Provinciaal Comiteit reglement, opgemaakt door het kollegie, na de beraadslagingen van den Raad, op 7 Juli 1.1. Volgens dat reglement zal de instelling slechts een bijstandskas zijn. Eene lange bespreking, (en ons controleur- ken blijft niet ien achteren), grijpt over menig punt plaats en eindelijk wordt het reglement goedgekeurd met eenparigheid van stemmen. Ziehier den inhoud er van Hulp-kas ten voordeele van liet Pompiers-Korps der stad Yperen. Art. 1. Er is een hulp-kas gesticht ten voordeele der leden van het korps pompiers. Art. 2. - De inkomsten der kas bevatten: a) De intresten van een kapitaal van dui zend (1000) franken, erl'gift van M. Maurice Mergnelynck, overleden te Yperen, den 2.6. Juli 1883 b) De intresten van een kapitaal van dui zend (1000) franken, erfgift van M. Henri Carton, zoon, overleden te Yperen, den 25 April 1887; c) De intresten van een kapitaal van tien duizend drie honderd vier-en-veertig(l 0,344) franken, gestort ten titel van gift. den 8 De cember 1887, door M. Ferdinand Merghe- lynck,arrondissementscommissaris van Yper; d) De jaarlijkscheopbrengst der terughou dingen gedaan op de schadeloosstellingen, betaald aan de pompiers, in verhouding van 5 centiemen per frank; e) De intresten, voortkomende van alle andere weei-den, toebehoorende aan de kas; e) Het beloop van subsidiën, giften, erfe nissen, feesten en concerten. Art. 3. De inhoud der kas wordt ge plaatst in renten op den Staat of in obliga- tiën op de gemeenten, of gestort in de spaai- kas. Art. 4. De kas is bestuurd door eene kommissie, samengesteld uit: a) Den Burgemeester, Voorzitter; b) Een gemeenteraadslid, gekozen voor een termijn van 3 jaren door den raad; c)Een officier van 't Korps-Pompiers,afge vaardigd voor een termijn van 3 jaren. Art. 5. Een lid van de kommissie is bij zonderlijk gelast met de waakzaamheid op al hetgeen met het geldwezen in betrek staat. Er mag een seki'étaris-schatbewaarder ge noemd worden door de kommissie naar keuze in of uit de kommissie. Art. 6. De rekeningen zullen alle jarou onderworpen worden aan de goedkeuring van den Raad. Art. 7. Er zullen ook maar bij uit- l zondering pensioenen mogen verleend worden. Art. 8- Om recht te hebben op een pensioen, moet. men: a) Ten minste 30 jaren werkenden dienst bij liet pompiers-korps hebben, uitgezonderd in geval dat, door de gevolgen van ongeluk ken of kwetsuren in dienst hekomen, de ver zoeker buiten staat gesteld ware zijne gewo nen dienst uit ts oefenen b) Eerlijk gediend hebben; c) Geen voldoende bestaanmiddel bezitten om behoorlijk te leven. Art. 9. De deelneming aan de kas heeft slechts plaats op de aanvraag van den be langhebbende. De commissie beslist of hij zich in de vereischte omstandigheden bevindt, tot het genieten van een pensioen. Art. 10. De kommissie vereenigt zich ten minste een maal per trimester. Zij be raadslaagd over al hetgene het bestuur der kas aangaat en over al de middelen waar mede men de pompiers, die, door hunnen ouderdom of hunne zwakheid, zouden buiten staat zijn zich het noodige te verschaffen, hulp verleenen kan. Art. It. In geene omstandigheden,mo gen de uitgaven da inkomsten der kas te boven gaan. Eene ondervraging van M. Colaebt aan den heer Burgemeester, aangaande de kris- telijke leering, zullen wij verschuiven tot de naaste week, daar. er vele peper in zit, en te lang is om heden overgenomen te worden. 