Gazette van 't arrondissement peren. POLTtTeKE BERICHTEN. Nr 132. 27e Jaar. Zondag 8» Jaili 1888. Politiek. Stads-, Runst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BINNENLANDS. Bareel: Dixmadestra.it, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLAIMER! 25 ceatieanen dcu regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belgle. Buitenlandsche verzendingen, 't por! daarboven. 10 ccutiesnca het nmnincr Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-076-42 Bouthem, 5-50 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 7-35 8-209-58 10-03 11-16 2-41 - 2-54 - 5-20 7-50 8-55. Comen-Arrnentiers, 5-30 7-55 11-16 2-54 5-20 8-55. Roeselare, 7-45 10-45 12-20 4-10 6-4-2. Langemarck-Oostende, 7-16 9-57 12-17 -5-56 6-21. Kortrijk, 5-30—8-20—9-58 11-16 -2-41 5-20 7-50. Kortrijk-Brussel, 5-3Q 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5.2o 7-50. De bijeenkomst der vorsten van Rus land en Duitschland is bepaald geregeld. Keizer Willem zal den 13 te Kiel scheep gaan, gevolgd van heel het escader onder bevel van prins Hendrik. Hij zal te St-Pe- tersburg aankomen, te midden van eene groote ontvouwing van troepen. De oogst in Oostenrijk en Hongarie, schrijft men uit Weenen, zal een goede gemiddelde opbrengst opleveren. In Rou- manie, in Bulgarie en in Rusland zal de oogst uitmuntend zijn. Te New-York spreekt men van niets anders, dan van de zonderlinge verloving van miss Edith Gwynne, zuster van M. Cornelius Vanderbill, den schatrijken Amerikaan met een Amprkiaan William Gill geheeten en die doorgaal voor een avonturier, die geen stuiver bezit. De miss heeft kennis met hem gemaakt in eenen liefhebbers Schouwburg en daar hebben zij de verlovings ringen gewisseld zonder dat de familie van iets wist; deze laatste doet al wat mogelijk is om dat huwelijk te beletten. De Afrikaansche internationale associa tie te Parijs heeft besloten eene expeditie uit te rusten ter ondersteuning van Stanley en Emin bey. De bekende Afrikaansche reiziger Charles Solier zal de expeditie aanvoeren. MEESTER WOESTE. Het is zonderling; wij hebben een mi nisterie, maar het zijn bijna nooit de be slissingen der titularissen die uitgevoerd worden; zij luisteren naar wat eenen Woe ste of Jacobs gebiet, waarschijnlijk omdat zij weten dat dit de tolken hunner opper meesters de geestelijken zijn. sproken dat eenen leergang van godsdienst in de Atheneums moest worden ingericht en de heer De Volder heeft zich verhaast dat bevel uit te voeren. Verscheidene bestuurders van Athe neums hebben het bericht ontvangen dat zij den catechismus in hunne gestichten moeten doen onderwijzen en zich met de bevoegde overheid verslaan, om eenen priester, daarmede gelast, aan te duiden. Het schijnt dat die plaatsen voorname- melijk kanunniken zijn bestemd. Zij heb ben van geheele dagen niets te doen voor hunne twee duizend franken en daarom zal men ze een paar uren ter week werk geven, mits eene bijgevoegde jaarwedde van twee Duizend patatekens, waarmede zij een weinig hunnen Bourgognekelder zullen kunnen vullen. Die plaatsen worden niet ingericht, met het gedacht de kinderen een godsdienstig onderwijs te geven, maar wel om gelegen heid te hebben aan eenige kiesmakelaars eene vette jaarwedde te kunnen betalen. Men weet dat er Zondag te Deynze eene gemeentekiezing heeft plaats gehad. De strijd leverde eene buitengewone belang rijkheid op; de twee partijen bezaten in den Raad een gelijk getal stemmen; er was dus kwestie te welen wie de meerder heid zou bezitten. In October hadden de liberalen vijf ze tels in den gemeenteraad veroverd. Maar de meerderheid bleef nog altijd aan de katholieken. Een lid der meerderheid is sinds dien overleden en men heeft eene kiezing be volen. Het zijn onze politieke vrienden die de zegepraal hebben behaald. Hun kandi daat M. Paul Van Heuverswyn is met eene stem meerderheid gekozen. De strijd, zooals men ziet aan den uit slag; is hevig geweest en de klerikalen hebben het onmogelijke gedaan om de meerderheid op het Stadhuis te behouden. Onze beste gelukwenschen aan onze vrienden van Deynze en wij bedanken ze in naam der liberale partij voor de schoone overwinning die zij hebben behaald. Wat schoon voorbeeld hebben hier de liberale Deynzenaars aan de Vlaanderen gegeven, waar men moeilijk besluit den strijd aan te gaan. Als men nu ziet dat hunne pogingen met de zegepraal zijn be kroond, hopen wij dat dit voorbeeld na volgers zal vinden. BREIDEL EN BECOMMCK- Een oproep is onlangs aan de Maat schappijen van Brugge en elders, om zich bij den groolen feeststoet aan te sluiten, verzonden en wordt reeds dapper beant woord. Den tweeden dag nadien waren alreeds meer dan 1000 man voor den stoet ingeschreven. Ziehier dien oproep: Brugge, 20 Juni 1888. Breidel-Commissie, BRUGGE Waarde Heeren, In uw hart en in uw geest leeft nog de prachtige dag van 11 Juli 