BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. lage en ellendige kuiperijen den toevlucht kan nemen. Wat eene groote rol gespeeld heeft in de kiezingen en dit vooral te Antwerpen, is de persoonlijke dienst! Men weet dat de liberalen die recht vaardige en noodzakelijke hervorming ge negen zijn: ehwel, de klerikalen en vooral de vrouwen, zijn rond gegaan om de kie zers die kinderen hebben bevreesd te maken, en te zeggen: als de liberalen aan het bewind komen,dan zullen uwe kinde ren naar de kazerne moeten en zullen het niet meer alleen degenen zijn, die geenen plaatsvervanger kunnen stellen die sol daat zullen moeten worden, maar ieder een. Ziedaar de vaderlandsliefde der kle rikalen en hunne bezorgdheid voor de werkende klas. Wij hebben te Virion en te Oostende verloren maar het getal stemmen meer derheid is te Virton maar van 4 en te Oostende van 20. Antwerpen die in 4884, 1400 stem men meerderheid aan de klerikalen gaf, heeft die meerderheid Dinsdag lot op 600 zien smelten. Te Brussel en te Nijvel is er ballotee- ring en het is te denken wat Brussel be treft, dat de liberalen, om het even tot welke linte zij behooren, de handen ineen zullen slaan om de klerikale independen- ten eene felle davering te geven. Als de Liberale Associatie maar zich niet ont houdt De kiezing van Brussel, ten gevolge der uitsluitingen in de liberale partij, brengt nu eenen toestand mede, die eene zekere onrust veroorzaakt. Indien de twee liberale tinten zich bij de balloteering Dinsdag aanslaande ver eenigen tegen de independenten, zal de klerikale meerderheid in de Kamer van 58 op 30 stemmen vallen. In gewone lijden, ware die vereeniging geheel natuurlijk, maar nu komt zij on zeker of ten minste onvolledig voor. De Ligue heelt geweigerd vóór den veldslag met de Associatie le onderhan delen en de voorstanders der eerste heb ben getracht de kopstukken der vooruit strevende partij voor de ergste revolution- naiien te doen doorgaan. De brusselsche drukpers heeft aan dat werk medegeholpen en in de provintie, liet men niet na, de heeren Janson en Feron te beschuldigen door de jezuïeten betaald te zijn om tegen de liberalen te werken: Als men daarvan een bewijs vroeg dan bleef men dit schuldig, want zij weten dat het laster was dat zij zegden. Gekwetst en ontmoedigd door die hevige en aanhoudende aanvallen, hebben eenige leden, geen acht gevende op de plicht welke de politieke tucht oplegt, be dreigd zich in de balloteering te zullen onthouden. De heer Janson, vreezende dat de ver bittering van het eerste oogenblik nood lottig zou wezen voor de belangen van het liberalisme, heeft de beslissing gedaan van iedereen zijne goesting le lalen doen. Wij zien door den uitslag der kiezingen te Brussel, zegt de Chronique, dat de klerikale independenten over 8000 slem- men beschikken in het arrondissement Brussel de vereenigde liberalen over 7000; de Liberale Associatie over 3500 en de werkerspartij over ongeveer 900 stem men. Men kan dus zeggen dat de liberale partij onmachtig is tegen de achteruit- kruipfrspartij te strijden, als zij den dag van den strijd niet vereenigd is. Yperen, 16 Juni 1888. Stadshorlogie. Wij vinden ons verplicht eenige woorden tot de bezorgers onzer stadshorlogie te rich ten. Wij hebben altijd bemerkt dat de stads horlogie omtrent tien minuten vóóren ging met die der statie, hetgeen zeer voldoende en gemakkelijk is voor de reizigers, die niet geerne te laat komen. (De horlogiën in stad worden gesteld op de stadshorlogie). Welnu, verleden Zondag was de stadshorlogie, in plaats van 10 minuten vóóren, 7 minuten achter, en menig reiziger, zich op het voren gaan betrouwende, heeft den