BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. VERSCHiLLIG NIEUWS. 2975 franken Jules Guillery, Ernest Reisse, Rousseau, M. VanMeenèn, P.Hanrez, A.Brandenburg, Ant. Dansaert, Demeur, Paul Janson, Feron, Eug. Robert, Houzeau, H. Denis, L. Lepou- tre, César De Paepe, H. Pergamini, H. Ha- rermans, Van Elewyck, Raoul Guillery. Yperen, 12 Mei 1888. ILiStoesusSe Asiociatie. Donderdag 1.1. hield de Liberale Associatie onzer stad eene vergadering om de kiezingen van 1888 te bespreken. Een tachentigtal leden waren aanwezig De heer Em. Valcke, van Poperinghe, werd met eenparige stemmen tot lid des koroiteits benoemd, in vervanging van zijnen vader, ontslaggever. De heer Voorzitter deed dan de redens uitschijnen, waarom de Liberale Associatie in de aanstaande provinciale kiezingen den strijd niet aangaan zal. Deze zijn: Het liberalism is niet bij machte het kle- rikalism met eenige kanB van gelukken het hoofd te bieden; in de huidige omstandighe den ware de strijd eerder na- dan voordeelig, en het is dus voorzichtig te wachten tot dat betere kansen zich voordoen. De heer Vermeulen was van gevoelen dat hat liberalism altijd en overal, koen en on versaagd den strijd aangaan moet. Wachten, dat verflauwt onze krachten en maakt tal van onverschilligen. Wij hebben aan het bekwaamheidskiezerskorps nog nooit de ge legenheid gegeven zijne krachten op het terrein der provinciale kiezingen te beproe ven; wij weten nochtans met welken moed en hoe ijverig die verlichte kiezers voor het welzijn en de vrijheid van iedereen werken zullen. Daarvan hebben wij reeds staaltjes gezien, tijdens de gemeentekiezingen. Spreker zou wiilen dat het liberalism op trede met een nieuw programma, het pro gramma van het vooruitstrevend liberaal congres, waarvan hij een afdruksel ter be schikking stelt van het Komiteit om het te overzien en er datgene van aan te nemen, dat men noodzakelijk oordeelt om het libera lism meer en meer bij het volk bemind te maken en te doen doordringen. Na nog eenige gedachten wisselingen tus- schen verscheidene leden werd de zitting ge heven. GïK. De heer Burgemeester heeft van een mil- den onbekende de som van veertig franks voor de gemeentescholen ontvangen. Stssa»gcpw«c0t4. De officieren der burgerwacht zijn de ver ledens week overgegaan tot de voorstelling der kandidaten voor de graden van luitenant adjudant-majoor en van kwartiermeester. De heeren Ligy en Van Tholl hebben de eenparigheid van stemmen bekomen, deze laatste in vervanging van den heer Van Eeckhout, ontslaggever. De lotelingen van Westvlaanderen, voor den dienst aangewezen en in het getal man schappen voor de lichting van 1888 begre pen, die de storting van 200 franks, door artikel 64/4 der soldatenwet voorzien, niet gedaan hebben, zullen aan de legeroversten op 4, 5, 6, 7, 8 en 9 Juiii overhandigd wor den. Concert. Ziehier het programma der muziekstukken die door het muziek van het korps Pompiers, onder het bestuur van den heer J. Witte- broodt, in den Hof der Concorde, op mor gen, 13 Mei 1888, om 5 ure '3 avonds, zullen uitgevoerd worden: I. Ontrolde banier, J. Wittebroodt. soldatenmarch. II. De Koningin van eenen dag, Adam. openingstuk. III.Mozaïek van de Op.Mireille, Gounod. IV. De Karavaan, Groote Oostersche March, geschikt door Michel Krein. V. Fantasia der opera: de Afrikaansche van Meyerbeer, J. Wittebroodt. VI. Aan de drie Zwitsers, Polka, A. Bonuechope. Tcv herinsJCTing. Morgen, Zondag, van 12 tot 1 ure, concert op de Halle, door het muziek der Pompiers, ten voordeele eener weduwe en kinderen van een overleden muziekant. Benoeming. De heer Bossaert, leeraar van 't middel- haar onderwijs van den laagsten graad, voorloopig onderwijzer bij de Staatsmiddel bare school onzer stad