BRIEFWISSELINGEN. STADSNIEUWS. VERSCHILLIG NIEUWS. Na broeder Judorus, der gemeenteschool van Blaye, door broertjes der christelijke leering bestuurd, na de pastoors der paro chiën ran Marcamps, van St-Marien, van Sougeon, (arrondissement van Blaye) allen beschuldigd van aanslagen op de zeden van kleine jongens en door het assisenhof van de Gironde tot gevang en dwangarbeid veroor deeld, is het heden de beurt van den pastoor van Mazion, op zes kilometers van Blaye afgelegen. Die pastoor, Cousseau geheeten en door menig huisvader beticht aanslagen op de zeden hunner kinderen gepleegd te hebben, is uit zijne pastorij weggevlucht, Zaterdag, 23 Juni laatst, om 4 ure en is op reis gegaan zonder zijn adres te laten. 's Morgens van dien dag was een inwoner van Mazion te Blaye en vertelde daar de fei ten in al hunne bijzonderheden aan eenen klerikaal dier stad. Tengevolge dier veropen baring ontstond er eene [groote opschudding bij de kwezelspartij, Na beraadslaging werd er besloten dat die gerokten vuilpot aan de opsporingen van het gerecht moest onttrokken worden en men raadde hem aan te vluchten. Gewaarschuwd zijnde, haastte pastoor Cousseau, de feiten wel kennende, waar mede hij beticht was en die beter dan wie ook wist welke verantwoordelijkheid hij te dragen had, zich de pastorij van Mazion te verlaten en nam den trein van vijf ure 20 m. aan de standplaats van Berthenon, niet zon der de ijzeren baan overgeloopen te hebben, waar hij tot meermaals toe, gansch doornat bezweet, ontmoet werd. s Anderdaags, 24 Juni, liep het gerucht dat pastoor Cousseau verdwenen was; eene klacht werd onmiddellijk tegen hem bij het parket te Blaye ingediend. Snelschriften werden alsdan in alle rich- tingen verzonden, maar het was reeds te laat om de hand te kunnen leggen op den schuldige, die, op dat uur, waarschijnelijk op Frankrijks grondgebied niet meer was. Een onderzoek is begonnen en de bezoe delde kinderen zullen in 't korte door de onderzoeksrechters onderhoord worden. 250 Ediidcfcn bezoedeld f Een snelschrift uit Tonnerre, aan de France gestuurd, zegt dat er in die streek van niets anders sprake is dan van een schan daal, waaraan de broertjes van St-Jozef zich plichtig gemaakt hebben. Men vertelt dat er 250 kinderen door hen bezoedeld zijn.Twee aanhoudingen zijn reeds gedaah en twee andere broêrtjes hebben nog de gelegenheid gevonden weg te vluchten. Het is onmogelijk verdere bijzonderheden nopens die zaak mede te deelen om reden van hare uiterste ergheid. Dat droevig en schandig feit heeft eene algemeene veront waardiging doen ontstaan. En zeggen dat het Nieuwsbladje zulk goedje komt verdedigen en schrijven durft, dat het allemaal groote leugens zijn! Wel moge 't hem bekomen en merci voor zulke rol Yperen, 7 Juli 1888. SCHOOLPENNING. Vorige lijsten, 58,582-41 Verkoop van oude dagbladen, 3-00 Verkoop van oude zegels, 2_oo 4 partijen met de bal in den Sultan, 0-40 Woensdag in den Sultan, 1.72 Totaal, fr. 58,580753 Uitgaven tot heden, fr. 55,771-96 Blijft in kas, fr. 2,817-57 ScbooEie Kunsten WERELDTENTOONSTELLING DER STAD ADELAIDE {Zuid-Australië). Onderscheidingen welke behaald geweest zijn door onze Ypersche artiesten op deze Tentoonstelling Afdeeling der Schooue Kunsten: A. Beeld houwkunde, diploom en medaille, M.Lefever; diploom, M Comein. B. Schilderkunst, (Buiten prijskamp) M. Bossuet. BURGERSTAND van den 29 Juni tot den 6 Juli 1888. Geboorten: Mannelijk geslacht, 6; Vrouwelijk id. 5. Huwelijken: Capelier, Emiel, schilder, en Vanhalst, Emma, dienstmeid. Sterfgevallen Breyne, Euphemia, dagloonster, 78 jaren, ongehuwdlange Thouroutstraat.Flamand Jozef, kleermaker, 78 jaren, weduwaar van Catharina