Gazette van 't arrondissement Yperen. N r 131. 27e Jaar. Zondag ln Juli 1888. Politiek. stads-, liunst- en Letternieuws. Verschiüige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BareelDlimndestraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAME!* 25 centiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 \s jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel België. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer Nen schrijft in op al de postbureelen. ijzeren weg. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 - 6-42 90S 9-S8. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-07—6-42 Houthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-50 8-05 8-20— 9-58 10-10 11-16 2-41 2-53 5-20 8-58. Comen-Armentiers, 5-30 8-05 11-16 2-53 3-20 8-58. Roeselare, 6-15 7-45 10-45 12-20 4-S0 -6-42. Langemarek-Oostende, 7-21 12-22 5-37 6-22. Kortrijk, 5-30—8-20—9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 3-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20. DE TOESTAND- Met angstige spanning heeft gedurende geheel den dag van Dinsdag, 12 dezer, het land naar den uilslag der kiezingen ge wacht. Het besluit van onthouding ie Brugge, Yperen en Leuven had gewis eene zekere ontmoediging veroorzaakt, toch was men niet zonder hoop: Brussel kon 14 nieuwe zetels bezorgen, Nijvel 4, Na men 4, Philippeville 2 en Antwerpen 8. Ben 25tal zetels was genoeg om de ont binding der Kamer voor gevolg te hebben. Dat is niet gelukt. De ongehoorde drukking der geestelijkheid, de geheime werking der dorpspastoors heeft in het arrondissement Oostende een daad van ondankbaarheid doen plegen zoo zwart als de zwartste tikkenhaan. De heer de Sluers heeft voor Oostende gewerkt zooals niet een representant dat doet, heelt voor Oostende meer bekomen dan al de katho lieke vertegenwoordigers van Yperen te samen gedurende tien jaren en toch wordt hij afgestemd. Ook in Luxemburg, waar de invloed van het gouvernement altijd doorslaande is, wordt een liberale representant ver vangen door een klerikaal. In Philippeville en Namen hebben de liberalen veel gewerkt, - maar toch mis lukt. Nijvel, dat zooveel en zooveel be loofde geraakte alleen loteene balotteering. Antwerpen heeft de 1500 stemmen kleri kale meerderheid terug gebracht op 550 maar valt toch niettegenstaande al den glans der lijst. In Brussel eindelijk gebeurde wat wij gehoopt hadden; de geheele lijst der ver- eenigde liberalen kwram in balotteering met de independenten. In de balotteering werden tegen alle verwachting 22 independenten en 2 libe ralen gekozen. De uilslag is dus dat de meerderheid van het gouvernement in de Kamer van 54 stemmen op 58 gebracht is. Uit de dag der kiezing is voor de libe rale partij en voor al wie liet met ons land wel meenen, eene groote les op te maken; namelijk deze: dc strijd tusschen de twee partijen is te ongelijk en er moet naar middelen uitgezien worden om die onge lijkheid te doen verdwijnen. Inderdaad: de klerikalen beschikken over strijdkrachten, die in eenen openlij ken strijd niet mogen gebruikt worden, de invloed der geestelijken in de uitvoe ring van hun geestelijk ambten de kassen der bissshoppen. Dat zal wel gemakkelijk te keeren zijn, en wij zijn overtuigd, dat, gedeeltelijk door de wet en gedeeltelijk door het onderwijs die twee onveroorloof- de strijdmiddels wel zullen vernietigd worden. Ten tweede: de ontwikkelde burgerij der steden wordt overvleugeld door de ongeleerde kiezers van het platteland.Wij hebben hier de cijfers onder de hand niet, maar wij zijn bijna zeker dat te Antwer pen de stad eene meerderheid van vele honderden gegeven heeft, terwijl de boeren met nieuwe honderden de meening der stad vernietigd hebben.Dat