sinds den 23 Septem ber 1887, is definitievelijk tot die bedieningen benoemd. Ougeiuk. Zondag avond ging de genaamde D., boekbinder, zich verlustigen in eene herberg niet verre van zijne woonstmen klapte en lachte er, toen eenige korporaals binnen traden en wat van hunne neus mieken. Bij het overhandigen van pinten door den baas bediend, was er een die van de cabaret viel en waardoor groot geweld gemaakt was de korporaals, zegt men, aarzelden niet twist te doen ontstaan tusschen de aanwezige ver bruikers, namen hun sabel en houwden waar- het hun beviel, met het gevolg dat de onge lukkige V. D. twee kappen aan den rechter arm kreeg, die nog al gevaarlijk waren. Spoe dig werden twee doktors geroepen en ver maakten de wonden. Men zegt nu dat de wonden niet gevaarlij k zijn. Anderen beweren dat de korporaals van hunne wapens geen gebruik gemaakt hebben maar dat V.D. beschonken zijnde,met zijnen vuist eene ruit uitgestegen heeft en met voort te slaan, zich zoo deerlijk gekwetst heeft aan de glasscherven, die in het raam waren blijven steken. Wat er van zij, de ongelukkige heeft nog al erg moeten üjden en zal door dat ongeval nog al schade moeten verduren. Men heeft hem naar het hospitaal overgebracht. Nog; een ongehik. Verleden Woensdag is een jongeling, lood- gietersgast, van eene ladder gevallen, in de Korte Meersch. Hij viel achterover, en, be neden komende, was hij gekeerd dat hij op de twee armen en het aangezicht viel. Een arm is gebroken en alle twee zijn ontwricht, zijn neus was plat op de kaak geduwd zoo danig dat men groote moeite had den neus weder op de plaats te stellen. Men heeft hem naar het gasthuis overgebracht, alwaar hem de bpste zorgen toegediend werden. Deze ongelukkige heeft zich dit jaar er in geloot en moet soldaat worden. Verleden Maandag kwamen twee bakkers- gasten elkander te gemoet in de Dixmude- straat. Misschien uit afgunst of jalouzie keerden zij wederzijds het hoofd af, zooals het nog al eens gaat onder lieden, die den zelfden stiel doen. Zij droegen elk een brood onder den rech ter arm, botsten tegen elkander en de twee brooden vielen op den grond in de modder. Men schelde malkander uit met de grofste straatwoorden die de viscb kraaien gemeenlijk in hun repertorium hebben. De eene rekla- meerde de weerde van zijn bemodderd brood, de andere ook; geen een gaf toe, niets kon baten, onmogelijk de vrede te herstellen. Eindelijk gingen zij naar de waterpomp in de Houtmarktstraat om er de modder van hun brood af te spoelen. Zij vervorderden dan alle twee hunnen weg, maar hij die zich langs den kant der Groote Markt begaf, bezag zoowel zijn door nat brood dat hij het voorland miste en tot overmaat van ongeluk, op ziju brood in de greppe viel. Of hij aardig te kijken stond! BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 5; Vrouwelijk id. 5. Huwelijken: Verhaeghe, Karei, daglooner, en Vlae- mynck, Maria, huishoudster. Dekeirel, Ben jamin, gemeente onderwijzer, en Vande- vivere, Mathilda, zonder beroep. Sterfgevallen Alstein, Petrus, gepensionneerde soldaat, 68 jaren, echtgenoot van Sophia Victoor, Platteelstraat.Desmulie. Clemencia, kloos terlinge, 41 jaren, St-Jacobstraat. Bos saert, Anna,zonder beroep, 83 jaren,weduwe van FranciscusClement.Boterstraat.