Tahon, Bukkerstraat. Vande- kinderen, Karei, daglooner, 63 jaren, wedu waar van Rosa Cool, Meenenstraat. Pau- welyn, Leonia, zonder beroep, 42 jaren, weduwe van Bernardus Cuvelie, Luikstraat. Seynhaeve, Petrus, zonder beroep, 59 ja ren, echtgenoot van Catharina L'haire, Mee nenstraat. Butaye, Julia, zonder beroep, 82 jaren, weduwe van Ludovicus Deseger, Rijselstraat.Pinte, Amelia, kantwerkster, 73 jaren, echtgenote van Philippe Vieren, Meenenstraat. POPERINGHE. (Vervolg). Wij hebben in onze briefwisseling van 24 Juni gezegd dat de stad, na veel moeite, er toch gekomen was vijf maatschappijen (vier Belgische en eene Fransche) te vinden, voor haar muziekaal feest. Twee Belgische pompierskorpsen en een Fr&nsch hebben ins gelijks de uitnoodiging aanveerd welke hun gedaan werd. De maatschappijen welke zich den 29 dezer zullen laten hooren, zijn deze van Ivortrijk, Meenen, Rousselaere, Wervik en Belle (Frankrijk). De twee detachementen pompiers die de6l aan de Chineesche Cybelschieting gaan ne men, komen het eene van Komen (Belgie) en het ander van Belle (Frankrijk). Wij hebben laatst de gelegenheid gehad in gesprek te komen met leden der verschillige maatschappijen die hare medewerking aan de aanstaanste feesten beloofd hebben. .Die heeren zien er niet al te kontent uit. Zij hadden vernomen dat al de maatschap pijen op denzelfden voet niet gingen behan deld worden, en dat de eeno (waarschijnlijk degene die schepene Felix voor de gemeente aanziet) gedwongen zouden zijn zich te vrede te houden met de enkele premie van 200 fr., terwijl, meer bevoordeeligde, te Poperinghe aankomende, zouden een lekkere maaltijd en fijne wijnen vinden. Deze gegronde misnoegdheid kan niet mis sen nog aan te groeiën. Niettegenstaande al de logenstraffingen, want men loochent dat er aan zekere maat schappijen een diner zal gegeven worden, wij houden in zijn geheele staande hetgeen, op het zeggen van eenen persoon in state het te weten, wij alsdan voorgehouden heb ben. Wij voegen er zelfs bij dat men ons de herberg heeft aangewezen in welke de maal tijd zal plaats hebben, en hoeveel hij zal moeten kosten. Men zal te veel gerekend hebben op de bescheidenheid van dezen die geholpen heb ben in deze scboone schikking, welk welhaast het geheim van eikendeen geworden is. Wij heioven onze lezers bekend te houden met al de moeilijkheden welke degenen, die op zich genomen hadden de feesten van 29 Juli in te richten, tegengekomen hebben. Er blijft ons voor vandaag nog over te zeggen dat het groot programma der Pope- ringsche feestelijkheden den eersten dag der kermis zal aangeplakt worden. Dat zal ma ken, wanneer onze lezers deze regelen bier lezen zullen, zij reeds het hooge letterkundig gewrocht der inrichtingskommissie zullen gesmaakt hebben. Er was allereerst een besluit genomen dat men al de maatschappijen, welkers mede werking men ging vragen, officiëel zouden uitgenoodigd worden door eene deputatie der officieren van het korps pompiers. De Philharmoniekemaatschappij ging dan het bezoek dezer heeren ontvangen. Maar men had zonder Felix gerekend, die de kunst bezit alles waarin hij zich mengt te verwar ren, en die, op het oogenblik dat M.Baecke- root, het achtbaar hoofd der pompiers, zich gereed maakte de overeengekomen stappen aan te wenden, zich tegen dien voorstel ver zette en weigerde zijnen chef in dit bezoek te vergezellen. Voor de houding van zijnenschepene, de achtbare burgemeester, M. Berten, wiens verzoeningkarakter door iedereen naar weer de geschat wordt, verhaastte zich te verkla ren dat hij zich persoonlijk gelastte met de uitnoodiging der Philharmonie, en in een officiëel schrijven, opgesteld in de beleefdste uitdrukkingen, noodigde