BRIEFWISSELINGEN. A I STADSNIEUWS. 1 Bijgevolg worden voor den Senaat als kan didaten uitgeroepen de heeren: Bisschoffs- heim, Brunard, Canton i, De Brouckere, Graux, Van Halteren, Goblet en Steurs. Voor de Kamer: MM. Bergé, Buis, Claes- sens, Dustin, Guillery, Hanssens, Iiollevoet, Huysmans, Lepage, Reusse, Rousseau, Spin- nael, Urban, Vanderkinderen, Van Meenen en Vauthier. Na de leden aangemoedigd te hebben voor de kandidaten der Ligue te werken, ver klaart de voorzitter de zitting geheven. Yperen, 2 Juni 1888. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 58,557-54 Omdat den geheimzinnige ministe- riëelen omzendbrief, alleen toe passelijk aan de onder-officieren der burgerwacht die hunne 50 jaren bereikt hebben, zou be kend gemaakt zijn aan het Ypersche bataljon, 1-60 Eenige wachten van de 4' g 0-50 Woensdag in den Sultan, 1-64 Busse van den Zalm, 21-05 Partij met den bak, verloren door den voorzitter, 0-10 Toiaal, fr. 58,582-41 Uitgaven tot heden, fr. 55,771-96 Blijft in kas, fr. 2,S10-45 ülaittschappij Bebwaainiieidskiczers Volksvlijt. Maandag, 4n Juni, om 8 uren 's avonds, vergadering in het gewoon lokaal. DAGORDE. 1. Maandelijksche vergadering. 2. Nieuwe leden. 3. Zondag, 10" Juni,om 8 ure 's avonds, prijskaarting bij Candeel, Lange Thourout- straat. iSEuzickwicww». Verschenen KERMESSE FLAMANDE air lypique de Mariakerke (Ostende) s>, door den heer Robert de Beaucourt. Dit nieuw muziekstuk voor piano is het werk van een onzer stadsgenooten en heeft reeds in monig groote stad, den meesten bijval genoten. Dit muziekstuk is geteekend, gegraveerd en afgedrukt bij Engel-Hendrik Minnekeer, drukker-uitgever, Dixmudestraat, 18, Yper, en is er te bekomen aan den nietigen prijs van 50 centiemen. Onze Provinciale Kiezinsen. Verleden Zondag had onze 't jeefkens kie zing plaats. Men moest in Yperen zijn om het geweld en de beweging te zien! 't was erger dan een oude wijfskerkgang. Pastoor en boer hebben de gelegenheid waar genomen om eens hun buikje eene ziel mis te doen, want men heeft er menigeen naar huis zien gaan al zwenkelen (om niet te zeggen bedronken), Eerste Coses smua 5e. Men hoort nu en dan dat er eerste com muniën plaats hebben in pensionnaten of collegiën. Men heeft altijd geleerd dat de armen en de rijken gelijk zijn voor God, maar zulks schijnt sinds lang veranderd te zijn. 't Is niet aanmoedigend, voor waar. De arme kinderen doen hunne eerste communie in het ongunstigste jaargetijde, te midden van sneeuw, storm en vorst; zelden is het op Passiezondag schoon weder. En de wel stellende kinderen, die in de klerikale kost scholen wonen, doen nu hunne eerste com munie te midden het schoonste seizoen des jaars. O! heilige gelijkheid! Groote Icnjciis Wanneer wij nu en dan eens eenige van die honderden veroordeelingen aanhalen,die aan priesters, broêrtjes of nonnetjes zoo veel vuldig te beurt vallen voor de gekende daden, zijn dat al GROOTE LEUGENS, zegt het Nieuwsbladje, het eerlijk!? deftig!? bladje uit nr 66 der Boterstraat, dat voor geen goed der wereld zijne tegenstrevers lasteren zou. O! bijlange niet! Watmeend-je wel? Doch het maakt ons voor leugenaars, las teraars uit omdat wij de waarheid laten ken nen over zekere handelingen van priesters, kloosterlingen en andere drietuitige vuil- en vetlappen. Hoe durve 't Een onderwijzer met God. De 7B lijfstraffelijke kamer der rechtbank van Brussel,heeft deze week den onderwijzer met God