rij, voor wien het betalen van schoolgeld te lastig zou vallen. Men moet zooveel mogelijk zorg dragen dat de volkskinderen gemakke lijk tot de scholen toegang hebben. Ook zijn de gemeentescholen open voor iedereen: de rijkste gelijk de armste zijn er aanvaard.Het Bestuur maakt er geen onderscheid in.Moeste de zoon van M. de Rotschild zich morgen komen aanbieden, zou hij aanvaard zijn even als de zoon van eenen werkman. M. Colaert kan deze beschouwingen niet aannemen. Hij is wel partijganger van de verspreiding van het onderwijs, maar hij denkt dat al de ouders, die een weinig be middeld zijn, zouden moeten betalen voor het onderwijs hunner kinderen. Men mag het geld van de lastenbetalers niet gébruiken om het onderwijs aan de kinderen te geven, wier ouders bemiddeld zijn. Dat is overigens tegenstrijdig aan de wet waarvan M. Colaert de uitdrukkelijke schik kingen aanhaalt. Na nog eene woordenwisseling tusschen M. de Burgemeester en M. Col&eit, zijn de lijsten aangenomen. Tuindag. Programma der Feesten. De Raad stelt het programma der gemeen tefeesten vast. Zaterdag4 Oogst. Om 6 ure, 's avonds, zal de beijaard het gemeentefeest aankondigen. Om 8 ure, Concert, door het muziek der Pompiers, op de Groote Markt. Zondag5 Oogst. Prijskamp voor Vinkengezang. Te middag, Concert op de Groote Markt. Groote prijskamp met de stalen bogen,met tusscbenkomst der stad, door de maatschap pij Willem Teilaan alle liefhebbers van 'tiand en den vreemde aangeboden. Prijskamp in het Bolspel, ter herberg Gou den Mortier, Boterstraat. Prijskampen in 't Kaartspelen en op de Schuiftafels, ingericht door de vereenigde maatschappijen. Luchtbal, met oefeningen op het trape zium en nederkomst met eenen valscherm, door den luchtvaarder Glorieux. Maandag6 Oogst om 10 ure 's morgens, Prijsdeeling aan de leerlingen van het Stadskollegie en de Staats middelbare school. Prijskamp voor reisduiven. Te middag, Concert, op de Groote Markt. Om 3 ure, op de Veemarkt, Volksspelen. Om 8 ure, Concert, op de Groote Markt. Dinsdag, 7 Oogst. Te middag, Concert, op de Groote Markt. Om 12 ure,Vlaamsche Vertooning, gegeven in de Tooneelzaal, door de tooueelmaatschap- pij De Vlaamsche Ster. Om 3 ure, Volksspelen in de Boomgaard straat. Woensdag, 8 Oogst. Om 3 ure 's namiddags, Volksspelen op 't Zaalhof. Zondag12 Oogst. Te middag, Concert, op de Groote Markt. Groote Prijskamp met den Handboog aan de Pers, met tusscbenkomst van stad; aan alle liofhobbers van stad en den vreemde, door de maatschappij Yperen-Hoekje aange boden. Weerde der prijzen fr. 720-00. Prijskamp in het Bolspel, ter herberg De 3 Leliën Boterstraat. Prijskamp in het Lijnvisschen, op de Kaai, ingericht door de maatschappij De Ware Visschers Ou 9 ure 's avonds, Groot Vuurwerk, op het Kazernplein. Woensdag13 Oogst. Feesten op het gehucht Kruisstraat. Zondag, 19 Oogst. Feesten aan de Rijselpoort. Zondag, 20 Oogst. Feesten op het gehucht Kalfvaart. Zondag, 2 September. Feesten en Volksspelen op het gehucht Potyze. Orde-Voorstel. MVerschaeve klaagt dat de herstellings werken aan de St-Maartenskerk niet aange vangen worden. De stad zou den kerkfabriek- raad moeten aanjagen om hand aan het werk te doen slaan. Er is werk te kort in stad; het seizoen is reeds vervorderd en als men nog wat wacht zal het te laat zijn om het werk nog dit jaar aan te vangen. De heer Burgemeester drukt insgelijks zijnen spijt uit over dat uitstellen; maar hij doet opmerken dat de fabriekraad er niet verantwoordelijk over is. Het Staatsbestuur heeft neg geeue beslissing genomen nopens het cijfer der toe te stane hulpgelden. Men zou die zaak kunnen herinneren aan die het aangaat. De zitting is om 6 ure geheven. Scïsoone Kunsten. Onder de doode naturen die dees jaar in de Salon van Parijs het meest opge merkt werden, komen wel de Oesters van onze jonge stadsgenote Mejuffer Louisa De Hem, op de eerste plaats. Het beste onthaal is haar, van wege de fransche en de vreemde