Gazette van 'f arrondissement Yperen. POLITIEKE BERICHTEN. Nr 124. 27e Jaar. Zondag 13n Mei 1888 Politiek. stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, llekendmakingen. BINNENLANDS. BureelDlxmndestraat, 18 AANKONDIGINGEN 40 centiemen den regel. RECLlIHEIK »5 centiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 'h jaars voer de stad fr. 4-50 voor geheel België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3_oo 4-00 6-42 905 9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-076-42 Houtliem, 5-50 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 -8-05 8-20— 9-58— 10-10 h-16 2-41 2-55 5-20 —8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8-0511-16 2-53 3-20 8-58. Roeselare, 6-15 7-45 10-45— 12-20 4-10 -6-42. Langemarck-Oostende, 7-21 12-22 5-57 6-22. Kortrijk, 5-308-20 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5--30 8-20 11-16 2-41 5-20. FRANKRIJK. Over het geheel is de uitslag der muni cipale verkiezingen van zondag tamelijk voldoende onder republiekeinsch oogpunt. Opmerkelijk hierin is dat zij eene totale mislukking zijn voor de Boulangisten en des te meer verdient dit opmerking omdat hunne neerlaag het grootst was in het Noorden, in Dordogne, Aisne. Waar is het dat Boulanger werd geko zen, te Tulle, maar de eenige wezenlijke overwinning der partij is de verkiezing van citoyen Chauvière te Parijs. Alleen hierbij moet worden gezegd dal deze geko zene alleen herziening en ontbinding vraagt. De slotsom is dal in de meeste steden, behalve te Nantes, de monarchisten grond verliezen of zijn totaal geslagen terwijl de republiekeinen talrijke overwinningen be haalden vooral de gematigde republiekei nen. De laatste tijdingen uit de fransche departementen ontvangen, over de muni cipale kiezingen, bevestigen dat de repu bliekeinen op vele plaatsen de meerder heid hebben bekomen, waar vroeger de reaktionnairen beersebten. Het land heeft zich voor den vooruitgang verklaard. DUIT8CHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld dat het boek van generaal Boulanger l'Invasion alle mande in de hoofdstad van Pruisen eene groote opschudding heeft gemaakt. Zij noemen het boek eene aanmoediging tot den oorlog. De Duitscbe Staatsanzeiger bevatte Vrijd ag een koninklijk besluit, voor het eerst door den kroonprins als plaatsver vanger des koning onderleekend. De rechtbank van Oldenburg heeft eenen kleêrmaker dezer stad veroordeeld tot een mark boete, omdat hij, den Zon dag 8 April, tijdens de hoogmis, met een broek op den arm, de Paschenslraat was doorgegaan TANDENTREKKERIJ. Toen de klerikalen, in 1883, de nieuwe belastingen, door den heer Graux voorge steld, bestreden, zegde de heer Woeste, de huidige leider der meerderheid: Het zal mij onmogelijk zijn eene en- kele belasting, door den heer minister van geldwezen voorgesteld, te stemmen. Die belastingen zijn niet noodig; men zal niet bewijzen dat zij het zijn; en het land zou ons niet verontschuldigen het, «inde huidige omstandigheden, nieuwe lasten op te leggen, die loodzwaar op aide klassen der bevolking wegen zul- len. De heer Jacobs, de alter ego van sieur Woeste, zegde: Met.te sparen, kunt gij de nieuwe lasten missen... Ik zal er geen eene van stemmen. De heer Malou, de hoofdman der rech terzijde in 1883, zegde; Wij stemmen de belastingen niet, omdat ze niet noodig zijn, omdat wij een staatsbestuur hebben moeten, dat de lasten belaalders spaart. En wat hebben wij? Een staatsbestuur, dat hevig icare afpersingen verdedigtdie men de n bevolking opleggen wil. 't Is dat oogenblik, dat gij neemt te moeten kiezen, voegde hij erbij, om aan de belaStingschuldigden die over- vloedige en onnuttige bloedlating toe te dienen. De huishoudelijke toestand van Bel- gie is zoo, riep hij eindelijk uit, dat het volgens mij. bijna eene misdaad is op dit oogenblik nieuwe lasten in te voeren.» De heer de Moreau. nu minister, schreeuwde op zijne beurt: Het is niet noodig andere belastingen te scheppen! Het is niet noodig nieuwe en zware opofferingen van bet land te eischen... Het land zal u nooit vergeven de lasten te verhoogen! De heer de Caraman-Chimay, lieden minister van buitenlandsche zaken, ging nog verder: Ik zal de belastingen niet stemmen, zegde hij. Zij zullen het land zijne ge- negenheid doen verliezen. Zij zullen aan zekere onzer bevolkingen, met ze tot