hij deze maatschap pij hare artistieke medewerking aan het feest te leeuen. Hij keerde alzoo het onweder af welke de ongelukkige tegenstreving van den schepene die met de politie gelast is, te wege was te doen uitbersten. NV ij bevestigen op de volstrektste wijze hetgeen wij gezegd hebben. Wij bezitten de bewijsstukken van hetgeen wij aanhalen. Telkenmale dat de gelegenheid zich zal voordoen, en noodig zijnde, alle weken, zul len wij de handel en wandel uiteendoen der- genen die een dom vermaak vinden met hunne onderhoorigen onaangenaam te zijn en hunne medeburgers den duivel aan te doen. Het concert dat de Philharmonie Maan dag avond, te 6 ure gaat geven in den hof der Maatschappij, belooft heel schitterend te zijn. Dit muziekfeest zal te 10 ure gevolgd wor den door een groot bal. De vreemdelingen, door een lid der maat schappij aangeboden, worden ten allen tijde in het lokaal der Philharmonie toegelaten. Tentoonstelling van Oostende.Aan onze lezers welke eenen aangenamen dag willen doorbrengen, raden wij aan deze Ten toonstelling te gaan bezoeken. Iedereen spreekt er met den grootsten lof over. Er zullen vandaag, Zondag, concerten ge geven worden in het Leopoldspark, waar de Tentoonstelling plaats grijpt, en 's avonds zal het Park schitterend verlicht zijn. De ingangprijs is slechts vijftig centiemen. Uit Meenen meldt men dat Donderdag morgend de fransche douaniers twee smok kelaars hebben aangehouden, die de Leie overzwommen. Zij hebben goud- en zilver werk in hun bezit. Zij hebben de voortkomst dier voorwerpen niet kunnen uitleggen. Men vermoedt ben de daders te zijn der kerkdief stallen, sedert eenigen tijd in bet arrondisse ment Ivortrijk gepleegd. Donderdag avond, rond 7 ure, beeft men in de ruiterij-kazerne, te Audenaarde, eenen soldaat van het 1° jagers te paard, op gehangen gevonden. Het gedrag van dien soldaat, geboortig van Gent, liet veel te wenschen. Hij was sedert verscheidene da gen in arrest, in afwachting van een onder zoek dat moest worden geopend. Mijnheer Poncelet, apotheker. Mijn kind, ofschoon zeer lastig, heeft uwe bonbons van lang leven als lekkernij genomen. Köe- nig, Kelderstraat, Brussel. Opstopping. Bonbons van lang leven van Em. Poncelet, apotheker, verlossen en zuiveren u zonder buikpijn. Worden geno men bij de maaltijden; aan kinderen gegeven voor lekkernij, bevorderen de spijsvertering geven eetlust, ontlasten van gal. Eeremeta len in de Tentoonstellingen. Overal verkrijg baar 1 fr. der doos van 50. Brussel Pélerin, Frederix, Delacre, Cristiaens, Lobrie, Bau- wens, Giot. Molenbeek: Broens, Elsene: Duyck, Bobson. Dezer dagen kwam eene oude vrouw van eene hoeve van Meulebeke, waar zij ge werkt bad, met de ontvangst van eenige da gen werkens, bij zich. Het vrouwke, zich eenzaam in de straat tusschen de vruchten bevindende, zijn twee kerels op haar toege sprongen, hebben haar eenen neusdoek voor de oogen gebonden en ontnamen haar de zuur gewonnen centen. De lafaards zijn tot nu toe nog onbekend. Een voorbijganger hoorde Zondag nacht snikken opstijgen uit een in opbouw zijnde huis der Werystraat, te Elsene. Hij drong er binnen en vond eene jonge vrouw met een kindje van 17 dagen oud in de armen, bibbe rend van koude en uitgeput van honger op den grond liggen. De ongelnkkige was eenige dagen te voren uit bet Moederhuis gekomen en was zonder onderkomen. Men bracht haar naar het politiebureel, waar zij voorloopig geholpen werd. Bloedsgebrek. In min dan veertien dagen volkomene genezing van hoofdpijn, ver lies van eetlust, bleeke kleur, moeilijke of ver achtende staat, enz. bij armbloedige jonge meisjes, door Likeur Juniauxapotheker te Wasmes. Dit likeur is