geschiedt ook te Gent en gedeeltelijk te Brussel en te Leuven. Dat is onrechtvaardig: het is niet aanne«mbaar dat een groote stad als Ant werpen en Gent niet vertegenwoordigd zij in het Parlement en dat hare intresten opgeofferd worden aan de dikwijls tegen strijdige belangen der omliggende gemeen ten. Eindelijk, en dit laatste punt is mis schien het belangrijkste, de Vlaamsche provinciën mogen niet langer in den strijd werkeloos blijven. Het is onmogelijk een goede liberale meerderheid te bekomen, die vast genoeg zij om groote hervormin gen te bewerken als algemeen verplichtend onderwijs, algemeene dienstplicht, enz., enz., wanneer op voorhand de vier Vlaamsche provinciën niets dan klerikalen naar de Kamers zenden. Want de kleri kalen moeten alzoo maar eenige zetels als wisselvallig rekenen en kunnen altijd na eenige jaren op eene omwerping van hel gouvernement rekenen. Alzoo komen wij nog eens aan het programma der Vlaamsche Beweging.Het is zeker dat sedert jaren de Viaamscbe gemeenten niet in liberalen zin bewerkt zijn, omdat de huidige liberale partij dat niet kan. Alleen de Vlaamsche Beweging bezit de elementen, de methode en de kracht om op den buiten invloed te winnen en propaganda te maken. Zoolang de pro paganda niet gemaakt wordt, zullen de Vlaamsche steden, zelfs Gent en Antwer pen, te vergeefs worstelen; zoolang zullen de vier Vlaamsche provinciën geene libe rale meerderheid leveren; zoolang zal een liberaal ministerie iets onzekers en wan kelbaars blijven. Het is nog niet te laat om te beginnen; maar het wordt meer dan tijd. Eén voor één vallen de Waalsche steden af en in het Henegouwsche heeft men reeds afval moeten aanteekenen. Wie zal het wagen om de hand aan het werk te slaan? Wie zal aan de Ypersche liberale partij voorstellen zich onvoor waardelijk bij de Vlaamsche Beweging aan te sluiten? Daar alleen is de redding. m TRANSVAAL. Voor de aannemers die durven. In een lijd van crisis als die, welken wij beleven, moet men durven, en als de middelen om te beslaan niet in eigen land gevonden worden, moet men ze maar elders gaan zoeken. Dal is man zijn, en, voor wie dat kan, zijn er geen slechte tijden te duchten. In ons lam Belgie, hangen wij maar te veel aan moeders rok. Dal wordt ons aan geleerd op den schoot, in de school, in liet herbergleven, overal. Jan Gemak voert overal het hooge woord en leert aan de menschen dat hel veel minder moeite en gevaren kost eene drooge korst in de schaduw van zijnen dorpstoren te knau wen, dan in den vreemde, buiten Europa vooral, met de kans van mislukken, for tuin te gaan zoeken. En zoo geraakt ons land meer en meer overbevolkt en groeit de ellende met elke vermeerdering van bevolking. Geen initiatief om aan de sla gen van het lot manmoedig het hoofd te bieden. Niet eens geeft men zich de moeite om te zoeken en te vernemen of er elders geen gelegenheid voor handen is om zich een onafhankelijk bestaan te veroveren of te scheppen en daaraan het recht te vra gen om als burger en mensch fier het hoold te blijven rechtop dragen en zich tot geenerhande laffe onderworpenheid te moeten vernederen. Onze koning, die een scherpe blik heeft en waarlijk zijn land bemint, heeft on langs te Brussel in eene prachtige rede voering, op die ziekte gewezen. Hij ook geefl den raad zich, in een klein land als het onze, niet als een gevangene bij de kruik en 't brood der armoede opgesloten le houden. Hij wijst op de wijde wereld als een veld van handeling en eene mijn van rijkdom. Maar hij bedoelt vooral het ruime veld door hem in den Congostaat geopend. Daarin heeft hij gelijk. Maar de Congo is nog maar enkel open voor eene klas van durvers, die wat al te klein in gelal is onder ons. Die daarheen