4- ORDE-VOORSTEL. Na eene ondervraging door M. Verschae- ve, nopens de kwestie van een landbouw-la- boratorium, besluit de Raad deze kwestie bre edvoerig te bespreken eu er over te be raadslagen tijdens de stemming van 't budget. ORDE-VOORSTEL. Ons controleurken zit te peer de tegen de büitenbakkers-, die te veel concurrentie doen aan de bakkers van stad. De heer Burgemeester antwoordt dat het de eerste maal niet is dat deze klacht is inge diend. Er zijn vragen geweest om de bakkers aan een reglement te onderwerpen evenals de beenhouwers, die hun vleesch niet mogen verkoopen zonder dat de heesten in ons slachthuis geslacht eu goedgekeurd worden. Is het wel mogelijk van eene soortgelijke controle op de bakkers in te voeren! Men hadde 't controleurken op 't stadhuis moeten controleur-generaal maken van 't brood; hij zou wel gewaar worden dat het onmogelijk is, in ieder brood te snuisteren of het goed of bedorven is. Omdat men dit ge makkelijk kan doen voor 't vleesch wil dat geenszins zengen dat het even zoo gemakke lijk gaan moet voor het brood. Dus is alle bakker vrij zijn brood te ver koopen waar hij wil. De heer Burgemeester vraagt aan ons controleurken, als hij een middel vinden kan om zulks te vermijden, dat hij het maar moet neerleggen. De Raad zal dan onderzoeken, bespreken en maatregelen nemen. Aangenomen. Geheime zitting om 6 u. 3/4. Pi'ijsdeeliugeti, Veideden Zondag had op de Hallezaal de prijsdeeling plaats aan de leerlingen van de stads kostelooze knechteschool, bestuurd door den heer Verduyn. Om 10 ure voormiddag trokken de leerlin gen, met hun muziek aan 't hoofd tusscheD txvee hagen nieuwsgierigen, in de beste orde Hallewaarts. Nauwelijks waren de leei-lingen binnen en de deuren voor het publiek geopend of eene tallcoze menigte stoof binnen en in een oogwenk was de uitgestrekte prijsdeelingzaal letterlijk volgeperst. Terwijl de vele overheidspersonen hunne intrede in de zaal dede,n speelde het muziek der school de Brabangonne. De eentonige naamafroeping der overwin- naren, die in de verschillige klassen de eerste prijzen behaalden, werd afgewisseld met een paar koorzangen, die met eenen samenhang en een juistheid uitgevoerd werden, die allen lof verdiend. De muziek-afdeeling voerde er een ope ningsstuk en eenen Pot-Poubei uit eene wijze waar er volstrekt niet3 af te dingen valt. Maar wat voorzeker aan iedereen het meest bevallen heeft, dat zijn die twee proef- stukjes voor viool, uitgevoerd door twee leer lingen van een 12tal jaren. Zij deden dat met eene onbeschroomdheid, met een gevoel en met eene kundigheid, die men enkel bij de ware artiesten aantreft. Daverend toejui chingen waren ook het aandeel van die jonge maar veelbelovende vioolspelers. Een aandoenlijk tafereeltje was het ook toen de negen leerlingen der avondklas ge roepen werden om hun diploma, dat zij in de prijskampen lxhaald hadden, en eene ver guld eere metaal ter hand gesteld te worden Een bewijs te meer dat hst onderwijs on zer stadsjongensschool veel en goede vruch ten draagt. Onze beste en rechtzinnigste gelukwen- schen aan den heer Verduyn en aan zijne I moedige onderwijzers. Lof en dank voor de zelfopoffering waar mede zij hunne lastige, en dikwijls ondank bare taak weten te vervullen. Verleden Maandag was het de beurt aan de leerlingen der kostelooze meisjesschool bestuurd door Mevrouw d'Haezeleire-d'Hoo- ghe. Daar wij geene ingangkaart ontvangen hebben, kunnen wij over deze aantrekkelijke - plechtigheid geen verslag geven. 't Is spijtig, maar 't is zoo. Eei» woord nog. Vele personen vragen ons dikwijls, hoe het komt dat er zoo weiaig feestnieuws in onze weekbladen staat. De antwoord is zeer gemakkelijk: omdat de reporters nooit uitgenoodigd worden, en dus geen verslag kunnen geven. Wien 't schoentje past, trekke 't aan. In de groote steden worden zij nooit ver geten, daarom ook altijd veel feestnieuws in de bladen der groote steden. Wij hebben vernomen dat ons controleur ken in de prijsdeeling van do uitgeiezene kostelooze meisjesschool tegenwoordig was. Wij zouden wel willen weten wat hij er inwendig van zegt. Zouden wij het raden? Inwendig veel, zeer veel goed; en uitwendig in 't geheim als er bij zijne vrienden geene ouders zijn, die 't hooren kunnen: «Wat voortreffelijk onder wijs, wat goede en talentvolle onderwijzeres sen! Ha! we kunnen daartegen niet op met onze kakscholen. Maar in 't openbaar, ten slotte, daar is 't iets, dat al niet veel beteekent. Wat farceur. Schoone Etiaslea. Salon van Antweepen. De menigte hondt zich stil voor