Gazelle van 'I arrondissement Yperen. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. Nr 134. 27e Jaar. Zondag 22» Juli 1888. Politiek. Stads-, liunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BINNENLANDS. BareelDixmndcstraat, 18 AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. KECLAiflEN 25 ceutiemen den regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars voor de stad fr. 4-50 voor geheel Belgie. Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 centiemen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 9-09 10-00 12-07 3-00 4-00 6-42 9-05 9-58. Poperinghe-llazebrouck, 6-5012-076-42 Uouthem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Cornen, 5-30 - 7-55—8-20— 9-58 - 10-03 11 -16 2-41 2-54 5-20 7-50 8-55. Coinen-Arrnentiers, 5-30 7-55 11-16 2-54 5-20 8-53. Roeselare, 7-45 10-45 12-20 4-10 6-42. Langemarck-Oostende, 7-16 9-57 12-17 5-56 6-21. Kortrijk, 5-30—8-20—9-58 11-16 —2-41 5-20 7-50. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20 7-50. M. de la Ferrière heeft in de fransche Kamer zijne ondervraging gedaan, rakende de loten van den Congo-Vrijstraat waardoor eene nieuwe serie papieren waarde van 140 millioen wordt op de markt geworpen. De minister van financiën heeft geantwoord dat er wederkeerig concessies zijn gedaan. De Jeening mocht niet worden ingeschreven in Frankrijk, maar het gouvernement gaf machtiging om die te kwoteeren op de Beurs. M. Jules Ferry heeft eene redevoering uit gesproken te Epinal, ter gelegenheid eener prijsuitreiking, waarin hij verklaard heeft, dat de vrede heden zooveel mogelijk verze kerd is en hij niet denkt, dat wanneer wij op het punt zijn de groote tentoonstelling van 1889 te openen, een oorlog zal uitbersten. Het blad le Matin heeft veel gerucht ge maakt van de ontdekking van valsche bank briefjes van 100 fr. De Temps zegt van wege de algemeene sekretaris der Bank ver nomen te hebben dat de Bank alle jaren gemiddeld een vijftigtal valsche bankbriefjes ontvangt, maar dat dit zeer gering is, gezien dat dit een valschbriefje op 20,000 uitmaakt. DE KLERIKALE MEESTERS. Men weet dal de klerikalen de meerder heid in den provintialen raad van Luxem burg hebben veroverd. Zij doen reeds gevoelen dal zij de meesiers zijn en naar het onderstaande te oordeelen, kan men zien dal onze verkwezelende Vlaanderen aan die provintie niet le benijden hebben. Ziehier wat men voorstelt in het ver slag over de begrooting van 1889. Vooreerst afschaffing van de provintiale studiebeuren aan al de normalisten, zelfs aan degenen die hunne studie hebben be gonnen. Uitdeeling van subsidien aan al de la gere klooster scholen. Afschaffing der spaarkas toelagen, van hel beloop van 20 fr., aan de leerlingen der scholen van volwassenen, die 4/5 van de punten bekomen in den jaarlijkschen kampstrijd van de hoogere afdeeling der scholen van volwassenen. Afschaffing van 'I wachtgeld aan de on derwijzers en onderwijzeressen in be schikbaarheid van dienst. Het toeslaan van subsidien aan de ge stichten der broeders van Carlburg, aan de kloosterlingen van St-Jozef te Virton, van St-Remacle te Marche. Studiebeurzen verleenen aan de leerlin gen bovengenoemde gestichten bezoeken de. Afschaffing der studiebeurzen aan de leerlingen der hoogste klassen van het koninklijk atheneum te Arlon en aan de collegien van Bouillon en Virton. Vermindering van 3,000 subsidie aan de Schoone-Kunsten en Wetenschappen, Afschaffing der toelagen aan de muziek maatschappijen der provintie. En dat is nog maar een begin; de sla ven der bisschoppen