maar zonder zedenJoos, van St- Josse-ten-Noei, tot een jaar gevang en 500 fr. boete veroordeeld, voor verscheidene aansla gen op de zeden, te St-Josse-ten-Noei ge pleegd. Vroeger heeft hij reeds 3 volle jaren in het gevang doorgebracht, zonder te spreken van de kwijtscheldingen die hij bekomen had, tijdens het ministerie Devolder, en dat altoos voor feiten van denzelfden aard. Toen hij uit het gevang kwam ging hij bij de vermaarde broêrtjes van Ronse als onder wijzer. Daar bekwam hij van broeder-overste allichte een getuigschrift van goed gedrag en werd zoo bestuurder eener aangenomene school in het Brusselsche. Na het eindigen zijner straf, zal Joos ge durende vijf jaren onder de bijzondere bewa king der politie geplaatst zijn. 't Nieuwsbladje zal wederom zeggen dat het allemaal groote leugens zijn, maar ais het meent dat zijne lezers onnoozel genoeg zijn om een greintje geloof aan zijne gezegden te hechten, 't moet ze wel kennen. Wat meer is, wij kunnen het niet helpen als de brave!? drietuiten en andere broêrtjes gestadig vuilpotterijen uitmeten, 't Nieuios- bladje zou wei doen ze eens eene goede oor rekking te geven; dan misschien zullen zij zich wat inhouden en wij zullen niet meer genoodzaakt zijn zulke leugens te schrijven. 6. Fol J. Vitesse, id. id. St-Julien, id. 7. Vermeulen Henri, Fox, 8. Verstraete Alois, Fanny. 9. id. Minos, 2° Prijs der Beschermende Leden j Wel ter Handicap) 500 franks. 1200 meters. MM. 1. A. Windel, Guignol. 2. Baron van Loo, Emily. 3. id. Lowna. 4. Bouchau, Petit Poucet. 5. J.-H. Cardon, Black-Bird. 6. Sir George, Wood-note. 7. D. de Lophem, Marronne. 8. Eyckholt, Cliff. 9. de Lichtervelde, N. de Mirss-Tatton. 10. id. Polly. 11. Visart de Bocarmé, Quaintness. 3° Prijs der Yperlés. Internationale be reden drafloop. (Handicap par distance), 800 franks, minstens 3000 meters. MM. 1. de Rumaeker, Priesta III. 2. Herbau et Boucquey, Malinois. 5. Van Acker et Lauwers, Uriël. 4. Herbau et Boucquey, Fil d'Acier. 5. id. Nana. 6. Lambert, Pas deChanceI. 7. Verkindere, Syra. 8. Coddens, Ncgociant. 9. Hoyaux, Tom III ex-Energique. 10. Paul Boucquéau, Volante. 11. Jules Declercq, Diplomate. 4° Prijs van de stad. (Platte Vluchtloop met eisching) 800 fr., omtrent 1600 meters, te eischen. MM. 1. A Windel, 2. Baron von Loo, 3. J.-H. Cardon, 4. Sir George, 5. D. de Lophem, 6. de Lichtervelde, Guignol, 500fr Lowna, 2000 Black-Bird, 1000 Wood-note, 1000 Loyale-Ami, 1000 N.deMissTatou 1000 Polly, 15001) 8. Visart de Bocarmé, Quaintness, 500 5° Prijs van het Plein. Internationale ingespannen drafloop. (Handicap par distan ce). 1,200 fr., 4000 meters. Opjeliantgen. Woensdag morgend, heel vroeg, heeft men den genaamden B., werkman te Yperen, opgehangen gevonden aaneen boompje langs de Meenensche kalsei. Zijn gaanstok stond van onder tegen den boom. Men zegt dat huiselijk verdriet oorzaak is van die wanhopige daad. Gi-aote Paardeuloopstrljden te Yperen, op Zondag 3 Juni 1888, om 2 1/2 u. 's nam. 3500 franks prijzen. PROGRAMMA 1° Prijs van den Landbouw. Ingespan nen drafloop 200 fr. omtrent 2600 meters. MM. 1. Desmedt Jean, Jules, Oost-Nieuwk. 2. Decock Jules, Laura, id. 3. Van Doorne L., Sauve qui peut, Ypres. 4. ZwaenepoelDésiré,Capitaine, id. 5. Vanneste Const., Mys, id. MM. 1. Herbau et Boucquey Montjoie. 2. id. Nana. 3. Nudier Res way. 4. id. Var var. 5. Lambert Doré. 6. Hoyaux Tom III ex-énerg. 7. id. Monarque. 8. A. Verstraete Minos. 