trein gemist. Wij roepen de aandacht van dengene die met het bezorgen der stadshorlogie gelast is, op de onaangenaamheden,welke eruit voort vloeien. Dat hij een oog in 't zeil houde! "Wij lezen in het Laatste Nieuws van Brussel ïpefcu. Men schrijft ons als volgt: Een kluchtig voorval greep hier over een paar dagen in de Rijselstraat plaats. M. P., een model van gierigaard, ontzag het eenige franken uit te geven om zijn gemak te laten herstellen. Nu, zooals het te voorzien was, viel de gierige M. P. tot over zijn schouders inden beerput, zoodat nog juist zijn mond, neus en oogen uitstaken. Daar de vrek alléén leeft, had hij al goed te roepen en te huilen- balken, niemand kwam hem ter hulp. Ein delijk ziet een werkman, die op het nabij gelegen dak leiën dekte, nederwaarts en ont waart M. P. in zijne propere positie. Met zijn kameraad komt hij beneden,maar beiden eischen 5 frank om den vrek eruit te halen. Het duurde wel een geheel uur van bieden en afdingen eer de centensplitser iets wou geven. Doch de werklieden hielden kop, en eindelijk werd M. P. uit zijn bad van reuk water verlost. Na zich gewasschen te heb ben, begon hij al zijne laden te doorsnuffelen en gaf eindelijk aan zijne redders4 fr. 95 centiemen. Sterfgeval. Verleden Zondag kwam de droevige mare in stad van het overlijden des nieuw gekoze nen provincialen raadsheer Burggraaf de Patin van Langemarck. Om 4 ure 's morgens had hij den geest gegeven, ten gevolge, zegt men, van eene typhusziekte die hij in Rome, of gedurende zijne reis, betrapt had. Hij is het jongste en laatste lid der familie, en is slechts 27 jaren oud. Wij deelen in de smart dergenen die hem betreuren om ai het goede dat hij in zijnen levensloop, hoe kortstondig ook, gedaan heeft, "t zij door hetuitdeelen van almoezen, 't zij door afslag van pachtprijzen binst deze tijden van algemeene krisis. Het was een man die iedereen liet leven, en die heel wei begreep, hoe hard de ellende bij de noodlij dende menschen vallen moest. Als liefdadig man is het dus een verlies, maar politiek gesproken, het is een machtige poesjenel der pastoors te min in ons arron dissement. Hij heeft nog niemand kwaad gedaan, maar veel goeds gepleegd en daarom ontdekken wij ons eerbiedig voor den doode. De heer D., landbouwer te Haeringhe, was dezer dagen aan het graven in zijne weide, niet verre van een zeer ouden en die- j pen waterput. Plotselijk schiet zijne spade in en wat ontdekt hij Een put of mijn vol pa- j lingen, van alle groote en kleur. Er waren er j hoven de 290 kilos in, alhoewel een zeker j getal langs een hol den waterput had bereikt. I De eigenaardige gewoonte van palingen, van zich van hun waterput te verwijderen, en daar in grooten getale in een hol in hun slijm te leven, werd reeds vroeger meer dan eens vastgesteld. Men beweert echter dat die mijnpa'ingen zno lekker niet zijn als palin gen die in open water leven, en wij gelooven het gaarne. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 4; Vrouwelijk id. 6. Huwelijken: Coutrez, Augustus, schrijnwerker, en Van Eeckhout, Melania, dienstmeid. Vissers, Theodorus, daglooner, en Cardinael, Euge nia, kantwerkster. Sterfgevallen Mortier, Lucia, zonder beroep, 64 jaren, weduwe van Hendrik Meraini, Rijselstraat. Dubois, Augustus, kleermaker, 50 jaren, echtgenoot van Maria Engels, Meenenstraat. Devaux, Amandus, schoenmaker, 73 ja ren, echtgenoot van LouisaVanacker, Lange Thouroutstraat. Vanryckeghem, Eme- rencia, zonder beroep, 68 jaren, weduwe van Carolus VandemoorteleBoomgaardstraat. Segers, Sophia,winkelierster, 44 jaren, echt genote van Theodorus Claeys, Vleeschhou- werstraat. Vauden Bussche, Nathalia, zonder