Gazette van 't arrondissement Yperen. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. Nr 120. Zondag 15" April 1888. Politiek. 8tads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiüige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BINNENLANDS. BnreelDSxmndestraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAME!* 25 ccuticuicn den pegel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fp. <2-00 's jaaps voor de stad fa». 4-5© voor geheel België, Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 1© centiemen het ainauicr Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3_oO 4-00 6-42 905 9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-076-42 Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Coraen, 5-30 8-05 8-20— 9-58 10-10 14-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 7-45 10-45 12-20 4-10 -6-42. Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-30—8-20—9-58 11-16—2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. FRANKRIJK. De F ran sc he dagbladen houden zich veel met generaal Boulanger en zijne plannen bezig. Het program van den ge neraal is: Ontbinding der Kamer en her- zienning der Grondwet. De eerste daad van den generaal, als hij in het parlement zal komen, zal zijn het voorsteilen van de herziening der grondwet. Daarna zal hij onmiddelijk de ontbin ding vragen. De generaal weet wel dat de meerder heid dat niet zal aanvaarden, maar hij is Yan gevoelen dal de ontbinding door de openbare denkwijze zal opgedrongen wor den. Bij de nieuwe kiezingen die alsdan zou den plaats hebben, rekent Boulanger dat hij in 30 of 40 departementen zal worden benoemd. Het is 't best dat hij in de Kamer eenen zetel heeft, daar zal men zijne plannen kunnen aanhooren en beoordeelen en men zal het zien, het zal niet lang duren. DeFransche rent is gisteren op de beurs te Parijs 50 centiemen gedaald. Men schrijft die daling toe aan de onrust wel ke de Boulangistische beweging veroor zaakt en men vreest dat zij nog zal toeko men. DUITSCHLAND. Men meldt uit Berlijn aan de Daily News De openbare aandacht tot hiertoe gansch ingenomen door het geschil tusschen de Keizerin en den Rijkskanselier, begint zich bezig te houden met de gebeurtenis sen in Frankrijk en het kiessucces van Boulanger. Men ziet er niet alleen den per soonlijken zegenpraal van den generaal in, maar den zegenpraal van welgekende princiepen. Men oordeelt overigens dat de kwestie Boulanger niet alleen in inwendig belang is en dat de kiezing van den gewezen mi nister van oorlog zeer licht invloed zou kunnen uitoefenen op de buitenlandsche betrekkingen van Frankrijk. Voor Frankrijk gelijk voor Europa is 't beter dat Boulanger in de Kamer dan erbuiten weze, zegt het blad. Hij zal er min gevaarlijk zijn dan tegenwoordig. EEN HEERLIJKE REDEVOERING- De 3e Noord-Nederlandsche afdeeling van het tFillems-Fonds werd op 49 Maart Le Leiden ingehuldigd. Onder het vele dat daar gesproken werd klonk daar eene rede, die wij dikwijls hiel en in Holland zouden willen hooren. Na Jul, Vuylsteke die warm werd toegejuicht, kwam het woord aan prof. Matthijs de Vries, die door eene schitterende impro visatie aller harten won. Men noeme mij geen idealist zei de spreker, en toch hij was het, en wel in den edelsten zin des woords. Zijn gansche re de was een gloeiende toost op de Neder- landscbe nationaliteithet was een juich kreet, een bemoedigende handdruk te vens. In sprekers jeugd werden hij en an deren uitgelachen om wat men noemde heulen met de Belgen doch waar men toen om lachte, zijn thans feiten de eenheid van taal siert zich thans met de toen onmogelijk gedachte eenheid van spel ling. Dat gaf bemoediging, ook aan de jonge afdeeling, en deze zou die noodig kunnen hebben voor de groote roeping, welke haar wacbt; want het geldt niet slechts eene taal, hel geldt eene nationa liteit, den Nederlandschen stam, die zoo n schoone toekomst heeft. In Nederland en België wel is waar beslaat die stam slechts uit een T millioe- nen menschen; doch zie naar Indië, waar een volk van millioenen langzaam wordt geannexeerd; naar Amerika, waar dui zenden onze taal spreken; en de besten der bevolking zich beroemen tot onzen stam te behooren; naar Zuid-Afrika, waarvan met recht mag worden verwacht, dat eer lang het Nederlandse!) aldaar, en niet het Engelscb, de algemeene taal zal worden. Deze feiten in den vreemde, met die van eene bloeiende weienschap en letterkunde ten onzent, geven recht te beweren dat die nationaliteit eene toekomst heeft. Om die nationaliteit, die dus niet is eene nation éteinte, maar veeleer eene die uit den slaapt ontwaakt, te verheffen moeten allen samen werken, niet slechts om ons zeiven maar om de menschheid. De Nederlandsche nationaliteit toch is een beginsel, het beginsel der vrijheid. Op onzen grond, in den tachtigjarigen oorlog geboren, heeft dat beginsel, van daar uit, veroveringen gemaakt over de wereld, naar Engeland en Amerika, waar thans die vrijheid zoozeer bloeit. Moge ook de Leidsche jonge afdeeling iets tot de bereiking van dat ideaal bij dragen! Een donderend Wien Neerlands bloed dankte spreker voor zijne heerlij