9. Jules Declercq Diplomate 10. Schut Ossip. ONZE WEDRENNEN OF KOERSEN. Men vraagt soms uitleggingen over de engelsche woorden die men in de peerden- loopstrijden gebruikt. Ziehier Betting. Plaats waar de weddingen worden aangegaan. Bookmaker.—Bestuurder van een agent schap dat met iedereen weddingen aangaat tegen al de peerden die loopen. Handicap. Ren waarin al de peerden beladen worden met een last, in evenredig heid met hunne hoedanigheden en vroeger behaalde onderscheidingen. Handicaper. Rechter die het gewicht moet bepalen dat ieder peerd dragen moet in den handicap. Hunter. Jachtpeerd dat in de steeple chases en haagrennen loopt. Steepte-chasse.Ren, waarin al de peer den hindernissen moeten overspringen, als: rivieren, iersche muren, drooge grachten, barreelen, enz. Turf. Loopveld of renplaats. Grond met dik gras bedekt. Ter gelegenheid der paardenloopstrijden, zullen er, in de volgende statiën, verminde ringen van prijzen zijn op de spoorwegen: Vertrek uit Kortrijk, ten 1 u. 22 's avonds. Aankomst te Yper, ten 2 35 Vertrek uit Yper, ten 7 45 Aankomst te Kortrijk, ten 8 45 Vertrek uit Poperinghe, ten 2 u. 20 's av. Aankomst te Yper, ten 2 35 Vertrek uit Yper, ten 6 42 Aankomst te Poperinghe ten 6 58 Vertrek uit Roeselaere ten 12 ure 's mid dags en om 1 u. 52 's avonds. Aankomst te Yper, ten 12 u. 50 en ten 2 u. 35 's avonds. Vertrek uit Yper, ten 6 u. 42 's av. Aankomst te Roeselaere,ten 7 16» Prijzen der plaatsen. Gaan en heeren. Kortrijk tot Yper, 4-00 3-00 2-00 Wevelghem 3-30 2-40 1-70 Meenen 2-70 1-95 1-35 Wervik 2-25 1-50 1-05 Komen 1-50 1-20 0-75 Ilouthem 1-20 0-90 0-60 Roeselaere 3-00 2-10 1-35 Moorslede 1-80 1-35 0-85 Zonnebeke 1-15 0-90 0-50 Abeele 2-25 1-50 1-05 Poperinghe 1-S0 '1-05 0-70 BURGERSTAND vax den 25 Mei tot den 1 Juni 1888. Geboorten: Mannelijk geslacht, 6; Vrouwelijk id. 5. Huwelijken: Ordies, Amandus, bediende in het maga zijn van het leger, en Baeyen, Elodia, kleêr- maakster.Maes, Franciscus, hool'd-onder- wijzer, en Baert, Maria, zonder beroep. Velghe, Karei, gepensionneerde van den Staat, en Leleu, Leonia, vroedvrouw. Sterfgevallen: Beele, Alphonse, mandemaker, 32 jaren, ongehuwd, St-Jacobs-buiten. Donck, Ju lianus, brouwer, 49 jaren, echtgenoot van Ludovica Cardinael, Dixmudestraat. Cal- laert, Petrus, zonder beroep, 94 jaren,wedu- waar van Cecilia Vandenberghe, Dixmude straat. Bosch, Catharina, kloosterlinge, 94 jaren, Boterstraat. Baillieul, Hendrik, schrijnwerker, 59 jaren, echtgenoot van Hen rietta Vandepitte, St-Jacobs-buiten. ■zsz Poperinghe. Feesten van 29 Juli 1888. De Maatschappij Phitharmonie (oud muziek de Sapeurs-Pompiers) komt officiéél uitgenoodigd te worden door M. den Burge meester om te willen deel nemen aan bet Mu ziekfeest dat den 29 Juli aanstaande zal ge geven worden,ter gelegenheid van bet bezoek in onze stad van M. den Gouverneur van Westvlaanderen. Het komiteit, vóór deze uitnoodiging mede te deelen in algemeens vergadering, heeft M. Berten verzocht het te willen inlichten over den aard waarmede dit feest, onder het poli tiek oogpunt, zal bekleed worden. Het antwoord dat de eerste magistraat onzer stad, in zeer beleefde termen, zich ver haast heeft aan onze vrienden officiëel toe te zenden, is onder alle opzichten zeer voldoen de. In zijn schrijven van 23 Mei, M. Berten verzekert aan de Phitharmonie dat het feest ingericht is buiten allen politieken geest- dat de inrichters van den beginne af