beroep, 78 jaren, weduwe van Au gustus Dochy, Lange Thouroutstraat. Faes, Donatus, zonder beroep, 72 jaren, weduwaar van Reina Provoost, Onze Vrouwe straat. Cottegnie, Hendrik, koetsier, 50 jaren, echtgenoot van Maria Rambour, Buk- kerstraat.Vieren, Virginia, kantwerkster, 62 jaren, echtgenote van Henricus Leterme, Boterstraat. Verminck, Virginia, zonder beroep, 82 jaren, ongehuwd, Rijselstraat. PoPERINGISE. Zoolang Poperinghe, Poperinghe is en heeft er geen grooter onweder losgeborsten dan dit ten gevolge der afkondiging van het reglement op de vernieuwing der voorlanden onzer stad, en dit op het hoofd onzer stad huisbazen. En men moet hier wel bemerken dat de katholieken de laatsten niet zijn om vuur en vlam te spuwen tegen sieur Vandenberghe, onze alleenheerschende en koppige schepene. Reeds van in den beginne en vóór dat het besluit van den stadsraad de goedkeuring verworven had der Deputatie, liet men met groot orkest weten aan de inwoners wiens eigendommen langs den openbaren weg ge legen zijn, dat, van wege hunne Heeren ende Meesters,zij opstaanden voet hunne trottoirs te veranderen hadden, en degenen die zich niet zouden verhaasten dit te doen vóór Januari, zouden verplicht zijn deze verande ring op hunne eigene kosten te doen verrich ten. Hunnen misstap gewaar geworden zijnde, hebben onze bestuurders op den 29 Novem ber 1887 een bevelbrief uitgegeven, luidende als volgt Art. 1. Op de openbare plaatsen en in al de straten der stad waar het nut ervan zal erkend worden, zal er overgegaan worden tot de Vernieuwing der trottoirs of tot du herlegging der reeds bestaande. Zoo dus, volgens dit artikel, het is wel verstaan dat er maar sprake is van de ver nieuwing der trottoirs daar waar het nut ervan zal erkend worden. Wat de andere straten betreft daar is er niet van gesproken. Het art. 2 zegt dat de trottoirs zullen ge legd worden doov de zorgen van stadsover heid, met de nieuwe kalsijsteenen en dat de oude zullen blijven aan den eigenaar van het langs de straat liggende huizen, op voor waarde dat zij komptant aan stad betalen fr.7-50 per loopende meter. Onze bestierders behouden zich nogtans het recht te onder zoeken indien den geldelijken toestand van degenen aan wien zij de vernieuwing van hun voorland opleggen, toelaat deze opoffering te doenen dus de van ambtswege ontslaging aannemen der lastbetalers wiens kadastraal inkomen niet de 60 franken bereikt. Daaruit volgt dat de burger die aan Staatskas maar fr. 59-99 betaalt, zelfs als hij eene groote meubeleire fortuin bezit, zou ontslagen zijn van alle geldelijke tusschenkomst, terwijl een geringe burger, eigenaar van een huize ken, wiens kadastraal inkomen de 60 fran ken sou bereiken, zich zou verplicht zien den gestelden prijs te betalen. Art. 7 gaat verder het ligt voor het toe komende de verplichting op door den last- betaler het onderhoud en de noodige her stellingen te doen aan de trottoirs, en deze werken van ambtswege zullen uitgevoerd worden, indien dezelve in de vijftien dagen der waarschouwing niet zouden gedaan zijn. En omdat men wel zou weten dat de Van- depbergen en de Feliksen er niet mede spe len, het artikel 8 zegt dat de nablijvers zul len vervolgd worden met al de strengheid welke de wet toelaat. Het gedeelte van het reglement waarvan wij een korten uittrek komen te geven is betrekkelijk op de trottoirs. De negen vol gende artikels verdienen insgelijks onder zocht te worden. Om te beginnen, het art. 11 zegt dat de siijkschrepers juist 5 centimeters van den muur moeten geplaatst worden, geen milli meter min noch meer. De schepenen Vanden Berghe en Felix, de moeilijkheid voorziende dat hunne onderhoorigen