Gazette van 't arrondissement Yperen. POLITIEKE BERICHTEN. Pf' 123 27e Jaar. Zondag 6" Mei 1888. Politiek. »tads-? kunst-en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen, BINNENLANDS. Bureel: Dlxmudenlraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. KECLAMEN #5 eeutlemen den regel BrieveD en pakken moeten vrachtvrij toegezonden wordeD. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaar» voor de slad fr. 4-50 voor geheel België. Buitenlandscha verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 905 9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-076-42 Houthem, 5-50 8-20 11-16 5-20. Coraen, 5-30 - 8-05 8-20— 9-58 10-10 h-16 2-41 2-53 5-20 —8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 5-20 8-58. Roeselare, 6-15 7-45 10-4512-20 4-10 -6-42. Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-56 -6-22. Kortrijk, 5-30—8-20—9-58 11-16 —2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-12 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 - 8-20 11-16 1-41 - 5-20. FRANKRIJK. De ministerraad van Frankrijk zal be slissen of M. Carnot, voorzitter der Fran- sclie Republiek zijne omreis in hel Noor den, Westen en Zuiden zal voortzetten. De Mouvelliste van Rijsel, zegt dat generaal Boulanger den 12 Mei naar Rijsel komt en een groot banket zal geven, waarop vele werklieden zullen worden uilgenoodigd. Woensdag heeft de begrafenis plaats gehad van den ongelukkigen schilder M. Dupuis, in een tweegevecht gedood. Er waren vele schilders aanwezig. De rouw werd opgeleid door Mev.de weduwe Dupuis. Een pijnlijk incident heeft plaats gehad op het kerkhof. Op het oogenblik dat een der vrienden van den schilder het woord ging nemen, is Mev. Depuis vooruit ge komen en zegde aan den boord van het graf: Neem het woord niet voor ik gespro ken heb! Ik boud er aan te zeggen, op het graf van mijnen armen man, dat hij gestorven is, als slachtoffer der afgunst, waarvan de ellendige Babert, hel werk tuig is geweest. Indien mijn beste Felix nog kon getuigen, zou hij mij niet tegen spreken. De aanwezigen stonden bij die onver- wachtte uitboezeming verbaasd, maar re kening houdende van de droefheid der weduwe, hebben zij gezwegen en de lijk rede is zonder hindernis afgelezen. Een nieuw tweegevecht beeft plaats ge had tusschen den hertog de Gramont en M. Emile Raimseaux op den eigendom van de Vésine. De hertog de Gramont heeft eene degen- steek in de rechterzijde bekomen, welke een einde aan bet gevecht heeft gesteld. De twee tegenstrevers hebben zich alsdan verzoend. HOLLAND. Al de kiezingen voor de Tweede Hol- Inndsche Kamer zijn goedgekeurd. De Kamer heeft Beelants-Vanblokland, anti- revolutionnaire, tot voorzitter gekozen. ITALIË. Men verzekert dat de paus eene ency cliek gereed maakt waarin hij het libera lisme in al zijne betrachtingen en toepas singen zou aanranden. Deze encycliek zou tot al de bisschoppen gericht worden. Ziedaar waartoe het geld moet dienen dat bij millioenen doar de bedevaarders naar hel Vaticaan wordt gedragen. DE KAMER. De Kamer heeft een groot gedeelte harer zitting dezer week besteed aan de discussie van een wetsontwerp, strekkende om de erfenis van den heer Pascal Lejeune aan zijne erfge namen te overhandigen. De Staat, in bezit gesteld van die erfenis, wil ze niet loslaten, maar de Kamer, ofschoon M. Beernaert zich hevig tegen het ontwerp verzette, heeft het wetsvoorstel aanvaard. Dat is een gelukkige uitslag voor de erfgenamen, die alzoo 150,000 fr. zullen bekomen. Daarna heeft de vergadering over de wijziging beraadslaagd, aan de kies wet, betreffende de bekwaamheids kiezers, voorgesteld Men weet dat men het certificaat van schoolbezoek wil afschaffen. De heer Frère-Orban heeft die wijziging bestreden, welke door de heeren Woeste en Beernaert werd verdedigd. De discussie is niet geëindigd. De heer Osw. de Kerchove heeft aangekondigd dat hij het gouverne ment begeert te ondervragen over de vernietiging der gemeentekiezingen van Mouscron. SENAAT. De discussie der begrooting van binnenlandsche zaken is in den Se naat voortgezet.De heer De Brouckere heeft de aandacht geroepen op het afnemen eener som van 15,000 fr. van de pensioenkassen der weduwen. Hij heeft den minister verzocht een einde aan dat misbruik te stellen en aan het Rekeningshof de tegenwoor dige handelwijs zorgvuldig te bewa ken. De beer Devolder heeft beloofd te handelen, maar voegde er bij dat zekere toelagen ten laste der bijzon dere pensioenkassen moesten blijven. De verschillige artikels der begroo ting zijn gestemd. M. Graux heeft het behoud der middelbare school van Nieuwpoort gevraagd. Geheel het budget is gestemd met 31 stemmen tegen 19 en 2 onthou dingen. v All DP HET BROOD. Men kent de wet-Dumont, welke voor doel had de prijzen van het vleesch te doen opslagen,om de boeren toe te laten hun vee duurder te ver- koopen en alzoo aan de rijke grond eigenaars gelegenheid te geven de pachten te