drukpers,te beurt gevallen; ook deelen wij met veel genoe gen de verslagen der versclnllige dagbla den aan onze lezers mede L'Art, (ln Mei, Parijs). - Ik beveel u eene jonge juffer ten zeerste aan, wier naam zonderling zwaar om dragen is voor eene kunstenares,maar zij draagtbem met eeré.Oj Zij is van Belgie en heet Mejuffer Louisa De Hem; zij heeft enkel zaal 16 een klein kadertje De Oesters* tentoongesteld,maar dez8 doode natuur is van eenen zoo smake- lijken schildertrant dat, uitgezondert An- toine Vallon en hij zou het ook niet beter doen niemand in dees vak de bekwaam heid heeft om met deze nieuw gekomene te wedijveren. Men bevindt zich tegenover een waar schildergestel. Mejuffer L. De Hem is geboren onder eene zeer gelukkige ster zij bezit de gave. Ik zou, en zonder de minste eigenliefde, mag ik er bijvoegen en alle we tenschappelijke en smaakvolle lieden met mij, den Heiligen Sebashaan, met krijt en met was van M. Henner willen geven en zijn afschuwelijk portret Portrait van schreeuwendste gemeenheid, en boven den koop, de Kreool, verleden jaar naïevelijk door de Staat aangekocht, om de zedige plaat oesters van Mejuffer Louisa De Hem te bekomen. Ik zou ten minste de voldoening hebben van een waar meesterstuk te bezitten in plaats van gewrochten zonder kunstwaar de. Leroy. UEcho du Nord, (2n Mei, Rijsel). De oesters hebben voortreffelijke namakers ge vonden in M. Jouace en Mejuffer Louisa De HemMen zou ze etenX. Le Journal des Arts, (4 Mei, Parijs). Onder de beste doode naturen in den Salon tentoon gesteld, noemen wij de oesters van Mejuffer De Hem. Men komt er zelden tegen die zoo levendig en versch zijn. P. UEtoile Beige(7 Mei, Brussel). Mel den wij nog als een begin van eene belgische kunstenares die belooftde oesters van Mej. L. De Hem. In het algemeen spreken de fransche schilders met veel lof over hunne belgische mededingers en handelen recht- veerdig. M. S. La Nation, (40 Mei, Parijs).Een ander tafereel, oesters^voorstellende, door Mej. L. De Hem, getuigt ook volop van talent en aanleg in de uitvoering. Lambert. Le Tintamarre Lyonnais, (11 Mei, Lyon). De oesters van Mej. L. De Hem genieten vollen bijval. Bicoquet. Le Journal de Rotten,(28 Mei, Kouen). Men vindt dezelfde hoedanigheden in de schotel oesters, die M. Jouace vergezelt van eene flesch witte wijn, die een oogenbedrog is en van een grooten geel-koperen melkpot, als in de oesters welke Mej. L. De Hem ten toonstelt op eene tafel naast eene oude flesch, op eenen te duisteren grond. Deze kunste nares draagt een uitverkoren naam, want in de zeventiende eeuw, was David De Hem een natuurschilder die onder de Hollanders telt. Alfred Dareel. Le Journal des Artistes, (2 Juni, Parijs). Onmogelijk van beter te schilderen dan mej. L. De Hem, hare Oesters zijn uitmun tend. Morin. La Citoyenne, (2 Juni, Parijs). Het zelfde zij gezegd van de oesters van Mej. De Hem, ik verklaar dat men ze zou opeten. Lorguette. Le Grand Journal des Arts, (10 Juni, Parijs). De oesters van M. Jouace en deze door Mej. De Hem rondverspreid, beloven zij ons niet twee groote schildess in de doode natuur voor de toekomst? 't Is te zeggen,zoo haast deze kunstenaren erkend zullen hebben dat in het schilderen van bloemen, fruiten en andere mondbehoeften, de overvloed eene eerste hoedanigheid van het tafereel is. Olesson. Le Guide du Salon, (11 Juni, Parijs). Mej. De Hem stelt oesters tentoon, die voor zeker het water in den mond der lekkerbek ken zouden doen komen. Martin. La Paix, (10 Mei). Mej. Louisa De Hem, de oesters; eenige- oesters van Cancale op eene tafel, eene flesch van den goeden ouden tijd, een glas van Bohemen, twee ci troenen en 't is al. Geene van die gezochte In de zeventiende eeuw vormde de fa- mielje De Hem, in Holland, de groote school voor schilders van doode natuur (nature- morte). kostelijke verwar ringen; ziedaar hoe wij de kunst in 't algemeen en de doode natuur in 't bijzonder verstaan. Brengt