zullen ontmoeten in het afschrepen hunner schoenen, beloven hun over het gebruik der alzoo geplaatste schrepers eenige openbare lessen te geven. Verders art. 12 zegt dat de keldergaten geen 30 centimeters buiten den muur mogen steken en met arduinsteen omzoomd moeten zijn, waterpas en evengelijk met den trottoir- gelegd en gesloten met eene sterke ijzeren afsluiting. Hier nogeens, zooals voor de trottoirs, zullen onze meesters om hunne vrienden aangenaam te zijn, wanneer het zich voor doet, zich voorbehouden te oordtelen over de geschiktheid van het werk. Het is alzoo dat er tijdelijk bj gedoog- j zaamheid, het is te zeggen indien M. Van den Berghe er wel wilt in toestemmen dat hetgeen bestaat zal mogen blijven. In te gendeel, indien de apotheker het tegen iemand niet gemunt heeft zal hij bij zijnen kollega Felix, die met de politie gelast is, de tusschenkomst vaneenen agent kunnen vragen, om de personen die hem mishaagd hebben van seffens alles te doen uitvoeren en te betalen, zonder dit, artikel 17 is daar, die de goede Poperinghenaars vriendelijk verwittigd dat het GEVANG, ja, ja, het GEVANG, het staat er in volle letters, hun wacht indien zij zich niet stipt en rap aan de bevelen gedragen van schepene Purgos. Voor te eindigen, vergeten wij niet aan onze lezers te doen opmerken dat M. Van den Berghe, als man die zaken koelbloedig overlegt, waarschijnlijk voorziende dat er bij zijne onderhoorigen, slechte opgevoede man nen zich zouden kunnen bevinden die zich verontweerdigen te zien dat ai de leverin gen der stad door vreemdelingen gedaan worden, heeft zijne voorzorgen genomen, en, om te ontgaan dat degene die veroordeeld zijn dezo plagerijen te inooten verdragen ziek zouden wederspannig toonen en bij den eenen of den anderen hunner medeburgers zouden gaan om de noodige voorwerpen tot het uitvoeren der werken door de stad opge legd, het nieuw reglement schrijft dat alles door de zorgen van stadsoverheid zal gele verd worden. Ziedaar dus dat degenen die de noodige voorioerpen in hunne maga zijnen bezitten, genoodzaakt zullen zijn die zelfde voorwerpen te moeten koopen bij fa briekanten en neeringdoeners van HEREN THALS en andere vreemde steden!!!! Het reglement waarover wij komen te spreken bevat nog andere meer of min pla gende ax-tikels voor de inwoners van stad en wij zullen daarover in eene naaste briefwis seling handelen. Zooals wij over veertien dagen zegden, de Maatschappij Philharmonie heeft Zondag laatst eene serenade gegeven aan M. Van Merris, ter gelegenheid zijner benoeming van Konsul der Argentijnsche Republiek voor West-Vlaanderen. Deze benoeming werd in stad zeer wel onthaald en degenen die de dienstveerdig- heid van M. Van Merris kennen zijn over tuigd dat hij in het bereik zijner toekennis, veel diensten aan zijne medeburgers zal be wijzen. Ook een talrijk publiek was bij de sere nade tegenwoordig en bewees alzoo al zijne toegenegenheid aan hem wiens benoeming men vierde. Het programma bevatte voor openingsstuk de vaderlandsche arias der Argentijnsche Republiek. Deze vaderlandsche aris zijn zeer eigen aardig voor ons die gewoon zijn aan de Bra- bangonne en de Marseillaise. Deze over- zeesche muziek draagt den stempel van stille ingetogenheid welke zeer verschilt met de geestdrift onzer Europeesche vaderlandsche zangen. De andere stukken van het programma werden gegeven met den samenhang en de volmaaktheid die wij zoo gaarn bestatigen in 1 de uitvoering onzer artiesten-liefhebbers. VAN DEN 8 TOT DEN 15 JUNI 1888. Kinderen beneden de 7 jaren: Manntlijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 1.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2