ke rede. Wij danken mede. VERSPILLINGEN EN BESPARINGEN. De heer de Kerckove, afgevaardigde van Aath, heeft in de Kamer van de befaamde legende der geldverspillingen voor scho len, waarmede de klerikalen, tijdens het liberaal ministerie van Humbeeck, zoo hoog op liepen, en aan besparingen on der de beheersching onzer meesters ingevoerd, recht laten wedervaren. In 4883, onder de liberalen-ge ld ver spillers, kostte het lager onderwijs zes tien miljoen 427 duizend franks aan den staat, de provinciën en de gemeenten le zarnen. In 4887, onder de beheersching der klerikalen-bespaarders, kost dat zelfde on derwijs nog zestien miljoen 329 dui zend franks. Dat maakt 97 duizend franks min. Zeg ge 97 duizend franksMin dan het hulp geld aan eene Ste-Maria's Domkerk toege staan. En het is om die ellendige besparing te bewerken dat men bet land in opschu- ding heeft gebracht, dat men het onder wijs het onderste boven gekeerd en om zoo te zeggen vernietigd, uitgelezene onder wijzers, en heerlijke huisvaders als wilde beesten behandeld, de toekomst der ge slachten in gevaar gebracht en Belgie aan de bespottingen van gansch Europa over geleverd heeft Het is waar dat er van de huidige on derwijs begrooting 2 miljoenen naar de kloosters en schatrijke bisschoppelijke kassen gaan en dat er ruim 638 congre- ganisten 4300 broêrtjes en nonnetjes (het meerendeel zonder een ernstig diploma) en vele aalmoezeniers aan die zelfde begroo ting knagen. Om kort le maken, de congregaties, de bisschoppelijke kassen en de onwetend heid alleen zijn door de afschuwelijke te gen-schoolwet bevoordeeligd, die door den heer Michiel Bréal geschandvlekt werd. Wat de lastenbetaalders betreft; zij zijn gefopt en bestolen. NOG EEN De politie is sinds eenige dagen weder om op zoek naar eenen nieuwen martelaar van de menschelijke vervolgingen. Een katholieken priester uit het groot Hertog dom Luxemburg is al op eens spoorloos verdwenen. Deze heilige (lees vuile) man was ge waar gerochtdal tal van ouders eene klacht bij het gerecht ingediend hadden over de manier op welke die zeden leeraar de kate- kismus lessen aan hunne kinderen gaf. Seffens is hij op loop gegaanom zijne onschuld te bewijzen Die vele ouders beschuldigen den ge- kruinden dienaar van hem, die zegde Laat de kleinen tot mij komenvan aanslagen tegen de zeden gepleegd te heb ben op die zelfde kleinen, die hij tot hem riep. Kwade tongen beweren dat bij zich te Brussel verborgen houdt. Hij is 55 jaren oud, van eene middelbare grootte, bleek van kleur en met grijswordend haar. Als men hem vinden wil, voegen die zelfde kwade tongen er bij, zal men in de kloosters moeten gaan zoeken; dat zijn de gewone schuilplaatsen der vuile broeder- kens en smerige priesters. Wanneer zullen de ouders hunne onschul dige kinderen aan de gerokte vuildoppers onttrekken En hoe huiveren zij niet tel kenmale zij weten dat hunne lievelingen in de handen zijn van die ontuchtigaards, die ze misschien op eene afschuwelijke wijze bezoedelen. En wanneer zal het Staatsbestuur die vuilaards eens van nabij doen bewaken om hunne beestelijke driften in te toornen of de uitvoering er vara te voorkomen. Zeg, Nieuwsblad je, wanneer Yperen, 14 April 1888. Buurtspoorweg Yperen-Venrne. VERVOERPRIJZEN. I. Reizigers. In l.e klas zullen de reizigers 8 centiemen per kilometer betalen; maar het minimum ia op 30 centiemen bepaald. In de 2° klas is de prijs op 6 centiemen per kilometer gesteld met een minimum van 15 centiemen. Een reiziger, voorzien van een biljet van 2e klas en die in de 1" klas wil plaats nemen, zal nog een biljet van 2° klas moeten er bij nemen. II. Reisgoed en Honden. Het reisgoed zal 6 centiemen per kilome ter en per 100 kilogrammen betalen. De taks is van 10 tot 10 kilometers bere kend en alle breuk van 10 kilometers zal als een geheel tiental gerekend zijn. Het minimum van dien taks is op 50 cent. gesteld. De honden, die reizigers vergezellen, be talen eene halve plaats van 1° klas. III. Koopwaren, a) Groote snelheid. Voor allen afstand betalen de onvolledige ladingen een vasten taks van 70 centiemen per 100 kilogrammen en een veranderlijken taks van 3 centiemen per kilometer en per 100 kilogrammen. Daarin zijn al de bijkomende kosten: la ding, lossing, inboeking, te huis dragen van bet aankomstbericht, begrepen. De prijzen worden per kist of per pak van 10 tot 100 kilogrammen berekend. Het mini mum is op 60 centiemen bepaald. De volledige ladingen, in groote snelheid, zijn voor het dubbel der taksen van de klas sen a of b, volgens geval, vervoerd. De tarief van groote snelheid is op alle ver zendingen toepasselijk voor welke de verzen der die vervoerwijze voorschrijft. b) Kleine snelheid. Koopwaren in 'l algemeen. Onvolledige ladingen. Klas 1. Voor 100 kilogrammen zal men een vasten taks betalen van 50 cent. voor allen afstand. Voor laden en lossen zal men 1 fr. per 1000 kilogrammen moeten betalen en daarbij een veranderlijken taks van 15 centiemen per kilometer en per 1000 kilogrammen. Die prijzen dienen voor de onvolledige la dingen van allen aard, voor welke de ver- ©E TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1