men er talrijke voorwerpen op, men moet allen overvloed vermijden, en wel de eenheid van 't werk bewaren; al wat er te veel op is belemmert en schaadt aan den algemeenen indruk. Onze hartelijke gelukwenschingen aan de jonge en dappere kunstenares, wier werken wij reeds in de driejarige tentoonstellingen van Gent en Brussel gezien hebben en wij voor zeggen haar voor dit jaar eene welverdiende belooning. Hare doenwijze is bestudeerd en ervaren, de peenseeltrekken zijn krachtig, vol. smaak en niet besuikerd; het is zelfs mannelijk ge- vrocht, hetgeen bij haar verre is van eene fout te ziin. De algemeene tooneigenschap- pen van liet tafereel,eene schoone harmonie, niets wijkt er van den toon af. Aristb. L'Économie Financière, (10 Mei,Parijs). Mej. De Hem, de oesters, portretten van alles slechts vinders. D'Arthez. Le Courrier Frangais, (20 Mei, Parijs). Mejuffer De Hem biedt ons oesters aan met niets in; hij die n deze oesters verkochte, heeft u bestolen, MejufferPouchon. Le Temps, (17 Juni, Parijs).De oesters zijn meer benuttigd geweest, eene belgische kunstenares, wier naam, hadde hij eeue let ter meer, te duchten vergelijkingen uitlok ken zou, Mej. De Hem, schilderd ze met eene ware behendigheid. PaulNants. Le Nouvelliste, (11 Juni, Rijsel)Zoudt gij wel gelooven, bij voorbeeld, dat er, onder de drie duizend van den Salon, geen vijftig schilderijen zijn, die de oesters, doode na tuur, van (de zeer jonge juffer van Yperen, mej. Louisa DeHem, evenaren? Deze kunste nares stelt voor de eerste maal tentoon en begint met eene wonderheid. Op een grijzen en blinkenden marmer liggen oesters, schoo ne en groote, versche, sappige en wel ge- vleeschde oesters open; citroenen zijn geheel gereed om ze te proeven, en bij een halfvol glas staat eene flesch met ouden wijn; eene bestovene flesch, die langen tijd in eene kel der geborgen was. Het genakkerde wit der schelpen, het verschoten bleek-geel der ci troenen, de topaas kleuren van den wijn, de zwart-grijze grond van het lijnwaad, vormen eene onuitsprekelijke schoone harmonie van kleuren. Duthil. Het is jammer dat wij over zoo weinig plaats beschikken en dat wij moeten sa menvatten om al den lof aan te balen, die aan Mejuffer Louisa De Hem, in al de dagbladen toegezwaaid werd. Wij moeten ons te vreden stellen met te zeggen dat de volgende dagbladen ook met veel lof en eere schrijven over de gewrochten van Mej. L. De Hem: Te Parijs: L'Autorité, la Revue Nor- mande, le Paris-Londres, le Tinta marre Lyonnais, la Cocarde, le XIX" Siècle, le Cri du Peuple, enz. Te Berlijn: Tagliche Rundschau, enz. In Holland Het Nieuws van den Dag van Amsterdam, enz. En eindelijk in Belgie: la Meuse, van Luik, enz., enz. Als men dit alles wel nagaat, wat moet men niet denken van die jonge juffer Slechts rond de 20 jaren oud! Geen twij fel of eene schoone en schitterende toe komst lacht haar legen. Wij ook, wij hebben vroeger reeds met veel lof over haar gesproken tijdens hare tentoonstellingen m de Blauwe Zaal op ons Stadhuis.Dien lof verdiende zij volop, dat is door haren builengewonen bijval te Parijs maar al te wel bewezen. Dal zij onze beste gelukwenschen aan vaardt en immer met den zelfden moed voortga op den weg der kunst, waar zij nog vele lauweren moge plukken. Eer ook aan haren leeraar, den heer Theodoor Ceriez, die voor haar eene schoone en roemrijke toekomst geopend heeft, 't Is hij die haar den weg heeft ge wezen, waar roem en fortuin haar wach ten. BURGERSTAND Geboorten: Mannelijk geslacht, 2; Vrouwelijk id.2. Huwelijken: Ommeslagh. Raimond, zonder beroep, en Speybrouck, Clementina, zonder beroep. Sterfgevallen Allewaert, Amelia, zonder beroep, 76 ja ren, echtgenote van Émiliaan Dumon, Wen- nink8traat. Leterme, Hendrik, kleerma ker ,62 jaren,weduwaar van Virginia Vieren, Boterstraat. Hincourt, Augustus, winke lier, 58 jaren, echtgenoot van Eugenia Ste kelorum, Tempélstraat. Fauchey, Maria dagloonster, 65 jaren, echtgenote van Phili- pus Vei-slyp,Justiciepaleisplaats.