zullen eindigen met geene andere subsidiën meer te geven dan aan kerken en kloosters en het geld van de belastingschuldigen te gebruiken naar willekeur. Dat zal de Luxemburgers leeren kleri kalen kiezen. DE HONGERIGER. Hel schijnt dat er in de klerikale partij zooveel hongerigen naar plaatskens zijn, dat de talrijke bestaande plaatsen niet voldoende zijn om hunnen eetlust le ver zadigen. Zij hebben reeds talrijke plaatsen inge richt van landbouw-ingenieur, om hunne kreaturen uit de hoogeschool van Leuven te plaatsen, ofschoon het heden bewezen is dat die plaatsen niemand voordeel op leveren, dan aan de titularissen. Verscheidene nieuwe vrederechterskan» tons zijn lot stand gebracht voor de wel denkende en godvreezende advokaten. Nolarisplaatsen zijn vermeerderd, ten einde de talrijke volgelingen van den voor- zichtigen notaris te plaatsen. Nu is er kwestie in ons land een Staatsraad in te richten; er zijn klerikale mannen, die gestadig reklameren, dat zij niets bekomen, ofschoon zij vele diensten, zeggen zij, aan de priesterpartij hebben bewezen. Daar dit meest allen mannen zijn, waarvan men geen treinwachters of ge vangenbewaarders kan maken, hebben de klerikalen nu gevonden, dat het hoogst noodzakelijk is dat wij eenen Staatsraad bezitten, die voornamelijk zou gelast zijn met de nieuwe wetten gereed le maken, welke aan de Kamer moeten worden on derworpen. Er is spraak dat M. Lejeune daar voor zitter van zou worden en hij zijne porte feuille zou afstaan aan M Woeste, het enfant terrible der klerikale partij in de Kamer, en men alzoo M. Beernaert eenen moeilijken man zou toevoegen, die niet anders tracht dan stokken in zijne wielen te steken. Wij zullen zien wat er van zal komen. HET STAATSBLAD. Wij lezen alle dagen, onder den titel van den Moniteur Beige, het woord Staatsblad, maar te vergeefs zoeken wij in dat Staatsblad naar de vertaling der koninklijke besluiten of wetten, welke het Staatsblad zou moeten bevatten. Heden vinden wij in den Moniteur een comble, die iedereen zal verwouderen. Onder den titel: Wetten, koninklijke besluiten en akten der Regeering lezen wij: Ministère des affaires étrangères; arrangement entre la Belgique et le Pays-Bays, concernant l'abaissement de la taxe d'affranctiissement des imprimés échangées entre les deux pays. En verder geheel die overeenkomst in het fransch, zonder een woord vlaamsch. Dat is nu een overeenkomst lusschen Belgie en Holland gesloten, en het Staatsblad kondigt zelfs den tekst dier overeenkomst in het Nederlandsch, de taal der natie met wie men handelt, niet af, iets dat ten allen tijde werd gedaan. Het is eene wezenlijke spotternij van wege het klerikaal gouvernement alzoo te werk te gaan, en liet zou we! doen zoo spoedig mogelijk het woord Staatsblad en de voorwaarden van het abonnement van het blad, het eonigste vlaamsch dat in den Moniteur staat, te doen verdwijnen, ten einde zich zoo belachelijk niet te ma ken. DE BISSCHOP AAN 'T WERK. Men meldt uit Gentbrugge dat de nieu we gentsche bisschop Lambrechts, reeds de kracht van zijnen staf heeft doen ge voelen, aan een zijner onderhorige pas toors en nog wel ter gelegenheid eener zeer wereldlijke kwestie. Het schijnt dat de pastoor van Gent- brugge op een niet zeer goeden voet was met den burgemeester van die plaats, of schoon beiden tot dezelfde politieke partij behooren. Naar men ons vertelt zou de pastoor, toen hij te Gentbrugge werd aangesteld, een bezoek bij den burgemeester hebben afgelegd en hem gezegd hebben dal hij de talrijke bals, die le