Gazette van 't arrondissement Yperen. POLITIEKE BERICHTEN. STADSNIEUWS. Nr 137. 27e Jaar. Zondag 12n Augusti 1888. Politiek. Stads-, üonst- en Letternieuws. Verschiüige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BureelDlimudeslraat, IS AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. RECLiltlEN 25 centiemen dcu regel Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT fr. 4-00 's jaars tooi- <Se stad fr. 4-50 voor geheel Belgie Buitenlandsche verzendingen, 't port daarboven. 10 ccnlieiuen het nummer Men schrijft in op al de postbureelen. IJZEREN WEG. Vertrekuren van Yperen naar Poperinghe, 6-50 -9-09 10-00 12-07 3.00 4-00 6-42 9-05 -—9-58. Poperinghe-Hazebrouck, 6-5012-076-42 Houtbem, 5-30 8-20 11-16 5-20. Comen, 5-30 7-35 8-209-58 10-08 11-16 2-41 2-54 5-20 7-50 8-55. Comen-Armentiers, 5-30 7-55 11-16 2-54 5-20 8-55. Roeselare, 7-45 10-45 12-20 4-10 6-42. Langemarck-Oostende, 7-16 9-57 12-17 5-36— 6-21. Kortrijk, 5-30—8-20—9-58 11-16 -2-41 5-20 7-50. Kortrijk-Brussel, 5-30 9-58 11-16 2-41 5-20. Kortrijk-Gent, 5-30 8-20 11-16 2-41 5-20 7-50. FRANKRIJK. Woensdag heeft de begravenis plaats gehad van den generaal der commune, burger Eudes. Men vreesde voor wanor ders en er waren groote militaire maatre gelen genomen. Ziehier eenige bijzonderheden over die begrafenis: De begraving van Eudes is begonnen te midden der grootste kalmte. Nochtans, eenige roode vlaggen ontplooid geworden zijnde op den boulevard Voltaire, heeft de garde van Parijs te voet gechargeerd en de vlaggen afgenomen. Zeer krachtdadige maatregelen zijn genomen. De garde van Parijs te voet heeft bevel ontvangen zich van hare wapens te bedienen indien het leven der manschappen bedreigd wordt. De garde van Parijs te voet wordt on dersteund door troepen die zullen char geeren als '1 noodig is. De werkersbeurs is gesloten en mili- tairlijk bezet. Om 12 1/2 ure komt de stoet op Père &achaise aan. Om 9 ure 's morgens verdringen zicli reeds 1500 personen in den omtrek van het sterfhuis. Al de bloemtuilen zijn met roode immortellen vervaardigd. Het ver keer is onderbroken in al de aanpalende straten. Al de winkels zijn gesloten, voor het vertrek van den stoet is de menigte nogal kalm. Bij de aankomst van Rochefort roept de menigte: Leve RochefortLeve de commune! Leve de revoluli! Op de Republiekplaats moet Rochefort den stoel verlaten. Hij wordt uitgejouwd door de possibilisten Hij ontvangt zelfs een slag van een vlaggestok. Er zijn veel agenten der openbare vei ligheid in de Durbidostraat, maar zij ver- loonen zich niet. De kazern van Chateau d'Eau is opgepropt met troepen. De aardewerkers komen in benden aan. Het nieuws van de sluiting der Werkers- beurs verwekt eenen diepen indruk. De stoet stelt zich om 11 ure op weg onder het geroep: Leve de commune. Aan 't hoofd slapt de middenbrigadier der politie; dan komen de aardewerkers. Zij uiten geen woord. Er zijn er omtrent 1500. Dan volgt den lijkwagen. De stoet word gesloten door de gar- cons-limonadiers en de coiffeerders. Zij zijn zeer luidruchtig. Rechtover de St-Elisabethkerk eischen de werkstakers de ontplooing van de roo de vlaggen. De politie-commissarissen werpen zich op de vaandeldragers en grijpen de vlag gen. Een revolverschot weergalmt. Eene sal ve revolverschoten komt zich verpletteren op de luiken van een coiffeurswinkel. M. Clément bekomt eenen verschrikkelijken stokslag. De toezichter, ziende dat de agenten machteloos zijn, doet de gendar men der kazern Prince Eugbne halen. De gendarmen komen op stormpas aan en stampen met de kolven hunner gewe ren de personen die M. Clément bedrei gen. De schrik is algemeen. Het volk laat een vervaarlijk geschreeuw hooren. De policie houdt de bovenhand. Al de roode vlaggen worden afgerukt. Daarna herneemt de stoet haren gang. Een erger gevecht ontstaat voor de mairie van het 11° arrondissement. Een regen van steenen, komende uit den stoet, vliegt op de politiepost. Een revolverschot verbrijzelt eene ruit. Eene bom wordt in den gang van het politiebureel geworpen, maar ontploft ge- lukkiglijk niet. De mannen der politiereserve komen stormenderhand buiten, chargeeren en verspreiden het volk. Op de Parmenlier-plaats vormt zich de stoel en hij wordt maar uiteengedreven wanneer de republikeinsche macht dreigt van op te rukken. Er zijn verscheidenen gekwetsten en vele personen worden aangehouden. De stoet is verbrokkeld. Een gendarm is aan 't hoofd gekwetst. Het bloed stroomt uit de wonde. Bij het kerkhof roept de menigte:«Leve de Commune! De stoel antwoordt met geroep: Leve de werkstaking! Een verschrikkelijk ge drang ontstaat achter den lijkwagen. De kist wordt in den voorloopigen graf kelder neergelaten. Talrijke redevoerin gen worden uitgesproken. Er zijn 25 per sonen aangehouden. De minister van binnenlandsche zaken heelt de