de groote meer realiste bladzijde van M. Aloïs Boudry, een binnenste eeuer schipperswoonst genomen »TUSSCHEN LICHT EN DONKKB,Op het Uïir dat rond den haard die schrikkelijke vertellin- gen van schipbreuken gedaan worden. Het kleur diens doeks is zwart, maar andere hoedanigheden doen dit vergeten. (cheonique, van 21 Aug. 1888) In de Fédéeation aetistiqub van 18 Aug. 1888: A. Boudry, een weinig zwaar van toon, maar waar van teekerüng. (get. Edmond-Louis.) Woensdag in den morgend, is een smarte lijk ongeluk op de Nieuwehoutmarkt gebeurd. Vrouw P. A. was sedex't eenige dagen beval len van een kind, en waarschijnlijk door zins verbijstering aangedreven, nam zij de plan ken van den beerput op en sprong met hoofd voren erin. Gelukkiglijk hebben de geburen het seffens gezien, en haar onmiddelijk, maar niet zonder veel moeite, er uitgetrok ken. Haar toestand is beklagenswaardig. Ongeluk. Een smartelijk ongeluk is langs den weg van Yperen op Meenen gebeurt. Een voer man, genaamden Oh. Van Gheluwe, voerde zijn vlaswagen, gereept bij middel van eenen keten. Al met tens brak de roestige keten en sloeg zoo geweldig op het hoofd van den ongelukkige dat hij dood op den grond viel. Voorbijgangers hebben getracht hem tot het leven te roepen, maar vruchteloos. verbreiding der gemeenzaamheden. WEST-VLAANDEREN. WETSONTWERP. Art. 1. De maatschappijen van on- dertingen bijstand, welker doelwit is tij- delijhen onderstand te verzekeren, hetzij aan hare leden, in geval van ziekten wonden of gebrekelij'kheden, hetzij aan de weduwen of aan de familiën der afge storven maatschappelijke leden-, te voor zien in de begraafniskosten-,aan de maat schappelijke leden de ophooping hunner spaargelden te vergemakkelijken, voor den aankoop van voorwerpen van dage- lijhsch gebruikvan eetwaren of andere noodwendigheden, zullen door het Staats bestuur erkend worden, met zich te onder werpen aan de hierna aangeduide voor- waarden. Art. 2. Do erkende maatschappijen van ouderlingen bijstand mogen in haren naam eene of meer onpersoonlijke lijfrenten van ten hoogste 360 franks, kapitaal voorbehou den, aankoopen, met genot van 60 jaar af en verzekering tot 70 jaar, geheel often deelo afstaanbaar aan de leden die uit reden van hunnen ouderdom geen recht meer hebben op den gewonen onderstand. Art. 3. De maatschappijen van ou derlingen bijstand die erkend willen worden zullen een exemplaar van haar ontwerp van statuten zenden naar het provinciaal bestuur harer zetelplaats, dat het ontwerp zal onderzoekeu in overeenkomst met de Bestendige Commissie, gelast met het vast te stellen en het Staatsbestuur ter goed keuring te onderwei-pen. Een besluit zal binnen de zes maanden na de opzending van het ontwerp van statuten naar het provinciaal bestuur tusschenkomen. Art. 4. De erkende maatschappijen van ouderlingen bijstand zullen de vol gende voordeelen genieten: 1°) Bevoegdheid om in rechte te gaan vervolging en benaarstiging van haar bestuur, met ontslaging van gei-echtskosten. Dat vermogen is niet toegestaan wanneer het een twist tusschen lid en bestuurder geldt, over eenen bestuurlijken maatregel of eene weigering van onderstand. De gekrenkte partij kan, in dit geval, het geschil aan de algemeene vergadering der leden onderwer pen na van de andere middels van rechts vordering, door de verordeningen voorzien, gebruik te hebben gemaakt. 2°) Kwijtschelding der zegel- en regis tratierechten voor alle akten verleden in naam dezer maatschappijen of te harer gunste. Zullen kosteloos en vrij van de zelfde rechten afgeleverd worden alle getuigschriftennolarïèele akten van toe lating of herroeping, en anderenwelke door de maatschappelijke leden in deze hoedanigheid voorgebracht moeten wor den. 3°) Bevoegdheid om giften of bezetten van roerende en onroerende goederen te aanvaarden, mits goedkeuring door het Staatsbestuur, de Bestendige Commissie ge raadpleegd zijnde. Het bij gifte of bezet verworven onroei-end goed, tot eenen maatschappelijken dienst ongeschikt zijnde, zal verkocht wox-den. 4") Bevoegdheid om onroerende goederen aan te koopen, bestemd tot vergader- of schuilplaats voor de leden. Om geldig te zijn moet het besluit van een onroerend goed met dat doel aan te koopen in algemeene vergadering, met meerderheid van 3/4 der leden, genomen zijn; het besluit zal uitvoerbaar zijn na goedkeuring door het Staatsbestuur, de Bestendige Commissie ge raadpleegd zijnde. Dezelfde regel zal gevolgd worden voor de verkooping der onroerende goederen met de maatschappelijke gelden aangekocht. 