—Claeys, Casimir, gewezen onderwijzer, 80 jaren, weduwaar van Virginia Bonez, Platteel straat. Joseph, Julius, kleermaker, 51 jaren, echtgenoot kan Mathilda Debruyne, Dixmudestraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id., 1, Poperinghe. Wij hadden laatst de gelegenheid het bud get van 1888 te doorsnuisteren, en waarlijk wij hebben stom gestaan wanneer wij ontdek ten dat, niet tegenstaande de verwardheid der buitengewone met de gewone ontvangsten en de verhooging van de vooruitzichten der eerste en de vermindering, uit noodwendig heid der zaak, der laatste kategorie, dat de slimmeriken die de stadspenningen in handen hebben, maar met groote moeite geraakt zijn eene belachelijke som te bekomen als over schot van ontvangsten op de uitgaven. Wij zullen later uitlegging geven van dezen geldelijken bedriegtdenboer, waarover de Escobars en de Loriquets van voortijds zou den gebloosd hebben. In afwachting zullen wij voor vandaag ons vergenoegen met de aanhaling van een cijfer uit den hoop genomen; dit die 1600 fr. toestaat tot het geven van openbare feesten, toen in eene der laatste zittingen van den gemeenteraad onze mandatarissen 4000 tot 5000 franken uitgesteken hebben tot het feestvieren der aankomst in onze stad van den Gouverneur van Westvlaanderen. Dit reeds stelt vast, hadde het budget, AANGEBODEN DEN 17 MAART LAATST TER goedkeuring van den Raad moeten opgemaakt geweest zijn door gewetensvolle beheerders, in plaats van eenen overschot van fr. 90-92 c., men uit dien hoofde een tekort van minstens 4000 franken zou gehad hebben. Wij zullen later de gelegenheid vinden andere uitvindsels aan te stippen en, indien de contributiebetalers alsdan de oogen niet openen, 't is dat zij van alle goede reden beroofd zijn. Het muziek der Pompiers. Ons stadsmuziekkorps sedert een vijftien tal dagen gesteld onder het milddadig bestier van den kleinen Felix, strijkt op het budget van dit jaar de aanzienlijke som van op, beschreven als volgt: N° 70. Jaarwedde van den muziek meester Yan het korps, fr. 1000-00 N° 71. Sollege lessen van dit muziek, '175-00 N° 72. Hulpgeld ten voordeele van het korps, 1500-00 N° 98. Onderrichting voor het mu ziek der sapeurs-pompiers, 300-00 In alles fr. 2975-00 De 300 franken die men op N° 98 aantreft en die de vorige jaren tot 600 fr. beliepen, waren toegekend aan M. Verhaeghe, die Popering henaar is, als professor van Sol fège. Schepene Van Merris, officier van 't mu ziek geworden zijnde, heeft waarschijnlijk geoordeeld dat de inuziekaie kennissen van M, Wertz, vreemdeling aan stad, genoeg zaam waren voor den bloei van het muziek en gezien den grooten vooruitgang van den K. K., de medewerking van M. Verhaeghe onnoodig geworden was, was van gevoelen dit hulpgeld af te schaffen. Nogthans onze zeer geloovige medeburger ontving voor troostoordje een half jaar wachtpensioen, een drinkgeld van 300 fr. als bedanking. Dus nog een die de hand mag gaan druk ken aan zijnen medeburger M. Maerten die, hij ook, gewaar is geworden hoeveel weerde de voordeelen van Sire de Framboisie hebben wanneer men Poperinghenaar is...!! Wij hebben nog niets gehoord over de aanstaande provinciale kiezingen en wij we ten niet of men M. Vantours van kante gaat stellen om ihijiiv scnu»»£oo.\ eene nieuwe plaats te geven. De zwarte man van Brussel, waarvan de bevelen bij den katholieken klan alhier wet maken, heeft misschien daarover zijn opper sten wil nog niet laten kennen. Moord en zelfmoord te Rijsel. Zondag morgend, rond 11 ure 1/2, ontmoette de genaamde Florimond Henneuse, gevaar lijk. oud-veroordeelde, in de wijk van Sint- Maurice de weduwe Derviaux met wie hij eenigen tijd betrekkingen had gehad. Eene woordenwisseling ontstond weldra tusschen Henneuse en zijne gewezen minares. Daar de vrouw hardnekkig weigerde het gemeenzaam leven te hernemen, werd Fl. liennense woedend en eensklaps eenen revol ver uit zijnen zak trekkende, loste bij een schot tn de keel van de vrouw, die bloedend te gronde storte; de moordenaar schoot dan nog twee maal, in haar gelaat en in de borst. Dan keerde hij zijn wapen tegen zich zelf, schoot zich twee kogels in da slaap en stortte dood ten gronde. De toestand van de vrouw Derviaux, alhoe