Gentbrugge plaats heb ben, moest verbieden. De burgemeester zou aan Mijnheer pas toor hebben geantwoord, dat de vorige pastoors en burgemeesters van Gentbrug ge, altijd die vermakelijkheden toegelaten hadden en dat hij, burgemeester, niet voornemens was daar verandering aan te brengen. De pastoor was daarvoor woedend en liet geene gelegenheid voorbij gaan dit aan den burgemeester le laten gevoelen; maar het is nochtans de laatste die de bo venhand heeft behouden en Mijnheer pas toor is naar Maldegem gezonden, wat men als eene ongenade aanziet. De pastoor beeft gedacht dat hij met Gentbrugge kon doen even als met een klein dorp; hij wilde het dansen verbieden en het is hij die naar eene andere gemeen te is moeten gaan dansen. SCHERREWEG! roept men nu alle dagen in eene stad van Luxemburg. Ziehier de feilen: Een oude dibbe, met name Adelaide Clesse, die een kolossaal fortuin bezat, stierf te Luxemburg den 9 Januari 1888. Toen het testament onlangs geopend werd bevond men dat het grootste gedeelte de_ erfenis door de papen was binnenge palmd; de eonige duizende franken, die nog overbleven, waren voor de wettige erfgename». De nalatenschap beliep op meer den een miljoen Reeds van over tien jaren waren die zwartgerokten bij de oude jufvrouw Clesse binnengeraakt. Zij gingen zoo listig te werk, dat zij welhaast al het vertrouwen van die oude dibbe bezaten. Dan werd bij haar eene slimme non geplaatst, zuster Serafina, die op alles moest waken. De neven en nichten van jufvrouw Clesse wer den bij haar niet meer toegelaten; zij zag niemand anders dan zuster Serafina en haren biechtvader. Nu, iedereen weet dat: in geval van overlijden, als de wettige erfgenamen af wezig zijn, de zegels onmiddelijk moeten gelegd worden. Maar de goede nonnen deden eerst de aangifte der dood toen juf vrouw Clesse reeds 24 uren overleden was. Dan ook eerst werd de famillie ver wittigd!... Dus, er was bijna geen geld meer te vinden bij die zoo rijke tante Adelaide. De erfgenamen wilden aan zuster Sera fina den eed doen afleggen dat zij niets uit het huis had weggenomen, maar het schijnt dat men ze nog niet gevonden heeft. De erfgenamen hebben natuurlijk eene aanklacht bij het gerecht gedaan, dat de zaak onderzoekt. Yperen, 21 Juli 1888. Herziening der kiezerslijsten. Ingevolge de onderrichtingen nopens die stoffe, zal de schepenraad van 1 tot 14 Oogst aanstaande,, tot de herziening der kiezers lijsten overgaan. Om cijnskiezer te worden moet men beta len: Voor de wetgevende Kamers, fr. 42-32 rechtstreeksche belastingen ten voordeele van den staat; voor den Provincialenraad, fr. 20, id; Yoor den Gemeenteraad, fr. 10. Zijn daarenboven kiezers voor de provintie en gemeente; de burgers die de wet van 24 Augusti 1883 ten hunne voordeele kunnen inroepen. De personen die de voldoende contribution in Yperen niet betalen, kunnen deze aanvul len door de contribution die zij in eene an dere gemeente betalen. Wij raden onze vrienden die zich in de eene of andere der hierboven aangeduide omstandigheden bevinden, ten zeerste aan zich tot bet Sekretariaat ten stadhuize te wenden, ten einde hunne rechten te doen gelden. Schoone kunsten. Onze Ypersche Artiesten op de Tentoonstelling van schoone kunsten, le Luik. Aangekochte Schilderijen door liefhebbers: Boudry Alois. Visscher met de kaart spelende, aangekocht door M. Rocour; Boudry Alois. Een nest verliefden, aangekocht door M. Beuret; Dehem Louise. Oude vrouiohoofd, aangekocht door M. G. Dumont. DE TOEKOMST.

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1