1887, met zij nen onmeetbaren stoel van Genootschap pen en Gilden uit geheel het Vlaamsche Land in Brugge samengestroomd, met zijne duizende vlaggen en wimpels, met zijne ontelbare menigte volk onze Groote Markt overdekkende, met liet verschijnen van de Beelden onzer Helden begroet door de zielroerende toonen onzer Vlaamsche liederen. Eene hernieuwing of een weerklank van dien beugelijken dag staat ons tege moet: Op 11 Juli 1887 ontbraken nog aan bet Breidelgedenkteeken de zinnebeelden der vaderlandminnende steden Brugge, Gent, Kortrijk, Yper en de beileltafereelen voor stellende de bijzonderste gebeurtenissen van den roemvollen strijd tegen de vreem de dwingelandij. Thans zijn die kunstwerken opgemaakt; zij voiledigen, op de gelukkigste wijs het Gedeakteeken, niet slechts onder het stof felijke opzicht der versiering, maar ook en vooral onder het zedelijke oogpunt der zinrijke beduidenis; zij herinneren name lijk welk deel gansch Vlaanderen genomen heeft in liet heilige werk der verlossing. De onthulling ervan behoort dus ook door gansch Vlaanderen plechtig gevierd te worden en wel bij middel van eenen op tocht van Maatschappijen gelijk aan dien genen van het verleden jaar. Deze zal plaats hebben op Zondag 15 Juli aanstaande, ten 3 ure namiddag. Tot denzelven noodigen wij wederom alle Vlaamschgezinde Vereenigingen uil, zonder eenig onderscheid of uilzondering en wij hebben vol betrouwen dat onze oproep door U geestdriftig aangenomen zal worden: den il Juli 1887 waart gij met ons, met ons nog eens zult gij wezen den 15 Juli 1888. NAMENS DE' KOMMISSIE: A. Coppieters, adv1. J. Sabbe. P. S. 1. Om het inrichten van den Stoet te vergemakkelijken, bidden wij U de hier bijgevoegde verklaring ten aller laatste vóór het einde dezer maand be hoorlijk ingevuld te willen terug sturen. 2. Korts na het ontvangen van die ver klaring zullen wij U laten geworden uw volgnummer in den Stoet alsook alle noo- dige inlichtingen nopens de plechtigheid. 3. Nog eens zullen er prijzen be slaande in onze alom zoo hoog geschatte Diplomas toegekend worden aan de Genootschappen welke met het grootste getal Leden of met de meeste pracht zullen optreden. Sedert is de Breidel-Commissie begon nen met een feestprogramma op te maken waar de onthulling der vier stedenbeelden en der vier beiteltafereelen de kern van uitmaken zal. Daartoe heeft zich de kommissie ge wend tot de Schepencollrgiën der verbeel de steden, om die te verzoeken bij de onthulling aanwezig te zijn. Ook is er verzocht uit elke stad een bijzonder mu ziekkorps te zien optreden, en ook een aanzienlijke groep kinderen, ten einde vóór ieder beeld een lied uit voeren, dat de voorgestelde stad kenmerkt. Bij die gelegenheid zullen vóór de onthulde stede- beelden bloemen, kronen, palmen en kransen neergelegd worden. Dit belooft een machtigen indruk te maken. Natuurlijk zal alweer een groote op tocht het begin van liet feest zijn en zullen de twee liederen door 't heele publiek te zingen alles bekronen, Er is nog een ander nummer op 't pro gramma te brengen. Wij moeten hem echter nog verzwijgen, 't Is voor 't fijn mondje. De vier stedenfiguren en de beiteltafe reelen zijn thans geheel afgemaakt. Men weet dat de voorgestelde steden zijn: Gent, Yper, Kortrijk en Brugge. De beiteltafereelen verbeelden: 1° De dood van Artois op den Groeningkouter, op de voorzijde; 2° de Brug&che metten, op de linkerzijde; 3° de Iriomfintocht der zegevierende Vlamingen in Brugge, op de rechterzijde; 4° de stormloop der Vlamingen op den Pevelenberg, op de achterzijde. Al deze kunstgewrochten zijn meester lijk uitgevoerd en zullen een machtigen opgang maken. Zij verdienen wel werkelijk met een bijzonder feest ingehuldigd te worden. Rechterlijke Iïrosijk. De rechterlijke overheid van het departe ment van Cöte-d'Or was te weet gekomen dat er zekere ongunstige geruchten liepen over zeker gesticht door broêrtjes in dat departement bestuurd en heeft een onderzoek ingesteld. Dat onderzoek is geëindigd met een bezoek van bet parket en de aanhouding van die goede geestelijken, die aan de jongens de zedeleer met God onderwijzen. Vijf of zes andere gerokten uit dat gesticht hebben van dat bezoek eenen afschrik gehad en bet hazenpad gekozen. Ook als men besnot is men vaagt zijnen neus. De prokureur der republiek van Carcas sonne is op zoek achter den beer pastoor van P. (Aude). Die priester, een oude pau selijke zouaaf, beeft hem aan verfoeilijke daden pliebtig gemaakt, die bij op meisjes van elf tot twaalf jaren gepleegd beeft,welke bij voor de eerste communie voorbereide. Die gekruinde is spoorloos verdwenen. Nog een slachtoffer, die waarschijnlijk in Belgie, vaderland der voortvluchtende pas toors, gastvrijheid is komen zoeken. TOEKOMST i Ho rnpp qtp- BRAVO! DEYHZE. DE VOORZITTER, DE 1° SCHRIJVER,

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1