gaan, zijn, met onze zeden, bijna helden te noemen. Men mag niet te veel in eens vragen van een volk met zoo weinig initiatief als het onze. Doch buiten den Congo zijn er nog andere streken in het groote en nieuwe Afrika, waar Vlamingen, waar Nederlan ders om zoo le zeggen, nauwelijks gewaar zullen worden dat ze 't geboortehuis ver laten hebben; waar ze dezelfde taal, de zelfde zeden,dezelfde beschaving, hetzelfde klimaat zullen vinden als hier, en boven dien een jeugdig volk van dappere wer kers, een ruim veld van bedrijvigheid voor al wie werken wil en werken kan: land bouwers, ambachtslieden, onderwijzers, nijveraars, zoowel arbeiders als capitalis- len, met de zekerheid dat voor allen moedige arbeid geloond wordt met eene buitengewoon hooge vergelding. Die Afrikaansche streken zijn in de eerste plaats Transvaal, de Oranje Vrije Staat en de andere Afrikaansche Boeren republieken. Daar zijn arbeiders noodig en eiken dag komen nieuwe oproepen van ginder naar hier om onze werkers aan te manen daarheen te gaan en de heerlijkste kansen van fortuin maken te beproeven. Bovendien, met daarop te antwoorden en talrijk daar naartoe te gaan, Vlamingen en Hollanders, zal men onzen eigen stam ginder versterken tegen Engelsehen en Duitschers, die meer durven dan wij, en dagelijks talrijker ginder de kans gaan beproeven. Daar hebben wij zonder eeni ge opoffering eene colonie, die ons roept, die ons noodig heeft, die werk en grond en rijkdom voor ons over beeft, want zij is vruchtbaar, rijk en zoo groot als geheel Frankrijk, voor eene Nederlandsche bevol king, die nog geen honderd duizend man bereikt. Deze gedachten werden ons in gegeven door eenen brief uit Pretoria, hoofdstad van Transvaal, die wij dezer dagen lazen en die wij sterk aanbevelen aan onze bouwmeesters, aannemers, metsers en timmerlieden, welke durven wat groot en wat moedig is. Ziehier dien brief, welken wij van het hoogste belang achlen voor alle Neder landsche ondernemers, hetzij Vlamingen of Hollanders. Leest hem aandachtig: Pretoria, 4 Mei 1888. In het belang van velen in Nederland wenschte ik de aandacht te vestigen op liet feit, dat in de heden verschenen Staats courant en in verschillende andere couran ten tenders (inschrijvingsbiljetten) worden gevraagd voor het nieuw te bouwt n Gouver nementsgebouw. Dit gebouw zal ongetwijfeld een sieraad worden voor Pretoria, en vrij zeker meer dan 1 millio8n guldens kosten. De inschrijvingsbiljetten moeten zijn inge leverd vóór 1 Augustus 1888. Deze termijn werd zoodanig gesteld om mededinging uit Europa mogelijk te maken. Wij twijfelen dan ook niet of verschillende Nederlandsche aannemers zullen deze schoo- ne gelegenheid te baat nemen, om te trachten hier in dit land, waar in de naaste toekomst zooveel werken van grooten omvang zullen moeten worden uitgevoerd, vasten voet te krijgen en daardoor te toonen, dat Neder land, dat op dit gebied in andere landen en werelddeeleu reeds zooveel blijken gaf van energie, ook in dezen Staat; die Nederland meer dan eenig andere ter harte moet gaan, niet achter wil blijven. Eenige plannen en bestekken zullen bij den heer Beelaerts van Blokland, consul te 's Gravenhage verkrijgbaar worden gesteld. V/ie daarom lust en ondernemingsgeest voldoende bezit, schafte zich zulk een plan en bestek aan en koine zelf of zendo een bevoegd persoon hierheen om zich omtrent de prijzen van bouwstoffen, loon en vracht op de hoogte te stellen. Menig handwerkman in Nederland zal door den aannemer hierheen kunnen worden- overgeplaatst, want de bonen zijn hoog; 15 a 20 shilling of 9 a '12 gulden per dag is ge woonte, en steeds wordt de behoefte grooter. DE TOEKOMST «b

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1