5°). Vrachtvrijheid voor de bijeenroeping der leden en de mededeeliugen aan de open bare overheden, alsook voor de briefwisseling tusschen de vereenigde maatschappijen. 6°) De onderstandsgelden aan zieke leden verleend mogen noch afgestaan noch in be slaggenomen worden. 7°) Kostelooze levering der boeken die voor den maatschappelijken rekendienst noodig zijn, alsook van al ander druk werk tot de gemeene noodwendigheden van de algemeenheid der erkende maatschappijen dienstig. Met dat doel zal er in iedere provincie een bijzonder fonds gevormd worden, gevoed door de bijdi-agen der gemeenten waar de ei'kende maatschappijen van ouderlingen bij stand gevestigd zijn. De bijdragen zullen in verhouding zijn met de levei'ingen aan iedere gemeente te doen. Deze bijzondere fondsen zullen bestierd worden volgens de princiepen aangenomen in zake van plaatselijke fondsen. 8°) Voorrecht tot bedrag eoner sonime van 1000 frank op al de roei'ende en onroerende goederen der bewaarders van gelden aan de erkende maatschappijen toebehooi'ende. Dit voorrecht zal hetzelfde zijn als dat door de wet toegekend voor het loon der dienstknechten, kommiezen en werklieden en zal gezamentlijk met al deze personen uitge oefend worden. 9°) De gemeente zal kosteloos aan de er kende maatschappijen van ouderlingen bij stand een lokaal bezorgen om hare vergade ringen te houden. Nochtans kan de gemeente niet verplicht worden daartoe een gebouw op te richten of te hui'en. Art. 5. Alle personen achttien jaren oud zijnde kan van de erkende maat schappijen van ouderlingen bijstand deel makendaarin verbintenissen aangaan en de rechten uitoefenen aan de Hoeda nigheid van deelgenoot gehecht. De niet ontvoogde minderjarige,vijf tien jaren oud, kan daarin aanvaard worden met de toestemming zijns vaders of van zijnen voogd. Dó verklaring des vaders of van den voogd zal hun schriftelijk gegeven wor den, ofwel ontvangen door den gemach tigde van het bestuur der maatschappij in tegenwoordigheid van twee getuigen, die met den gemachtigde zullen onderlee- kenen. Art. 6. De gehuwde vrouw kan, be halve weigei'ing van oorlof door haren man, van eene erkende maatschappij van ou derlingen bijstand deel maken. In geval van weigering door den man.Aan de vrederechter, de partijen onderhoord of geroepen zijnde, aan de vrouw oorlof geven Art. 7. Koninklijke besluiten zullen bepalen: 1°) De voorwaarden en waarborgen vereischt voor cle goedkeuring der statu ten van onderlinge bijstandsmaatschap pijen-, 2°) De oorzaken welke de herroeping van clen goedkeuringsakt kunnen te weeg brengen-, 3°) De vormen en voorwaarden der ont binding en de wijze van likwidatie; 4°) Het gebruik van het actief, na beta ling der schulden, in geval van herroe ping of ontbinding. Eventwel, ingeval van ontbinding eener erkende maatschappij van onderlingen bij stand, zal er aan de leden die op dit oogen- blik van de maatschappij deelmaken terug gegeven worden, het bedrag hunner weder- zijdsche stortingen, tot beloop der bestaande gelden, na aftrek der schulden en der per soonlijk veroorzaakte onkosten. De na deze teruggave overblijvende gelden zullen verdeeld worden tusschen der ei'ken- de maatschappijen in de gemeente bestaande of, bij hun gemis, aan het bureel van welda digheid toevertrouwd om ze te bestieren, in J afwachting dat er eene nieuwe erkende on- TOT

De Toekomst (1862-1894) | 1888 | | pagina 2