geen ander oogwit gehad hebben dan hulde te bieden aan den eersten beamte der Pro vincie, binst zijn officiëel bezoek aan onze stad,, als 's konings vertegenwoordi gerdat alle maatregelen gingen genomen worden opdat er niets in den weg zou kun nen komen welk de overeenkomst zou kunnen stooren, die de ziel van alle open bare feesten uitmaakt-, en eindeling dat de Societeü Phitharmonie zich aan het hoofd van den Stoet ging gesteld worden en zij gelast zal zijn het muziekfeest op te sluiten. Deze brief, onder politiek oogpunt, alle bevrediging aan de leden der Sociëteit Phit harmonie gegeven hebbende, er is besloten geweest dat deze hare artistieke medehulp, ging leenen aan het feest van 29 Juli aan staande, alzoo deze gelegenheid waarne mende om eens te meer hare verkleefdheid te betoonen aan onze vrije demorcratieke en grondwettelijke instellingen en aan den Koning die er den getrouwen be waarder van is. De 29 Juli zal dus een dag van stilstand en vrede zijn, waar katholieken en liberalen, in een algemeene Yaderlandsche vervoering, elkaar de hand zullen kunnen drukken om HULDE AAN DEN KONING TE BREN GEN en hem toe te juichen in den persoon van dezen die Hem in onze Provincie ver tegenwoordigt. Maar wat gaan nu de pikhanen zeggen,, die maar werken dan om alle weiovereen komst tusschen de inwoners onzer stad te beletten, en dan die bezetenen die nog on langs, tijdens het weldadigheidsfeest, waren om uit hun vel te springen omdat de Phil harmonic zich aan het hoofd van den stoet hevondt? Het zal onzen katholieken, maar eerlijken Burgemeester zijn, die het slachtoffer hunner woede zal worden. Welhoo, zegde Vrijdag avond reeds zekere Inkwisiteur, wij die de Philliarmonie afschilderen als eene door onze overheden gedoemde instelling, en dat wij de absolutie weigeren aan degenen die er deel van maken, M. de Burgemeester durft die streeien en ze, in zeer beleefde termen, uitnoodigen te willen deelnemen aan het feest, dat volgens onze plannen, niets anders dan eene politieke betooging zijn moest? Goede God!... waar gaan we naartoe? Onder de gemeenteraadsleden die meest in kolerie zijn over de doenwijze van onzen achtbaren Burgemeester, moeten wij aauha- len de genaamde René Devos, Doktor Vanderheyde en nog anderen van de zelf de soort. Wij willen niet spreken van Schepene Felix, die er de geelezucht zal van broeden» De persoonaadje is te onbeduidend om in deze omstandigheid zich met hem bezig te houden. (Om voortgezet te loorden.) De uitslag der provinciale kiezingen, heeft eens te meer bewezen dat de gematigde en onafhankelijke katholieken ten meerderen deele van langs om meer onverschillig wor den aangaande de kandidaten, door de gees telijkheid opgedrongen. 't Is alzoo dat, Zondag laatst, op 1036 in geschrevene kiezers, M. Van tours maar 295 stemmen bekomen heeft Er zijn dus in ons archi-katholiek kanton "41 kiozers, die, alhoewel in stad of in alle gemak er zich naartoe hadden kunnen bege ven, zich niet geweerdigd hebben zich te derangeeren om aan hunne heeren en mees ters MM. de Abeetjes aangenaam te zijn. Een onzer lezers verlangt te weten, als sieur Felix voor zijne afschuwelijke harmo nie, van stad de somme trekt van 2i975 franken, hoeveel M. Baeckeroot, de achtbare kom- mandant der pompiers, van zijnen kant ont- 7. y> Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id., 0. r*yK*>wr rs-xwirn

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2