegge dat de goede Poperinghenaars ongelijk hebben van niet te gelooven dat zij de besten bestierd zijn van al de steden des lands!! Om dit doel te bereiken moest men M. De- gryze van kant stellen en gehoorzamen aan een Wachtwoord van den vreemde gekomen. Gaan ze het spelen? Gaan ze het niet spelen? Dit is de vraag die wij over eenige dagen langs de straat hoorden bekouten door twee leden des Muzieks van den k.k. Zie hier waarvan er sprake was: Iedereen weet dat reeds van. overlang er eene drukke ijverzucht bestaat tusschen M. Wertz, Muziekmeester der kongregatie en een zijner beste solisten, M. Verhaeghe, zeer geacht in dit korps, en die tegenwoordig,voor 600 franken, de plaats vervult van profes sor in deze Maatschappij. Over tijd, M. Verhaeghe, die een werker is, had geern zijne kunde als komponist laten beoordeelen, en ongelukkiglijk vergetende dat hij te Poperinghe was waar alles vreem de moet wezen om te kunnen gelukken, was naiëf genoeg een stuk, uit zijnen koker, zijnen medebroeders op tc dragen. Hij was er wel ineê; want, afgunstig van het welverdiende sukces van den jongen kun stenaar, in plaats van hem geluk te wen- schen en aanmoedigingen te geven, hebben Mons Felix, voorzitter van den kring en zijn adjudant, Mons Wertz, onder het eene of andere kinderachtig uitvluchtsel, besloten het gewrocht van M Verhaeghe in het reper- toir van den k.k. niet te aanveerden. Dit bewijst hoe doodnoodig het was een meubel in onzen schepenraad te hebben als den persoon van MIJNEN SCHOONZOON, groote begeerder, die alles ging hervormen. Ziedaar nogtans waar hij ons gebracht heeft! In onze briefwisseling van 25 Maart laatst, t zegden wij dat de door de stad verkochte ge bouwen, om die af t» brekenovergeslagen werden voor den prijs van Wij moeten bekennen dat wij ons bedrogen hadden, Het budjet van dezen jare, aan art. 9 der buitengewone ontvangsten, geeft maar, als beloop dezer verkooping, de somme van De schade welke de stad ondergaan heeft, met in 1888 te verkoopen, hetgeen zij in 1874 aangekocht heeft ter OORZAAK VAN AL GEMEEN NUT, beloopt dus, erin begrepen de intresten, gedurend 14 jaar a 4 1/2 per honderd, beloopt tot Voegt bij deze somme deze van Onnoodig nog verder over deze manier van handelen te spreken, manier die zoo on verstaanbaar is als weinig delikaat. Zij bewijst eens te meer dat wij in het ge lijk zijn te herhalen dat ten allen tijde in onze stad de vreemdelingen aangemoedigd worden, terwijl er voor de inboorlingen niets anders overblijft dan vernedering en bedrie gerij! Aan den eenen (M. Van Kemmel weet er van te spreken) doet men processen aan en men brengt schade toe aan hun krediet zoo noodig tot hunnen stand; aan de anderen, die door hun werk zich veroorlooven te be wijzen dat zij iets weerd zijn, wordt er hun noch minachting noch vernedering gespaard. ERRATA. Jongstleden Zondag hebben wij in den laatsten volzin der l8 kolom van de briefwis seling eene drukfeil begaan, die de zinsnede onverstaanbaar maakte. Wij drukten: Anders handelen ware ongelijk geven aan den onfeilbaren Paus Innocentius XII, die, in 1696,' de eerste schouwburg van Romen voor het publiek Er moest staan: Anders handelen ware ongelijk geven aan den onfeilbaren Paus Innocentius XII die, in 1696, de eerste schouwburg van Rome, voor het publiek heeft doenafbre- ken SNIIIGHELST. den 5 April 1888. Het is vele jaren dat de Clijttenaars vragen om de kinderen daar te doen doopen, om "een kerkhof te hebben en om daar voor 't geeste lijk te trouwen. Ik vind die vragen zeer natuurlijk, want een uur ver gaan met nieuw geboren kinde ren, om ze te doen doopen,dat is toch te veel. Dat geeft niet veel voor die peerd en rijtuig kan betalen, maar voor die arme lieden is het toch wel hard. Het is nu eenige maanden dat de Clijtte naars werken om hunne vragen aanvaard te zien. Maar zullen zij het bekomen Onzen Baas is er tegen, want dat ware een groot verlies. Gij weet als bij Baas den intrest spreekt, alle andere gevoelen zwijgen. Zitting van den 27 December 1887, in de zaal der Roode Leeuwen. De zitting wordt om 3 u. namiddag geopend. De voorzitter Sissen. Sedert ik op de Clijtte woon heb ik mij altijd vereenigd met het volk. Nu voeg ik mij bij u om uwe vragen te ondersteuuen. 1° Hier te doopen, 2" begra ven en 3° voor 't geestelijk trouwen. Maar ik weet niet of allen rechtzinnig zijn; daarom wil ik een petitie maken en rond gaan om handteekens. Wij zullen dan zien of de Clijt tenaars rechtzinnig die verandering willen. Wat denkt gij daarvan heeren leden Naarden. Ik, als Clijttenaar, onder steun het voorstel van den voorzitter en ik verzeker hem, dat niemand zal weigeren de petitie te teekenen. Men hoort geen ander gesprek of, ware het een groot voordeel hier te doopen, te begraven en voor 't geestelijk te trouwen. Mirlitire. - Dat ware ook mijnen vurig- sten wensck. Sedert ik op de Clijtte ben 'heb ik het volk nog niet anders hooren vragen. Het gehucht de Clijtte heeft daar recht op en gelijk de menschen elkander genegen zijn, zullen zij allen de petitie teekenen,"dat ver zeker ik u. Rosten Haan. Dat ware een groot voordeel voor mij 111 Dat zou mijn bestaan verzekeren, want het gaat maar moeilijk; mijn hennege en mijn kiekje kweeken dat gaat maar moeilijk. Doopen, begraven en trouwen dat zou mij jaarlijks en den reser— venherder eeno goede winst geven en teeke nen zal ik doen. Reser venher derAl wat gij doet is wel, want gij zijt mijne schapen en het is den plicht van den herder, mijne kudde schoone weiden te grazen te geven. Ik ben hier:niet. om geld te verzamen, al de bij winsten, die onze vragen kunnen geven zullen voor den ar men zijn. Ik ziedat uwe vragen redelijk zijn, maar zal baas dat toestaan? Gij weet dat ik maar onderdaan ben; ik stel voor den baas te doen kennen. Naarden. Dat ware zeer wel en ook baas is wat hooveerdig hij wilt gekend zijn; maken wij het hem kenbaar hij zal er nog meê gevleid zijn. Sissen. Ik zie dat mijn voorstel met al gemeene meerderheid aanveerd is. Gijros ten haan, moet de petitie gereed inaken, als ook den brief om baas te schrijven. Ik verklaar de zitting gesloten. Daags na de zitting ontving Sissen de pe titie en den brief voor baas, door den rosten haan gereed gemaakt. Pititie. Mijnheeren, De ondergeteekene Clijttenaars nemen de eerbiedige vrijheid u het volgende te vragen: Gezien den grooten afstand van het dorp zou- r*A3*-iv»«.>vs*Mrtfct. rtmtata:rcruAzaas*

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2