aanhouding bevolen van Soudey, sekretaris van den bond tot afschaffing der plaatsingbureelen, onder betichting van aanhitsing tot moord en plundering. Drie aardewerks-werstakers zijn hedon veroordeeld lot 24 uren gevang voor in breuk op de vrijheid van het werk. Een koffiehuis-gargon is tot 6 maanden ver oordeeld. De Werk-beurs is op bevel van het gouvernement gesloten. Men vreesde gis- steren avond voor wanorders. De omtrek der beurs is door piketten republiekeinsche wachten bezet. Het is de heer Floquet die de maatre gelen heeft genomen om de orde te hand haven, waarin hij tamelijk goed gelukt is. UIT DE KLERIKALE WERELD- I. Dinsdag 11. heeft het Hof van Beroep van Gent den onderpastoor Schram tot drie maanden gevangenzitting en vijftig franks veroordeeld, uit hoofde van valsch- heid in geschriften. Die vlijtige dienaar der Kerk had name lijk op eenen belastingsbrief 4883 in 1886 veranderd, ten einde de inschrijving van een klerikaal op de kiezerslijsten te be komen. De vrome minister van Justicie zal het zich waarschijnlijk toteenen plicht reke nen genade te verleenen aan dien voor- beeldigen kiesdraver. Gaan immers de klerikalen achter slot, onder een ministerie uit vriendjes be staande? JI. Het Nieuws van den Dag liet kle rikaal centenblad dal in al de vlaamsche gewesten wordt rondgevent is nog geen jaar oud, of het heeft reeds eene veroordeeling op den hals. De burgerlijken rechtbank van Brus sel komt het inderdaad te veroordeelen tot drie honderd frank schadeloosstelling aan den uitgever van het jonggeboren en gretig gelezen bladje Het laatste Nieuws dien het door de goot had gesleurd. Mer Heyvaert de oud-gouverneur van West-Vlaanderen pleitte voor Het laatste Nieuws. III. Een Martelaar. De dagbladen van den gewezen pastoor van Vésinet, die zeven jaar is opgesloten gebleven te Me- lun om, onder anderen monsterachtige fei ten, eenen schandelijken aanslag gepleegd te hebben op een kind van dertien jaren in de sterfkamer zijn vaders. Het schijnt dat dit monster zijn geeste lijk ambt hernomen heeft. Men zou hem, reeds eenigen tijd geleden, zijne volle ge nade aangeboden hebben op voorwaarde dat hij Frankrijk zou verlaten en afzien van de dracht der geestelijke kleeren. De abt Maret men noemde hem vroeger Monseigneur heeft geweigerd en bij 'l veriaten van 't gevang heeft hij de soutane hernomen, hij sedert niet meer verlaten heeft Hij is de grenzen niet over gestoken. De klerikale scribenten nemen den hoed of voor zulke geestelijken. Yperen, 11 Angusti 1888. ScBioome Kunsten. De Etoile Beige zegt, sprekende van den Salon van Antwerpen Zelfs Mejufi'er Louise DEHEM,nog maar eene beginnelinge, verrast ons met eene schildering waar er meer dan beloften in j> te vinden zijn. - De schilderij onzer stadsgenote heeft eene sehoone plaats in de eere-zaal, tussehen de grootste artieste, hetgeen meer zegt dan al den lof der gazetten. Benoeming. Bij koninklijk besluit van 7 Oogst, wordt M. A. Ligy, advokaat, benoemd tot lid van de toezichts-commissie der koninklijke mu ziekschool van Gent, in vervanging van den heer Boddaert, overleden. Ongeluk. Verleden Maandag is vrouw Dely,weduwe van Felix Berghman, barreelwacbtster aan de Rijselpoort (Berdelenkot), door den trein gansch vermorzeld geweest. Dezelfde heeft de verledene week een eind ver gestoot geweest op de zelfde plaats door het stoomtuig. Onze Renniis. De Tuindag Kermis werd Zaterdag avond, om 6 ure door hot spelen van den beijaard, en om 8 ure, door liet muziek der pompiers geopend. Wat zegt ge van 't muziek der pompiers? Vele leden-muziekanten der blauwe kou sen zeggen dat het veel te wenschen laat en de vreemde artiesten-muziekmeesters zijn verwonderd zulk goed en welluidend muziek te hooren. Welk verschil van ooren Oefwat hoor ik 'k Stond 's Zondags morgens op om vele te wandelen en eenen aangenamen dag door te brengen en zie, daar was Medartje weder om met volle emers water. Hij dacht mis schien: velen hebben geen geld, ik zal zo gedurende de kermis moeten laven. En hij bracht ons een... overvloedig teugje Tot daar, wij hebben genoten van 't geen hij ons gaf. Maar, zoudt ge zeggen, waarom doet de groote heilige Medard regenen op den dag dat do processie van Onze Vrouw van Tuine, patrones van Yperen, moet uit gaan Waarscbijnelijk, vriend lezer, dat de hei lige waterman ook al tot die geuzen overge- loopen is, sinds de Toekomst en andere libe rale bladen tot in den hemel binnen dringen om te doen zien dat de godsdienst niets an ders meer is dan een politieken winkel. Eer. tijds was het aangenaam die processie bij te wonen, daar liberalen en katholieken uit godsdienstzin er doel aan namen; maar daar in nu veel aan veranderd. De liberalen zijn door onze politieke priesters uit de kerk ge jaagd. DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 1