verhoogen. Dat plan is gedeeltelijk mislukt en de boeren vinden dat zij gefopt zijn geworden. Nu heeft M. Pantalon De Burlet, op eene klerikale kiesvergadering verklaard, dat hij, als hij herkozen wordt, zal voorstellen eene belasting- op het graan of brood te leggen. Nu, de boeren, die weten dat da be lasting op het vee zaer nadeelig voor degenen is geweest, die zich in de noodzakelijk bevinden vee te moeten aankoopen, zullen zich niet verhaas ten M. Pantalon terug naar de Ka mer te zenden, ten einde hij ze eene tweede maai eenen slechten toer spele. Die vooral dezen menschenvriend zullen dankbaar zijn, dat zijn de werklieden, die daardoor het vooruit zicht hebben het brood duurder te betalen GEEN CENTIEM MEER De sterkten der Maasvallei gingen eerst maar een twintigtal miljoenen kosten. Dat was eene nog al redelijke teleur stelling voor hen, die geloof gehecht had den aan het klerikaal kiesgeroep in 1884. Heden zullen zij reeds meer dan vijftig miljoenen kosten en het schijnt dat er daar nog een langen sleert bijkomen zal. Men berekent nu dat zij wel honderd zes tig miljoenen kosten zullen. Luister liever wat de Union Libérale daarover schrijft: De uilgaven, voor die ongelukkige sterkten voorzien, worden sneeuwbal, en men kan niet vaststellen tot welke schrik wekkende sommen zij klimmen zullen. Over veertien dagen toonde de heer Frère-Orban zich verwonderd dal het Staatsbestuur,zonder de minste uillegging, zijne eerste schatting van 25 miljoenen op 54 miljoenen gebracht heeft. De 54 miljoenen, heden gevraagd, zijn enkel een begin, een soort van in be weging stelling. En de achtbare volksvertegenwoor diger van Soignies, de berekeningen der Meuse bekrachtigende, heeft luidop ver zekerd dat de eenige werken met steen mortel minsten gerekend, meer dan 53 miljoenen kosten zullen Hel sommekeheeft ontroering ver wekt en die ontroering is maar al te ge makkelijk om begrijpen. Ik daag uit, heeft de heer Scoumane er bij gevoegd, ik daag uit opdat men mij liet tegenovergestelde zegge. En noch generaal Ponlus, noch de heer Beernaert, hebben inderdaad het tegenovergestelde durven zeggen. Verder zegt de achtbare afgevaardigde van Soignies, rekening houdende van de kosten der aard- en metselwerken, dat hij overtuigd is dat men licht de uitgave van honderd miljoenen bereiken zal, en dal het misschien dan zijn zal dat men weten zal, waar men naartoe gaat. En daarna, zoo niet terzelfdertijd, zal het noodig zijn de weerstandskracht der sterkten van Antwerpen te vermeerderen en veel meer dikte aan dezer muren te geven. Waar gaan wij met dat alles naartoeheeft de achtbare afgeveerdigde met droefheid en wanhoop gevraagd. Zeker is het dat men er niets van weet, en dat het zelfs te betwijfelen valt of al die kostelijke sterkten tot iets dienen kunnen: want, volgens alle waarschijne- lijkheid, zal de oorlog uitbersten of de Europesche krisis zal eene oplossing krij gen, vóór de volledige voltrekking van dat overgroot beslissend tuig. En al die militaire werken, die onge hoorde uitgaven zijn voorgesteld geweest zonder dat een enkel dier klerikale volks vertegenwoordigers, met een tegen-mili tarist mandaat Ier Kamer gezonden, (hier onder komen onze yogels Colaert, Struye en Berlen) opstaat om de minste tegen kanting, de minste opmerking er legen te maken. Zij keuren altijd het Staatsbestuur goed, dat meer dan 100 MILJOENEN wegwerpen gaat in militaire werken, na uitdrukkelijk beloofd te hebben alle sol- datenuitgaven in tekorten: Geen centiem meer, gecnc sterkten in de Maas vallei, zeien liet de heer Beernaert zeggen. Hel is heden onbetwistbaar, dat de kiezingen, die de klerikalen aan het be wind brachten, den uilslag van een schaamteloos misbruik van vertrouwen, van eene aftroggelarij geweest zijn. Zij hebben allen vrijwillig gelogen, die verdedigers der kerkelijke zedeleer; zij waren zeker van geen enkel artikel uit te voeren van hun programma: afschaffing der belastingen, vermindering der solda- tenlasten, gematigheid, gerechtigheid, rechtveerdigheid. En nochtans hun geweien is door de jesulerij zoo plooibaar gemaakt, dat het hun geen de minste knaging gevoelen doet! Zij hebben wel gelijk den oorlog te voeren tegen de natuurlijke zedeleer, tegen de onzijdige zedeleer, tegen de zedeleer der treffelijke lieden. Deze zou te streng zijn voor de daden van politieke fopperij, waarvoor de jesuten, apostels der doel- overheerscbing, schatten van toegevend heid hebben. KIESKRONIJK. Te Brussel. Een groot getal leden der Liberale Associatie hebben zich Dins dag avond in het Hotel Costinental ver- eenigd, onder het voorzitterschap van M. H. Hauman, om eene voorloopige lijst van kandidaten voor de Kamer en den Senaat op te stellen. Deze voorloopige lijsl is aldus samen gesteld: Voor den Senaat: MM. Crocq, Mignot, Vaucamps, de Rcnesse, uilltedende sena tors; graaf de Beaufort, Louis Robert, DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1