--Dedecker, Evelina, schoolkind, 11 jaren.Dixmudestraat. Warlop, Nathalia, zonder beroep, 82 ja ren, ongehuwd, St-Jacobstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id., 1. POPERIÜGIIE. Groote feesten van 29 Juli. (Vervolg). Al hetge6n wij tot heden vernomen hebben geeft ons gelijk in het gedacht dat wij ons gemaakt hadden over de feesten van 29 Juli aanstaande. Meer dan ooit houden wij staan dat zij den grootsten fiasco zullen maken. Nooit hoorde men er meer over sproken in het land van Vancompernolle, welke thans bestierd la door den trio Vanden Berghe-Felix-Vander- heyde Gelijkvormig de belofte onzer meesters, het programma der feesten is aangeplakt, en sedert Zondag is het ons toegelaten over den glans der feestelijkheden te oordeelen welke zullen gegeven worden voor M. den Gouverneur Ruzette. Laat ons eerst spreken over de ontvangg voorbehouden aan die hooggeplaatste perso- naadjo, en, opdat onze lezers niet zouden verwonderd zijn dat men tot heden te Pope- rmghe nergens spreekt over dit groot voorval welk in onze stad gaat plaats hebben, wij gaan een vergelijkings punt vaststellen tus schen de ontvangst welke de 29 Juli aan staande zal plaats hebben en degene die plaats hadden voor M.M. Devrière en Vram- bout. Onze Bestierders, denkende waarschijnlijk dat hunne onderhoorigen in state niet zijn de hooge ambtenaar die ze komt bezoeken, te ontvangen, hebben gedacht te moeten met veel onkost, bunnen toevlucht nemen tot den vreemde om den stoet samen te stellen, die zich bij zijne aankomst naar de statie zal be geven. Voortijds waren het de Poperingbenaars alleen die uitgenoodigd waren, in dergelijke omstandigheden om de eer hunner stad te doen en bij bet afstappen van den trein, de hoofden der Provincie, zagen zich omringd niet anders dan van burgers der stad aan welke zij een bezoek aflegden. Wij herbalen bet, de stoet bestond uit niets anders dan uit Poperingbenaars Het Mu ziek en bet korps der pompiers opende de marscbe; daarop volgden de Maatschappijen Sint-Sebastiaan en Sint-dooris, de Ghildeka- mers van Sint-Victoor en Sinte-Barbara, de Duiyenliefbebbers een groot getal andere Maatschappijen. Deze stoet, samengesteld uit meer dan een duizendtal poperingscbe burgers;waa bezield door de beste en toegenegenste gevoelens. Men gevoelde dat bet de inwoners waren die de opperhoofden der Provincie verwelkom den en die alleen hun de eer hunner stad bewezen. Den 29 Juli, in tegendeel, van wege den wil onzer meesters, Mijnheer Ruzette, gaat zijn intrede in Poperinghe doen, omringd van vreemde baijonnetten en Maatschappijen die de inrichters van feest maar kunnen overhalen hebben er aan deel te nemen tegen bet betalen van zware premiën en aangele- gene hulpsommen,waarvan er zijn, zegt men, die meer tot 500 franken beloopenü! Het zal dus ten grootsten deele door vreemdelingen zijn dat 's konings vertegen woordiger te Poperinghe zal ontvangen wor den! Wat aangaat de talrijke Ghilden en Ge nootschappen welke onze stad bezit, men beeft er zich nooit over bekreund, alsof zij nooit bestaan hadden. Dit alles van nabij beschouwd, boe zouden de Poperingbenaars deze ontvangst zich kun nen ter herte nemen, daar alles door onze schepenen er tegen den goeden zin is opge vat! Zoodus, indien, zoo als men er zich moet aan verwachten, de intrede van den Gouverneur weinig levendigheid en bovenal weinige begeestering verwekt, 't is zij alleen dier er de schuld van zullen wezen. Zal het Banket beter slagen? Moet men oordeelen volgens de weinige baast welke men stelt in bet onderteekenen der inschrij- vingslijsten, die op het stadhuis berusten, zou men bet niet kunnen veronderstellen. Inderdaad, den 6 Juli, dag der onicederroe- pelijhe sluiting der lijst, er waren maar in alles elf inteekenaars. Onder degenen die VAN DEN 6 TOT DEN 13 JULI 1888. At A

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2