het uiterste te brengen, het gedacht in- geven van te vragen op welken kant der grenzen men het beste is. Eindelijk de heer Beernaert, de grrrroooote minister, zegde: Ik wil niet meer van d@ belasting, die wij bespreken, dan wij gewild hebben van degene, die vroeger besproken wer- den... De achtbare heer Pirmez, zegde ons on langs: Rechts, gij bedilt veel. Maar, in een woord, wat stelt gij voor? Men heeft hem terecht geantwoord dat zulk ver- wijtsel minstens zonderling was nu dat wij langs dezen kant der Kamer een- stemmig zijn om te verklaren dat wij de invoering van geen eene belasting aan- nemen!... Na op zulke wijze de invoering der nieuwe lasten bestreden te hebben, heeft de rechterzijde den kiesstrijd aangegaan onder het geroep van;« Weg met de belas- stingen! Zij heeft het bewind veroverd en nu is 't reeds vier jaren dat de heer Beernaert minister is. Welke belastingen heeft hij afgeschaft? Ze waren alle onnoodig! Het was eene misdaad ze te stemmen. Ilet is dus ook eene misdaad ze te be houden. Wat heeft hij gedaan? Waar zijn zijne verminderingen? De belastingen, in 1883 gestemd, moes ten 14 miljoenen opbrengen. De heer Beernaert heeft den takst op de verzekeringsbewijzen afgeschaft, hetzij een miljoen; hij heeft de belasting op den tabak van 300 duizend franks verminderd; dus eene geheele vermindering van een miljoen 300 duizend franks. Maar hij heeft behouden: De belasting op de sterke dranken; dus 6 miljoenen. De belasting op den tabak, hetzij min stens 5 miljoenen, De vermeerdering der personrieele be lasting lot een miljoen 500 duizend franks beloopende. De belasting op de zegels der aandeel- en schuldbrieven dus 250 duizend franks. Hetzij te zamen 12 miljoenen 750 dui zend franks! De heer Graux bedreef eene misdaad met voor 14 miljoenen nieuwe lasten te leggen. De heer Beernaert verweet liet hem met bitterheid. En nu zien wij dat hij, spijts zijne deugdelijke verontwaar diging, heel gerust de opbrengst van de misdaad opstrijkt tot het beloop van 12 miljoenen 750 duizend franks! Maar daarbij blijft het nog niet! Niet alleen behoudt de lieer Beernaert die onnoodigemisdadige, tergende las ten, die ware afpersingen, maar hij schept en laat er nog andere scheppen! Hij laat de belasting op het vee invoe ren, hetzij 2 miljoenen 400 duizend frs! Hij verhoogt de belasting op de sterke dranken en de azijnen; hetzij een miljoen 175 duizend franks! Hij voert de belasting op den kakao en de chokolade in; hetzij 25 duizend franks! In't geheel voert hij in of laat hij invoe ren voor 3 miljoenen 600 duizend franks nieuwe lasten, nieuwe misdaden, nieuwe afpersingen; het driedubbel van hetgene hij afgeschaft heeft! En is het nu al? O! wel neen! Hij bewerkt de omzetting der schuld brieven des Grooten Luxemburgs eene ware belasting, die 844 duizend franks opbrengt! Hij doel de omzetting der rent 4 °/o nieuwe belasting voor eene geheele soort van laslenbetaalders die 5 miljoenen 237 duizend franks opbrengt. Hetzij tezamen tien miljoenen nieuwe lasten, die hij oplegt, zonder te gewagen van de miljoenen, welke hij aan het on derwijs onttrokken heeft en welke dan ten laste der gemeenten bleven. En dan durft hij trotsch uitroepen: Ik heb het geldelijk evenwicht hersteld! En zich naar den heer Graux met die verwaandheid, die men hem kent, keeren- de: 't Is aan de zedigheid te kort blijven zegt hij, van mijn bestuur te durven be dillen! En inderdaad, 't is waar. De heer Graux, hij had gemeend he' evenwicht in de begrooting te kunnen brengen met 14 miljoenen lasten. Den heer Beernaert, die ze alle onnoo dig vond, heeft 22 of 24 miljoenen daar voor noodig! De vergelijking valt zekerlijk te zijnen voordeele uit en de heer Graux, met zijne arme 14 miljoentjes bleef voorzeker aan de zedigheid te kort. Welke tandenlrekkerij! KIESKRQNIJK. Liberale Associatie van Brussel. De Liberale Associatie van Brussel heeft zich Vrijdag vereenigd, onder het voor zitterschap van den lieer Emiel Feron, ten einde over te gaan tol het ontvangen der kandidaturen voor den Senaat en de Ka mer. Voor den Senaat: MM. Crocq, de Renesse, F. Mignot, Vau- camps, graaf de Beauffort, Louis Robert, Steurs, E. jBolvay. Voor de Kamer MM. Em. Carpentier. M. Lemonnier, Th, Finet, Aug.Lamblotte,Guili. Degreef, Frick. DE TOEKDMST 9

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1