samengesteld uit vijf bloemen. Daar is geene scheikundige stof aan wezig. Men meldt uit Brussel dat een man zijne vrouw de keel beeft afgesneden en zich daar na gepoogd beeft te zelfmoorden. P. S. Er is kier kwestie van eene dubbele zelfmoord. De koning en de koningin,die Woensdag morgend ten 9 ure uit Laken naar Oostende vertrokken zijn, waren vergezeld van princes Clémentine. Men beweert dat de koninklijke familie heel het seizoen te Oostende zal blijven. Donderdag heeft de gendarmerie van Moescroen uit handen der fransche overheid ontvangen de geuaamden Oscar Van Steen- kista, gevangene, beschuldigd van te Brugge, eene som van 960 franks en een paletot ge stolen te hebben. Snot, gele mondzwam, slechte ruiïng en andere ziekten van hoenders en duiven, genezen met de pillen van L. Robert te Wan- dre (Luik) per doos: 2 fr.; 1/2 doos: 1 fr. Per post, fr.: 2,10 en fr.'1,10. De koning beeft dezer week de Ten toonstelling bezocht en wel bijzonderlijk de fransche afdeeling en een deel der belgische. Hij werd ontvangen door MM. Beernaert, d'Oultremont en Somzée. Elene onvoorzichtige dienstmeid heeft Maandag, nabij de statie der Wetstraat een klein kind, van eene hoogte van omtrent 4 meters laten op de spoorbaan vallen, nabij den inrij der tunnel. Als bij mirakel heeft het kindje geen letsel bekomen, maar de moeder, die tegenwoordig was, is bijna eene uur lang in bezwijming blijven liggen. Het drama der Huishoudenstraat te Brussel. In het nr26 dezer straat woont het huisgezin Willaerts, vader, moeder en vier kinderen.Terwijl da vrouw zeer naarstig en braaf is, gaat de vader, een aardewerker, zich herhaaldelijk in den drank te buiten. Zondag was dit weer het geval. Hij kwam dronken te huis en legde zich te bed. Toen hij rond 9 1/2 ure ontwaakte was hij met zijne vrouw alleen. Hij begon met haar te twisten onder voorwendsel dat zij 2 fr. uit zijnen zak genomen had. Vrouw Willaerts zegde dat het niet waar was en ging eene lamp bereiden, als de man haar eensklaps langs achter bij het haar greep en met een scheermis haar de keel afsneed! De ongelukkige kon nog buiten de kamer sukkelen en viel dood neder in de kamer van een andere hu raar. Intusschen had Willaerts zich met hetzelf de wapen eene diepe snede in den hals toe gebracht en toen de politie toesnelde vond zij hem ook erg bebloed ten gronde liggen. De moordenaar en zijn slachtoffer werden naar het St-Pietersgasthuis overgebracht. Alhoewel erg gewond,hoopt men Willaerts toch in het leven te behouden. Exposition de Bruxelles. Taverne de l'Europe. Maison recommandée. (Voir ann. 4® page.) Engelsche Bieren. Huis Alfred Delay. Zie ann. Uit Havre wordt bericht dat in dertig- katoenspinnerijen weldra het werk zal stil li&§ön ten gevolge der daling in de prijzen en de aangroeiende concurrentie van het buitenland. Die fabrieken geven werk aan 850 personen. Het personeel is ontmoedigd, maar blijft kalm. X>e schade, veroorzaakt door de sprink hanen in Algerie, bedraagt ruim 40 millioen franken. Een jong menscb wilde journalist wor den. Hem werd opgedragen een lezing te gaan bijwonen en er een verslag van te schrijven. De veelbelovende journalist nam de aanteekeningen uit den hoed van den spreker, terwijl deze met iemand anders bezig was. Hij gaf den volgenden morgen een uitstekend verslag van het gesprokene in zijn blad. De uitgever was zeer tevreden over 't geen hij las, maar zijne ingenomen heid met den jeugdigen medewerker klom niet, toen hij in den loop van den dag vernam dat de lezing niet door was gegaan, omdat de spreker zijn manuscript verloren had. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id., 0.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2