wel zeer erg, is niet hopeloos. Do beste producten worden 't meest nagemaakt, maar de verstandige heden ver kiezen altijd het Vleeschsap Cibils, waar van de lange bijval de goede hoedanigheid waarborgt. Engelscbe Bieren. Huis Alfred Delay. Zie ann. De Pelgrims. Zondag had er een dramatisch tooneel plaats op het kanaal van Willebroek, langsheen den steenweg van Vilvorde. Eene bende van 500 boeren van Vilvorde, kwam luidop biddende van eene bedevaart. Een twaalftal jongelingen vaarden in het ka naal en zongen op hunne beurt. De heilige bedevaarders schenen daar geene aandacht op te geven; maar twee roeiers aan wal gegaan zijnde, werden door de bedevaarders aangevallen, in hat kanaal geworpen en met steenen begooid. De overige roeiers kwamen hunne gezellen ter hulp, maar werden insgelijks met steenen geworpen. De vaarders gelukten er eindelijk in zich te verschuilen in Marly, waar zij ge bleven zijn tot dat de bedevaarders vertrok ken waren. Twee der roeiers zijn gekwetst, een hunner is doodelijk. getroffen, zegt men. O! die heilige bedevaarders! Exposition de Bruxelles. Taverne de l'Europe. Maison recommandèe. (Voir ann. 49 page.) Moord op eene vrouio van St-Denijs. Een leurster, woonachtig te St- Denijs, is door eene vrouw vermoord geworden, te Pottes (Henegouw). De moordenares werd aangehouden. Het parket van Doornijk ver gezeld van een vvetsdoktor, is Donderdag en Vrijdag een onderzoek komen doen te Pottes. Nadere bijzonderheden. De vermoor de is eéne genaamde Nathalie D... Men vond haar op den openbaren weg, ter baan van Helkyn naar Pottes, op ongeveer 200 meters afstand van de Schelde. Aan de bloedsporen door de gendarmerie ontdekt, kan men zien dat het lijk der onge lukkige in den nacht gesleurd werd van aan de woning eener zekere Maria D.., tot aan de plaats waar men het ontdekt heeft. Het parket van Doornijk, onmiddelijk on derricht, zond aanstonds een bevel van aan houding tegen Maria D... Vrijdag zijner, volgens het openbaar ge rucht, nog nieuwe aanhoudingen gedaan dooi de gendarmerie van Celles. Het slachtoffer is gehuwd en moeder van vijf kinderen, waarvan het oudste slechts vijf jaar oud is. Het is een zeer arm huisge zin. De man van Nathalie D.., is onbekwaam te werken, zoodat de ongelukkige vrouw gansch alleen voor haar talrijk gezin den kost winnen moest; hare noeste vlijt en iever had den haar aller achting en genegenheid in den omtrek doen verwerven. Vrijdag toen men de betichte op de plaats van het misdrijf bracht, heeft zij getracht uit de handen der gendarmen te ontsnappen; zij wierd echter spoedig terug in hechtenis ge nomen. Bloedsgebrek. In min dan veertien dagen volkomene genezing van hoofdpijn, ver lies van eetlust, bleeke kleur, moeilijke of ver- achterde staat, enz. bij armbloedige jonge meisjes, door Likeur Juniaux, apotheker te Wasmes. Dit likeur is samengesteld uit vijf bloemen. Daar is geene scheikundige stof aan wezig. Kunst om te moorden. Men heeft voor de eerste maal in Duitschland, bij Fal- kenberg, proeven gedaan met een kanon-re volver van drie centimeters, welk vijf' kogels, per minuut 1700 meters verre schiet. Extrait des anaales vinicoles de Reims; Parmi les bonnes marques de champagne 'i introduits en Belgique, nous citerons le champagne sec S. Vinyas, fournisseur «brevetéde la cour d'Ëspagne et médaille h plusieurs expositions. Ce vin joint a des prix relativement modérés, une délicatesse et une finesse extremes, il est trés estimé des vrais gourmets et mérite tous nos élo- ges. Nos lecteurs apprendront avec plaisir que ce nectar di vin sera exposé et itégusté aux. expositions de Bruxelles et d'Ostende. Bralijviug. «iB-JSJJ. VAN DEN 4 TOT DEN 11 MEI 1888.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2